ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΙΤΑ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 12 of 12

ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΙΤΑ..

Kαλησπέρα σε όλους! Καλώς σας βρίσκω!
    Εχω ένα θέμα και θα ήθελα μια βοήθεια.. δεν ξέρω αν αυτο που κάνω είναι south beach ή atkins ή κάτι άλλο αλλά αν μπορείτε να μου πείτε πώς το βλέπετε και αν θα χάσω , πολύ θα με βοηθούσατε..
    Λοιπόν , είμαι 1.64 και 69 κιλά . Ιδανικά θα ήθελα να χάσω 10 κιλά..Γενικά εχω θέμα με τους υδατάνθρακες..τους αγαπώ!!!!Ειδικα τα γλυκά αλλά και με τα αλμυρά μια χαρα τα πάω..Ημουν 77 κιλα πήγα 67 με κλασική δίαιτα, μεσογειακή. Τον προηγούμενο Σεπτέμβρη έκανα μια δικής μου προέλευσης και πήγα 62. Ομως τώρα είμαι πάλι 69 και μου έχουν σπάσει τα νεύρα.Ειχα και μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη πρόσφατα και πρέπει να ''ανέβω'' λίγο ψυχολογικά...Ξεκίνησα λοιπόν την Παρασκευή που μας πέρασε την παρακάτω δίαιτα που έιναι από διαιτολόγο φίλης μου, Η διαιτολόγος την προμήθευσε με κάτι ειδικά κορν φλεικς πρωτεινικα και μπάρες.Εγώ πήρα ατκινς προιοντα γιατι δεν ήξερα τι να κάνω.

Για 2 βδομάδες: ΠΡΩΙΝΟ κορν-φλεικς με γάλα (τα κορν φλεικς της atkins)
    ΣΝΑΚ : αγγουράκια σκέτα (αν πεινάσεις άλλη στιγμή τρως επίσης αγγουράκια)
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: Πρωτεινη άπαχη με σαλάτα
    ΑΠΟΓΕΥΜΑ: μια μπάρα πρωτείνης atkins
    ΒΡΑΔΥ: Mισή ποσότητα του μεσημριανού με σαλάτα, ή μισό cottage με σαλάτα, η σαλάτα με δυο φέτες γαλοπούλα και 2 τυρι
    Απαγορεύονται πατάτες, ρύζι, ψωμί , ζάχαρη και ο,τι περιέχει ζάχαρη.
    Αυτά πάνω κάτω..
    Δεν μοιάζει με atkins γιατί δεν επιτρέπονταια κρεατικά με λίπος,κρέμες γάλακτος κλπ αλλά δεν είναι και south beach γιατί δεν εχει βρωμη και φρούτα... Αλλά αν δεν είναι τίποτα από τα δύο αλλα τί είναι ; Και θα χάσω τίποτα αυτές τις δύο βδομάδες?Στη συνέχεια (μετά τον 1ο μήνα) η διαιτα συνεχίζει στο ιδιο μοτιβο απλα αλλάζει το πρωινο και το κανει γιαουρτι με αμύγδαλα και το βραδυ σου βαζει και σαν επιλογη ομελετα. Μετά σου προσθέτει φρούτο , ενα τη μέρα και ξηρους καρπους και αργότερα κουακερ.

Περιμένω με αγωνία τη βοήθεια σας και τις εμπειρίες σας!

υγ Σορρυ για το μεγάλο ποστ!!!

γεια σου συνονοματη!!!!!καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    αν κανειςατκινς νομιζω οτι το γαλα που πινεις το πρωι δενκανει
    νομιζω πρωτεινικη διατροφη ειναι αυτο που κανεις!γεικα αφου θα κοψεις ζαχαρη κ αλευρι ειναι ο,τι πιο καλο!!!!!!
    και εφοσον θα σου επιτρεψει κ φρουτο νομιζω οτι ειναικαλη!πιστευω οτι θα χασεις!
    καποιες φιλεςμου ,που ετρωγαν μπαρες ατκινς μου ειπαν οτι τις κολλουσαν στα κιλα,,,δες και εδω θα ειμαστε!!!!!σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη οποτε το θελησεις!!!!!

Γεα σου Ελενα!!! Σ ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση και για τις ευχές!!!
    Κι εγώ απ΄οσα διάβασα εδώ κατέληξα ότι κάνω γενικά μια πρωτεινική διατροφή.. απλά αγχώνομαι μήπως δεν πιάσει.. Τώρα για τις μπάρες θα σε γελάσω.. Θα ζυγιστώ το Σάββατο που θα έχει κλείσει βδομάδα και θα σας πώ!
    Οι φίλες σου τι έκαναν, με τι αντικατέστησαν τις μπάρες?Και πώς κατάλαβανε οτι αυτές έφταιγαν;Sorry που σε κατακεραυνώνω με ερωτήσεις!!!:starhit:

Έκανα Ατκινς τους 2 πρώτους μήνες της δίαιτας μου. Σωστά λες ότι δεν μοιάζει με Άτκινς επειδή έχει πολύ περιορισμένο το λίπος. Επίσης στα πρώτα στάδια της Άτκινς απαγορεύεται το γάλα. Στο ξένο forum της Άτκινς όλοι είναι εναντίον των προϊοντων Άτκινς και από τους περισσότερους θεωρούνται ως τρόφιμα που μπλοκάρουν την απώλεια. Δες αν θέλεις σχετικά : http://www.atkinsdietbulletinboard.c...-products.html

Το να κόψεις τη ζάχαρη και το λευκό αλεύρι μου φαίνεται πολύ καλό αλλά το να κάνεις κάτι τόσο στερητικό όσο η δίαιτα που αναφέρεις δεν μου φαίνεται τόσο καλή ιδέα. Αφού έχασες τόσα κιλά με τη μεσογειακή διατροφή γιατί δεν ακολουθείς την ίδια διατροφή; Τι σε κάνει να επιλέξεις αυτή τη διατροφή για να χάσεις τα κιλά που θέλεις;

μαγδουλα μου τι κανεις?????????φιλια πολλα!!!βλεπω τα νεα σου κ χαιρομαι 66 κιλα?μπραβο!!!!!
    ελενιτσα κ γω θα ελεγα να κανεις την διαιτα που εκανες:grin:
    δεν ετρωγαν καθε μερα μπαρα αλλα καθε φορα που τρωγανε τοτε κολλουσαν......

Originally posted by helena73
    μαγδουλα μου τι κανεις?????????φιλια πολλα!!!βλεπω τα νεα σου κ χαιρομαι 66 κιλα?μπραβο!!!!!
    ελενιτσα κ γω θα ελεγα να κανεις την διαιτα που εκανες:grin:
    δεν ετρωγαν καθε μερα μπαρα αλλα καθε φορα που τρωγανε τοτε κολλουσαν......
    Μια χαρά είμαι Συνεχίζω, μερικές φορές ξεφεύγω λιγάκι αλλά την επόμενη όλα μια χαρά! Η γυμναστική με βοηθάει απίστευτα!!!!
    Εσύ πως πας; Όλα καλά;

Καλημερα κοριτσια! Βλεπω το ξενυχτατε ε; Εγω δεναντεχω με τιποτα.. Μαγδα εχεις δικιοια τη διαιτα αλλα πραγματικα δεν εχω κουραγιο να ξεκινησω
    ξεροντας οτι θα χανω μισο κιλο τη βδομαδα και αν..Ασε που φοβαμαι
    οτι αν τρωω εστω και λιγο υδατανθρακες θα κανω σιγουρα υπερφαγικο..
    Δεν ξερω,ειμαι πολυ κουρασμενη με ολα αυτα.. Λεω αφου το
    ξεκινησα,να το κανω 2 βδομαδες να δω πως θα παει και μετα βλεπουμε..
    Το Σαββατο θα ζυγιστω!!!

Να δοκιμάσεις τη south beach αφού θες γρήγορη απώλεια με καλό φαγητό! Καλή δύναμη! Πρόσεξε μόνο αν στερηθείς τελείως υδατάνθρακεσ όταν τους ξαναρχίσεις να μη πέσεις σε υπερφαγία.

''Να δοκιμάσεις τη south beach αφού θες γρήγορη απώλεια με καλό φαγητό! Καλή δύναμη! Πρόσεξε μόνο αν στερηθείς τελείως υδατάνθρακεσ όταν τους ξαναρχίσεις να μη πέσεις σε υπερφαγία.''

Nαι θα προσέχω!!! Γι αυτό επέλεξα να κάνω τη συγκεκριμένη δίαιτα.Επειδή σου βάζει τους υδατάνθρακες σιγά-σιγά , για να μην πάθει σοκ ο οργανισμός. Το θέμα είναι αν θα τα καταφέρω εγώ..γιατί φοβάμαι μήπως μου γυρίσει το μάτι καμιά μέρα και φάω όλο το φούρνο και όλο το ζαχαροπλαστείο μαζί!!!!:shocked2:
    Εσυ κάνεις south beach??Τα πας πολύ καλά, μπράβο!!!!
    Κι εσεις , Ελενα και Μαγδα,έχετε χάσει πολύ!!!Τι καλά!Μάγδα με τι διατροφή τα έχασες????

Γεια!!!αν και πολύ καθυστερημένη η απάντησή μου.. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία!!! Εγώ αυτό που έκανα και με βοήθησε ήταν να μετράω τις θερμίδες!

Σ ευχαριστώ πολύ Μαρία μου!!!να σαι καλά!!!!Εσυ έχασες πολλά με αυτόν τον τρόπο;

Ναι Ελένη μου!!!! Αρκετά!!! 16 κιλά από τέλη Νοεμβρίου μέχρι τώρα!!! Το κακό είναι ότι δεν έκανα γυμναστική...