Ακρόαση άρθρου......

anorektika oneira 02Ποιος ήταν ο κυριότερος λόγος που σε οδήγησε στην ανορεξία και στην ανάγκη να εκδικηθείς τον εαυτό σου τότε;

Μεγάλωσα μέσα σε έντονο stress και πολλές φασαρίες και όταν αποφάσισαν οι γονείς μου να χωρίσουν, με εγκατέλειψαν ψυχικά αλλά και πρακτικά. Την μοναξιά αυτή σε εκείνη την ηλικία δεν την άντεξα...Νόμιζα πως έφταιγα για ότι συνέβαινε στην οικογένεια μου και έστρεψα μίσος στον εαυτό μου. Δεν μπόρεσα να διαχείριστώ την απόρριψή τους...

Πόσο καιρό κράτησε και πόσα κιλά είχες φτάσει;

Τα άγρια χρόνια, που ήμουν βαθιά μέσα στην ανορεξία, ήταν 7 και έφτασα να ζυγίζω μόλις 32 κιλά... Δεν θυμάμαι να σας πω πότε ακριβώς ξέφυγα γιατί έγινε πολύ σταδιακά. Κάπου μετά τα 25 μου πρέπει να ήταν...

Πως ακριβώς έζησες την ανορεξία;

Τα πρώτα χρόνια είχα άρνηση τροφής. Μετρούσα συνεχώς τις θερμίδες και έκανα έντονη γυμναστική. Στην πορεία, άρχισα να τρώω μεγάλες ποσότητες φαγητού και να προκαλώ εμετό. Αυτό ήταν μια διαδικάσια που έκανα πολλές φορές τη μέρα, κάθε μέρα, για χρόνια. Είτε έτρωγα μια ντομάτα είτε να ταψί μουσακά, προκαλούσα με μανία εμετό. Μετράω πάνω από 10.000 φορές που έκανα εμετό εκείνη την εποχή...

Τι ήταν αυτό που σε ώθησε να βγεις από το σκοτάδι και να είσαι αυτός ο άνθρωπος που είσαι σήμερα;

Μια μέρα έπεσε στα χέρια μου μια παιδική μου φωτογραφία και θυμήθηκα όλα τα όνειρα που είχα κάνει πριν εγκλωβιστώ μέσα στην ανορεξία... Ένιωσα πως ήταν άδικο όλο αυτό που περνούσα και θέλησα να παλέψω με όση ελάχιστη δύναμη είχε μείνει μέσα μου...

Πόσοι άνθρωποι πιστεύεις ταλαιπωρούνται από αυτή την ασθένεια και πόσο δύσκολο είναι να ξεφύγει κανείς;

4ος Κύκλος Αυτροβελτίωσης από το PSYCHOLOGY.GR
3 Ημέρες, 6 διαδικτυακά βιωματικά εργαστήρια. Γενική είσοδος: 25 ευρώ, για εγγραφές έως 31 Μαρτίου 2024

Οι άνθρωποι που ταλαιπωρούνται από διατροφικές διαταραχές είναι δυστυχώς πάρα πολύ...Σε άλλους φαίνεται και σε άλλους όχι...Δυστυχώς είναι μια ασθένεια που αυτός που τη βιώνει, δύσκολα μιλάει για αυτήν και δεν δέχετε βοήθεια εύκολα...

Σε ποια ηλικία βρισκόσουν και πότε κατάλαβες οτι η ανορεξία είναι μια πολύ σοβαρή ασθένεια που μπορούσε να σε οδηγήσει στο θάνατο;

Ξεκίνησα κάπου στα 13-14...Το πόσο σοβαρή ασθένεια ήταν, το κατάλαβα όταν λυτρώθηκα από αυτή...Όσο περνάνε τα χρόνια βλέπω όλο και περισσότερο το πόσο κακό προκάλεσα στον οργανισμό μου...

Αν κάτι ήταν στο χέρι σου για να αλλάξεις στον κόσμο τι θα ήταν αυτό;

Θα ήθελα να ιδρύσω την καλή πράξη της ημέρας! Αν όλοι οι άνθρωποι στη γη, κάθε μέρα έκαναν από μια μικρή καλή πράξη, τότε ο κόσμος σιγά σιγά θα γέμιζε αγάπη και συμπόνια! Τι λέτε :) Μπορούμε να τον αλλάξουμε τον κόσμο;

Άστο γι’ αύριο! Ξεπερνώντας την αναβλητικότητα στο χώρο εργασίας
Το διαδικτυακό σεμινάριο διοργανώνεται από το PSYCHOLOGY.GR, με εισηγήτρια την ψυχολόγο – ψυχοθεραπεύτρια, Άρτεμις Αντωνίου.

Τι ήταν αυτό που σε ώθησε να γράψεις αυτό το βιβλίο, τι σημαίνει για σένα και ποιος ο σκοπός του;

Έζησα την ανορεξία σε πολύ άσχημο επίπεδο... Έπιασα πάτο και σκοτάδι...Κανείς δεν πίστευε πως θα ξεφύγω...Όλοι με κοιτούσαν απλά με λύπη...Με αυτό το βιβλίο θέλω να δείξω στον κόσμο πως πάντα υπάρχει ελπίδα για να βγεις στο φως! Θέλω με τον τρόπο μου να βοηθήσω ανθρώπους που έχουν παρόμοια προβλήματα! Αν καταφέρω να σώσω έστω μια ψυχή, τότε για μένα τα Ανορεκτικά Όνειρα, θα είναι το best seller της καρδιάς μου!

 

Αγοράστε το βιβλίο Ανορεκτικά Όνειρα  από το βιβλιοπωλείο ψυχολογίας του psychology.gr

Συγγραφή - Επιμέλεια Άρθρου

Νίκος Μεταξάς

e psy logo twitter2Επιμέλεια & μετάφραση άρθρων, Τμήμα Σύνταξης Πύλης Ψυχολογίας psychology.gr
Επικοινωνία: editorial @psychology.gr