Γιατί δεν έχω νιώσει μέχρι στιγμής έλξη για το άλλο φύλο; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
    Πολύ καλή μου φίλη αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εσένα.. Ο πατέρας της πέθανε όταν είμασταν 7 χρονών Και μεγάλωσε με τη μαμά της και τη γιαγιά της.. Χωρίς κανέναν άντρα ποτέ στο σπίτι της.. Και δεν είχε ποτέ αγόρι.. Ούτε το επιδίωκε ποτέ.. Εγώ πιστεύω ότι δε νιώθει οικειότητα με το αντίθετο φίλο.. Την φοβίζει.. Είναι κάτι ξένο για εκείνη.. αν και από μικρές μου έλεγε ότι ήθελε να κάνει παιδιά και πως θα ήταν με τον άντρα της .. ποτέ δεν προσπάθησε να τα φτιάξει με κάποιον.. Ούτε ποτέ μου ζήτησε να την βοηθήσω να φλερτάρει με κάποιον στο φβ η οπουδηποτε αλλού.. νομίζω κάπως έτσι την πατάς και εσυ.. Αλλά δεν σας πήραν τα χρόνια.. κάποια στιγμή κάποιος θα σε κάνει να τα ξεπεράσεις όλα αυτά και να νιώσεις άνετα! Όλα καλά πάνε στο τέλος πάντα

Senior Member
    Γιατί δεν έχω νιώσει μέχρι στιγμής έλξη για το άλλο φύλο;
    γιατι εισαι θεα αλλα αυτο ειναι μυστικο

Μηπως νιωθεις καποιο αγχος οταν βρισκεσαι με εναν αντρα; Ή μηπως νιωθεις σαν να μην εισαι εκει;

Μονη σου φαντασιωνεσαι ερωτικα; Ερεθιζεσαι με τη σκεψη του αντρα; Αυνανιζεσαι;

Ισως χρειαζεται να συνδεθεις συναισθηματικα με καποιον για να λειτουργησεις ερωτικα μαζι του.

Quote Originally Posted by girly14 View Post
    Καλησπέρα σας, είμαι κοπέλα 21 χρονών και έχω πρόβλημα στον ερωτικό τομέα. Δεν έχω κάνει ποτέ μου σχέση, όσο και να έχω προσπαθήσει να έρθω κοντά με άλλα αγόρια. Δεν είμαι λεσβία ή κάτι άλλο. Ας τα πάρω όμως τα πράγματα από την αρχή για να μου πείτε κι εσείς αν μπορείτε να εντοπίσετε την αιτία και φυσικά κάποια λύση.
    Μέχρι την ηλικία των 19 είχα αρκετά χαμηλή αυτοεκτίμηση. Όσο πήγαινα σχολείο είχα μεγάλο πρόβλημα με τις κοινωνικές συναναστροφές και δεν ήταν λίγες οι φορές που έπεσα θύμα bullying. Στο λύκειο έκανα κάποιες φιλίες κάπως πιο σταθερές και είχα το κλασσικό εφηβικό "κόλλημα" με ένα παιδί αλλά δεν προχώρησε. Τα δύο πρώτα χρόνια στο πανεπιστήμιο ήταν αρκετά αγχωτικά για μένα αφού έψαχνα απελπισμένα για παρέες και εννοείται κάποια σχέση. Παρά το γεγονός ότι γνώρισα πάρα πολλά άτομα, με κανέναν δεν διατήρησα επαφή εκτός σχολής αλλά στην σχολή πάντα είχα κάποιους να μιλήσω. Ακόμα κάποια γνωριμία ερωτικού τύπου δεν είχα κάνει. Στο τρίτο έτος έφυγα στο εξωτερικό κι εκεί πραγματικά η ζωή μου άλλαξε ριζικά. Γνώρισα άτομα με τα οποία χτίσαμε μια πολύ βαθιά φιλία κι ένιωσα για πρώτη φορά ελεύθερη. Ήταν οι μόνοι 6 μήνες μέχρι στιγμής που ένιωθα ευτυχισμένη. Δεν είχα άγχος, κυριολεκτικά όλον αυτόν τον καιρό είχα κλάψει μόνο μια φορά κι ένιωθα ότι έβρισκα τον εαυτό μου. Αυτή η αλλαγή δεν πέρασε απαρατήρητη από τα αγόρια, αφού "ως δια μαγείας" άρχισαν να με φλερτάρουν αρκετοί. Και κάπου εδώ να κάνω μια μικρή παρένθεση. Όταν ήμουν τρίτη γυμνασίου επειδή η αυτοεκτίμησή μου βρισκόταν στον πάτο, είχα επισκεφτεί μια ψυχολόγο. Με τα πολλά με ρώτησε και για την σχέση μου με τον πατέρα μου. Ανύπαρκτη. Ποτέ δεν ασχολήθηκε μαζί μας, πάντα κοίταζε την ζωή του και δε θυμάμαι καμία στιγμή μπαμπά-κόρης. Παραδόξως, η μόνη περίοδος που ένιωσα πως κάτι υπάρχει ήταν όταν έλειπα στο εξωτερικό και επικοινωνούσαμε μέσω βιντεοκλήσεων. Πίσω στην ψυχολόγο τώρα, μου είχε πει πως ο λόγος που δεν έχω κάνει κάποια σχέση (ναι με απασχολούσε από το γυμνάσιο το θέμα!) ήταν επειδή έχω χτίσει τοίχους για το αντρικό φύλο, λόγω της προβληματικής σχέσης με τον πατέρα μου και ότι έχω πολλές άμυνες. Ο μόνος τρόπος σύμφωνα με εκείνη ήταν να αποκαταστήσω την σχέση με τον πατέρα μου...Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει μέχρι σήμερα, βέβαια ξαφνικά μια μέρα μας ανακοίνωσε πως αποφάσισε να αλλάξει και πως "ό,τι έγινε, έγινε". Πραγματικά δεν πιστεύετε πόσο με θύμωσε αυτή του η κουβέντα. Δεν μπορώ να ξεχάσω 20 χρόνια αδιαφορίας και πλέον δεν ξέρω αν θέλω να του δώσω την ευκαιρία να επανορθώσει, ειδικά όταν ξέρω πως υπάρχει λόγος πίσω από αυτή την αλλαγή (απειλή διαζυγίου). Στα δικά μας τώρα, όσα αγόρια με προσέγγισαν στο εξωτερικό έφαγαν Χ και με κανέναν δεν έκανα τίποτα απολύτως πέρα από κάποια ραντεβού. Γυρνώντας στην Ελλάδα γνώρισα κάποιον και αποφάσισα πως ήταν η ώρα να τον αφήσω να κάνει παραπάνω πράγματα. Με αυτόν ήταν που έδωσα και το πρώτο μου φιλί. Απογοήτευση. Δε μου άρεσε καθόλου και διέκοψα. Λίγους μήνες μετά γνώρισα κάποιον άλλον βγήκαμε και τον άφησα να κάνει κίνηση. Ένιωθα πιο άνετα αυτή την φορά αλλά και πάλι δεν ένιωσα κάτι πιο βαθύ. Από ατυχία και μόνο διεκόπηκε και αυτή η απόπειρα. Να σημειώσω πως όλο αυτό το διάστημα η αυτοεκτιμησή μου μόνο χαμηλή δεν είναι, αφού πλέον πιστεύω πως έχω απωθήσει το μεγαλύτερο μέρος των ανασφάλειών μου. Επιπλέον, έχω αρκετούς φίλους και δεν νιώθω πλέον την μοναξιά που ένιωθα. Το μόνο που παραμένει ίδιο είναι η απάθεια μου για όσους με έχουν φλερτάρει. Φέτος, έχω κάνει κι άλλες γνωριμίες, έχω βγει με άτομα με τα οποία έχουμε κάνει κάποια παραπάνω πράγματα (δεν έχω ολοκληρώσει βέβαια), δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα ηδονή ή κάτι παρόμοιο και κυρίως λόγω της στάσης κάποιων από αυτών (ωμό πέσιμο) ξενέρωσα και σταμάτησα την επικοινωνία. Δε ξέρω αν απλά είναι συγκυριακό το θέμα- δεν έχω γνωρίσει δηλαδή ακόμα τον κατάλληλο- ή κάτι πιο βαθύ. Όσο περνάει η καιρός μάλιστα αρχίζω να νιώθω ανασφάλεια και με το γεγονός ότι δεν έχω προχωρήσει σεξουαλικά. Γενικά έχω έναν φόβο και άγνοια σχετικά με αυτό το θέμα. Τι πιστεύετε; Υπάρχει σωτηρία ή να ψάξω για ράφι;
    Είναι πολύ απλό.απλα δεν βρέθηκε ο κατάλληλος...σε κάποιο σημείο αναφέρεις ότι υπήρχαν αγόρια που σε ελκουσαν απλά δεν τους ελκυσες εσύ..άρα είσαι μια χαρά.
    Σου αρέσουν τα αγόρια έχεις ερωτική έλξη απλώς σπάνια θα βρεθεί το αγόρι που θα σου κάνει το κλικ..μάλλον πρέπει να είσαι απτα πολύ δύσκολα κορίτσια που λέμε εμείς οι άνδρες..κάποια στιγμή θα βρεθεί ο κατάλληλος...εγώ καταλαβενω ότι ψιλό πιέζεις και τον εαυτό σου να κάνεις σχέση..
    Μην τον πιέζεις τον εαυτό σου Άστον ελεύθερο και ότι γνωρίσεις το κατάλληλο μόνο του θα βγει το πράγμα..αυτό που σου είπε η ψυχολόγος εν μέρει έχει μια βάση..
    Απτην άλλη πάλι όχι...
    Καλό είναι να τσεκαρης αυτό που σου είπε ένα άλλο μελος...ότι αν στα αγόρια που έχεις πάρε δώσε σου θυμίζει τίποτα απτό χαρακτήρα του πατέρα σου και γι'αυτό μήπως ξενερώνεις υποσεινυδητα..αν και επαναλαμβάνω ότι μάλλον δεν βρέθηκε ο κατάλληλος..
    Συγγνώμη κι όλας αλλά σεξουαλικές σκέψεις έχεις??ορέξεις???σκεφτεσε ότι κάνει σεξ με κάποιο αγόρι??δεν σε ρωτάω από άποψη κουτσομπολιού και μην απαντήσεις απλά αν ισχύουν τα παραπάνω είσαι μια χαρά..και μην ανυσηχης..

Θεματοθετρια δεν είναι τόσο παράλογο ούτε ανυσηχητικο μια κοπέλα να αργήσει να κάνει σχεση-σεξ..στην εποχή μου τα κορίτσια περίμεναν να φτάσουν στα 20 τους για να αρχίσουν να χαιδευουντε με τα αγόρια και να κάνουν σεξ..κατά κανόνα ίσχυε αυτό...τώρα τα κορίτσια μόλις μπουν στην εφηβεία βιάζονται να κάνουν σεξ..
    Λίγο πριν παντρευτω θυμαμε χαρακτηριστικά είχα πάει με ένα φίλο να πιούμε καφέ εγώ Τότες 25-26 ετων.διπλα μας μια παρέα κοριτσιών 14-15 και ελεγε η μια απευθυνόμενη σε ένα κοριστη της παρέας..Μαρία τι έγινε έκανες σεξ με τον τάδε??και αυτή δεν μιλούσε και απάντησε στη θέση της μια άλλη κοπέλα..όχι δεν έκανε μας είπε ότι την ερχόμενη εβδομάδα θα κάνει οποσδηποτε...για να δούμε..
    Όπως καταλαβαμε όλοι η εν λόγο κοπέλα δεν ηθελε να κάνει σεξ δεν ένιωθε έτοιμη και με το δίκιο της αλλά υποσχεθηκε ότι θα κάνει κάτω απτή πίεση της παρέας της..
    Θέλω να πω ότι και κοινωνικά τρώμε μεγάλη πίεση πάνω στο θέμα του σεξ..
    Π.χ ο τάδε ακόμα δεν έκανε σεξ ααα τον μα....κα
    Η π.χ η τάδε ακόμα είναι παρθένα..ααα την καθηστερημενη....

μπορει να εισαι ασεξουαλ αλλα συναισθηματικη.δηλαδη heteromantic.ναι ειναι σπανια κατηγορια αυτη και στον αντρα και στην γυναικα και να μην ειναι ομοφυλοφιλοι/ες

Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Μήπως ανήκεις στο φάσμα του υψηλής λειτουργικότητας αυτισμού?
    Άτομα σαν εμάς υπερεξιδανικεύουμε τις διαπροσωπικές σχέσεις και δεν βολευόμαστε με κάτι λιγότερο από το ιδανικό σενάριο σχέσης που έχουμε πλάσει με το μυαλό μας.Από μικρός είχα γίνει πολύ επιλεκτικός στην αναζήτηση συντρόφου,λόγω του ότι μου την πέφτανε συνέχεια κορίτσια και πίστευα πως υπάρχει μια αστείρευτη δεξαμενή και πως πάντα έτσι θα είναι...Λάθος...Τώρα στα 33 το μετάνιωσα...Άν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα κατέβαζα τον πήχυ και θα αφηνόμουν στις στιγμές...Wasted youth ένα πράγμα,η περίπτωσή μου.

Πάντως,για να νοιώσεις λίγο καλύτερα και να σου φύγει το άγχος του ραφιού που έχεις στα 21,να σου πώ πως πέρα από φιλιά και χαιδολογήματα,δεν έχω ολοκληρωμένες σεξουαλικές σχέσεις στα 33...και είμαι άντρας!
    Ήξερα για την επιλεκτικότητα όσον αφορά τις τροφές, αλλά για την επιλεκτικότητα όσον αφορά τον ερωτικό σύντροφο πρώτη φορά τη διαβάζω εδώ.

Senior Member
    Quote Originally Posted by girly14 View Post
    δε θεωρώ ότι είμαι ασέξουαλ. Οι ασέξουαλ δεν ενδιαφέρονται για σχέσεις
    Μέγα λάθος. Ασεξουαλικοί λέγονται οι άνθρωποι που δε νιώθουν σεξουαλική έλξη. Σε αντίθεση με την επιλογή, η ασεξουαλικότητα είναι μια εσωτερική ιδιότητα, μέρος της ταυτότητας του ατόμου.

Οι ασεξουαλικοί άνθρωποι έχουν τις ίδιες συναισθηματικές ανάγκες με τους υπόλοιπους. Κάποιοι παραμένουν μόνοι τους και είναι μια χαρά έτσι, άλλοι αποζητούν συντροφικότητα και επομένως σύναψη σχέσεων διαφόρων μορφών, ακόμα και πέρα από τα κοινωνικά καθιερωμένα (π.χ. πολυερωτική - polyamorous - σχέση). Κάποιοι άλλοι είναι έτοιμοι να προχωρήσουν ακόμα και σε σεξουαλικές επαφές κάτω από ορισμένες συνθήκες. Αυτό φυσικά δεν είναι παράδοξο αφού είναι διαφορετικό από το να αποζητούν την επαφή.

Αν ενδιαφέρεσαι μπορείς εδώ να δεις διάφορες λεπτομέρειες για το θέμα καθώς υπάρχουν πολλές παρανοήσεις πάνω σ' αυτό. Φυσικά κανείς δεν μπορεί να πει ότι είσαι ή δεν είσαι ασεξουαλική, αλλά η περιγραφή που έδωσες (με σημαία τον τίτλο που κραυγάζει) αφήνει αυτό το ενδεχόμενο εντελώς ανοιχτό.

Page 2 of 2 FirstFirst 12