Ένας φαύλος κύκλος..και μόλις 20.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 15 of 15

Smile Ένας φαύλος κύκλος..και μόλις 20.

Καλησπέρα σας παιδια.Ονομάζομαι Νικολίνα είμαι 20 ετών και σπουδάζω .Θα ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μου μαζί σας,και θα παρακαλούσα αν κάποιος-α μπορεί να με βοηθήσει να ξεπεράσω και να ξεφύγω απο αυτόν τον κύκλο που έχω μπεί τον ατελείωτο..θα τον ευχαριστούσα με όλη μου την καρδιά.
    Όλα ,θέλω να πιστεύω ξεκίνησαν στο πρώτο έτος της σχολής μου όταν είχα ξεκινήσει σχέση με ένα παιδί ,το οποίο και με χώρισε 6 μήνες νωρίτερα γιατί δεν είμουν έτοιμη να προχωρήσω σεξουαλίκα..και απο τότε με πήρε η κατηφόρα..
    Η όλη ιστορία ξεκίνησε με κρίσεις πανικού ,έντονο αγχος,ακανόνιστες ώρες ύπνου ή και αυπνία τις περισσότερες φορές,βουλίμια ή μεγάλη απωχή απο το φαγητό...Στη συνέχεια οι κρίσεις πανικού κορυφώθηκαν..με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάω να κάνω μπάνιο να μην μπορώ να περπατήσω να νομίζω οτι θα τρελαθώ...
    Επισκέφτηκα γιατρό-Ψυχίατρο και ξεκινήσαμε θεραπεία με (serolux) και παράλληλα με χορήγησε Β12 και φιλικο οξύ
    Να σημειώσω οτι κατα τη διάρκεια πριν πάρα ακόμα το χάπι μου δημιουργηθηκαν και άσχημες σκέψεις του τύπου οτι θα κάνω κακο σε εμενα η σε καποιον αλλον...και είχα δικό μου άτομο στο σπιτι της οικογενειας γτ δεν μπορουσα να μέινω μονη μ σπιτι φοβομουν...
    Πλέον σημερα που γραφω βρισκομαι στη δευτερη μερα που ειμαι μονη μου στο σπιτι...και η αληθεια ειναι οτι ξυπνησα ομορφα καλα ..απλα εχω κατι ασχημες σκεψεις οτι μπορει να κανω κακο στον εαυτο μου (να σημειωθει οτι καποιες φορες παιρνω και xanax οταν δεν μπορω)
    το μονο που φοβαμαι ειναι να μη χασω τα λογικα μου ξαφνικα και κανω καμια κουταμαρα...φοβαμαι παιδια...φοβαμαι πολυ...μακαρι να ξυπνουσα μια μερα και ολα αυτα να ηταν ενα κακο ονειρο...δεν μου αρεσει αυτο..θελω το χαμογελο μου πισω...
    Σας ευχαριστω..]

Ο ψυχίατρος τι ακριβώς διάγνωση έκανε;

Senior Member
    δυστιχως καπιες φορες πρεπει να συνεχισουμε μονοι μας γιατι οταν οι αλλοι αντηλιφθουν οτι τους εχουμε αναγκη αρχιζουν τα κολπα και θυμουνται συνηθως την αυτονομια τους

οι ακανονιστες ωρες υπνοι συμβαινουν και σε μενα εμαθα να ζω μ αυτο οποτε το θυμιθω κοιμαμαι και οποτε το θυμιθω ξυπναω

επισης συνηθως οι ανθρωποι φτανουν στα ακρα και γινονται καταστροφικοι οταν δε μιλανε.

Αλεκο εγω δε μιλαω πολυ στην καθημερινοτητα μου εδω κ τρια χρονια τι λεσ θα ζησω χωρισ πλακα γτ εγω δεν το βλεπω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member
    σκεφτομαι ορθολογιστικα

οτι απλά έχω μόνο κρίσεις πανικού...και χαρακτήρισε και κυκλοθυμική τη συμπεριφορά μου με εμμονες
    αλλά δεν ξέρω..

Senior Member
    απλως οι αλλοι μπορει να σε παρερμηνευουν επειδη μπορει να νομιζουν οτι εισαι θυμωμενη μαζι τους.

Αν όσοι παθαίναν μια κρίση πανικού βλάπταν τον εαυτό τους και τους άλλους, ή χάνανε τα λογικά τους θα είχαμε μείνει οι μισοί σε αυτή την χώρα. Το ζήτημα είναι ότι πρέπει να δουλέψεις την αιτία που οδήγησε στις κρίσεις πανικού και πως να τις διαχειρίζεσαι κι όχι απλά να παίρνεις αγωγή. Μην φοβάσαι να βγεις έξω ή να κάνεις δραστηριότητες ή να μείνεις μόνη σου. Αν σε πιάνουν οι κρίσεις μην κλείνεσαι στο καβούκι σου, χειρότερα τα κάνεις. Βγες για περπάτημα ή σκέψου κάτι άσχετο. Αν τόσο καιρό δεν βλέπεις βελτίωση και θεωρείς ότι έχεις θέματα άλυτα, καλό θα ήταν να κάνεις ψυχοθεραπεία εκτός από την φαρμακευτική αγωγή. Ο ψυχολόγος θα συνεργαστεί με τον ψυχίατρο και σταδιακά θα κόψεις τα φάρμακα.

Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    απλως οι αλλοι μπορει να σε παρερμηνευουν επειδη μπορει να νομιζουν οτι εισαι θυμωμενη μαζι τους.
    Ακριβως αυτο συμβαινει, δειχνεις την εικονα του θυμωμενου του δε ξερω τι μου φταιει, το παιρνουν πιο προσωπικα οι αλλοι και φευγουν. Μετα απομακρυνεσαι επειδη δε σ αρεσει αυτη η κατασταση της απορριψης και μηπως κτρατησεις καποια ατομα και ετσι ξεκινας το μονοπατι για τον μοναχικο κοσμο.

Κοπελια να το θυμασαι αυτο που θα σου πω για να μην καταστρεψεις τη ζωη σου στον τομεα των σχεσεων με το αλλο φυλο. Οτι σου συμβαινει και οτι σου συμβει απο εδω και περα στη ψυχολογια σου, δεν φταιει το παιδι που σε χωρισε επειδη δεν ηθελες σεξ. Επιλογη σου να μην ηθελες και σεβαστη, επιλογη του να αποχωρησει επισης σεβαστη. Μην ριξεις την ευθυνη της καταστασης σου στο παιδι γιατι θα μπεις σε εναν κοσμο οπου ολοι οι αντρες ειναι κακοι και ευθυνονται για τα δεινα σου.

Banned
    Αν θες στείλε μου εμαιλ nefelivelestino@yahoo.gr

Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

Senior Member
    εγω ειμαι σε θεση να καταλαβω ποτε καποιος ειναι ετσι απλως και ποτε τα εχει μαζι μου οι αλλοι ομως που τον ακουνε αλλα θα συμβαινουν και αλλα θα καταλαβαινουν και μετα μπορει να εμφανιστει κανενας ασχετος και να νομιζει οτι τον επρηξα.

Μενη θα σε πεταξει κι αυτη αφου σε στυψει σα λεμονοκουπα τετοιεσ ειναι ολεσ καρχιεσ

Κοπελια βρισκεισ ενα μαλακα σ φερεται ασχημα μετα βρισκεισ ενα αρνακι τ συμπεριφερεσαι σα μουλαρα μετα βρισκει εκεινοσ μια συμπεριφερεται σα γαιδουρι σταυλοσ κυκλοσ το φμπ τα ξερει ολα

Senior Member
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μενη θα σε πεταξει κι αυτη αφου σε στυψει σα λεμονοκουπα τετοιεσ ειναι ολεσ καρχιεσ
    αχαχαχαχαχαχα , ενταξει elis , οχι κι ολες ..... παντως ενας λογος που ειχα επιτυχια στις γυναικες ( τωρα βρισκομαι σε παυση εργασιων λογω κτθλψης ) ειναι οτι ποτε δεν λατρεψα γυναικα , αλλα αγαπησα ......παντα ο εαυτος μου ηταν σημαντικοτερος ..... δεν εδινα ποτε πολυ θαρρος σε καμμια ...δωσε θαρρος στον χωριαιτη να σανεβει στο κρεββατι ...........αν και εκει δεν αποσκοπουμε ολοι ?
    Last edited by Macgyver; 10-05-2018 at 04:21.

Η αγαπη ειναι θυελα αν δεν εισαι καπετανιοσ δεν μπλεκεισ