Λιθιο-βάρος-παρενέργειες - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35
    Senior Member
    Received..

Μάλλον γιατί σου αρέσουν τα ανεβάσματα.. στα πεσίματα τι κάνεις?? Πως την παλεύεις?
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

Junior Member
    Δεν την παλεύω ! Ζορίζομαι και προσπαθω να είμαι ένταξη σε όλες τις ευθύνες απέναντι στο παιδί ! Τις υπόλοιπες ώρες απλά ξαπλώνω και στην καλύτερη περπατάω τα βράδια κάποιες ώρες !

Για καλή μου τύχη έχω κόψει και τις ουσίες χρόνια και με κόπο στην χειρότερη κανένα ποτήρι κρασί !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Senior Member
    Εγώ μπορώ να μιλήσω μόνο απ΄έξω κι έξω απ΄τον χορό πολλά τραγούδια λέμε, αλλά θεωρώ ότι είναι σημαντικό στην διπολική να ακολουθείς αγωγή. Αν έχεις ξέρω κι εγώ διαβήτη και πρέπει να παίρνεις ινσουλίνη μια ζωή ή αν έχεις υπέρταση και πρέπει να παίρνεις χάπι για την υπέρταση, τι θα καταλάβεις με την άρνηση; Το πολύ πολύ να τα κοτσώσεις πριν την ώρα σου. Το ίδιο και στην διπολική που πρέπει μια ζωή να παίρνεις φάρμακα. Από εκεί και πέρα επειδή ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, θέλει χρόνο να δεις τι αγωγή και τι δοσολογία σου ταιριάζει και φυσικά μπορεί κατά καιρούς να αλλάζεις δοσολογία ή αγωγή σε συνεργασία με τον γιατρό ανάλογα με άλλους παράγοντες. Τον πρώτο καιρό ιδίως βοηθάει να σε βλέπει και ψυχολόγος και ψυχίατρος παράλληλα.

Εγώ έχω φίλη που έχει διαγνωστεί πάνω από 10 χρόνια με διπολική, ταλαιπωρήθηκε τον πρώτο ένα-ενάμιση χρόνο αρκετά μέχρι να βρει κατάλληλο γιατρό κτλ, αλλά από τότε σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά. Το λίθιο ξέρει ότι πρέπει να το παίρνει μια ζωή, τουλάχιστον έτσι μου έχει πει. Κάθε περίπου 2 μήνες κάνει εξετάσεις αίματος να ελέγχει και τα επίπεδα λιθίου στο αίμα και το έχει πάρει απόφαση ότι η διπολική τα έχει κι αυτά... Για αυτό που ρώτησες είχε πάρει 7-8 κιλά περίπου τότε, έχασε περίπου τα μισά, μόλις πάει να ξεφύγει προσέχει πιο πολύ την διατροφή της. Την έχει συμβουλεύσει κι η ψυχίατρος σε αυτό, ποια φαγητά είναι συμβατά με τα χάπια, ποια όχι, να αποφεύγει αναψυκτικά κι ότι έχει ανθρακικό κτλ... Οι περισσότεροι γιατροί επιμένουν ότι τα φάρμακα άντε να σου προσθέσουν 10 κιλά το πολύ, το ξέρω κι από την ενδοκρινολόγο μου αυτό. Κάποιοι που λένε ότι βάλανε 30-40 κιλά από τα φάρμακα κάτι κάνουν λάθος στην διατροφή τους.
    Last edited by Sonia; 05-10-2018 at 23:39.

Junior Member
    Έχεις απόλυτο δίκιο ! Δεν έχω σταματήσει να ψάχνω γιατρό και γνωρίζω ότι είναι Επικίνδυνο αυτό που κάνω!

Έχω και εγώ όμως μία φίλη που είχε διάγνωση διπολικής και έπαιρνε τσάμπα λίθιο 10 χρόνια!! Μέχρι που άλλαξε γιατρό !!

Στα ψυχιατρικά τα πράγματα δεν είναι ποσό απλά για μενα !! Μεχρι να έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό δεν μπορώ να ξεκινήσω φάρμακα !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Υπάρχει το ενδεχόμενο να προσέχει κάποιος το παιδί σας για να βρεις καλό ψυχιατρο; και εκτός από τον ψυχιατρο έναν καλό θεραπευτη; Κατανοώ τη δυσπιστία σου αλλά δεν σου δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα στην σχέση σου; Όταν εκδηλώνεται ο θυμός εννοώ. Δεν θέλεις να ξεκινήσεις αγωγή για να μην σε αποκαλέσει το άμεσο περιβάλλον κάπως; το παιδί αντιλαμβανεται τις διακυμάνσεις σου; Είμαι σε αγωγή έχω διάγνωση διπολικής και δεν θα ρίσκαρα να χάσω τον έλεγχο διακοπτοντας την αγωγή. Επίσης όλοι οι ψυχίατροι ακούνε συστήνουν αγωγή και λένε τα λέμε σε ένα μήνα γιατί τοτε ο/η ασθενής μπορεί να μιλήσει για την αγωγή και τα αποτελέσματα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 3 of 3 FirstFirst 123