Δεν ειμαι σιγουρος οτι η πραγματικοτητα ειναι πραγματικη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
    Senior Member
    αυτο που εχεις αν καταλαβα καλα , κι δεν ειδες προσφατα κανενα ΜΑΤΡΙΞ! ειναι γνωστη ασθενεια, κι την εχει κι μια κοπελα στο φορουμ!! δεν θυμαμαι το θρετ της , ψαξτω,, ειναι "πραγματικοτητα" , δυστυχως θελει γιατρο κι φαρμακοθεραπεια.
    zorz

"Και αυτό γίνεται μέσω της ανθρώπινης επαφής και ΟΧΙ μέσω της σκέψης...Οι σκέψεις και η φαντασία μας αποπραγματοποιούν...Η ενσυναίσθηση και η ανθρώπινη ζεστασιά μας γειώνει.................Τι λέω και εγώ τώρα?...Ξύνω πληγές...και τσούζουν τόσο πολύ ρε γαμώτο."

Δηλαδη ειμαστε εξαρτημενοι απο την αποδοχη των αλλων; Αυτο μου λες;

Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δηλαδη ειμαστε εξαρτημενοι απο την αποδοχη των αλλων; Αυτο μου λες;
    Είμαστε ζωάκια και έχουν βιολογική ανάγκη από affection, είναι φυσιολογικό...
    Όσο προσπαθούμε να καταπνίξουμε αυτήν την ανάγκη, αυξάνεται το αίσθημα της έλλειψης και του ανικανοποίητου.
    Ο μοναχικός λύκος είναι ένας δυστυχισμένος λύκος εκτός και αν είναι ευλογημένος με το προνόμιο της τρέλας.
    Για χρόνια προσπαθούσα να παρακάμψω την φυσική μου ανάγκη για ανθρώπινη επαφή και αυτό κατέληξε να είναι μια από τις αιτίες που μου φαίνονται χαμένα τα χρόνια της νεότητάς μου,όπως είπες και εσύ με παράπονο.
    Η ειρωνεία είναι πως ενώ τώρα καλύπτω και εκτονώνω αυτήν την ανάγκη με μικροδόσεις,αντί να καταλαγιάζει αυτή η πίεση,αντί να σβήνει το απωθημένο, όλο και περισσότερο φουντώνει και ζητάει και άλλο.
    Ως άνθρωποι είμαστε καταδικασμένοι να μας αφορά η ανθρώπινη πραγματικότητα,αν ήμασταν μυρμήγκια θα μας ενδιέφερε η πραγματικότητα των μυρμηγκιών...Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι'αυτό.
    Και όσο είμαστε εξαρτημένοι από την αποδοχή των άλλων,άλλο τόσο είναι και αυτοί εξαρτημένοι από την δική μας αποδοχή.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Εσυ τι θα ηθελες να ισχυει;

Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Εσυ τι θα ηθελες να ισχυει;
    Θα προτιμουσα μια αλλη πραγματικοτητα.

Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Θα προτιμουσα μια αλλη πραγματικοτητα.
    Γι αυτο εχεις αυτη την σκεψη. Οταν βρισκεσαι σε μια κατασταση που δεν σου αρεσει, φαντασιώνεσαι μια αλλη.

Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Ο μοναχικός λύκος είναι ένας δυστυχισμένος λύκος εκτός και αν είναι ευλογημένος με το προνόμιο της τρέλας.
    Για χρόνια προσπαθούσα να παρακάμψω την φυσική μου ανάγκη για ανθρώπινη επαφή και αυτό κατέληξε να είναι μια από τις αιτίες που μου φαίνονται χαμένα τα χρόνια της νεότητάς μου,όπως είπες και εσύ με παράπονο.

Ως άνθρωποι είμαστε καταδικασμένοι να μας αφορά η ανθρώπινη πραγματικότητα,αν ήμασταν μυρμήγκια θα μας ενδιέφερε η πραγματικότητα των μυρμηγκιών...Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι'αυτό.
    Και όσο είμαστε εξαρτημένοι από την αποδοχή των άλλων,άλλο τόσο είναι και αυτοί εξαρτημένοι από την δική μας αποδοχή.
    Μεγαλη αλήθεια και φοβερά γραμμένη!!! Κατάφερες να ξανά πλησιάσεις ανθρώπους; Αν και προσπαθώ να είμαι κοινωνική πάντα με δεσμεύει υποσυνειδητα ο φόβος της προδοσίας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Όλοι νομίζω σε κάποιο βαθμό το νοιωθουμε αυτό. Είναι Μάτριξ και μάταια τούτη η ζωή, αλλά τεστ και προετοιμασία για την άλλη. Οι άνθρωποι θα σε απογοητεύσουν , ο Θεός όμως όχι , εκεί μπορείς να βασιστείς και θα έχεις και παρηγοριά κάθε φορά που άνθρωποι σε προδίδουν.

Θα τους συγχωρέσουμε γιατί έτσι εξασφαλίζεται η ενότητα που είναι σημαντικότερη της δικαιοσύνης, ας ασχοληθούμε, είναι μέσα στη ζωή, μα ενωμένοι ας προχωρήσουμε ως το τέλος.

[QUOTE=Anti-pression;1051619]
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ολοι πλησιαζουμε την πραγματικοτητα με υποκειμενικο τροπο πιστευω.απλα ο ανθρωπος πολλες φορες οταν τραβαει ζορια φτιαχνει μια επιπλασμενη πραγματικοτητα, καταφευγει σε αυτην για προστασια.μπορει ολο αυτο να ειναι μια φουσκα αλλα ειναι κι ενας τροπος αυτοσυντηρησης που εχει μονο ο ανθρωπινος εγκεφαλος απο ολα τα οντα.απλως .αν το γνωριζουμε αυτο δεν πιστευω οτι αποτελει προβλημα να ζουμε μεσα σε μια ψευδαισθηση.δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη.μπορεις να ζησεις μεσα σε αυτο εχοντας στην ακρη του μυαλου σ ποια ειναι η πραγματικοτητα.τοτε , πιστευω, μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις
    Μπορει να ειναι κ θρησκεια..
    Συμφωνω παντως οτι μπορει να βγει κερδισμενος.
    Πραγματικα ο καθενας ζει στην δικια του πραγματικοτητα κ ειναι τροπος αυτοσυντηρησης! Νομιζω τελικα ομως οτι οι περισσοτεροι δεν το γνωριζουμε κ αποτελει προβλημα.
    Απο τα καλυτερα ποστ!

Page 2 of 2 FirstFirst 12