Γνωμη για αντικαταθλιπτικα! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 73
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Δεν έχω ιδέα!! Υποθετικά το Brindelix που έχεις πάρει κι εσυ θα έπρεπε να με πιάσει και να είμαι τέλεια. Έλα ντε όμως που με έκανε χειρότερα, τρομερό άγχος και κρίσεις πανικού και σωματοποίηση του άγχους. Ο γιατρός που έχω πάει τώρα βέβαια είναι άλλος από αυτόν που μου έκανε την εξέταση και μου είπε πως δεν την πολύ πιστεύει σαν εξέταση. Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά τι να πω. Εμένα το κύριο πρόβλημα μου πέρα από το άγχος και τις κρίσεις πανικού είναι τα ψυχοσωματικά (ζαλάδες, ατονία, κούραση και άλλα πολλά) εσυ έχεις τέτοια;

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Nai oλα τα εχω..και το κυριοτερο ειναι το θολομα που εχω και η πεσμενη διαθεση..δλδ νοιωθω οτι εχω χασει τον εαυτο μου..δεν εχω διαθεση για ζωη...το σκεφτομαι και γω πολυ σοβαρα να αλλαξω γιατρο..τωρα τελευταια επερνα το τριτικο.εγω αλλα δεν εκανε τπτ οποτε το κοβω τωρα σιγα σιγα..το σεροκουελ το κραταω γιατι με ηρεμει απο το ανχος αλλα με κανει και λιγο σαν μαστουρομενο..δεν ειναι κ αυτο λυση γαμωτο να ειμαι συνεχεια σαν μαστουρομενος απλως τωρα το προτιμω γτ αλλιως νοιωθω πολυ χαλια και εντονη στεναχωρια και ανχος

Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

Senior Member

Γνωμη για αντικαταθλιπτικα!

Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Nai oλα τα εχω..και το κυριοτερο ειναι το θολομα που εχω και η πεσμενη διαθεση..δλδ νοιωθω οτι εχω χασει τον εαυτο μου..δεν εχω διαθεση για ζωη...το σκεφτομαι και γω πολυ σοβαρα να αλλαξω γιατρο..τωρα τελευταια επερνα το τριτικο.εγω αλλα δεν εκανε τπτ οποτε το κοβω τωρα σιγα σιγα..το σεροκουελ το κραταω γιατι με ηρεμει απο το ανχος αλλα με κανει και λιγο σαν μαστουρομενο..δεν ειναι κ αυτο λυση γαμωτο να ειμαι συνεχεια σαν μαστουρομενος απλως τωρα το προτιμω γτ αλλιως νοιωθω πολυ χαλια και εντονη στεναχωρια και ανχος

Θυμάσαι σε πόσο καιρό σου τράβηξε το άγχος; Σου είπα το είχα πάρει και παλιότερα, αλλά 2 μέρες που το παίρνω τώρα είμαι μέσα στο άγχος και την σύγχυση. Χριστόφορε προσπάθησε να κάνεις γυμναστική, εμένα πάντα αυτή με έβγαζε στην επιφάνεια και έπαιρνε και το θόλωμα που λες ότι νιώθεις. Μετά φυσικά θέλει κι άλλα, όπως δουλειά μια καλή σχέση κτλ.

Κανω καθε μερα γυμναστικη και κανω και ποδηλατο διαδρομες αλλα βαριεμαι κ αυτο με το ζορι το κανω...το σεροκουελ θυμαμαι με το πρωτο χαπι με πιασε με ηρεμησε..οσο για τν δουλεια δν ξερω αμα μπορω να ανταπεξελθω τωρα στν φαση που ειμαι..εσυ δουλευεις;

Senior Member
    Κανω καθε μερα γυμναστικη και κανω και ποδηλατο διαδρομες αλλα βαριεμαι κ αυτο με το ζορι το κανω...το σεροκουελ θυμαμαι με το πρωτο χαπι με πιασε με ηρεμησε..οσο για τν δουλεια δν ξερω αμα μπορω να ανταπεξελθω τωρα στν φαση που ειμαι..εσυ δουλευεις;

Ναι δουλεύω, με τα χίλια ζόρια βέβαια και είναι οικογενειακή επιχείριση. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σε άλλη εταιρία.

Τυχερος εισαι τοτε...εσυ τι ακριβως σε ειπε ο ψυχιατρος..ποια ηταν η διαγνωση..

Senior Member
    Τυχερος εισαι τοτε...εσυ τι ακριβως σε ειπε ο ψυχιατρος..ποια ηταν η διαγνωση..

Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή με κρίσεις πανικού. Βέβαια λογικό είναι μετά από όλα αυτά να μου έρχεται μια καταθλιψούλα.

Και εγω το ιδιο αλλα με καταθλιψη και αποπροσοποιση και σκεψεις αρνητικες λογω ανχους..

Senior Member
    Και εγω το ιδιο αλλα με καταθλιψη και αποπροσοποιση και σκεψεις αρνητικες λογω ανχους..

Παρόλο το έντονο άγχος μου, αποπροσωποποίηση όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω πάθει. Αρνητικές σκέψεις φυσικά έχω κι εγώ κατά καιρούς έντονες. Προσπαθώ να βρίσκω τρόπους να μην τις σκέφτομαι. Δεν είναι πάντα εύκολο σε καταλαβαίνω.

Τι τροπους βρισκεις να μην τις σκεφτεσαι; εγω κοντα 3 χρονια εχω μπει σε αυτην τν ιστορια και.δεν μπορω να βγω..

Senior Member
    Τι τροπους βρισκεις να μην τις σκεφτεσαι; εγω κοντα 3 χρονια εχω μπει σε αυτην τν ιστορια και.δεν μπορω να βγω..

Εκεί είναι το θέμα ότι θέλει ασχολίες. Όπως το γυμναστήριο που είπες ότι κάνεις, κάποιο βιβλίο, έστω και κάποιο παιχνίδι στον υπολογιστή.

Senior Member
    ενα πολυ ενδιαφερον απο ενα αξιοπιστο περιοδικο για το εαν η καταθλιψη ειναι ΑΠΛΑ μια χημικη ανισορροπια του εγκεφαλου

https://www.scientificamerican.com/a...bad-chemistry/

Είμαι ένας από αυτούς δυστυχώς! Πριν κανένα 6μηνο έκανα μια ανάλυση DNA εξατομικευμένης θεραπευτικής και έδειξε ότι ο οργανισμός μου τα περισσότερα από τα αντικαταθλιπτικά τα μεταβολίζω πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να μην παίρνω την θεραπευτική τους ουσία και να παίρνω μόνο τις παρενέργειες. Ο λόγος που την έκανα ήταν επειδή με βάσει το ψυχολογικό μου προφίλ όλοι μου λένε ότι θα έπρεπε να είμαι καλά, αλλά εγώ συνέχεια άγχος και κρίσεις πανικού κτλ, για αυτό είμαι και στο ψάξιμο τώρα με μια άλλη κατηγορία φαρμάκων (άτυπα αντιψυχοσικά) που στις μικρές τους δόσεις κάνουν και για περιπτώσεις άγχους.
    Όπως λες και πιο πάνω, το μόνο που με πιάνει στα σίγουρα είναι το Xanax, όλα αυτά τα χρόνια το έχω κόψει μόνο 2 έτη και είμαι ανάμεσα στα 0.50mg μέσα στην ημέρα.
    Μικρή δόση σχετικά, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να τα κόψω εντελώς με τα αντικαταθλιπτικά.
    Δημήτριε παιρνεις πολλα χρονια 0,50 Mg xanax? Γιατι εγω παιρνω αραια και που 0,25 και εδω και εικοσι μερες που θελω να παιρνω καθε μερα γιατι εχω αυπνια και αγχος μεσα στη μερα δεν με πιανει και μου εκανε πραγματικά εντύπωση! Τοσο πολυ τα συνηθισε ο οργανισμος μου? αντικαταθλιπτικα κι εγω δεν μπορω να παρω , οσα μου εχουν δωσει μου εχουν φερει ενταση . Απο βδομαδα θα ξαναπαω σε γιατρο, εχω κουραστει πραγματικα .....

Senior Member
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Δημήτριε παιρνεις πολλα χρονια 0,50 Mg xanax? Γιατι εγω παιρνω αραια και που 0,25 και εδω και εικοσι μερες που θελω να παιρνω καθε μερα γιατι εχω αυπνια και αγχος μεσα στη μερα δεν με πιανει και μου εκανε πραγματικά εντύπωση! Τοσο πολυ τα συνηθισε ο οργανισμος μου? αντικαταθλιπτικα κι εγω δεν μπορω να παρω , οσα μου εχουν δωσει μου εχουν φερει ενταση . Απο βδομαδα θα ξαναπαω σε γιατρο, εχω κουραστει πραγματικα .....
    Γύρω στα 5 χρόνια συνεχόμενα δυστυχώς. Από δόσεις 0,25 - 0.50, δεν είναι μεγάλη η δόση, αλλά δεν παύει να κάνει κακό. Εμένα ευτυχώς σε γενικές γραμμές με πιάνει. Όταν είναι βέβαια πολύ έντονο το άγχος μου ούτε αυτό μου κάνει κάτι το ιδιαίτερο.
    Όσο αφορά τα αντικαταθλιπτικά είναι γνωστό ότι τις πρώτες 2-3 εβδομάδες βγάζουν εντονότερα το άγχος, για αυτό και συνήθως δίνουν 0.25 Xanax πρωί, μεσημέρι, βράδυ για κανένα δίμηνο μέχρι να πιάσει καλά το αντικαταθλιπτικό.
    Σε τι γιατρό θα πας?

Senior Member
    Quote Originally Posted by Thodoris2002 View Post
    Ακουω συνεχεια ανθρωπους να λενε οτι τα αντικαταθλιπτικα δεν βοηθανε, ακουω επισης οτι εχουν πολλες παρενεργειες. Και ενω μερικοι ανθρωποι εχουν τετοια εμπειρια απο αυτα αλλοι λενε οτι τελικα τους βοηθανε και λειτουργουν. Τελικα τι γινεται ρε παιδια; Δουλευουν; Πειτε την γνωμη σας, τις εμπειριες σας απο αυτα...Μηπως τελικα δεν δουλευουν ολα τα αντικαταθλιπτικα σε ολους τους ανθρωπους; Τα θεωρειται ασφαλη; Σε καποιον με σοβαρα ψυχικα προβληματα (καταθλιψη, αγχος κλπ) που δεν μπορει να τα ξεπερασει ευκολα μονος του με ψυχοθεραπεια, ψυχαναλυση κλπ, θα τα προτεινατε; (σαν ανθρωποι και σιγουρα οχι ως γιατροι...)
    αναγκαιο κακο!!
    zorz

Γύρω στα 5 χρόνια συνεχόμενα δυστυχώς. Από δόσεις 0,25 - 0.50, δεν είναι μεγάλη η δόση, αλλά δεν παύει να κάνει κακό. Εμένα ευτυχώς σε γενικές γραμμές με πιάνει. Όταν είναι βέβαια πολύ έντονο το άγχος μου ούτε αυτό μου κάνει κάτι το ιδιαίτερο.
    Όσο αφορά τα αντικαταθλιπτικά είναι γνωστό ότι τις πρώτες 2-3 εβδομάδες βγάζουν εντονότερα το άγχος, για αυτό και συνήθως δίνουν 0.25 Xanax πρωί, μεσημέρι, βράδυ για κανένα δίμηνο μέχρι να πιάσει καλά το αντικαταθλιπτικό.
    Σε τι γιατρό θα πας?
    Σε ψυχιατρο σκεφτομουν αλλα παλι δειλιάζω γιατι πάλι θα μου δωσουν τα γνωστα αντικαταθλιπτικα που εμενα μου φερνουν ανησυχια ... χθες για παραδειγμα κοιμηθηκα καλυτερα. Εχω ξεκινησει βαμμα πασιφλόρας απογευμα και βραδυ εδω και λιγες μερες και με χαλαρωνει καπως. Παραλληλα ξεκίνησα διατροφη ,οχι γαλακτοκομικά ,οχι κρεατα και λιπαρά . Ξεκινησα και cbd αλλά μου φερνει νευρα και ανησυχια και μαλλον δεν θα συνεχισω . Καπου διαβασα οτι βοηθα και η μελατονινη για αυπνιες κλπ . Βέβαια εμενα δεν ειναι το μοναδικο μου προβλημα ο υπνος, ειναι το γενικοτερο άγχος και κακη διάθεση που εχω ......

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast