Αμοιβαίος έρωτας με πρώτο μου ξάδερφο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 145
    Senior Member
    Διπλο μηνυμα..
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Πωω τώρα που τα παρέθεσες όλα αυτά Remedy, όντως είναι creepy o τύπος. Πάντως και πάλι δεν κατηγορούμε ή κατακρίνουμε κανέναν εδώ, απλά τις απόψεις μας λέμε πάνω στο θέμα. Για εμένα σου είπα ποια είναι η λύση, να κόψεις για κάποιο διάστημα την επαφή μαζί του και να τον αφήσεις στην οικογένειά του, όπως είναι το φυσιολογικό. Από την στιγμή που έχεις ενδοιασμούς για το μεταξύ σας και καλά κάνεις, τότε βάλε ένα τέλος, πριν πικραθείς περισσότερο. Δεν είδα ότι σε λιμπιζόταν από 13 ετών! Πάει καλά ο τύπος; Έχει θέματα Δέσποινα και δεν δείχνει να είναι φυσιολογικός, δεν ξέρω, δική σου ζωή είναι, εσύ κρίνεις το τι θα κάνεις...
    Creepy τι είναι ρε παιδιά πείτε και σε εμένα .

Για μένα το χειρότερο από όλα δεν είναι που ερωτευθηκανε....το χειρότερο από.ολα είναι ότι αυτός είναι παντρεμένος θέλει και τη γυναίκα του θέλει Κατή ξαδέρφη...
    Στην αρχή του μήνυματος νόμιζα ότι και οι δύο ειστασταν ελεύθεροι...που πάλι θα αντιμετωπίζατε πολλά προβλήματα αλλά τουλάχιστον όμως θα μπορούσατε να ειστασταν μαζί...με οποιο κόστος...
    Αλλά όντας ο άλλος παντρεμένος αυτό κάνει την κατάσταση πιο πολύπλοκη και πιο δυσκολη...
    Θεματοθετρια τι σκέφτεσε να κάνεις???αν θέλεις μπορείς να μας πεις...

Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Το "ο'τι θελετε" το παρεξηγησες κι εσυ κι ο κωστας πιο πανω.
    Εννοω οτι ξερεις παρα πολυ καλα ποιο ειναι το σωστο.
    Επομενως εμας τι μας ρωτας; για να σου δωσουμε αφεση αναρτιων;
    Αν αυτα που ξερεις πολυ καλα (επαναλαμβάνω) τα αγνοησεις, εμεις τι να κάνουμε δηλαδη, να το πουμε στην μαμα σου να σε κανει ντα;

Και να σου πω και γιατι εισαι υπο και χαμενη απ ολες τις πλευρες. ακομα κι αν βγαλεις εντελως την αιμομιξια απ την μεση (πραγμα αδυνατον), εσυ εισαι μια γυναικα μονη κι εκεινος ειναι ενας παντρεμενος με παιδια....
    Τι δεν καταλαβαινεις; θα τρεχεις απο πισω του στο περιθωριο της ζωης του για μερικες αρπαχτές απο σεξ.
    Κι αν σου περασει, εχει καλως (ας πουμε(.
    Αν του κολλησεις και δυστυχισμενη θα γινεις και κουδουνια θα σας κρεμασουν...

ΑΝ ησουν η γυναικα της ζωης του, παροτι ξαδερφη, θα σε εψαχνε πταν ηταν ελευθερος, οχι σαν αρπαχτη στον γαμο του. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν θα χαλασει το σπιτι του.

Ειναι αλητης ο ανθρωπος περα απο αιμομικτης και ειναι και παιδεραστης αν σε λυμπιζοταν 13 χρονων παιδι!!! να σου προτεινει να πηδηχτειτε.
    Μεγαλο κελεπουρι. Μην το αφησεις να παει χαμενο και καταστραφει καμια αλλη χαζη...
    Ρεμεντυ τι πίστευες ότι ήθελε η θεματοθετρια να της πούμε????
    Μόνο αυτός είναι αιμομικτης στην προκειμένη περίπτωση???(συγγνώμη θεματοθετρια δεν σε κατακρίνω απλά απαντάω στην ρεμεντυ)
    Στα υπόλοιπα δυστυχώς θα συμφωνήσω....
    Υπάρχει όμως και μια τρίτη λύση...που φυσικά δεν είναι σωστό αλλά μπορεί όμως να εφαρμοστεί το κάνουν πολλοί....

Τιιιιιιιι.......;

Πρώτος ξάδερφος....; οοο πολύ κοντινή συγγένεια...Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.......
    Χωρίς παρεξήγηση αλλά για μένα θα ήταν αδύνατο...πως θα αντιδράσουν οι δικοί σου άμα μάθουν κάτι τέτοιο....; θα ψάχνουν λακκο να κρυφτούν.....άμα το δεις από τη πλευρά τους είναι κτ μη φυσιολογικό μέχρι και τερατώδες...

Καταλαβαίνω ότι σαν παιδάκι τότε τον εξιδανικευσες...ήταν και μεγαλύτερος σου και άμα τον έβλεπες κ συχνά υπάρχει μια μεγάλη οικειότητα μεταξύ σας.... Ναι το απαγορευμένο μας ελκύει ναι...Αλλά εσύ δεν το έλεγξες καν μέσα σου να το σταματήσεις κ να το εκλογικεύσεις όσο είναι νωρίς .....φαντάζομαι ότι συνεχιζες να κάνεις όνειρα και να φαντασιώνεσαι ..να το πλάθεις στα δικά σου μέτρα όλο αυτό και τώρα το φούσκωσεςκαι δεν συμμαζευεται...

Εγώ αν ήμουν σε αυτη τη θέση δεν θα το επέτρεπα θα προσπαθούσα να το σταματήσω.....και το ακόμα πιο τρομακτικό και μη φυσιολογικό είναι η σκέψη που κάνει ο τύπος....

Παντρεμένος και με παιδια κάνει τέτοια σχέδια...; ούτε καν ελεύθερος .....εντελώς εγωιστικό και ανώριμο......

Κάνε ότι πιστεύεις...Εγώ θα το πάγωνα και θα το έδιωχναν από τη σκέψη μου και θα έτρεχα μακριά ......

Senior Member
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ρεμεντυ τι πίστευες ότι ήθελε η θεματοθετρια να της πούμε????
    Μόνο αυτός είναι αιμομικτης στην προκειμένη περίπτωση???(συγγνώμη θεματοθετρια δεν σε κατακρίνω απλά απαντάω στην ρεμεντυ)
    Στα υπόλοιπα δυστυχώς θα συμφωνήσω....
    Υπάρχει όμως και μια τρίτη λύση...που φυσικά δεν είναι σωστό αλλά μπορεί όμως να εφαρμοστεί το κάνουν πολλοί....
    Πιστευω οτι ηθελε να της απαντησουμε οτι ολα καλα. Συμβαινουν αυτα...
    Αυτη την στιγμη κανεις δεν ειναι αιμομικτης.
    Αλλο οι σκεψεις κι αλλο οι πραξεις.
    Μιλαω ετσι γι αυτον γιατι εκεινος εκανε τις προτασεις ενω ταυτοχρονα της ξεκαθάρισε οτι το σπιτι του δεν το χαλαει..
    ΑΛΗΤΗΣ δηλαδη...
    Αν ειχε παρασυρθει απο τα παρανομα αισθηματα του, ετοιμαζόταν να χωρισει γιατι ενοιωσε κατι που τον ξεπερναει, θα μπορουσα να τον καταλαβω καπως.
    Αλλα αυτος δεν εχει αισθηματα. Εν ψυχρω και εχοντας μια χαρα υπολογισει να μην εχει ο ιδιος καμια κοινωνικη χασούρα, προτεινει στην ανυπαντρη ξαδερφη του να ξευτιλιστει και να καταστρεψει την ζωη της για να πηδηξει εκεινος.
    ΑΛΗΤΗΣ.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Τιιιιιιιι.......;

Πρώτος ξάδερφος....; οοο πολύ κοντινή συγγένεια...Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.......
    Χωρίς παρεξήγηση αλλά για μένα θα ήταν αδύνατο...πως θα αντιδράσουν οι δικοί σου άμα μάθουν κάτι τέτοιο....; θα ψάχνουν λακκο να κρυφτούν.....άμα το δεις από τη πλευρά τους είναι κτ μη φυσιολογικό μέχρι και τερατώδες...

Καταλαβαίνω ότι σαν παιδάκι τότε τον εξιδανικευσες...ήταν και μεγαλύτερος σου και άμα τον έβλεπες κ συχνά υπάρχει μια μεγάλη οικειότητα μεταξύ σας.... Ναι το απαγορευμένο μας ελκύει ναι...Αλλά εσύ δεν το έλεγξες καν μέσα σου να το σταματήσεις κ να το εκλογικεύσεις όσο είναι νωρίς .....φαντάζομαι ότι συνεχιζες να κάνεις όνειρα και να φαντασιώνεσαι ..να το πλάθεις στα δικά σου μέτρα όλο αυτό και τώρα το φούσκωσεςκαι δεν συμμαζευεται...

Εγώ αν ήμουν σε αυτη τη θέση δεν θα το επέτρεπα θα προσπαθούσα να το σταματήσω.....και το ακόμα πιο τρομακτικό και μη φυσιολογικό είναι η σκέψη που κάνει ο τύπος....

Παντρεμένος και με παιδια κάνει τέτοια σχέδια...; ούτε καν ελεύθερος .....εντελώς εγωιστικό και ανώριμο......

Κάνε ότι πιστεύεις...Εγώ θα το πάγωνα και θα το έδιωχναν από τη σκέψη μου και θα έτρεχα μακριά ......
    Δώσε της ρε συ Μίλιβα μια, να πέσει κι άλλο η ψυχολογία της χαχα. Κλαίωω..

creepy= τρομακτικός, ανατριχιαστικός

Βασικά εμένα μου ακούγονται λιγάκι ανώριμα όλα αυτά αν το σκεφτείς. Για να το πω λιγάκι χύμα, κοτζάμ μαντραχαλέας καυλάντιζε με 13 ετών κοριτσάκι, που είναι λογικό να κολλήσει και να επηρεαστεί από το ενδιαφέρον ενός τόσο μεγαλύτερου άντρα. Μετά από χρόνια και καιρούς που είχατε σποραδικές επαφές, τον είδες πριν λίγους μήνες, αυτός παντρεμένος με παιδιά και αποφασίσατε ότι είσαστε ερωτευμένοι δεκαετίες κι ότι ταιριάζετε. Μάλλον με την ιδέα κάποιου ιδανικού άντρα που μπορεί να ήταν και ο πρώτος που αισθάνθηκες κάτι σαν έρωτα είσαι ερωτευμένη παρά με αυτόν τον ίδιο. Καταρχήν πόσο ξέρεις έναν άνθρωπο που έχετε βρεθεί ελάχιστες φορές μέσα στα χρόνια και μιλάτε κυρίως από απόσταση; Ξέρεις αυτά που σου παρουσιάζει και εδώ που τα λέμε δεν είναι και τα καλύτερα. Βγάλε την συγγένεια από την μέση. Αν ήταν άσχετος, πραγματικά θα ενθουσιαζόσουν έτσι με έναν παντρεμένο που συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο και σου προτείνει τέτοια πράγματα; Δεν νομίζω, εκτός κι αν ήσουν σε μια φάση της ζωής σου που είσαι πραγματικά απελπισμένη από άλλα πράγματα.

Τώρα στα συγγενικά, πέρα από τα σόγια κτλ, ουσιαστικά εξ αρχής είναι σαν να τα εγκαταλείπεις όλα μα όλα για να ζήσεις απομονωμένη μόνο με αυτόν και για αυτόν. Μεγάλο ρίσκο για ένα άτομο που δεν σου έχει δώσει και τα καλύτερα διαπιστευτήρια. Έχω δύο κοντινά μου παραδείγματα. Το πρώτο, 20 χρονών αυτός, 17 η κοπέλα, τα είχανε φιάξει, γίναν τα σόγια κώλος, οι περισσότεροι φίλοι κόψαν πέρα, τους κρεμάσανε κουδούνια στο χωριό, μετά από 2-3 χρόνια χώρισαν διότι τους τελείωσε η κάβλα ήδη από τον πρώτο χρόνο και τσακωνόντουσαν όλη την ώρα και το σέρνανε άλλον εναμιση-δυο χρόνια πιο πολύ από αντίδραση στους άλλους παρά για τους ίδιους. Το αγόρι δεν λέω σώνει καλά ότι φταίει μόνο αυτό, αλλά τώρα είναι κοντά 40 χρονών, παρέες δεν έχει, κοπέλα δεν έχει σταυρώσει και έχει γίνει αλκοολικό. Η κοπέλα έφυγε για σπουδές, έκανε περιστασιακές σχέσεις, γύρισε μετά από χρόνια, βρήκε έναν τύπο, γκαστρώθηκε, παντρεύτηκε, έκανε δυο παιδιά και μέσα σε 6-7 χρόνια έχει χωρήσει και τα έχει ξανβρεί 3-4 φορές με τον άντρα της. Νορμάλ καταστάσεις δεν τις λες.

Δεύτερο παράδειγμα, ζευγάρι γύρω στα 55-60 πλεόν, πρωτοξάδερφα με μια κόρη, την κάναν και σχετικά μεγάλοι. Με μαθησιακές δυσκολίες το παιδί, ίσως και στα όρια του αυτισμού, το προσέξανε πολύ σε αυτό με επισκέψεις σε ειδικούς κτλ και είναι αρκετά νορμάλ όσο την βλέπω, πολύ κλειστό παιδί, πλέον φοιτήτρια. Κοινωνικές σχέσεις σαν οικογένεια ελάχιστες, ο άντρας μεθοκοπάει κατα καιρούς στο καφενείο, η γυναίκα μονίμως στο σπίτι, η κόρη είχε 2-3 φίλες που δεν την αφήναν να πηγαίνει σχεδόν πουθενά, σχολείο σπίτι και ποιός ξέρει τι έχει περάσει με αυτούς, ίσως τώρα που σπουδάζει να είναι καλύτερα. Είναι ευτυχισμένοι; Δεν ξέρω, άμα περάσει ο πρώτος έρωτας και καλά να τα πηγαίνεις με τον άλλον, είναι αρκετό στην ζωή; Να μην μιλάς με άνθρωπο παραέξω, να σε κοιτάνε και να σχολιάζουν όλοι και να έχεις γίνει κατσούφης και καχύποπτος; Θα μπορούσαν να είναι αλλιώς τα πράγματα; Δεν ξέρω, αυτά που βλέπω λέω...

Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Δώσε της ρε συ Μίλιβα μια, να πέσει κι άλλο η ψυχολογία της χαχα. Κλαίωω..
    Μήπως να τις γλύψω τα αυτιά καλύτερα και να της πω αυτά που θέλει να ακούσει για να είναι ευτυχισμένη; και να τη σπρώξω σε ένα λάθος που μόνο συνέπειες μπορεί να έχει γι αυτήν και να το σκυλομετανιωνει μετά;

Η θεματοθετρια έχει το συναίσθημα ....γράφει εδώ γτ θέλει μια άλλη οπτική...άρα προτιμώ να της δειξω την οπτική απο την αλλη πλευρα ...της λογικής
    ...μια που εκείνη τα βλέπει από μέσα τα πράγματα γτ τα ζει...

Τι να της πω ακολούθα τη καρδιά σου;

Ναι κορίτσι μου ακολούθα τη καρδιά σου Κάνε αυτό που θες ...Πρέπει να κάνουμε αυτό που θέλουμε στη ζωή μας

ΠΡΙΝ πάρεις όμως κάποια απόφαση να σκεφτείς σοβαρά.....

Είσαι σίγουρη ότι αυτός ο άντρας είναι ο μοναδικός για σένα κ αυτός που πραγματικά θες ...; η είναι μια προεφηβικη φαντασιωση που τη "φουσκωσες" στο μυαλό σου σαν παραμυθάκι ....και το σκέφτεσαι ακόμα κ τώρα....;;

είσαι σίγουρη ότι δεν παίζει το ενδεχόμενο να γνωρίσεις τον άντρα που πραγματικά αξίζει και θες να έχεις στη ζωή σου;;;

Και αν όντως εισαι εντελως σιγουρη ότι ειναι ο μοναδικός είσαι έτοιμη να πας κόντρα στην οικογένεια σου σε ενδεχόμενο που μαθευτεί κατι;; Δεν θα χαρούν να είσαι σίγουρη ......Δεν ξέρω τι συμπεριφορές μπορεί να αντιμετωπίσεις από τη πλευρά τους .......

Κ αν τον θες γ μια αρπαχτή και μόνο... είσαι σίγουρη ότι θα σου περάσει μετα και δεν θα το εξιδανικευσεις ;; η ότι δεν θα το σκυλομετανιωσεις και ότι δεν θα σε πνιξουν οι τύψεις π έκανες κάτι ερωτικό με το αίμα σου ;

Και δεν σου λέει καν ..ότι άντε κ είμαστε ερωτευμένοι πολύ κ είναι γραφτό να είμαστε μαζί .....Δεν σου λέει έλα να το παλέψουμε να πάμε κόντρα σε όλους να το διεκδικήσουμε...σου λέει απλά έλα και μπαστακωσου δίπλα μου...Εσύ στον άσο... και εγώ δίπλα σου με την γυναίκα μου και τα παιδιά μου τακτοποιημένος....

Είσαι σίγουρη ότι θες να πάρεις αυτόν τον δρόμο;; τόσο πολύ αξίζει ;
    ........

Στη χειρότερη εσύ θα κολλήσεις δν θα μπορεις να φτιαξεις τη ζωη σου και αυτός θα έχει τη δική του οικογένεια..
    Στη καλύτερη μπορεί να το μετανιώσεις και να έχεις τύψεις γ αυτήν την αιμομιξία

Στην ιδανική περίπτωση θα το κάνεις μαζί του κ θα το ξεχάσεις....είσαι σίγουρη όμως ότι ένα κόλλημα χρόνων θα περάσει έτσι με ένα πηδημα;;

Απαντά στα ερωτήματα από μέσα σου...Για να καταλάβεις πόσο το θες

Μα και η κοπέλα ρε παιδιά δεν είπε ότι θα το κάνει...η εινάι αποφασισμένη ότι θα το κανει.....απλά λέει το τι της συνέβη και θέλει να ακούσει γνώμες και να το μοιραστεί με κάποιους ανθρώπους....μάλλον θέλει πιο πολύ να το βγάλει από μέσα της....δεν Περιμένη να πάρει από εμάς το οκ..δεν είναι μικρό παιδάκι αν ήταν αποφασισμένη και σύμφωνη δεν θα έμπαινε καν εδώ να ανοίξει το θεμα....θα το έκανε με τη μία.....
    Έπειτα το έχει πει ότι και η δική της γνώμη είναι ίδια με τη δική μας..ότι να μην κάνει τίποτα...
    Θεματοθετρια πιστεύεις ότι αν το κάνεις μαζί του μια το πολύ δύο φορές θα ξεκολήσετε???η πιστεύεις ότι θα κολλισετε περισσότερο???
    Αν κόλλας στο θέμα ηθικής...θα με βρεις να διαφωνώ..
    Αν πιστεύεις ότι αυτό είναι εναντίον σου για τους λόγους που προαναφέρθηκαν δηλαδή αυτός θέλει και τι πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτατο τοτες συμφωνώ μαζί σου.. και προχωρά τη ζωή σου με κάποιο παλικάρι που θα βρεις και θα σε αγαπηση πραγματικά...

Το "ο'τι θελετε" το παρεξηγησες κι εσυ κι ο κωστας πιο πανω.
    Εννοω οτι ξερεις παρα πολυ καλα ποιο ειναι το σωστο.
    Επομενως εμας τι μας ρωτας; για να σου δωσουμε αφεση αναρτιων;
    Αν αυτα που ξερεις πολυ καλα (επαναλαμβάνω) τα αγνοησεις, εμεις τι να κάνουμε δηλαδη, να το πουμε στην μαμα σου να σε κανει ντα;

Και να σου πω και γιατι εισαι υπο και χαμενη απ ολες τις πλευρες. ακομα κι αν βγαλεις εντελως την αιμομιξια απ την μεση (πραγμα αδυνατον), εσυ εισαι μια γυναικα μονη κι εκεινος ειναι ενας παντρεμενος με παιδια....
    Τι δεν καταλαβαινεις; θα τρεχεις απο πισω του στο περιθωριο της ζωης του για μερικες αρπαχτές απο σεξ.
    Κι αν σου περασει, εχει καλως (ας πουμε).
    Αν του κολλησεις και δυστυχισμενη θα γινεις και κουδουνια θα σας κρεμασουν...

ΑΝ ησουν η γυναικα της ζωης του, παροτι ξαδερφη, θα σε εψαχνε πταν ηταν ελευθερος, οχι σαν αρπαχτη στον γαμο του. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν θα χαλασει το σπιτι του.

Ειναι αλητης ο ανθρωπος περα απο αιμομικτης και ειναι και παιδεραστης αν σε λυμπιζοταν 13 χρονων παιδι!!!
    Μεγαλο κελεπουρι. Μην το αφησεις να παει χαμενο και καταστραφει καμια αλλη χαζη...
    Δε ξέρω τι περίμενα και αν περίμενα κάτι από σας. Είναι κάτι που δε μπορώ να το συζητήσω αλλού όπως προείπα και γι'αυτό άνοιξα το θέμα. Τα σωστά και τα λάθη τα γνωρίζω πολύ καλά. Μπορεί να τα βλέπεις απλά τα πράγματα, όμως δεν είναι πάντα άσπρο ή μαύρο.
    Έζησα δύσκολα παιδικά χρόνια, μεγάλωσα σε επταμελή οικογένεια , ως βενιαμίν αντίθετα από το σύνηθες, με είχαν παρατεταμένη και με άφησαν να μεγαλώσω μόνη μου. Ο ξαδερφος ήταν εκεί πάντα για μένα όσο ήμουν παιδί, ήταν ο μόνος που μου έδινε σημασία , μου μιλούσε μ πηγαίναμε βόλτες παίζαμε παρέα. Μεγαλώνοντας αλλάξανε αυτά τα αισθήματα και ήταν αμοιβαίο. Δε με παρέσυρε σε κάτι, αντίθετα με πρόσεχε, ξέροντας τα χαλιά της οικογένειας μου. Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί τα αισθήματα μας, αλλά είναι η αιτία που ήρθαμε πιο κοντά.
    Δεν ειπα κάπου ότι δε με έψαχνε, με έψαχνε από τα 16 μου. Τότε δεν είχα ίντερνετ και κινητό οπότε ήταν δύσκολο να με βρει γενικώς και κατ' ιδίαν με το σχολείο και τα φροντιστήρια. Και κάπως έτσι ξανά χαθήκαμε.
    Περιστασιακά όταν μιλούσαμε από τα 19 και μετά μέσω facebook δεν ανοίχτηκε, δεν ανέφερε ποτέ τίποτε απλά γιατί ήξερε οτινδεν είναι σωστό. Προσπαθούσε όμως να κρατήσει επαφές και να μαθαίνουμε ο ένας για τον άλλον. Εγώ του ανοίχτηκα το καλοκαίρι που μας πέρασε, όπως έγραψε και παραπάνω.

ΑΝ ησουν η γυναικα της ζωης του, παροτι ξαδερφη, θα σε εψαχνε οταν ηταν ελευθερος, οχι σαν αρπαχτη στον γαμο του. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν θα χαλασει το σπιτι του
    Συμφωνώ σε αυτο...

Ή απλά μπορεί να είναι δειλός και να μη εθετε ποτέ στον εαυτό του τέτοιο δίλλημα.....(να ειμαι σοβαρά μαζί της ή να μην την διεκδικήσω καθόλου...;)
    Μπορεί να.το σκέφτηκε κ σου λέει αυτή είναι η καλύτερη λύση για μένα...
    Και τη ζωή μου θα έχω τακτοποιημένη και τη ξαδερφη θα έχω ως γκόμενά και δεν θα το καταλάβει κανείς και δεν θα χρειαστεί να φάω τη ξεφτίλα και να τη διεκδικήσω ανοιχτά κ επίσημα....
    Πολύ ωραία σχέδια κάνει.....

Quote Originally Posted by Sonia View Post
    creepy= τρομακτικός, ανατριχιαστικός

Βασικά εμένα μου ακούγονται λιγάκι ανώριμα όλα αυτά αν το σκεφτείς. Για να το πω λιγάκι χύμα, κοτζάμ μαντραχαλέας καυλάντιζε με 13 ετών κοριτσάκι, που είναι λογικό να κολλήσει και να επηρεαστεί από το ενδιαφέρον ενός τόσο μεγαλύτερου άντρα. Μετά από χρόνια και καιρούς που είχατε σποραδικές επαφές, τον είδες πριν λίγους μήνες, αυτός παντρεμένος με παιδιά και αποφασίσατε ότι είσαστε ερωτευμένοι δεκαετίες κι ότι ταιριάζετε. Μάλλον με την ιδέα κάποιου ιδανικού άντρα που μπορεί να ήταν και ο πρώτος που αισθάνθηκες κάτι σαν έρωτα είσαι ερωτευμένη παρά με αυτόν τον ίδιο. Καταρχήν πόσο ξέρεις έναν άνθρωπο που έχετε βρεθεί ελάχιστες φορές μέσα στα χρόνια και μιλάτε κυρίως από απόσταση; Ξέρεις αυτά που σου παρουσιάζει και εδώ που τα λέμε δεν είναι και τα καλύτερα. Βγάλε την συγγένεια από την μέση. Αν ήταν άσχετος, πραγματικά θα ενθουσιαζόσουν έτσι με έναν παντρεμένο που συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο και σου προτείνει τέτοια πράγματα; Δεν νομίζω, εκτός κι αν ήσουν σε μια φάση της ζωής σου που είσαι πραγματικά απελπισμένη από άλλα πράγματα.

Τώρα στα συγγενικά, πέρα από τα σόγια κτλ, ουσιαστικά εξ αρχής είναι σαν να τα εγκαταλείπεις όλα μα όλα για να ζήσεις απομονωμένη μόνο με αυτόν και για αυτόν. Μεγάλο ρίσκο για ένα άτομο που δεν σου έχει δώσει και τα καλύτερα διαπιστευτήρια. Έχω δύο κοντινά μου παραδείγματα. Το πρώτο, 20 χρονών αυτός, 17 η κοπέλα, τα είχανε φιάξει, γίναν τα σόγια κώλος, οι περισσότεροι φίλοι κόψαν πέρα, τους κρεμάσανε κουδούνια στο χωριό, μετά από 2-3 χρόνια χώρισαν διότι τους τελείωσε η κάβλα ήδη από τον πρώτο χρόνο και τσακωνόντουσαν όλη την ώρα και το σέρνανε άλλον εναμιση-δυο χρόνια πιο πολύ από αντίδραση στους άλλους παρά για τους ίδιους. Το αγόρι δεν λέω σώνει καλά ότι φταίει μόνο αυτό, αλλά τώρα είναι κοντά 40 χρονών, παρέες δεν έχει, κοπέλα δεν έχει σταυρώσει και έχει γίνει αλκοολικό. Η κοπέλα έφυγε για σπουδές, έκανε περιστασιακές σχέσεις, γύρισε μετά από χρόνια, βρήκε έναν τύπο, γκαστρώθηκε, παντρεύτηκε, έκανε δυο παιδιά και μέσα σε 6-7 χρόνια έχει χωρήσει και τα έχει ξανβρεί 3-4 φορές με τον άντρα της. Νορμάλ καταστάσεις δεν τις λες.

Δεύτερο παράδειγμα, ζευγάρι γύρω στα 55-60 πλεόν, πρωτοξάδερφα με μια κόρη, την κάναν και σχετικά μεγάλοι. Με μαθησιακές δυσκολίες το παιδί, ίσως και στα όρια του αυτισμού, το προσέξανε πολύ σε αυτό με επισκέψεις σε ειδικούς κτλ και είναι αρκετά νορμάλ όσο την βλέπω, πολύ κλειστό παιδί, πλέον φοιτήτρια. Κοινωνικές σχέσεις σαν οικογένεια ελάχιστες, ο άντρας μεθοκοπάει κατα καιρούς στο καφενείο, η γυναίκα μονίμως στο σπίτι, η κόρη είχε 2-3 φίλες που δεν την αφήναν να πηγαίνει σχεδόν πουθενά, σχολείο σπίτι και ποιός ξέρει τι έχει περάσει με αυτούς, ίσως τώρα που σπουδάζει να είναι καλύτερα. Είναι ευτυχισμένοι; Δεν ξέρω, άμα περάσει ο πρώτος έρωτας και καλά να τα πηγαίνεις με τον άλλον, είναι αρκετό στην ζωή; Να μην μιλάς με άνθρωπο παραέξω, να σε κοιτάνε και να σχολιάζουν όλοι και να έχεις γίνει κατσούφης και καχύποπτος; Θα μπορούσαν να είναι αλλιώς τα πράγματα; Δεν ξέρω, αυτά που βλέπω λέω...
    Οι κοινωνια πάντα είναι έτοιμοι να λιθοβολησει..αυτό που με τρελενει πιο πολύ είναι ότι ούτε και οι ίδιοι δεν είναι ηθική αλλά προσπαθούν να δωσουν μαθήματα ηθικής...και στης μεγάλες πόλεις και στα χωριά απιστίες γίνονται όλοι τα γνωρίζουμε αυτά...
    Αλλά άμα κάποιος δεν προσέξει και βγει στην επιφάνεια η κουτσουκελα του οι υπόλοιποι (ηθικοί)άνθρωποι αμέσως θα πέσουν πάνω του να τον φάνε...λέγοντας του α τον άτιμο είχε τόση καλή οικογένεια τόση καλή γυναίκα και τα διαλυσε όλα...αυτός είναι άτιμος και η γυναίκα που.....να....έτσι για να κρύβουν τα δικά τους και να ρίχνουν σταχτη στα μάτια τον άλλον....
    Ούτε σι άλλος στην εποχή μας δεν υπάρχει ηθική πάνω στο θέμα του σεξ....και αν θέλουμε να το πάμε και πιο μακρια...και το προγαμιαίο σεξ-σχεση είναι ανήθικο...
    Θα μου πεις ναι αλλά δεν είναι με ξαδεφο...οκ αλλά μέχρι να βρεθεί ο ιδανικός/η μέχρι να παντρευτουν...ποσες γυναίκες περνάνε απτό κρεβάτι του άνδρα και πόσοι άνδρες απτό κρεβάτι της γυναίκας??
    Δεν σου πάω κόντρα απλά μιλάω για τα κοινωνικά στερεότυπα...κοινωνικά ταμπού

Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Μα και η κοπέλα ρε παιδιά δεν είπε ότι θα το κάνει...η εινάι αποφασισμένη ότι θα το κανει.....απλά λέει το τι της συνέβη και θέλει να ακούσει γνώμες και να το μοιραστεί με κάποιους ανθρώπους....μάλλον θέλει πιο πολύ να το βγάλει από μέσα της....δεν Περιμένη να πάρει από εμάς το οκ..δεν είναι μικρό παιδάκι αν ήταν αποφασισμένη και σύμφωνη δεν θα έμπαινε καν εδώ να ανοίξει το θεμα....θα το έκανε με τη μία.....
    Έπειτα το έχει πει ότι και η δική της γνώμη είναι ίδια με τη δική μας..ότι να μην κάνει τίποτα...
    Θεματοθετρια πιστεύεις ότι αν το κάνεις μαζί του μια το πολύ δύο φορές θα ξεκολήσετε???η πιστεύεις ότι θα κολλισετε περισσότερο???
    Αν κόλλας στο θέμα ηθικής...θα με βρεις να διαφωνώ..
    Αν πιστεύεις ότι αυτό είναι εναντίον σου για τους λόγους που προαναφέρθηκαν δηλαδή αυτός θέλει και τι πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτατο τοτες συμφωνώ μαζί σου.. και προχωρά τη ζωή σου με κάποιο παλικάρι που θα βρεις και θα σε αγαπηση πραγματικά...
    Δεν κολλάω στο κομμάτι της ηθικής. Ούτε το σόι μου έχω κοντά μου ούτε ιδιαίτερες επαφές έχω , οπότε ούτε εκεί κολλάω.
    Κολλάω όμως στο ότι εχει οικογένεια, σέβομαι το θεσμό αυτό και τα παιδιά.
    Αυτό που μπορεί να λειτουργήσει μεταξύ μας είναι να κρατήσουμε την επικοινωνία όπως μας αρέσει/ βολεύει μέσω ίντερνετ και τηλεφώνου και αν ποτέ τύχει ή επιδιώξουμε να συναντηθούμε, τα πράγματα θα είναι ξεκάθαρα από αρχής. Δηλαδή λέξεις τζιζ του τύπου μείνε, να το προχωρήσουμε κλπ δε θα πρέπει να ειπωθούν ποτέ για να μη γίνει μεγαλύτερο το λάθος.
    Είναι μια κατάσταση που σε φθείρει και δε ξεβαλτώνεις όσο η καρδιά συνεχίζει να χτυπάει δυνατά. Λένε πως οι μεγάλοι έρωτας παραμένουν μεγάλοι γιατί ποτέ δε συναντιούνται μονόδρομοι τους .

Quote Originally Posted by Δέσποινα Πολ View Post
    Δε ξέρω τι περίμενα και αν περίμενα κάτι από σας. Είναι κάτι που δε μπορώ να το συζητήσω αλλού όπως προείπα και γι'αυτό άνοιξα το θέμα. Τα σωστά και τα λάθη τα γνωρίζω πολύ καλά. Μπορεί να τα βλέπεις απλά τα πράγματα, όμως δεν είναι πάντα άσπρο ή μαύρο.
    Έζησα δύσκολα παιδικά χρόνια, μεγάλωσα σε επταμελή οικογένεια , ως βενιαμίν αντίθετα από το σύνηθες, με είχαν παρατεταμένη και με άφησαν να μεγαλώσω μόνη μου. Ο ξαδερφος ήταν εκεί πάντα για μένα όσο ήμουν παιδί, ήταν ο μόνος που μου έδινε σημασία , μου μιλούσε μ πηγαίναμε βόλτες παίζαμε παρέα. Μεγαλώνοντας αλλάξανε αυτά τα αισθήματα και ήταν αμοιβαίο. Δε με παρέσυρε σε κάτι, αντίθετα με πρόσεχε, ξέροντας τα χαλιά της οικογένειας μου. Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί τα αισθήματα μας, αλλά είναι η αιτία που ήρθαμε πιο κοντά.
    Δεν ειπα κάπου ότι δε με έψαχνε, με έψαχνε από τα 16 μου. Τότε δεν είχα ίντερνετ και κινητό οπότε ήταν δύσκολο να με βρει γενικώς και κατ' ιδίαν με το σχολείο και τα φροντιστήρια. Και κάπως έτσι ξανά χαθήκαμε.
    Περιστασιακά όταν μιλούσαμε από τα 19 και μετά μέσω facebook δεν ανοίχτηκε, δεν ανέφερε ποτέ τίποτε απλά γιατί ήξερε οτινδεν είναι σωστό. Προσπαθούσε όμως να κρατήσει επαφές και να μαθαίνουμε ο ένας για τον άλλον. Εγώ του ανοίχτηκα το καλοκαίρι που μας πέρασε, όπως έγραψε και παραπάνω.
    Αυτά όλα που γράφεις μας δείχνουν τις συνθήκες υπό τις οποίες αναπτύχθηκε αυτό το συναίσθημα...

Οι συνθήκες το δικαιολογούν αυτό....το να νιώσεις έτσι δλδ....εσυ παραγκωνισμενη κ χωρίς την απαραίτητη συναισθηματική φροντίδα για την ηλικία σου ...ήσουν ευάλωτη σε όποιο πρόσωπο σου έδειχνε νοιαξιμο κ προσοχή...είναι ανθρώπινο..

Κ εκείνος από την άλλη...σε είδε ευάλωτη και μικρή και του ξύπνησες τα αντρικα ιπποτικα ένστικτα της προστασίας κ όλα αυτά τα ωραία...

Όμως σκέψου......Μήπως απλά ο ρόλος που πήρε στη ζωή σου σε έκανε να τον ερωτευτείς....;

και όχι ο ίδιος ως άνθρωπος ;;;;ως χαρακτήρας ως ως... δλδ οποιοσδήποτε μπορεί να βρισκόταν σε αυτη τη θέση και σε πρόσεχε εσύ ενδεχομένως να κολλούσε μαζί του...και να μην ήταν αυτός που τον λένε Κώστα πχ Αλλά να ήταν ο Γιάννης.....
    (Λέμε τώρα....)

Άλλο να ερωτευτείς τον άνθρωπο..τον άνδρα..
    Και άλλο να ερωτευτείς τον ρόλο που έπαιξε στη ζωή σου αυτός ο άντρας...

Είναι δύσκολο να το αποβαλεις απο μεσα σου γτ τον έχεις ταυτισει με όμορφα συναισθηματα........σ θυμίζει τη παιδική ηλικία.....τη πατρική φιγούρα...μνημες...έμπειριες ..βιώματα...

Μήπως πρέπει να τα κρατήσεις όλα αυτά τα καλά και να τον θαυμάζεις σαν να ήταν μπαμπάς σου ή μεγάλος σου αδερφός που είναι σημαντικός για σένα αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι ώστε να είστε ζευγάρι και να το ξεπεράσεις σιγά σιγά...;

Κ τον μπαμπά μας μπορεί να τον θαυμάζουμε και να είμαστε ερωτευεμενες μικρές και να τον βλέπαμε σαν πριγκιπα όμως δεν θα μπορούσαμε ούτε θα σκεφτόμασταν να κάνουμε πρακτικά κτ μαζί του..

Μήπως χρειάζεται να το δεις έτσι..

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast