Συμβουλή για καλό ψυχίατρο για αντιμετώπιση πένθους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 7 of 7
    Member

Συμβουλή για καλό ψυχίατρο για αντιμετώπιση πένθους

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη μας πώς μπορώ να βρω μια-έναν καλό ψυχίατρο / ψυχαναλυτή που να συνταγογραφεί. Δεν έχω πάει ποτέ, αν και εδω και πολλά χρόνια το είχα ως σκοπό να το κάνω.

Γενικά τι τιμές παίζουν ανά επίσκεψη;

Θέλω να βοηθηθώ εγω και η μητέρα μου.

Χάσαμε τον μπαμπά μου πριν από 2 μήνες. Ιδίως η μητέρα μου κάθεται μόνη της στο σπίτι και δεν θέλει να κάνει τίποτα. Σαν να θέλει να τιμωρεί τον ευατό της. Δεν ξέρω πώς να την βοηθήσω, προσπαθώ αλλά δεν θέλει τίποτα. Το κακό είναι ότι και εγώ είμαι σε άθλια κατάσταση και δεν έχω δυνάμεις για να είμαι στήριγμα για κάποιον. Συγκεκριμένα, δεν βλέπω πια η ζωή μου να έχει νόημα γιατί απλούστατα η ζωή μου μέχρι τώρα είναι γεμάτη ΜΟΝΟ πίκρες, προβλήματα και αδιέξοδα. Το μέλλον το βλέπω ζοφερό!! Τα πάντα μου πάνε όλο και χειρότερα και φοβάμαι πάρα πολύ το μέλλον.

Είμαι ένας άνθρωπος που απλώς υπάρχει και τα κάνω όλα μηχανικά επειδή πρέπει να τα κάνω.

Μια φίλη μου πρότεινε το ladose ότι είναι ελαφρύ αντικαταθλιπτικό, δεν ξέρω..Γενικά όλα αυτά τα χρόνια προσπαθώ να το παλέψω μόνη μου, δεν ήθελα ποτέ να "μπλέξω με χάπια" μόνο φυτικά και ομοιπαθητικά έχω πάρει κατά καιρούς αλλά δεν κάνουν κάτι.

Δεν θέλω κάτι να με "ρίξει". Διαβάζω που λένε πολλοί ότι τα περισσότερα φάρμακα σε ηρεμούν. Εγώ δεν θέλω ηρεμία, θέλω κάτι να μου σβήσει, αφήσει στην άκρη τις αρνητικές σκέψεις από το βουνό δύσκολων προβλημάτων που πρέπει να λύσω (σσ δεν είναι μόνο ο χαμός του μπαμπά αλλά πολλά άλλα).

Σας ευχαριστώ :)

Senior Member
    το νοημα της ζωης ειναι να βρεις που εχεις ταλεντο και να το χαρισεις

Εγώ μένω επαρχία και είχα αναζητήσει βοήθεια από μια υπηρεσία με το όνομα "βοήθεια στο σπίτι".
    Κατέληξα να έχω δωρεάν ψυχίατρο με συναντήσεις κάθε μήνα ή όποτε το χρειάζομαι και υποστήριξη από κοινωνική λειτουργό, θεραπεύτρια και νοσηλεύτρια με συχνές επισκέψεις στο σπίτι, όλα δωρεάν μέσω προγράμματος της ΕΕ με το όνομα "Μετάβαση".
    Νομίζω κάτι παρόμοιο θα σας βοηθούσε πολύ!

https://www.google.com/search?client...AF%CF%84%CE%B9

Είναι πολύ υποκειμενικό αυτό. Θεωρω οτι πρεπει να κουμπώσεις με τον θεραπευτή και δε συμβαίνει να ξερεις με όλους. Εγω τον πετυχα με την δεύτερη.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Είναι πολύ υποκειμενικό αυτό. Θεωρω οτι πρεπει να κουμπώσεις με τον θεραπευτή και δε συμβαίνει να ξερεις με όλους. Εγω τον πετυχα με την δεύτερη.
    Άρα όλα καλά? :) Προχωρήσατε? Πέρασαν μήνες βλέπω από τότε.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Quote Originally Posted by Cat View Post
    Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη μας πώς μπορώ να βρω μια-έναν καλό ψυχίατρο / ψυχαναλυτή που να συνταγογραφεί. Δεν έχω πάει ποτέ, αν και εδω και πολλά χρόνια το είχα ως σκοπό να το κάνω.

Γενικά τι τιμές παίζουν ανά επίσκεψη;

Θέλω να βοηθηθώ εγω και η μητέρα μου.

Χάσαμε τον μπαμπά μου πριν από 2 μήνες. Ιδίως η μητέρα μου κάθεται μόνη της στο σπίτι και δεν θέλει να κάνει τίποτα. Σαν να θέλει να τιμωρεί τον ευατό της. Δεν ξέρω πώς να την βοηθήσω, προσπαθώ αλλά δεν θέλει τίποτα. Το κακό είναι ότι και εγώ είμαι σε άθλια κατάσταση και δεν έχω δυνάμεις για να είμαι στήριγμα για κάποιον. Συγκεκριμένα, δεν βλέπω πια η ζωή μου να έχει νόημα γιατί απλούστατα η ζωή μου μέχρι τώρα είναι γεμάτη ΜΟΝΟ πίκρες, προβλήματα και αδιέξοδα. Το μέλλον το βλέπω ζοφερό!! Τα πάντα μου πάνε όλο και χειρότερα και φοβάμαι πάρα πολύ το μέλλον.

Είμαι ένας άνθρωπος που απλώς υπάρχει και τα κάνω όλα μηχανικά επειδή πρέπει να τα κάνω.

Μια φίλη μου πρότεινε το ladose ότι είναι ελαφρύ αντικαταθλιπτικό, δεν ξέρω..Γενικά όλα αυτά τα χρόνια προσπαθώ να το παλέψω μόνη μου, δεν ήθελα ποτέ να "μπλέξω με χάπια" μόνο φυτικά και ομοιπαθητικά έχω πάρει κατά καιρούς αλλά δεν κάνουν κάτι.

Δεν θέλω κάτι να με "ρίξει". Διαβάζω που λένε πολλοί ότι τα περισσότερα φάρμακα σε ηρεμούν. Εγώ δεν θέλω ηρεμία, θέλω κάτι να μου σβήσει, αφήσει στην άκρη τις αρνητικές σκέψεις από το βουνό δύσκολων προβλημάτων που πρέπει να λύσω (σσ δεν είναι μόνο ο χαμός του μπαμπά αλλά πολλά άλλα).

Σας ευχαριστώ :)
    Καλό είναι να συμβουλευτεις ένα ειδικό.περίπου πενήντα περνουν οι ψυχίατροι στην πρώτη επισκεψη.ίσως εσύ χρειάζεσαι απλώς ψυχολόγο για αρχη αφού αποφευγεις την χρήση φαρμακων.οι ψυχίατροι συνήθως σου δίνουν φαρμακα.
    Μην αμελεις όμως όλα αυτά τα συμπτώματα που έχεις τόσα χρόνια.ίσως δε οδηγήσουν σε κάτι πιο σοβαρό αργότερα.και εφόσον βλέπεις και το μέλλον ζοφερο κανε μια αρχή να το αλλαξεις ξεκινωντας από τον ειδικό.

Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Άρα όλα καλά? :) Προχωρήσατε? Πέρασαν μήνες βλέπω από τότε.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Ειμαι ενα χρονο πια σε θεραπεια, δεν έχω αυτοκτονικες σκεψεις πλεον, δε παθαίνω κρισεις πανικού οποτε μπορω να πω πάει αψογα.. Με τον ύπνο δεν τα εχω βρει ακομα και δε ξέρω τι αλλο να κανω.. Εσυ κοιμασαι τουλαχιστον;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..