Όταν η αγάπη μένει, αλλά πεθαίνει ο ερωτισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
    Junior Member

Όταν η αγάπη μένει, αλλά πεθαίνει ο ερωτισμός

Καλησπέρα,

Είχα σχέση για δύο χρόνια περίπου με μία κοπέλα. Αν και ξεκίνησε σαν μία σχετικά αδιάφορη σχέση για μένα, η προσωπικότητά της με κέρδισε. Πρώτη φορά στη ζωή μου μπορούσα να συνεννοηθώ με κάποιον απλά με μια ματιά. Ένιωθα γαλήνιος μαζί της. Όμως σε σύντομο σχετικά διάστημα έχασα την ερωτική έλξη. Ούτως η άλλως δεν με έλκυε ποτέ ιδιαίτερα αν και λειτουργικά, τουλάχιστον στην αρχή, ήμασταν σε πολύ καλό επίπεδο. Προσπάθησα για αρκετό διάστημα να είμαι πιστός απέναντί της. Κάποια στιγμή όμως τελικά προχώρησα με άλλη γυναίκα. Αν και ένιωσα ότι με αυτόν τον τρόπο «κλώτσησα» την ευτυχία μακριά, δεν κατάφερα να συγκρατήσω τον εαυτό μου και να γυρίσω σε αυτή. Έκτοτε έχουν μεσολαβήσει κι άλλες γυναίκες. Κάθε μία από αυτές με ελκύει μεν ερωτικά, αλλά η ψυχή μου και το μυαλό μου δεν ακολουθεί. Κι αυτό συμβαίνει και για λόγους ασυμφωνίας χαρακτήρων, αλλά και επειδή συναισθηματικά είναι ακόμη δυνατή μέσα μου εκείνη. Έχω κάνει πολλές κι απέλπιδες προσπάθειες να ξεπεράσω το ερωτικό κομμάτι και να γυρίσω κοντά της. Δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει και η όλη κατάσταση είναι ένα βασανιστήριο και για μένα αλλά πολύ περισσότερο για εκείνη. Έχω έρθει λοιπόν σε μία κατάσταση απελπισίας και ζητώ την βοήθειά σας. Υπάρχει κάποιος ειδικός που μπορώ να δω, για να με βοηθήσει να ξεδιαλύνω την κατάσταση μέσα μου; Θα ήθελα να είναι άνθρωπος με κατανόηση πάνω από όλα κι όχι απλά μία αυθεντία.

Ευχαριστώ πολύ

Senior Member
    οταν συνενοησαι με καποια με μια ματια αυτο σημαινει οτι μιλας την ιδια γλωσσα αλλα εχεις διαφορετικες αποψεις με αυτη

αυτο που περιγραφεις ειναι η μοιρα του ανθρωπου να ειναι εγκλωβισμενος σε ενα μυαλο που μπορει να το ερμηνευσει σαν ανοιχτο βιβλιο να επικοινωνησει με ενα αλλο ιδιο μυαλο με αυτο και παρ ολα αυτα να ελκεται σεξουαλικα απο κατι στα ορια του ανοητου

Senior Member
    Ψυχολόγοι αυτο το φαινόμενο το κατατάσσουν στα προβληματα του οιδιποδοιου συμπλέγματος. Οτι δηλαδη αυτη που θελω να ειμαι μαζι της συνεχεια δε με ελκύει και τοσο σεξουαλικα, και αυτη που με ελκυει σεξουαλικα την βαριεμαι περα απο το σεξ.

Miliva21
    Guest
    Ναι εφόσον το θες μπορείς να δεις κάποιον ειδικό όλα γίνονται .....

Όμως γιατί λες ότι κλοτσησες την ευτυχία; η ευτυχία δεν ειναι όταν βρίσκεις ακριβώς αυτό που θες;; εκείνη δεν σε καλυπτε σε κάτι πολύ βασικο και δεν θα μπορέσει να σε καλύψει όσο και αν προσπαθήσεις γτ άμα δεν σου βγει δεν σου βγηκε!

Και ειναι κρίμα και για τη κοπέλα να είναι με έναν άντρα που δεν τη κάνει να νιώθει ποθητή ως γυναίκα.....της είσαι λιγος (αν με πιανεις) όλοι ψάχνουμε το ιδανικό όπως κ εσύ και αυτή !! γτ να καταδικαστεί να είναι με κάποιον που ερωτικά δεν τη θέλει...;;;

Μήπως είσαι πολύ νέος ακόμα και έχεις μπροστά σου αρκετό δρόμο να βρεις το ιδανικό και απόλυτο που θες;;

Μήπως δεν την έχεις βρει τη γυναίκα που θα σε καλύπτει σε ολα;

Μήπως βιάζεσαι και φοβάσαι ότι δεν θα βρεις μια κοπέλα με ενδιαφέρουσα προσωπικότητα;;

Μήπως είσαι προκατειλημενος απέναντι στις κοπελες που πλησιάζεις και λειτουργείς με στερεότυπα;

Μήπως σκέφτεσαι λανθασμενα ότι "αν με ανάβει τότε από προσωπικότητα δεν λέει τπτ" και ότι "οι σοβαρές και αξιόλογες γυναίκες είναι σεμνές και δεν ελκύουν τόσο τους άντρες ερωτικά...;;"

Μήπως να το αφήσεις πίσω σου και να αναθεωρήσεις...να πας για αλλα;

Junior Member
    Ακριβώς Αλέξανδρε και Γιώργο έτσι είναι, δυστυχώς

Junior Member
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Μήπως...
    Miliva21 για όλα αυτά τα μήπως έχω αναρωτηθεί και ο ίδιος. Για κάποια έχω απαντήσεις, για άλλα όχι. Σίγουρα ξέρω αυτό που νιώθω και είναι ένα πολύ δυνατό συναίσθημα, μέχρι να βρεθούμε κοντά. Εκεί παραλύω. Και η όλη κατάσταση γιατί αυτή η ιστορία συνεχίζεται πάνω από δύο χρόνια αρχίζει και μου κοστίζει και σε θέμα υγείας. Υποφέρω από αϋπνίες κι αισθάνομαι τον εαυτό μου να λιώνει κι αυτή το ίδιο. Κοντεύω τα 50 κι αυτή είναι 3 χρόνια μεγαλύτερη. Έχω προστρέξει σε δύο επαγγελματίες ψυχικής υγείας(ψυχιάτρους) μετά από δική της επιθυμία, αλλά δεν ένιωσα άνετα, ούτε φάνηκαν να ενδιαφέρονται πραγματικά και δεν μου ήταν ξεκάθαροι στο τι χρειάζεται να γίνει, ποια τα βήματα για να με βοηθήσουν και με ποιον χρονικό ορίζοντα. Ο ένας μάλιστα μου είπε να της ξεκαθαρίσω ότι δεν θέλω να την ξαναδώ και μου πρότεινε να πάρω ηρεμιστικά για να το αντέξω. Δεν ένιωσα άνετα.

Η όποια βοήθεια για κάποιον άνθρωπο που θα μπορέσει να με βοηθήσει και θα δείξει ενδιαφέρον, μου είναι σημαντική και θα είμαι ευγνώμων

Senior Member
    Εγω θα ελεγα να πας σε αυτην που αγαπας......εφοσον και αυτη σ'αγαπαει, ειναι κριμα να την πληγωνεις ετσι.......αλλιως ξεκαθαρισε της το τοπιο, δεν θελω να σε ξαναδω, για να ξαναφτιαξει και αυτη τη ζωη της.......με το να την εχεις στο περιμενε μονο κακο της κανεις, μην εισαι εγωιστης, σκεψου και αυτην λιγο...........

Junior Member
    Δυστυχώς είμαστε και οι δύο στο περίμενε και η προσπάθεια μου τώρα είναι για να ξεκαθαρίσω την κατάσταση. Την σκέφτομαι πολύ και καταλαβαίνω ότι το περνάει πιο δύσκολο από ότι εγώ.

Senior Member
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Εγω θα ελεγα να πας σε αυτην που αγαπας......εφοσον και αυτη σ'αγαπαει, ειναι κριμα να την πληγωνεις ετσι.......αλλιως ξεκαθαρισε της το τοπιο, δεν θελω να σε ξαναδω, για να ξαναφτιαξει και αυτη τη ζωη της.......με το να την εχεις στο περιμενε μονο κακο της κανεις, μην εισαι εγωιστης, σκεψου και αυτην λιγο...........
    Σωστη! Για εμενα ομως αν επιμένει το δεεεν στο σεξουαλικο, καλυτερα να βρει καρι αλλο που ισως βρει μια ισορροπία. Αλλιως θα την απαταει και θα τον απαταει και η κοπελα, ολες οι γυναικες θελουν να τις ποθούν σεξουαλικα.

Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by kriton View Post
    Miliva21 για όλα αυτά τα μήπως έχω αναρωτηθεί και ο ίδιος. Για κάποια έχω απαντήσεις, για άλλα όχι. Σίγουρα ξέρω αυτό που νιώθω και είναι ένα πολύ δυνατό συναίσθημα, μέχρι να βρεθούμε κοντά. Εκεί παραλύω. Και η όλη κατάσταση γιατί αυτή η ιστορία συνεχίζεται πάνω από δύο χρόνια αρχίζει και μου κοστίζει και σε θέμα υγείας. Υποφέρω από αϋπνίες κι αισθάνομαι τον εαυτό μου να λιώνει κι αυτή το ίδιο. Κοντεύω τα 50 κι αυτή είναι 3 χρόνια μεγαλύτερη. Έχω προστρέξει σε δύο επαγγελματίες ψυχικής υγείας(ψυχιάτρους) μετά από δική της επιθυμία, αλλά δεν ένιωσα άνετα, ούτε φάνηκαν να ενδιαφέρονται πραγματικά και δεν μου ήταν ξεκάθαροι στο τι χρειάζεται να γίνει, ποια τα βήματα για να με βοηθήσουν και με ποιον χρονικό ορίζοντα. Ο ένας μάλιστα μου είπε να της ξεκαθαρίσω ότι δεν θέλω να την ξαναδώ και μου πρότεινε να πάρω ηρεμιστικά για να το αντέξω. Δεν ένιωσα άνετα.

Η όποια βοήθεια για κάποιον άνθρωπο που θα μπορέσει να με βοηθήσει και θα δείξει ενδιαφέρον, μου είναι σημαντική και θα είμαι ευγνώμων
    Τώρα που μας είπες την ηλικία σου αλλάζει το πράγμα....

Εγώ νόμιζα ότι ήσουν 20χρονο φάση....

Δεν ξέρω πως είναι γενικά η σεξουαλική σου ζωή και η δική της και οι αναγκες σας γενικοτερα (συναισθηματικές-σωματικές)

Τώρα και σένα άμα πρακτικά δεν σου βγαίνει να πας μαζί της τι να κάνετε; να παίξετε τις κουμπαρες;

Εσύ θα ήθελες να έχεις μια σχέση χωρίς σεξ;; ή εκείνη αντίστοιχα;;

Και αν εσύ θες να είσαι σεξουαλικά ενεργός εκείνη τη ρώτησες αν θέλει να κάνει μια σχέση που θα τη καλύπτει μόνο στο συναισθηματικό επίπεδο ενώ παράλληλα πηγαίνεις και με άλλες..;

Γτ άμα δεν σου βγαίνει με αυτή θα πας με άλλη δεν γντ.....

Κατάλαβα, η συγκεκριμένη γυναίκα σε καλύπτει στο μπλα μπλα που θες για να κάνετε παρέα αλλά στο κρεβάτι δενν.....

Ντάξει δεν μπορούμε να χουμε τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.......... Πρέπει να δεις τι είναι πιο σημαντικό το σεξ ή το συναισθηματικό..;
    Και να μιλήσεις ανοιχτά μαζί της και να ακούς και να ενδιαφέρεσαι και για τις δικες τις ανάγκες γτ νομίζω ότι τις έχεις λίγο σε δεύτερη μοίρα..

Miliva21
    Guest
    Μπορεί οι ψυχίατροι να μην ενδιαφέρθηκαν ή να μη σου ξεκαθάρισαν γτ μπορεί να είσαι απλή περίπτωση ...δλδ δεν μπορείς σεξ μαζί της ..Ε δεν τη θες τοτε δεν σου κάνει και φεύγεις....

Συνήθως οι ψυχίατροι και άλλοι ψυχολόγοι θέλουν να έχουν και περιπτωσεις με προοπτικές ..Για διάφορους λόγους ...Και για τον βασικότερο προφανώς.....

Τεσπα δεν είναι όλοι οι ειδικοί το ίδιο και εφόσον θες να το κουβεντιάσεις ελπίζω ότι κάποιος θα σ προτείνει κάποιον καλο

Senior Member
    Σε ειδικό να πας αν θέλεις για να λύσεις το madonna-whore σύνδρομο για σένα...αλλά την κοπέλα θα έλεγα να την χωρίσεις και στο λέω με όλη μου την κατανόηση. Στη θέση της πχ σιγουρα θα ήθελα να με χωρισει ο σύντροφός μου. Κατά προτίμηση χωρίς να της πεις το γιατί. Γιατί αυτό είναι δικό σου πρόβλημα η θέμα ερωτικής ασυμβατότητας μεταξύ σας τελοσπαντων, δεν φταίει εκείνη σε κάτι, μη της πετάξεις κάνα δεν μου βγάζεις ερωτισμό η σε έχω κάνει ταρανδο και την καταστρέψεις...βρες άλλη δικαιολογια που να ψιλοκολλαει. Έχω βρεθεί στη θέση της και ακόμα να συνέλθω.
    Ούτε εσένα σου αξίζει γιατί η σχέση σας δεν είναι αυτο που θελεις, ούτε της κοπέλας της αξίζει. Και στο λέω και στο υπογράφω με άλλον στο μέλλον μπορεί να βγάλει άπειρο ερωτισμό και να το χαρεί κι εκεινη με τρόπο που ποτέ δεν το χάρηκε μαζί σου...τώρα είστε και οι δύο λειψοι. Μην αδικείς άλλο ούτε τον εαυτό σου ουτε εκείνη.

Senior Member
    Α ενταξει...άμα είσαι 50 και ακόμα έχεις τέτοια θέματα χλωμό μου φαίνεται να τα λύσεις τωρα...σορυ, έτσι νομίζω...και πάλι θεωρώ ότι ίσως είναι καλύτερο να την χωρίσεις και να συνεχίσεις να κάνεις ότι κανείς με τις "άλλες γυναίκες". Πάρε αρχικά την απόσταση σου από την εν λόγω κυρία αφού χωρισετε και αργοτερα αφού θεωρείς οτι έχετε καλή επικοινωνία και κατανόηση κρατα αν θελεις και αν θέλει κι εκεινη φιλική επαφή...η κατανόηση και η επικοινωνία δεν σημαίνουν σώνει και καλά σχέση και σεξ. Μπορείς να εκτιμας/να κρατάς ανθρώπους στη ζωή σου και έτσι...
    Νομίζω δηλαδή...

Senior Member
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Σε ειδικό να πας αν θέλεις για να λύσεις το madonna-whore σύνδρομο για σένα...αλλά την κοπέλα θα έλεγα να την χωρίσεις και στο λέω με όλη μου την κατανόηση. Στη θέση της πχ σιγουρα θα ήθελα να με χωρισει ο σύντροφός μου. Κατά προτίμηση χωρίς να της πεις το γιατί. Γιατί αυτό είναι δικό σου πρόβλημα η θέμα ερωτικής ασυμβατότητας μεταξύ σας τελοσπαντων, δεν φταίει εκείνη σε κάτι, μη της πετάξεις κάνα δεν μου βγάζεις ερωτισμό η σε έχω κάνει ταρανδο και την καταστρέψεις...βρες άλλη δικαιολογια που να ψιλοκολλαει. Έχω βρεθεί στη θέση της και ακόμα να συνέλθω.
    Ούτε εσένα σου αξίζει γιατί η σχέση σας δεν είναι αυτο που θελεις, ούτε της κοπέλας της αξίζει. Και στο λέω και στο υπογράφω με άλλον στο μέλλον μπορεί να βγάλει άπειρο ερωτισμό και να το χαρεί κι εκεινη με τρόπο που ποτέ δεν το χάρηκε μαζί σου...τώρα είστε και οι δύο λειψοι. Μην αδικείς άλλο ούτε τον εαυτό σου ουτε εκείνη.
    Ναταλια αυτο σύνδρομο το εχω ξανακούσει. Ξερεις αν συμβαινει αποκλειστικά στον αντρα η αν υπαρχει και αντίστοιχο σύνδρομο στην γυναικα; Λογικα υπαρχει γιατι τον προβληματισμό του φίλου εδω το βλεπουμε και σε γυναικες, ή απλα καθρεφτίζεται στη γυναικα η σεξουαλικη συμπεριφορα του άνδρα με το σύνδρομο αυτο; Δηλαδη η γυναικα οντως τον αγαπαει, τον θελει κτλ σαν προσωπικοτητα, σαν ανθρωπο, την ελκυει σεξουαλικα, ο άνδρας φρενάρει σεξουαλικα λογω συνδρόμου, αυτη ξενερώνει με τον καιρο και παύει κσι δικός της σεξουαλικός πόθος γι αυτον.
    Θελω να μαθω δηλαδη αν υπαρχει σαν παρόμοιο ψυχολογικό σύνδρομο και στην γυναικα το οποιο πυροδοτεί το σταδιακό ξενέρωμα του άνδρα και φτάνει παλι στο σημειο ο άνδρας να την αγαπαει μεν αλλα σεξουαλικα να εχει ξενερώσει, χωρις ομως να πασχει αυτος απο το σύνδρομο που ανέφερες. Πολύπλοκες οι σχεσεις ε;

Junior Member
    Ευχαριστώ όλες και όλους για τις απαντήσεις σας.

Το θέμα είναι αν μία στερεοτυπική προσέγγιση, την οποία βέβαια έχω σκεφτεί κι εγώ, του στυλ no sex no love, είναι σωστή ή όχι. Και το λέω γιατί όπως είπα τόσο διάστημα που υπήρχε η έλξη, όπως είπα λειτουργικά ήμασταν μια χαρά. Κάποια στιγμή τέλειωσε. Τα ζευγάρια στα οποία τελειώνει σε έναν από τους δύο ή και στους δύο η σεξουαλική έλξη, σημαίνει ότι τελειώνουν και ως ζευγάρια;

Το ότι αυτό μου συνέβη στα 50 είναι κάτι τόσο παράξενο; Το λέω γιατί κάτι τέτοιο διακρίνω από τις απαντήσεις. Δεν το παρεξηγώ, απλά θα ήθελα να το ξέρω.

Όπως και να έχει την γυναίκα αυτή τη θεωρώ σημαντική για την ζωή μου και δεν θα ήθελα να αποκλείσω και την παραμικρή ελπίδα να είμαστε και οι δύο ευτυχισμένοι μαζί, έστω και εάν οι προγνώσεις, καταλαβαίνω, δεν είναι ευνοϊκές

Θα ήθελα λοιπόν αν υπάρχει κάποιος ειδικός να μου συστήσετε. Κάποιος που να θέλει να ακούσει και να θέλει να βοηθήσει

Ευχαριστώ και πάλι

Page 1 of 2 12 LastLast