Straight , bi , gay ? Δεν μπορώ να καταλάβω και φοβάμαι - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 151 to 165 of 169
    Senior Member
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Για να γίνω πιο συγκεκριμένη δεν τον ενδιέφεραν αμαξια μηχανες γυναικες αθλητισμος. Ηταν απο τους τύπους που εκανε παρεα μονο με κοπελες και γενικά η συμπεριφορα του δεν ήταν πολύ αρρενωπή.
    Έτσι ακριβώς είμαι κι εγώ (με εξαίρεση το κομμάτι της παρέας με κοπέλες γιατί προσπαθώ να αποφεύγω την παρέα γενικά) αλλά η συμπεριφορά, το παρουσιαστικό και η κίνησή μου δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με θηλυπρέπεια. Απλά πολλές από τις στερεοτυπικά αντρικές συνήθειες δε μου αρέσουν. Δεν είναι καινούργιο φαινόμενο, πάντα ήμουν έτσι.

Senior Member
    Ο σεξουαλικος προσανατολισμος γενικα νοειται ως φασμα, οχι δυαδικα.

Εχεις κανει τεστ Kinsey να δεις που εισαι στην κλιμακα; Υπαρχουν ονλαϊν καμποσα.... Δεν ειναι κατι επισημο, περισσοτερο για αυτοεξερευνηση.

https://psymed.info/kinsey-scale-test

πχ και υπαρχουν κι αλλα
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Senior Member
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Έτσι ακριβώς είμαι κι εγώ (με εξαίρεση το κομμάτι της παρέας με κοπέλες γιατί προσπαθώ να αποφεύγω την παρέα γενικά) αλλά η συμπεριφορά, το παρουσιαστικό και η κίνησή μου δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με θηλυπρέπεια. Απλά πολλές από τις στερεοτυπικά αντρικές συνήθειες δε μου αρέσουν. Δεν είναι καινούργιο φαινόμενο, πάντα ήμουν έτσι.
    Ναι ο φίλος μου όμως ειχε ολο το πακέτο. Χωρια του οτι δεν ενδιαφερόταν για κοπελα. Διαφορετικα δε μου κανει αίσθηση οτι δεν ειχε αντρικά χομπυ απο μονο του γιατί ούτε ο δικός μου εχει κανενα αντρικο χομπυ
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Ο ψυχίατρος που πηγαίνω μου λέει πως δεν είμαι γκέι απλά έχω παραλητικες ιδέες που σχετίζονται με αυτό το θέμα . Μου είπε ότι το να φαντάζεσαι ότι κάνεις σεξ με άτομο του ίδιου φύλου δεν σε κάνει γκέι αν και αυτές οι σκέψεις πλέον έχουν εξαφανιστεί .

Senior Member
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ο σεξουαλικος προσανατολισμος γενικα νοειται ως φασμα, οχι δυαδικα.
    Αν και αυτό είναι σωστό, αναρωτιέμαι μήπως το αναφέρεις σε σχέση με την προηγούμενη μνεία εκ μέρους μου. Εγώ χρησιμοποίησα τον όρο «φάσμα» με την έννοια του φαντάσματος, κατά το Vampyrum spectrum. :D, δηλαδή ως κάτι που προκαλεί φόβο.

Quote Originally Posted by Vox View Post
    Αν και αυτό είναι σωστό, αναρωτιέμαι μήπως το αναφέρεις σε σχέση με την προηγούμενη μνεία εκ μέρους μου. Εγώ χρησιμοποίησα τον όρο «φάσμα» με την έννοια του φαντάσματος, κατά το Vampyrum spectrum. :D, δηλαδή ως κάτι που προκαλεί φόβο.
    Σου προκαλεί φόβο ο σεξουαλικός προσανατολισμός;

Senior Member
    Quote Originally Posted by MartinH97 View Post
    Σου προκαλεί φόβο ο σεξουαλικός προσανατολισμός;
    Σε μένα όχι, βρίσκω μάλιστα ενδιαφέρουσα την ποικιλία που υπάρχει, αλλά σε σένα προφανώς ναι. Θυμίζω τον τίτλο που έβαλες:

Straight , bi , gay ? Δεν μπορώ να καταλάβω και φοβάμαι

Γι' αυτό μίλησα για «φάσμα».

Senior Member
    Εντωμεταξύ επειδή σου ειπε ο ψυχιατρος οτι δεν εισαι γκευ δεν σημαίνει οτι ισχύει. Μη ξεχνάμε οτι οι παλιοι ψυχιατροι μπορεί να ειναι λιγο προκατειλημμένοι στο gay thing και αυτοι ανθρωποι ειναι. Στον κολλητο μου που είναι συνειδητοποιημενος γκει και εχει μια χαρά σεξουαλικη ζωή με Αντρες του ειπε οτι βλέπει καποιον διχασμο(οτι δλδ θελει και κοπελες) κατι που δεν ίσχυε φυσικά και ηταν ενας απο τους λόγους που σταματησε να πηγαίνει.

Θα συμφωνήσω ότι δυστυχώς υπάρχουν μεχρι και σημερα προκατειλημμένοι ειδικοι.Βεβαια,το παιδι σίγουρα θα τα έχει αναλύσει συστηματικότερα με τον ειδικό και μπορεί να έχει μοιραστεί μαζί του και λεπτομέρειες που δεν αναφέρει εδώ.Εξου και ο ειδικός ενδεχομένως να έχει μια πιο σφαιρική άποψη και να μπορεί να κρίνει καλύτερα από εμάς.Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να του ορίσει τι είναι αλλά δε σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι που σε κάποια φάση της ζωής τους έχουν προβληματισμό,ανασφάλεια και αμφιβολία είναι απόλυτα ή έστω κατά το ήμισυ ομοφυλόφιλοι.Ειναι δυνατόν και έλξη να αισθανθείς για ένα άτομο και ομοφυλοφιλική εμπειρία να έχεις αλλά να μην είσαι ομοφυλόφιλος.
    Όπως και να'χει, είναι κάτι που θα ανακαλύψεις και μόνος σου και ο,τι κι αν ειναι αυτό αρκεί να είσαι εσύ ευτυχισμένος.

Quote Originally Posted by Sunny View Post
    Θα συμφωνήσω ότι δυστυχώς υπάρχουν μεχρι και σημερα προκατειλημμένοι ειδικοι.Βεβαια,το παιδι σίγουρα θα τα έχει αναλύσει συστηματικότερα με τον ειδικό και μπορεί να έχει μοιραστεί μαζί του και λεπτομέρειες που δεν αναφέρει εδώ.Εξου και ο ειδικός ενδεχομένως να έχει μια πιο σφαιρική άποψη και να μπορεί να κρίνει καλύτερα από εμάς.Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να του ορίσει τι είναι αλλά δε σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι που σε κάποια φάση της ζωής τους έχουν προβληματισμό,ανασφάλεια και αμφιβολία είναι απόλυτα ή έστω κατά το ήμισυ ομοφυλόφιλοι.Ειναι δυνατόν και έλξη να αισθανθείς για ένα άτομο και ομοφυλοφιλική εμπειρία να έχεις αλλά να μην είσαι ομοφυλόφιλος.
    Όπως και να'χει, είναι κάτι που θα ανακαλύψεις και μόνος σου και ο,τι κι αν ειναι αυτό αρκεί να είσαι εσύ ευτυχισμένος.
    Είναι ειδικός πάνω στο θέμα του σεξουαλικού προσανατολισμού και μου έχει πει με βάση αυτά που του λέω ότι δεν είμαι γκέι

Και υποθέτω ότι ήσουν και απόλυτα ειλικρινής μαζί του,ετσι?Δεν εκρυψες κατι απο ντροπη.Εννοω από τυχόν φόβο μήπως ανακαλύψεις κάτι που δεν ήθελες.
    Last edited by Sunny; 05-07-2019 at 18:17. Reason: Προσθήκη πληροφοριών

Senior Member
    Δε ξερω τι μπορεί να συζητησες με τιν ειδικό αλλα εγω χωρίς να ειμαι και και επιστήμονας και χωρίς σιγουρα να τα ξέρω ολα δε μου φαίνεται στρειτ συμπεριφορα να φαντάζεσαι άντρες. Αν ήσουν καλυμμένος απο την άποψη του ψυχιατρου γιατί έκανες ποστ εδω; δε δέχεσαι την γνώμη μας έτσι και αλλιώς

Το να φανταστεις σε κάποια φάση της ζωής σου πως θα ήταν μια εμπειρία με το ίδιο φύλο δε σου ακυρώνει απαραίτητα τη straight ταυτότητα.Τωρα,αν αυτο γινεται κατ'επαναληψη,μπορει να ειναι απο περιεργεια,εξαναγκασμο που σου δημιουργουν καποιες σκεψεις ελεγχου του εαυτου σου ή και βεβαιως ισως απο καποιο μεγαλο ή μικρο ενδιαφερον προς το ιδιο φυλο.Επισης, μπορεί ακομα και με ειδικό να μιλάς,εφόσον κάτι σου έχει γίνει εμμονή ιδέα,να μη μπορείς να προχωρήσεις και να θες ν'ακουσεις και τη γνώμη άλλων ανθρώπων.
    Βέβαια,το τι αρέσει στον καθένα το ανακαλύπτει μόνος του έχοντας το αίσθημα της ελευθερίας και της έλλειψης καταπίεσης.Δε σημαίνει ότι αν είσαι μπερδεμένος είσαι απαραίτητα straight,gay,bi ή οποιαδήποτε ταυτότητα μπορεί να σου προσδώσει κάποιος.

Τα έχω συζητήσει όλα με τον ψυχίατρο και μου λέει βάση αυτά που μου λες ,αυτά που βλέπω σου βγάζω μια κλινική εκτίμηση ότι δεν είσαι γκέι απλά έχεις παραλητικες ιδέες που αφορούν αυτό το θέμα

Senior Member
    Εσυ θα κρίνεις τι εισαι. Ουτε εμεις ουτε ο ψυχιατρος. Μπορείς να ακούσεις διαφορετικές απόψεις αλλα δε σε επιρρεαζουν κάτι. Ζησε απλα ελεύθερα και μανε ότι θες. Αν σε φτιάχνει γυναίκα πηγαινε με γυναίκα αν σε φτιάχνει αντρας αντίστοιχα αν παλι εισαι ασεξουαλ και αυτο μεσα στο πρόγραμμα ειναι. Το θεμα ειναι εσυ να ξεμπερδευτεις και θεωρω οτι οσο το συζητάμε μπερδευεσαι χειρότερα

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast