Πρωτη φορα Καταθλιψη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
    Junior Member
    ΜΑ ΠΩΣ;;;πως γινεται καποιως να μην εχει επιγνωση των πραξεων του δεν μπορει να το χωρεσει το μυαλο μου..

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B...89%CF%83%CE%B7

συναίσθηση της πραγματικότητας, ακριβής γνώση

έχω επίγνωση της κατάστασής μου

Χάνεται η επαφή με την πραγματικότητα, η γνώση

Junior Member
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B...89%CF%83%CE%B7

συναίσθηση της πραγματικότητας, ακριβής γνώση

έχω επίγνωση της κατάστασής μου

Χάνεται η επαφή με την πραγματικότητα, η γνώση
    Να σε ρωτησω κατι,εσυ π λες οτι εισαι διπολικος,πως ζεις με αυτο,πως νιωθεις,τι κανεις τωρα γιαυτο,εισαι καλα εχεις μια σταθερη ζωη παιρνεις καποιο σταθεροποιητη διαθεσης;

Επειδή παίρνω τα φάρμακά μου ανελλιπώς και έχω βοήθεια από κοινωνικό λειτουργό, βλέπω την ψυχίατρό μου κάθε μήνα και κάνω ακριβώς ό,τι μου λέει, δεν έχω υποτροπιάσει για 8 χρόνια.

Παίρνω σταθεροποιητή διάθεσης και έχω μια σταθερή ζωή την οποία φχαριστιέμαι. Έχω όμως περάσει από τα χειρότερα με πλήρη απώλεια της επαφής με την πραγματικότητα και κρίσεις για όσο καιρό αμφισβητούσα την αξία των φαρμάκων.

Νιώθω ότι είναι κρίμα που δεν μπορώ να ζήσω χωρίς φάρμακα, αλλά δεν κάνω το βήμα να τα σταματήσω πλέον.
    Ψυχίατρος μου είπε: Να μην ακούς την μανιοκατάθλιψη να σε καλεί, είναι όπως οι σειρήνες του Οδυσσέα, το κάλεσμά τους είναι γλυκό και η απώλεια αν τις ακούς μεγάλη. Η Ιθάκη μου είναι το ταξίδι και το ταξίδι με φάρμακα είναι ασφαλέστερο και πιο ικανοποιητικό με τα φάρμακά μου.

Senior Member
    Ειρηνη! βρε κοπελα μου μην φρικαρεις και μην παιρνεις της μετρητης οτι σου λεμε ο καθε ενας μας εδω μεσα! τα πραματα ειναι απλα, και γινωντε πολυ απλουστερα οταν υπαρχει αγαπη στην μεση! η αγαπη ολα τα σκεπαζει και ολα τα φτιαχνει εαν αγαπιεστε θα βρειτε λυση! δεν υπαρχει λογος να παψεις να ονειρευεσαι με τον ανθρωπο σου, ουτε να χωρησεις κι αλλες βλακιες!! μια απλη πθηση εχει, οπως τοσοι αλλοι, δλδη εαν ειχε ζαχαρο θα τον χωριζες???
    Απλα πρεπει να του δωσεις να καταλαβει οτι θα πρεπει για καποιο μεγαλο δυαστημα να παιρνει τα φαρμακα του! τοσος κοσμος ετσι κανει τι πειραζει?? ημαρτον!! Σχετικα με το χασις, μπορει να ειναι καλη φαση, και ειμαι υπερ, αλλα επειδη σε ατομα με μανιες οπως του δικουσου μπορει να τον πειραξει αρνητικα καλο θα ειναι να ειναι πολυ προσεχτηκος, μαζι με εσενα παρον, να τον τεσταρεις εσυ, εαν δεις οτι τον επιρεαζει αρνητικα μην τον ξανα αφησεις να κανει χασις διοτις σημαινει οτι τον πειραζει! απο την αλλη εαν παρατηρησεις οτι χαλαρωνει, οτι νιωθει ηρεμος και γελαστος χωρις νευρα, τωτες ας καπνιζει χασις δεν υπαρχει προβλημα στο εγγυουμε εγω ! ομως να εισαι παρον -χωρις να πινεις τις πρωτες φορες τουλαχιστον ωστε να μπορεις να παρατηρεις αντιδρασεις- διοτις ακουει τους γυρο που λενε πολλα ,αλλα ο καθε οργανισμος ειναι μοναδικος !
    Δεν υπαρχει λογος να φρικαρεις!! μια χαρα θα ειστε! χωρις φοβους και βλακειες! Προσωπικα εχω μονο καταθλιψη, καπωτες ενας γιατρος νομιζε οτι ειμαι διποληκος και καναμε μαζι καποια τστ, θυμαμαι οτι μου εξηγουσαι πως εαν εχω μπορει να εχω μανιες αλλα προς τα κατω, δλδη να με παιρνει η μαυριλα που λενε, αυτες οι μανιες ειναι επικηνδινες διοτις μπορει ο ασθενεις να κανει κακο στον εαυτο του! σε αντιθεση με την αλλη ειδους μανια -αυτη που εχει ο δικος σου δλδη - οπου κινδυνευουν οι διπλα του ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ !, ο δικος σου επειδη παθαινει μανιες με ενεργητικοτητα και ορεξη, καλο θα ειναι να μπορεις να τον κανεις να ξεσπα αυτες τις μανιες ειτε στον αθλητισμο, ειτε στο σεξ , οπως θα μπορουσε -αυτο ειναι και αναλογα τον χαρακτηρα - να ειναι ολο γελιο κι χαρα! ειναι λιγες οι φορες που θα μπορουσε να γινει κατι κακο, δλδη να αρχησει να σου δινει ξυλο ,να σπαει πραματα, αλλα συνηθως ξεκιναν σιγα σιγα, πρωτα αρχιζουν να φωναζουν χωρις λογο, μετα να σπανε πραματα κι μετα να φας ξυλο.δυστυχως δεν το νιωθουν αυτοι, το κανουν χωρις να το καταλαβαινουν!
    Ομως στο ξανα λεω,μην φρικαρεις! πολυ κοσμος εχει προβληματα και παιρνει τα φαρμακα του κι εχουν οικογενειες!!
    zorz

Junior Member
    Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα μυνηματα σας!!!ευχομαι να πανε ολα καλα και σε εμας,και σε εσας οτι καλυτερο!!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12