Ομοφυλοφιλια και εκκλησια - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 6 of 18 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 76 to 90 of 260
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    αν μου ελεγε το δευτερο θα ελεγα πως δεν παει κατα καλα με την κοπελα αυτην! οχι δεν εχει να κανει με την απορριψη, μιλησαμε για κοινη λογικη! και η κοινη λογικη λεει δεν λεει ερευτευομαι κοπελες, λεει οτι τα αντιθετα ελκονται!
    Οχι Μένη αυτή δεν είναι η κοινή λογική, αυτή είναι απλά η λογική η δική σου. Γιατί αν ήταν κοινή δεν θα υπηρχαν τόσοι γκει.
    Και σε κάθε περίπτωση δεν θα μας πάρει κανείς την άδεια ούτε την δική μου , ούτε την δική σου για το ποιον θα γουστάρει.

αν μου ελεγε το δευτερο θα ελεγα πως δεν παει κατι καλα με την κοπελα αυτην! οχι δεν εχει να κανει με την απορριψη, μιλησαμε για κοινη λογικη! και η κοινη λογικη λεει δεν λεει ερευτευομαι κοπελες, λεει οτι τα αντιθετα ελκονται!
    Συγγνώμη που μπρνω σφήνα στη κουβέντα σας και αν ενοχλώ μπορείτε να μου το πείτε...
    Μένιο μάλλον αρχίζω να καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις...θέλεις να πεις ότι μια γυναίκα έχει κάθε δικαίωμα να σε απόρριψη...αλλά θα σου φανεί πολύ λογικό εάν σε απόρριψη ως στραιτ κοπέλα να σου πει πχ Μένιο δεν αισθάνομαι κάτι για εσένα η πχ δεν με ελκύεις ερωτικά η ως σύντροφό...κάπου θα το δέχτης..θα πεις ε λογικό είναι δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλες..οκ πάω πάσο
    ...
    Και άλλο είναι να σε απόρριψη ως λεσβία...δηλαδή δεν δεν θεωρείς λογικό να σε απόρριψη μια γυναίκα για μια άλλη γυναίκα...σου φενετε παράλογο....
    Για εμένα πάλι μου φενετε πολύ παράξενο τι είδους ευχαρίστηση μπορεί να πάρει ένας άνδρας από έναν άλλο άνδρα στο σεξουαλικό θέμα ..αλλά είναι κάτι που δεν θα καταλάβουμε ποτέ..(και ούτε χρειάζεται νομίζω..)
    Οπότε και κακώς μπενεις σε αυτό το θέμα ξέρεις το θεωρώ παράλογο η λογικό...δηλαδή και τι θα καταλάβεις και τι θα κερδίζεις???ο καθένας πράττει ανάλογος ...χάσιμο χρόνου είναι η συζήτηση αυτή .

Banned
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Συγγνώμη που μπρνω σφήνα στη κουβέντα σας και αν ενοχλώ μπορείτε να μου το πείτε...
    Μένιο μάλλον αρχίζω να καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις...θέλεις να πεις ότι μια γυναίκα έχει κάθε δικαίωμα να σε απόρριψη...αλλά θα σου φανεί πολύ λογικό εάν σε απόρριψη ως στραιτ κοπέλα να σου πει πχ Μένιο δεν αισθάνομαι κάτι για εσένα η πχ δεν με ελκύεις ερωτικά η ως σύντροφό...κάπου θα το δέχτης..θα πεις ε λογικό είναι δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλες..οκ πάω πάσο
    ...
    Και άλλο είναι να σε απόρριψη ως λεσβία...δηλαδή δεν δεν θεωρείς λογικό να σε απόρριψη μια γυναίκα για μια άλλη γυναίκα...σου φενετε παράλογο....
    Για εμένα πάλι μου φενετε πολύ παράξενο τι είδους ευχαρίστηση μπορεί να πάρει ένας άνδρας από έναν άλλο άνδρα στο σεξουαλικό θέμα ..αλλά είναι κάτι που δεν θα καταλάβουμε ποτέ..(και ούτε χρειάζεται νομίζω..)
    Οπότε και κακώς μπενεις σε αυτό το θέμα ξέρεις το θεωρώ παράλογο η λογικό...δηλαδή και τι θα καταλάβεις και τι θα κερδίζεις???ο καθένας πράττει ανάλογος ...χάσιμο χρόνου είναι η συζήτηση αυτή .
    Έχεις δίκιο, χάσιμο χρόνου είναι η κουβέντα και αναλώνομαι για κάτι που δεν μας αφορά αφού είναι πέρα από την δική μας προτίμηση...

Banned
    ...
    Έχεις δίκιο, χάσιμο χρόνου είναι η κουβέντα και αναλώνομαι για κάτι που δεν μας αφορά αφού είναι πέρα από την δική μας προτίμηση...

Senior Member
    Του εναντίον...ο θεός του έδωσε ελεύθερη βούληση..για να ζει κατά βούληση...να διαλέξει ο ίδιος τι θέλει να κανει...
    η ελευθερη βουληση ειναι η μπανανοφλουδα για να χασει καποιος την υπαρξη του αφου οτι απομακρυνετε απ το θεο απλα δεν υπαρχει

Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    η ελευθερη βουληση ειναι η μπανανοφλουδα για να χασει καποιος την υπαρξη του αφου οτι απομακρυνετε απ το θεο απλα δεν υπαρχει
    Σε αυτό έχεις δίκιο ότι αν κάποιος απομακρυνθεί απτό θεό θα χάσει πολλά κυρίως τη ψυχή του....
    Απλά την ελεύθερη βούληση την έδωσε ο θεός για να διάλεξη ο ίδιος ο άνθρωπος αν θέλει να ακολουθήσει το θέλημα του η όχι...δεν τον αναγκάζει οποσδηποτε να κάνει το θέλημα του......

Πάντως είναι διαφορετικό να μεταφέρει κάποιος την θέση της εκκλησίας και εντελώς άλλο να βαφτίζουμε κάτι που δεν μας αρέσει ως μη φυσιολογικό. Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω τι βρίσκει μια γυναίκα σε μια άλλη γυναίκα....κι είναι λογικό αυτό γιατί δεν είμαι γκει, φαντάζομαι το ίδιο σκέφτεται και μια γκει γυναίκα για μένα, τι στο καλό βρίσκω στους άντρες, αλλά δεν βαφτίζω μη φυσιολογικούς όλους τους υπόλοιπους.

Φυσιολογικό είναι ο, τι υπάρχει στην φύση και η ομοφυλοφιλία υπάρχει στην φύση.

Είναι ακριβώς το ίδιο με το να βαφτίζω κάποιον που του αρέσουν οι γαρίδες μη φυσιολογικό επειδή εγώ τις σιχαίνομαι.

Ακριβώς τέτοιες απόψεις έχουν κάνει ανθρώπους να οδηγούνται στην αυτοκτονία.

Banned
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Φυσιολογικό είναι ο, τι υπάρχει στην φύση και η ομοφυλοφιλία υπάρχει στην φύση..
    Πρέπει να χρησιμοποιουμε την ελληνική γλώσσα με ορθότητα και σαφήνεια...! Το ότι υπάρχει κάτι στην φύση δεν σημαίνει ότι είναι το φυσιολογικό!! Είναι σαν να λες, ότι και οι παχύσαρκοι άνθρωποι υπάρχουν στην φύση μας, άρα η παχυσαρκία είναι φυσιολογική και δεν είναι νόσος!!! Αυτό προσπαθώ τόση ώρα να σε περάσω!!

Το ξέρεις ότι το DSM το βιβλίο που γράφουν και λένε ότι αυτό είναι ψυχική διαταραχή, ενώ το ταδε δεν είναι, είχαν βάλει κάποτε μέσα ότι η ομοφυλοφιλία είναι νόσος που χρήζει αγωγής;;;

Ως φυσιολογικό ορίζεται τι λένε οι κανόνες της φύσης... Αν λένε ότι δύο θετικοί πόλοι δύο μαγνητών αποθουνται, τότε κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τους ανθρώπους... Έχει δώσει την θέση της η εκκλησία ποιο είναι ορθό, το σωστό και το φυσιολογικό!!! Τώρα αν κάποιος έχει την μύγα και μυγιάζεται όπως λέει και η παροιμία και τα βάλει με τον εαυτό του και οδηγηθεί στην αυτοκτονία εκεί είναι άλλο θέμα.. Να ψαχτεί μέσα του να δει γιατί δεν τα έχει καλά με τον εαυτό του

Πάντως είναι διαφορετικό να μεταφέρει κάποιος την θέση της εκκλησίας και εντελώς άλλο να βαφτίζουμε κάτι που δεν μας αρέσει ως μη φυσιολογικό. Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω τι βρίσκει μια γυναίκα σε μια άλλη γυναίκα....κι είναι λογικό αυτό γιατί δεν είμαι γκει, φαντάζομαι το ίδιο σκέφτεται και μια γκει γυναίκα για μένα, τι στο καλό βρίσκω στους άντρες, αλλά δεν βαφτίζω μη φυσιολογικούς όλους τους υπόλοιπους.

Είναι ακριβώς το ίδιο με το να βαφτίζω κάποιον που του αρέσουν οι γαρίδες μη φυσιολογικό επειδή εγώ τις σιχαίνομαι.

Η ομοφυλοφιλία σε σεξουαλικό επίπεδο δεν είναι φυσιολογική διότι το φυσικό-φυσιολογικό είναι η συνεύρεση άρρεν και θήλυ ώστε να γεννηθούν παιδιά. Ναι υπάρχουν σεξουαλικές επαφές ιδίου φύλου σε ζώα αλλά είναι η εξαίρεση στον κανόνα και συνήθως γίνετε με την ορμή των ορμονών που έχει το ζώο την στιγμή εκείνη και δεν επαναλαμβάνεται και φυσικά γίνεται χωρίς κάποια λογική. Μην ξεχνάμε οτι στο ζωικό βασίλειο η αναγνώριση γίνετε κατά κύριο λόγο μέσω της οσμής που εκπέμπει το θηλυκό ώστε να ακολουθήσει το αρσενικό σε περιόδους αναπαραγωγής.

Πρέπει να χρησιμοποιουμε την ελληνική γλώσσα με ορθότητα και σαφήνεια...! Το ότι υπάρχει κάτι στην φύση δεν σημαίνει ότι είναι το φυσιολογικό!! Είναι σαν να λες, ότι και οι παχύσαρκοι άνθρωποι υπάρχουν στην φύση μας, άρα η παχυσαρκία είναι φυσιολογική και δεν είναι νόσος!!! Αυτό προσπαθώ τόση ώρα να σε περάσω!!

Το ξέρεις ότι το DSM το βιβλίο που γράφουν και λένε ότι αυτό είναι ψυχική διαταραχή, ενώ το ταδε δεν είναι, είχαν βάλει κάποτε μέσα ότι η ομοφυλοφιλία είναι νόσος που χρήζει αγωγής;;;

Ως φυσιολογικό ορίζεται τι λένε οι κανόνες της φύσης... Αν λένε ότι δύο θετικοί πόλοι δύο μαγνητών αποθουνται, τότε κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τους ανθρώπους... Έχει δώσει την θέση της η εκκλησία ποιο είναι ορθό, το σωστό και το φυσιολογικό!!! Τώρα αν κάποιος έχει την μύγα και μυγιάζεται όπως λέει και η παροιμία και τα βάλει με τον εαυτό του και οδηγηθεί στην αυτοκτονία εκεί είναι άλλο θέμα.. Να ψαχτεί μέσα του να δει γιατί δεν τα έχει καλά με τον εαυτό του
    Τι λες βρε Μένη?? Εσύ το ξέρεις οτι καποτε τους ψυχικα ασθενείς τους θεωρούσαν δαιμονισμένους κ τους πετούσαν στην πυρά; θες να το κάνουμε ακόμα? Η ψυχιατρική ανα τους αιώνες έχει κάνει ουκ ολίγες μακακιες κ έχει εφαρμόσει βιαιοτατα κ απάνθρωπα μέσα. Ευτυχώς για την ανθρωπότητα έχουμε προχωρήσει απο κει.

Επίσημα πια η επιστημονική κοινοτητα δεν αντιμετωπιζει την ομοφυλοφιλία ουτε ως ασθένεια ουτε ως μη φυσιολογική. Τέτοιες απόψεις είναι τουλαχιστον ομοφοβικες κ δείχνουν περισσότερο το ποιον αυτου που τις εκφέρει.

Τι λες βρε Μένη?? Εσύ το ξέρεις οτι καποτε τους ψυχικα ασθενείς τους θεωρούσαν δαιμονισμένους κ τους πετούσαν στην πυρά; θες να το κάνουμε ακόμα? Η ψυχιατρική ανα τους αιώνες έχει κάνει ουκ ολίγες μακακιες κ έχει εφαρμόσει βιαιοτατα κ απάνθρωπα μέσα. Ευτυχώς για την ανθρωπότητα έχουμε προχωρήσει απο κει.

Επίσημα πια η επιστημονική κοινοτητα δεν αντιμετωπιζει την ομοφυλοφιλία ουτε ως ασθένεια ουτε ως μη φυσιολογική. Τέτοιες απόψεις είναι τουλαχιστον ομοφοβικες κ δείχνουν περισσότερο το ποιον αυτου που τις εκφέρει.
    Σειρά έχει η κτηνοβασία και η παιδεραστία, έρχονται σιγά-σιγά να γίνουν νόμιμα και αυτά...θέμα χρόνου, με τα μυαλά που έχουμε..

Banned
    Ναι ρε φίλε και κάπου άκουσα σε κάποια χώρα ότι η κτηνοβασία είναι νόμιμη... Σε λίγο θα θεωρούμε φυσιολογικό να κάνουμε σεξ με τα ζώα...
    Quote Originally Posted by Vaggg View Post
    Σειρά έχει η κτηνοβασία και η παιδεραστία, έρχονται σιγά-σιγά να γίνουν νόμιμα και αυτά...θέμα χρόνου, με τα μυαλά που έχουμε..

Banned
    Η διαφορά ξέρεις ποια είναι;;; ότι έχει προχωρήσει με άλλον τρόπο... Εκεί πρώτα που έδεναν τους σχιζοφρένες και τους καθηλωναν στο κρεβάτι, τώρα δεν χρειάζεται αυτό αλλά τους δίνουν μια δόση αντιψυχωτικου και είναι ο άλλος όλη μέρα στα χαμένα και δεν μπορεί να κουνηθεί από την μυική δυσκαμψία και από την θολούρα του που έχει στο μυαλό.. Δυστυχώς, η μόνη επιστήμη που δεν έχει προοδεύσει είναι η ψυχιατρική! Αν ήταν αλήθεια θα μπορούσαν να γιατρεψουν όλες τις ψυχικές διαταραχές το μόνο που κάνουν είναι να τις κουκουλωνουν....

Με αυτή τη λογική ρε συ Ελισάβετ..πρέπει να δεχτούμε για φυσιολογικό και έναν άνδρα που επιθυμεί τη μητέρα του για σύντροφο...ναι γιατί όχι??η μητέρα του γυναίκα δεν είναι??και αν είναι όμορφη και ελκυστική γυναίκα??
    Γιατί να μην έχει σεξουαλικές επαφές με τον γιο της??
    Τώρα θα μου πεις ότι ο Χ άνθρωπος θα έχει χονδρό πρόβλημα στο κεφάλι ...πχ είναι ανώμαλος..
    Ανώμαλος για εσένα..για αλλους μπορεί όχι..
    Ε και αυτό στη φύση μας δεν είναι??λίγες φορές λέμε οι άνδρες ακόμα και αν δεν το πούμε συνειδητά η υποσυνείδητα διαλέγουμε της γυναίκες μας να μοιάζουν στη μαμά μας..είτε στην εξωτερική εμφάνιση είτε στην εσωτερική..
    Απλά μπενω στη λογική που τα λες και σου φέρνω παρόμοιο επιχείρημα...
    Όπως λες είναι φυσιολογικό το ενα μπορεί να είναι φυσιολογικό και το άλλο..

Ναι ρε φίλε και κάπου άκουσα σε κάποια χώρα ότι η κτηνοβασία είναι νόμιμη... Σε λίγο θα θεωρούμε φυσιολογικό να κάνουμε σεξ με τα ζώα...
    Νομίζω στη Γερμανία σε κάποια περιοχή είναι νόμιμη η κτηνοβασία το είχα διαβάσει κάπου.

Page 6 of 18 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast