Ομοφυλοφιλια και εκκλησια - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 8 of 18 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 106 to 120 of 260
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Ως επιστημονική κοινότητα ποιους ορίζεις ελισαβετ;;; την ψυχιατρική επιστήμη;;;; γιατί λες όλο ότι η επιστημονική κοινότητα έχει αποδεχθεί την ομοφυλοφιλία σαν φυσιολογικό, ενώ τόση ώρα όλα τα άλλα παραδείγματα τα αρνείσαι ως παραφυσιολογια....

Η συναίνεση δύο ομοφυλόφιλων δεν κάνει αυτομάτως την πράξη φυσιολογική... Όπως είδες και στο παράδειγμα γιος με μητέρα, δεν είναι φυσιολογικό έτσι και δύο ομοφυλόφιλοι να έλκονται.. Μα θα μου πεις γίνεται.. Μα είναι θέμα εγκεφαλολειτουργιας.. Τώρα αν κάποιος το ονομάζει αυτό παραφυσιολογια, είτε ανωμαλία παρέρχεται... Το θέμα είναι ότι δεν πρεπει κανένας να θεωρεί, ούτε η επιστήμη ότι είναι κάτι φυσιολογικό... Και αν αυτοί το ονομάζουν έχουμε λόγους να τους κατακρινουμε
    Βρε Μενη με συγχωρείς αλλά δεν επικοινωνούμε. Μια λες το ένα, μια λες το άλλο.
    ¨Εφερες πρωτα ως επιχείρημα το να γουστάρει ένας άντρας μια λεσβία και τι θα κάνει τώρα ο άντρας. Το καταρρίψαμε αυτό, πάει , ήταν βλακεία.
    Μετά είπες ότι παλιά ήταν καταχωρημένη ως ασθένεια. Σου απάντησα και σε αυτό. Οτι κατα καιρούς η ψυχιατρική επιστήμη έχει κάνει πολλές βλακείες...και εν πάσει περιπτώση ΠΑΛΙΑ ίσχυε αυτό που λες, πλέον δεν θεωρείται ασθένεια.
    Εσύ επιμένεις στα δικά σου και τα ανακατεύεις κι όλα μαζί και γίνονται αχταρμάς. Τη εκτιμάς τελικά την ψυχιατρική επιστήμη ή όχι; Γιατί εσύ έφερες ως επιχείρημα οτι παλιά η ψυχιατρική το θεωρούσε ασθένεια. Αν δεν την εκτιμάς, ακυρώνεις ο ίδιος το επιχείρημα σου οπότε τι να σου πω εγώ;

Για τα υπόλοιπα παραδέιγματα εξήγησα τους λόγους για τους οποίους είναι άκυρα και δεν έχουν καμιά σχέση με την συζήτηση. Αν εσύ δεν καταλαβαίνεις,δεν ευθύνομαι εγώ.

Οκ δικαίωμα σου να λες οτι θες. Δικαίωμα μας να σε λέμε ομοφοβικό.

Senior Member
    Ασχετο αλλα , μια και λετε για εκκλησια , υπαρχουν και μοντερνοι παπαδες , ........... αλλα ειχα παει σε καποιον πνευματικο, για εξμολογηση , και του ανεφερα οτι υποφερω απο κτθλψη .........δεν μουπε τις συνηθισμενες μπουρδες , μουπε να δοκιμασω το εφεξορ , ειχε μια ενοριτισαα που ειχε δει καλο απο αυτο ..!!!!!!!

Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    οσο για την κτηνοβασια παλυς δεν καταλαβα τι πειραζει? εμενα μου ρεσουν οι κατσηκες? ποιον ενοχλω δλδη? και αν θεωρειτε βιασμος ποιος το λεει? απο την στιγμη οπου τα ζωα δεν κανουν σεξ για ευχαρηστηση οπως κανει μονο ο ανθρωπος.
    Αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι σχεση εχει η εκκλησια με ολα αυτα? η ομοφυλοφιλια και οι προγαμηεες σχεσεις ειναι πραγμαα οπου μπηκαν σε οικουμενηκες συνοδους, δεν αναφερε πωτες ο Χριστος να μην πηγενετε με ανδρες! για αυτον τον λογο και μπορει καποια μερα να αλλαξουν οπως ειση γινετε με το προγαμηαιο σεξ! η εκκλησια εχει τις οικουμνικες συνοδους διοτις με τον καιρο οι ανθρωπηνες συνηθειες αλλαζουν και πρεπει να υπαρχει προσαρμογη σε αυτα, ετσι λοιπον η εκκλησια διοτις δεν την συμφερει να χασει πελατες -θεμου συγχωραμε - να δειτε που θα το αλλαξει! οπως με το δυαζιγιο οπου πλεον επητρεπετε τρεις φορες!!!
    την κατσίκα την ρωτησες εσυ;;;; Τι άλλο θα ακούσουμε...

Θεωρείται κακοποίηση ζώου πάντως για να ξέρεις (εκτός κι αν έχεις πάρει την άδεια της κατσίκας!!!) και διώκεται ποινικά. Έτσι για να ξεέρουμε και τι λέμε.

Senior Member
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ντροπη σας να συγκρίνετε την ομοφυλοφιλία με την παιδεραστία κ την κτηνοβασια! .
    Μα ομοφυλοφιλια υπαρχει και στην φυση , μαλιστα ο ροφος , το ψαρι , μεγαλωνοντας αλλαζει φυλο !!! το ξερατε ....?

Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μα ομοφυλοφιλια υπαρχει και στην φυση , μαλιστα ο ροφος , το ψαρι , μεγαλωνοντας αλλαζει φυλο !!! το ξερατε ....?
    Nαι αλλά αυτό το έπλασε ο Θεός έτσι.ενω τον άνθρωπο όχι..γι'αυτό έπλασε τον Αδάμ και την Εύα..αλλιώς θα έπλασε τον Αδάμ και το Μήτσο...

Senior Member
    την κατσίκα την ρωτησες εσυ;;;; Τι άλλο θα ακούσουμε...

Θεωρείται κακοποίηση ζώου πάντως για να ξέρεις (εκτός κι αν έχεις πάρει την άδεια της κατσίκας!!!) και διώκεται ποινικά. Έτσι για να ξεέρουμε και τι λέμε.
    την πρωτειμω παντος απο το να πηγαινα με εσενα!! διοτις δεν θα μηλαγε συνεχως!! ουτε θα ειχε τα δικα σου εξωδα!(κομοτιρια,ρουχα,βολτ ες) και θα εβγαζε κι γαλα! αλλα και μαλι που θα ειχα κερδος. εσυ? δεν εχεις ουτε γαλα ουτε τυποτα κερδοφορο!!
    οσο για την κατσικα μου την αρεσω πολυ! και μετα απο καθε φορα δεν φευγει απο διπλα μου, αρα δεν ειναι βιασμος!
    zorz

Senior Member
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Nαι αλλά αυτό το έπλασε ο Θεός έτσι.ενω τον άνθρωπο όχι..γι'αυτό έπλασε τον Αδάμ και την Εύα..αλλιώς θα έπλασε τον Αδάμ και το Μήτσο...
    Και τα ομοφυλοφιλα ζωα ποιος τα επλασε ? η αποφασισαν στην πορεια να γινουν ομοφυλοφιλα ?

Senior Member
    την πρωτειμω παντος απο το να πηγαινα με εσενα!! διοτις δεν θα μηλαγε συνεχως!!
    Εγω την συμπαθω την Ελισαβετ , ειναι σοβαρη , και αξια .......

Senior Member
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εγω την συμπαθω την Ελισαβετ , ειναι σοβαρη , και αξια .......
    και εγω! αλλα δεν την συγκρινω με τη κατσικα μου!!
    zorz

Banned
    οσο για την κτηνοβασια παλυς δεν καταλαβα τι πειραζει? εμενα μου ρεσουν οι κατσηκες? ποιον ενοχλω δλδη? και αν θεωρειτε βιασμος ποιος το λεει? απο την στιγμη οπου τα ζωα δεν κανουν σεξ για ευχαρηστηση οπως κανει μονο ο ανθρωπος.
    Αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι σχεση εχει η εκκλησια με ολα αυτα? η ομοφυλοφιλια και οι προγαμηεες σχεσεις ειναι πραγμαα οπου μπηκαν σε οικουμενηκες συνοδους, δεν αναφερε πωτες ο Χριστος να μην πηγενετε με ανδρες! για αυτον τον λογο και μπορει καποια μερα να αλλαξουν οπως ειση γινετε με το προγαμηαιο σεξ! η εκκλησια εχει τις οικουμνικες συνοδους διοτις με τον καιρο οι ανθρωπηνες συνηθειες αλλαζουν και πρεπει να υπαρχει προσαρμογη σε αυτα, ετσι λοιπον η εκκλησια διοτις δεν την συμφερει να χασει πελατες -θεμου συγχωραμε - να δειτε που θα το αλλαξει! οπως με το δυαζιγιο οπου πλεον επητρεπετε τρεις φορες!!!
    Κάτσε ρε φίλε τι την παρωσες την εκκλησία;;; δηλαδή επειδή δεν είπε κάπου ο Χριστός ότι αμεσα επιτρέπεται η ομοφυλοφιλία αυτό σημαίνει ότι είναι επιτρεπτη; ο Χριστός έχει δώσει με σαφήνεια τι είναι σωστό και τι είναι λάθος... Στο γάμο της Γαλιλαίας παρευρέθηκε και μετέτρεψε το νερό σε κρασί... Στον γάμο παντρευοταν μία γυναίκα και ένας άντρας... Οχι άντρας με άντρας...

Είστε μερικοί χαζοί παριστανοντας ότι δεν καταλαβαίνετε το ορθό από το λάθος.. Που θα βγάλουμε και την ομοφυλοφιλία και την κτηνοβασία φυσιολογικές πράξεις, όταν χρησιμοποιείται το όνομα του Χριστού... Η εκκλησία κάνει οικομενικες συνοδοί για σοβαρά θέματα, είστε γελασμένοι μερικοί ότι θα αλλάξει γνώμη και θα κάνει σύνοδο για να ψηφίσει υπέρ της ομοφυλοφιλίας... Και πόσο μάλλον η εκκλησία δεν αποδέχεται το διαζύγιο σαν πράξη.. Οπότε στο διαζύγιο για την λυση μήπως εν τέλη λαμβάνει δικηγόρος;;;

Senior Member
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Κάτσε ρε φίλε τι την παρωσες την εκκλησία;;; δηλαδή επειδή δεν είπε κάπου ο Χριστός ότι αμεσα επιτρέπεται η ομοφυλοφιλία αυτό σημαίνει ότι είναι επιτρεπτη; ο Χριστός έχει δώσει με σαφήνεια τι είναι σωστό και τι είναι λάθος... Στο γάμο της Γαλιλαίας παρευρέθηκε και μετέτρεψε το νερό σε κρασί... Στον γάμο παντρευοταν μία γυναίκα και ένας άντρας... Οχι άντρας με άντρας...

Είστε μερικοί χαζοί παριστανοντας ότι δεν καταλαβαίνετε το ορθό από το λάθος.. Που θα βγάλουμε και την ομοφυλοφιλία και την κτηνοβασία φυσιολογικές πράξεις, όταν χρησιμοποιείται το όνομα του Χριστού... Η εκκλησία κάνει οικομενικες συνοδοί για σοβαρά θέματα, είστε γελασμένοι μερικοί ότι θα αλλάξει γνώμη και θα κάνει σύνοδο για να ψηφίσει υπέρ της ομοφυλοφιλίας... Και πόσο μάλλον η εκκλησία δεν αποδέχεται το διαζύγιο σαν πράξη.. Οπότε στο διαζύγιο για την λυση μήπως εν τέλη λαμβάνει δικηγόρος;;;
    δεν τα ξερεις καλα φιλε! το διαζυγιο ειναι αναγνορησμενο εξου και οτι επιτρπει να ξανα παντρευτεις! σε λιγο θα επιτραπουν κι αλλα πραματα! διοτις δεν γινετε να μην συμβαδιζει με την καθε εποχη ! διοτις ο Χριστος δεν ειχε στο μυαλο του την Α.Ε.εκκλησια αλλα ειχε στο μυαλο του αλλα ειναι μεγαλη ιστορια!
    zorz

Banned
    την πρωτειμω παντος απο το να πηγαινα με εσενα!! διοτις δεν θα μηλαγε συνεχως!! ουτε θα ειχε τα δικα σου εξωδα!(κομοτιρια,ρουχα,βολτ ες) και θα εβγαζε κι γαλα! αλλα και μαλι που θα ειχα κερδος. εσυ? δεν εχεις ουτε γαλα ουτε τυποτα κερδοφορο!!
    οσο για την κατσικα μου την αρεσω πολυ! και μετα απο καθε φορα δεν φευγει απο διπλα μου, αρα δεν ειναι βιασμος!
    Χαχαχα χαχαχα παιδιά θα παιθανω στο γέλιο... Χαχαχα χαχαχα

Banned
    Βρε Μενη με συγχωρείς αλλά δεν επικοινωνούμε. Μια λες το ένα, μια λες το άλλο.
    ¨Εφερες πρωτα ως επιχείρημα το να γουστάρει ένας άντρας μια λεσβία και τι θα κάνει τώρα ο άντρας. Το καταρρίψαμε αυτό, πάει , ήταν βλακεία.
    Μετά είπες ότι παλιά ήταν καταχωρημένη ως ασθένεια. Σου απάντησα και σε αυτό. Οτι κατα καιρούς η ψυχιατρική επιστήμη έχει κάνει πολλές βλακείες...και εν πάσει περιπτώση ΠΑΛΙΑ ίσχυε αυτό που λες, πλέον δεν θεωρείται ασθένεια.
    Εσύ επιμένεις στα δικά σου και τα ανακατεύεις κι όλα μαζί και γίνονται αχταρμάς. Τη εκτιμάς τελικά την ψυχιατρική επιστήμη ή όχι; Γιατί εσύ έφερες ως επιχείρημα οτι παλιά η ψυχιατρική το θεωρούσε ασθένεια. Αν δεν την εκτιμάς, ακυρώνεις ο ίδιος το επιχείρημα σου οπότε τι να σου πω εγώ;

Για τα υπόλοιπα παραδέιγματα εξήγησα τους λόγους για τους οποίους είναι άκυρα και δεν έχουν καμιά σχέση με την συζήτηση. Αν εσύ δεν καταλαβαίνεις,δεν ευθύνομαι εγώ.

Οκ δικαίωμα σου να λες οτι θες. Δικαίωμα μας να σε λέμε ομοφοβικό.
    Το θέμα είναι ότι εσύ δεν καταλαβαίνεις το φυσιολογικό από το λάθος... Μου ανακατεύεις τόση ώρα επιστημονικές κοινότητες και αναρωτιέμαι ποια τάχα απο ολες να εννοείς, γιατί πέρα από την ψυχιατρική επιστήμη δεν έκατσε κάποια άλλη να ασχοληθεί το ζητούμενο... Και ναι ο λόγος που βγάλανε την ομοφυλοφιλία από τις ψυχικές διαταραχές είναι επειδή διαμαρτυρηθηκε κόσμος και ποιοι διαμαρτυρηθηκαν;;; μάντεψε οι ομοφυλόφιλοι.... Δεν έκατσε κάνεις άλλος να τους υπερσπιστει και για ποιον λόγο να το κάνει εξάλλου...

Τώρα για μένα αν η ψυχιατρική δεν την θεωρώ επιστήμη αυτό είναι άλλο κομμάτι και που δεν είναι επί του παρόντος.. Όπως επίσης δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το τι εννοούσα εγώ με το παράδειγμα του άντρα και τα λοιπά που ανεφερες γιατί θα μας πάρει τόμους μέχρι να μπεις στο πνεύμα

Banned
    δεν τα ξερεις καλα φιλε! το διαζυγιο ειναι αναγνορησμενο εξου και οτι επιτρπει να ξανα παντρευτεις! σε λιγο θα επιτραπουν κι αλλα πραματα! διοτις δεν γινετε να μην συμβαδιζει με την καθε εποχη ! διοτις ο Χριστος δεν ειχε στο μυαλο του την Α.Ε.εκκλησια αλλα ειχε στο μυαλο του αλλα ειναι μεγαλη ιστορια!
    Κοίτα τι βρήκα εδώ και με ποιες προϋποθέσεις επιτρέπει δεύτερο γάμο...
    Στην ουσία είναι παραχώρηση της εκκλησίας στο δεύτερο γάμο γιατι υπήρξαν άλλοι λόγοι.. Δες τους εδώ στα συμπεράσματα! Αλλά το γράφει ξεκάθαρα ότι η εκκλησία είναι υπέρ μονογαμιας

https://choratouaxoritou.gr/?p=56972

Senior Member
    και εγω! αλλα δεν την συγκρινω με τη κατσικα μου!!
    Καλα ., γουστα ειναι αυτα ........ μυριζουν ομως οι κατσικες .....

Page 8 of 18 FirstFirst ... 678910 ... LastLast