Παθολογική ζήλεια η επαλήθευση διαίσθησης; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
    Junior Member
    Quote Originally Posted by believeInYourself View Post
    Εντάξει δεν ξέρω τι επικοινωνία έχουν μέσω fb ας πούμε, πάντως η πρώην είναι η μάνα του εγγονιού τους, ας πούμε. Καλό είναι να υπάρχει μια τυπική σχέση.

Μα σαφώς και δεν θα είχα καμία αντίρρηση, αλλά δεν είναι η πρώην σύζυγος. Πρόκειται απλά για πρώην σχέση με την οποία ήταν μαζί πολλά χρόνια μετά το διαζύγιο του...Η οποία το παιδί δεν το πλησίαζε ποτέ της μαλιστα

Α κατάλαβα ντάξει τουλάχιστον όταν τα φτιάξατε είχε ξεκαθαρίσει με την άλλη γυναίκα....δεν είχε κάτι παράλληλα......κοίτα το να είσαι συνεχώς στη πρίζα είναι λογικό απο τη στιγμή που βλέπεις να υπάρχει μια διεκδίκηση γενικά και που ο σύντροφός σου σου προκαλεί λίγο τη ζήλεια με το να λέει για κατακτήσεις του..το θέμα είναι πόσο εσύ θα είσαι ήρεμη μέσα σου....είναι σχέση σου πρέπει να τον εμπιστευτείς.......δεν έχεις αποδείξεις για κάτι

Και εμείς δεν μπορούμε να σου πούμε αν τα κάνει αυτά επδ του αρέσει να πειράζεσαι ή αν όντως δεν είναι ντάξει απέναντι σου ....δεν έχει γίνει κάτι συγκεκριμένο ούτε σου έχει δώσει κάποια παραπανω αφορμή να σκέφτεσαι σοβαρά το ενδεχόμενο ότι σε απατά

Το γεγονός ότι οι δικοί του δεν σε βλέπουν τόσο σοβαρά μπορεί να γίνεται επδ είστε λίγο καιρό μαζί και επδ ίσως αυτός στο παρελθόν να γνώριζε και άλλες κοπέλες χαλαρά οπότε να σε βλέπουν σε φάση "άντε να δούμε και σένα Πόσο καιρό θα σε έχει"

Θα δείξει πόσο θα είστε μαζί....αρκεί να μην πιέζεστε και να μην υπάρχει ζήλεια σε υπερβολικό βαθμό

Senior Member
    αυτο μου θυμιζει τη ταινια με το νομοταγη πολιτη εκει που του ελεγε ο γιατρος στο ψυχιατρειο αγαπας την ιουλια και παντρευεσαι τη κουλα ομως αυτο διχνει και τη συγκρουση αναμασα στα συναισθηματα και τη λογικη
    η ιουλια ειναι αυτη οταν ειναι ο μηνας ιουλιος το καλοκαιρι που εχει ηλιο και η κουλα τα κουλα κοληματα του μυαλου μας να ειναι συνδεδεμενο με το σκοταδι σαν κατι να μας λεει κατα βαθος το κακο και το σκοτεινο ειναι πιο ευκολο
    τυχαιο δε νομιζω...

Αυτο που λες για το καλοκαίρι, τι θέλεις να πεις; Δηλαδη οτι απέφυγε να βρεθείτε στον τόπο διακοπων οπως είχατε σχεδιάσει τι σημαίνει;

Εγώ θα σταθώ στο ότι ο σύντροφός σου δεν δείχνει να θέλει να σταματήσει την επικοινωνία με την πρώην του και τις "φίλες" του , ενώ του έχεις εξηγήσει ότι σε ενοχλεί αυτό.

Επισης το γεγονός ότι κανει αναφορά σε διάφορες που τον προσεγγίζουν φιλικά η μη ,γνωρίζοντας ότι εσυ φθείρεσαι ειναι φάουλ.

Πρέπει λοιπόν να αναρωτηθείς: σε σέβεται αυτός ο άνθρωπος? Δεν τον χαλαει καθόλου που εσύ υποφερεις? Δεν θα επρεπε να φροντίζει ώστε να εισαι ήρεμη?

Γιατί υποδαυλίζει την δικη σου ηρεμια ?Μήπως για να αισθάνεται ότι ασχολεισαι συνεχεια μαζι του? απο ανασφαλεια δικη του? Μήπως αυτος είναι τελικα ο ανασφαλης και θελει να πυροδοτει το ενδιαφερον σου και μετα εσυ αναρωτιεσαι αν εχεις προβλημα και σκεφτεσαι να πας σε ειδικο?Μαλλον αυτος πρεπει να παει σε ειδικο να λυσει τα θεματα του τελικα...

Οσον αφορα τους συγγενεις και τους φίλους που ασχολουνται με τις πρωην και τις παραπρωην, δεν θα 'πρεπε να σε νοιαζει, δεν φταίει ο σύντροφος σου.

Τέλος , ο λόγος που είμαστε σε σχέση είναι για να αντλούμε χαρα κι όχι να υποφέρουμε...Για σκέψου λίγο τί παίρνεις απο αυτη την σχέση!

Junior Member
    Ξέρω από τέτοιες συμπεριφορες. Ο άνθρωπος αυτός έχει τόσα κόμπλεξ και τόσες ανασφάλειες δικές του που προσπαθεί να τις περάσει κ σε εσένα. Σου λέει για τις κατακτήσεις του, που μπορεί και να μην υπάρχουν, γιατί θέλει να τον έχεις στο μυαλό σου ως Θεό. Να σε πείσει ότι μετά από εκείνον θα βρεις το χάος... Γιατί κανένας δε θα είναι τόσο όμορφος και δε θα σε καλύπτει όπως εκείνος. Τεράστιο φάουλ από μέρος του ωστόσο γιατί είναι κ μεγάλος άντρας. Εσύ; Πως αντιδράς όταν στα λέει; Ίσως το να κρατήσεις κάποιες αποστάσεις από το περιβάλλον του, θα σου έκανε καλό. Είσαι γυναίκα που έχει περάσει γάμο, διαζύγιο, έχει παιδάκι, φαίνεται να πατάς καλά στα πόδια σου... Δε γνωρίζω κατά πόσο θα εμπιστευομουν άνθρωπο που γνωρίζω ότι μου έχει πει ψέματα και συνεχίζει να μιλάει με την πρώην του, η οποία μάλιστα δεν είναι η μητέρα του παιδιού του.

Senior Member
    ειναι πολυ δυσκολο πραγμα να εισαι θεος γιατι πρεπει να περασεις μεσα απ τη κολαση για να το αποδειξεις οτι εισαι ισχυροτερος απ αυτη και ειναι τοσος ο κοπος που καταβαλεις που τελικα ισως σκεφτεις αν αξιζει το κοπο η να εισουν ενας απλος ανθρωπος που θα εισουν απλα αφοσιομενη σ αυτον αν συγκρινες το ενα και το αλλο που σου περιγραφω ειμαι σιγουρος οτι θα διαλεγες το δευτερο το θεμα ειναι ομως οτι δε σε ρωτα κανεις τι θες και τι οχι αλλα σου πασαρει μια αποστολη και σε στελνει εδω αδιαφοροντας για το τι θες αν ειναι γραφτο να γινει θα γινει.

Senior Member
    γιατι να επισκευτεις ειδικο εγω το βρισκω πολυ απλο στην αρχη εισουν φουριοζα και μετα σου περασε οπως συμβαινει συνηθως και ετσι θυμιθηκες και τα υπολυπα μαλον επειδη ηταν πολυ χαρισματικος ανθρωπος οπως λες το καταλαβα εξ αρχης οτι εισουν φουριοζα εκεινη τη περιοδο ετσι το εζησε και καταλαβε οτι θα σου περασει αρα τι δεν ειναι διαχηρισημο οτι εκεινη τη περιοδο εισουν φουριοζα και γι αυτο θα πας σε ειδικο η συνεχισεις και το εχεις η δε το εχεις το ερωτικο... τωρα αν τσαλακωθηκε λιγο ο εγωισμος σου αυτο ειναι το χαρακτηριστικο των σχεσεων να σε κανουν να νιωθεις αυτο που φοβασαι

Junior Member
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    γιατι να επισκευτεις ειδικο εγω το βρισκω πολυ απλο στην αρχη εισουν φουριοζα και μετα σου περασε οπως συμβαινει συνηθως και ετσι θυμιθηκες και τα υπολυπα μαλον επειδη ηταν πολυ χαρισματικος ανθρωπος οπως λες το καταλαβα εξ αρχης οτι εισουν φουριοζα εκεινη τη περιοδο ετσι το εζησε και καταλαβε οτι θα σου περασει αρα τι δεν ειναι διαχηρισημο οτι εκεινη τη περιοδο εισουν φουριοζα και γι αυτο θα πας σε ειδικο η συνεχισεις και το εχεις η δε το εχεις το ερωτικο... τωρα αν τσαλακωθηκε λιγο ο εγωισμος σου αυτο ειναι το χαρακτηριστικο των σχεσεων να σε κανουν να νιωθεις αυτο που φοβασαι
    Πραγματικά , δεν κατάλαβα τον ειρμό των σκέψεων σου! Θα ήθελες να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ τι εννοείς;

Senior Member
    ο αρχικος ενθουσιασμος περναει καπια στιγμη μετα απο καμποσους μηνες αρα ειναι επομενο το πολυ να εγινε λιγοτερο σου περασε απ το μυαλο μηπως αυτο το αντιληφθηκε

Senior Member
    δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι ενοεις αλλα αν ειναι καπιος να θελει σχεση θα το κανει απο μονος του αλλιως δεν αλαζει κατι με μια δυο τρεις που ξερει ακομα

Σκεφτεσαι απ οτι καταλαβα ακομη και να πας σε ειδικο, αλλα για τον λαθος λογο, οτι δηλαδη σκεφτεσαι παράλογα, κανεις σεναρια κτλ. Αν πας να πας για τον πραγματικό λογο για να δεις για ποιον λογο ανέχεσαι και εισαι μαζι με εναν ανθρωπο που παιζει με τα συναισθήματα σου και σου λεει και ψεματα.
    Σοβαρα τωρα πιστεύετε πως ενας αντρας θα έμενε μαζι με μια γυναικα ενω δεν δεσμεύεται απο γαμο, που δεν τη γουσταρει;; Η απαντηση μου ειναι ουτε μια ημέρα.
    Οταν σου λεει δεν μπορεις να καταλαβεις την κατασταση σημαινει οτι δεν μπορω να απεμπλακω απο αυτην, οχι επειδη δεν φευγει, αλλα επειδη δεν μπορω εγω να ξεκολλησω επειδη την γουσταρω, παρ ολο που ΘΑ ηθελα να μπορούσα να το τελειώσω.

Junior Member
    Σας ευχαριστω θερμά όλους σας για τις απαντήσεις σας...
    Έχουμε και λέμε. Είμαστε ακόμα μαζί, υπάρχουν διάφορα μικροπροβλήματα ωστόσο ως επί το πλείστον είναι αντιμςτωπισημα και διαχιερησημα. Την Παρασκευή το βράδυ και ενώ κάτι συζητούσαμε, μου ανέφερε κάτι περί επαγγελματικών ταξιδιών. Δεν ρώτησα πολλές λεπτομέρειες. Την Τρίτη το πρωί και ενώ ξυπνήσαμε ανακοίνωσε πως η εταιρεία του θα κάνει εκπαιδευτικό επαγγελματικό ταξιδι για κάποιες ημέρες. Το δέχτηκα με όμορφο τρόπο και ρώτησα όπως είναι φυσιολογικό που θα πάνε. Ανέφερε κάποια ελληνικά νησιά. απόρρησα σχετικά με τις χρονικές προθεσμίες και ανέφερε πως θα πάνε κρουαζιέρα. Αντέδρασα κάπως υπερβολικά. Δεν έκανα σκηνές απλά έκλαψα και του είπα πως δεν ήταν δίκαιο να το ξέρει τόσο καιρό και σε εμένα να μην έχει αναφέρει κάτι και απλά να με φέρνει προ τετελεσμένων! Την ερχόμενη ημέρα έκανα κ;τι για το οποίο ντρέπομαι πολύ. Πήρα τηλ στο ταξιδιωτικό γραφείο και ανακάλυψα και έμαθα πως η κρουαζιέρα δεν είναι για επαγγελματικούς λόγους αλλά αναψυχής. Πείτε μου εσείς παιδιά στη θέση μου τι θα κάνατε; Από τη μια όταν του το είπα, απάντησε πως με φοβόταν. Μα καλά τι είμαι κανενα τέρας και με φοβόταν;

Senior Member
    Quote Originally Posted by Nineta_34 View Post
    Είμαστε μαζί περίπου επτά μήνες, δεν ξέρω αν θα τα προσδιόριζαν ως δικαιώματα τις συχνές πυκνές αναφορές του σε παρελθοντικές σχέσεις, σε τωρινές φιλικές υπαρξεις- η φίλη μου η τάδε που ενδιαφέρεται τόσο πολύ για εμένα (η άλλη εν τω μεταξύ του έστελνε μνμ 10 η ώρα το βράδυ γνωρίζοντας ότι είμαστε μαζί αν είναι καλά , αν χρειάζεται κάτι, αν πονάει το κεφαλάκι να του κάνει μασάζ). Νομίζω πως ο κάθε ένας ερωτευμένος άνθρωπος θα ζήλευε.
    Η όλη κατάσταση όμως έχει αρχίσει και με εξαντλεί, και όλο λέω να κάνω υπομονή γιατί που θα πάει θα στρώσουν τα πράγματα. Αλλά βλέπω μια κάποια αλλαγή δύο ημερών και μετά τσουπ ξανά τα ίδια. Και δεν σου κρύβω πως με έχει απογοητεύσει αρκετά η συμπεριφορά των συγγενικών του προσώπων. Είμαι άψογη απέναντι τους και το να διατηρούν σχέσεις (έστω και φιλικές έστω και μέσα μέσων μαζικής δικτύωσης) με θίγει σαν γυναίκα. Σαν να μην σέβονται την ύπαρξη μου στη ζωή του, και σαν να με βλέπουν ως ένα ευχάριστο μουσικο διάλειμμα
    Σας ευχαριστω θερμά όλους σας για τις απαντήσεις σας...
    Έχουμε και λέμε. Είμαστε ακόμα μαζί, υπάρχουν διάφορα μικροπροβλήματα ωστόσο ως επί το πλείστον είναι αντιμςτωπισημα και διαχιερησημα. Την Παρασκευή το βράδυ και ενώ κάτι συζητούσαμε, μου ανέφερε κάτι περί επαγγελματικών ταξιδιών. Δεν ρώτησα πολλές λεπτομέρειες. Την Τρίτη το πρωί και ενώ ξυπνήσαμε ανακοίνωσε πως η εταιρεία του θα κάνει εκπαιδευτικό επαγγελματικό ταξιδι για κάποιες ημέρες. Το δέχτηκα με όμορφο τρόπο και ρώτησα όπως είναι φυσιολογικό που θα πάνε. Ανέφερε κάποια ελληνικά νησιά. απόρρησα σχετικά με τις χρονικές προθεσμίες και ανέφερε πως θα πάνε κρουαζιέρα. Αντέδρασα κάπως υπερβολικά. Δεν έκανα σκηνές απλά έκλαψα και του είπα πως δεν ήταν δίκαιο να το ξέρει τόσο καιρό και σε εμένα να μην έχει αναφέρει κάτι και απλά να με φέρνει προ τετελεσμένων! Την ερχόμενη ημέρα έκανα κ;τι για το οποίο ντρέπομαι πολύ. Πήρα τηλ στο ταξιδιωτικό γραφείο και ανακάλυψα και έμαθα πως η κρουαζιέρα δεν είναι για επαγγελματικούς λόγους αλλά αναψυχής. Πείτε μου εσείς παιδιά στη θέση μου τι θα κάνατε; Από τη μια όταν του το είπα, απάντησε πως με φοβόταν. Μα καλά τι είμαι κανενα τέρας και με φοβόταν;
    νομιζω οτι αυτος ο ανθρωπος σε δουλευει μπροστα στα μουτρα σου...
    δεν σε προκαλει.
    απλα δεν σε υπολογιζει και δεν ξερω το γιατι.
    μηπως εισαι υπερβολικα υποχωρητικη σε οτι παρουσιαζεται αντι να βαζεις τα θελω σου και τα ορια σου;;
    αυτα που κανει δειχνουν να κανει διπλη ζωη.
    δλδ, ειστε εναν χρονο μαζι, οπου προκυπτουν 2 καλοκαιρια. και για ΔΕΥΤΕΡΟ καλοκαιρι εχει κανονισει να κανει διακοπες χωρις εσενα και σου ειπε ψεματα οτι ειναι επαγγελματικο ταξιδι;
    ε, τι να καναμε; θα φευγαμε. περιμενεις να τον δεις παντρεμενο για να φυγεις; αυτος κανει διακοπες με αλλη/ες. εσυ τι περιμενεις;
    εσυ τι υπολογιζεις να κανεις δηλαδη;

αυτα που αναφερεις περι συγγενων, ειναι λιγακι ασχετα.
    εσενα δεν σε ενδιαφερει αν οι συγγενεις του εχουν δεθει η συμπαθουν καποια πρωην του. ειναι δικαιωμα τους. αν τις κουβαλουσαν σε συναντησεις μαζι σας, τοτε ναι. αλλα μονοι τους μπορουν να εχουν οτι σχεσεις θελουν με πρωην.εσενα σε ενδιαφερει ΕΚΕΙΝΟΣ τι σχεσεις εχει με πρωην και με νυν..
    εδω εκεινος εχει σχεσεις με πρωην καινει διακοπες μονος του και ακομα καθεσαι. για τους συγγενεις θα συζηταμε;
    μηπως τον στηριζεις οικονομικα με οποιονδηποτε τροπο;
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast