Η αγάπη μόνο δεν αρκεί - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Φυσικά και είναι και στο μυαλό το ερωτικό, αλλά βλέπεις αυτά που γράφεις να συμβαίνουν; Θεωρητική συζήτηση είναι αυτή, στην πράξη πρέπει να θέλουν κι οι δύο.

Βασικό πράγμα στα ζευγάρια είναι η εμπιστοσύνη και η προσπάθεια και από τους δύο. Αν αυτή μετά από τόσα χρόνια δεν έχει καταφέρει να σε εμπιστευτεί και θέλει να σε έχει μαντρωμένο μέσα να μην κάνετε τίποτα κι αν είναι στα κάτω της και έχει αφεθεί μέσα στη μίρλα, πως ακριβώς θα μπορέσεις εσύ να έχεις την ψυχολογία να την δεις πιο ερωτικά; Πως θα ανέβει και η ίδια για να σε ανεβάσει αν περιμένει μόνο από εσένα να την έχεις σαν θεά χωρίς να προσπαθεί και η ίδια; Στην θεωρία καλά τα λες, στην πράξη βλέπεις να έχει συμβεί κάτι προς αυτή την κατεύθυνση; Να μου έλεγες ότι τελευταία η κοπέλα έχει π.χ. θέματα στη δουλειά και περνάει μια φάση, οκ, αλλά αυτή είναι έτσι εδώ και χρόνια. Κι από πριν σχεδόν δεν έβλεπε άνθρωπο. Άρα ξαναλέω ότι πλέον είναι πιο πολύ θέμα αυτή αν μπορεί να αλλάξει.

Αν αυτή περιμένει να βγεις για τρέξιμο για να σου ρίξει ερωτική ματιά, τι να σου πω, ρίξτο στο τρέξιμο. Αυτά που μου λες δεν είναι και πολύ λογικά πάντως αν τα δεις κι εσύ σαν τρίτος. Και η ζήλεια μπορεί να σημαίνει κιόλας ότι μιλάει ο εγωισμός παρά καθαρά ο έρωτας. Δηλάδή είναι ανασφαλής και κτητική κι όταν βλέπει ότι ξεφεύγεις λίγο από τον έλεγχο της ξυπνάει, όταν αισθάνεται ότι έχει δέσει τον γάιδαρό της δεν κάνει κάτι για να τον έχει ευχαριστημένο και να καλύψει και τις δικές του ανάγκες και γκρινιάζει κι από επάνω ότι δεν την προσέχεις και ξενερώνεις.

Αυτό το άστη να σκεφτεί δεν ξέρω τι εξήγηση θέλει. Εσύ από την μεριά σου ξεκάθαρος ήσουν ότι την θες και ότι βλέπεις το μέλλον σας μαζί. Τι άλλο να κάνεις; Δεν εξαρτάται πλέον από εσένα. Από αυτήν εξαρτάται να πάρει τις αποφάσεις της, αν δεν τις έχει ήδη πάρει...

Ε όσο περνούσαμε καλύτερα υπήρχε και η ερωτική διάθεση. Όταν κόπηκαν όλα, χάθηκε και η επικοινωνία και η ερωτική διάθεση. Στην πράξη απο ένα σημείο και μετά σταμάτησε η προσπάθεια και απο τις 2 μεριές, πέρα απο κάποιες δικές μου μικρές προσπάθειες. Και εγώ δεν μπορούσα συνέχεια να προσπαθώ και να τρώω πόρτα. Αλλα για μένα αυτό είναι κάτι που αλλάζει, δεν το θεωρώ άλυτο πρόβλημα. Όταν θέλουν και οι 2 εννοείται. Αλλα κάτσε να δείς τον άλλο να κάνει πράγματα στην ζωή του, να βγαίνει και με καμία και μου λες μετά αν σου αρέσει ακόμα ή οχι..

Απλά όλοι λένε αφού πέρασε ο έρωτας άστο δεν κυλάει..όλοι θέλουν την εύκολη, χωρίς κόπο λύση. Όσο περνάμε καλά δεν υπάρχει πρόβλημα και στα δύσκολα αντέ γειά. Και τι θα γίνεται κάθε φορά που θα είμαστε σε μία σχέση και θα παρουσίαζεται μια Α-Β δυσκολία ή κάτι καινούργιο και ενδιαφέρον μπεί στην ζωή σου? Τα παρατάς όλα και πας στο άλλο? Και μετά στο άλλο και μετά στο άλλο? Ο έρωτας δίνει την σειρά του στην αγάπη την οποία φυσικά πρέπει να φροντίζεις να την ποτίζεις όταν ξέρεις οτι αυτό που έχεις αξίζει τον κόπο. Αυτο πιστεύω εγώ τουλάχιστον.

Γι αυτό επικεντρώνομαι τόσο στο δικό μου κομμάτι ευθύνης και δεν στέκομαι στο οτι όντως και αυτή δεν έκανε πράγματα να με ευχαριστεί. Απλά αυτό που λές οτι πρέπει και η ίδια να προσπαθεί δεν το βλέπει ειδικά ένας άνθρωπος που λειτουργεί περισσότερο με την λογική παρά με το συναίσθημα? Δεν καταλαβαίνει οτι η ερωτική διάθεση χάθηκε σε μεγάλο βαθμό λόγω της κατάστασης? Εγώ πέρασα και για μήνες πρόβλημα με τον πατέρα μου και εκείνη μου έλεγε δεν αντέχω την χλιαρότητα, την αδιαφορία και να με αφήνεις μόνη..μέσα στην πίεση και στεναχώρια που είχα το ερωτικό ήταν το τελευταίο πράγμα που σκεφτόμουν. Δεν σκέφτεται οτι αύριο μεθαύριο αν δεν αλλάξει σε κάποια πράγματα θα βρεθεί πάλι στο ίδιο σημείο έχοντας χάσει μία σχέση με έναν άνθρωπο που την αγαπά πραγματικά? Η δεν έχει σημασία τι έγινε και οι λόγοι παρα το αποτέλεσμα? Και μιλάμε πάντα για μία κοπέλα που υποτίθεται έχει σαν στόχο να κάνει "σωστά" την ζωής της και να κάνει οικογένεια.

Καλά η κοπέλα ήταν σε άσχημη φάση γενικά, είχε και έχει θέματα στη δουλεία και απο την αρχή της έκατσε στραβά-ανταγωνιστικά ο γάμος της αδερφής της ή γενικά πυροδότησε κάτι μέσα της. Τώρα τι επηρέασε και σε τι βαθμό δεν ξέρω. Κακώς δεν έκανα κουβέντα και περίμενα απλά την φάση να περάσει. Κατα τα άλλα στα υπόλοιπα ναι, πάντα έτσι ήταν.

Ακριβώς όπως περιγράφεις λειτουργεί στο ανασφαλής-κτητική..

Για το τελευταίο εννοώ οτι όταν κάτι είναι τόσο σημαντικό στην ζωή μας επιμένουμε κιόλας, με τρόπο όμορφο και σωστό, όχι με σχιζοφρένιες. Δεν το βάζουμε κάτω εύκολα λέγοντας α εγώ σου είπα οτι σε θέλω αν δεν θέλεις δεν θα κάτσω να σκάσω. Και αυτό φυσικά εξαρτάται απο τον άνθρωπο, σε άλλους αρέσουν τα τελεσίγραφα, σε άλλους φαίνεται δυναμικό, εγώ ας πούμε το εκτιμάω, νιώθω οτι όντως το θέλει πραγματικά ο άλλος και είναι σημαντικό για αυτόν. Αν το παρατήσει ο ένας, το παρατήσει και ο άλλος, παρατιέται γενικά.

Τέλος πάντων, το ρίχνω στο τρέξιμο λοιπόν, προσπαθώ να γίνω καλύτερος απο την εικόνα που έβλεπε τον τελευταίο καιρό και βλέπουμε..
    Last edited by Kindofblude; 12-04-2019 at 18:59.

εμενα τοξικη μου φαινεται η κοπελα....σε εκανε να ξεκοψεις απο φιλους , π καταντησατε να τα κανετε ολα μαζι εφοσον δεν ειχε φανταζομαι ο καθε ενας δικες του παρεες , ηταν παρεμβατικη ( ππχ σε αυτο με τις πρωην ) και μετα γυρναει και σου λεει οτι καταντησατε σαν 50 χρονων...

Quote Originally Posted by tzo1 View Post
    εμενα τοξικη μου φαινεται η κοπελα....σε εκανε να ξεκοψεις απο φιλους , π καταντησατε να τα κανετε ολα μαζι εφοσον δεν ειχε φανταζομαι ο καθε ενας δικες του παρεες , ηταν παρεμβατικη ( ππχ σε αυτο με τις πρωην ) και μετα γυρναει και σου λεει οτι καταντησατε σαν 50 χρονων...
    Δεν είναι τοξική μωρέ..απλά μάλλον έφτασε σε ένα σημείο του τι κάνω στην ζωή μου? της σκασανε διάφορα μαζεμένα και δεν άντεξε την κατάσταση που εν μέρει η ίδια δημιούργησε στην σχέση της..η δεν είχε το κουράγιο να προσπαθήσει να την κάνει καλύτερη..δεν ξέρω..

Έπεσα τυχαία σε αυτό το άρθρο και νομίζω οτι είναι πολύ ενδιαφέρον για όσους αντιμετωπίζουν προβλήματα επικοινωνίας στις σχέσεις τους.

http://www.psychologia.gr/editions/r...0exchange2.htm

Senior Member
    τι εγινε με την κοπελα τελικα συνηλθε? μιλησατε?.

Quote Originally Posted by Kindofblude View Post
    Δεν είναι τοξική μωρέ..απλά μάλλον έφτασε σε ένα σημείο του τι κάνω στην ζωή μου? της σκασανε διάφορα μαζεμένα και δεν άντεξε την κατάσταση που εν μέρει η ίδια δημιούργησε στην σχέση της..η δεν είχε το κουράγιο να προσπαθήσει να την κάνει καλύτερη..δεν ξέρω..
    πολλες φορες τους τοξικους ανθρωπους δεν τους αντιλαμβανομαστε..πολλες φορες τους δικαιολογουμε για πολλα πραγματα...ομως πολλα απο αυτα που οδηγησαν την σχεση σε αδιεξοδο ηταν δικα της λαθη..καλως η κακως ο καθε ενας πρεπει να ναι αυτοδυναμος και σαν αυτοδυναμος ανθρωπος δεν θα πρεπει να βαζει σαν προτεραιοτητα εναν αλλον ανθρωπο και να εχει υπερβολικες απαιτησεις σαν να τον εχει κτημα του... εκτος και αν εσενα σου αρεσε αυτο που γινοταν ...να σε ελεγχει δηλαδη γιατι με αυτο τον τροπο αισθανοσουν ασφαλεια.. τοτε ..ο καθε ενας κανει τις επιλογες του...αλλα επομενο να ρθει σε τελμα η σχεση μετα απο τοση μονοτονια και κτητικοτητα

Ούτε εγώ έχω δει να κάνει κάτι τόσο τραγικό ο φίλος που να δικαιολογεί τόση καχυποψία και ακραίες αντιδράσεις, πέρα από το ότι δεν την ψυχολόγησε από την αρχή την κοπέλα.
    Από εκεί και πέρα, είναι λίγο σαν να συζητάμε πως θα φτιάξουν τα πράγματα σε μία σχέση που δεν πάει καλά, ενώ εδώ έχουν χωρίσει ήδη. Πρέπει να περιμένουμε να δούμε αν θα υπάρξουν εξελίξεις υποθέτω...

Καλημέρα,

Μιλάμε λίγακι με μηνύματα αλλα για άσχετα θέματα και ας πούμε σημαντικά, όχι δηλαδή για να πούμε τα νέα μας. Προσπαθώ και εγώ να μην την πιέσω λέγοντας της συνέχεια για μας.

Εντάξει έκανε και αυτή λάθη αλλα κάποια πράγματα όπως επικοινωνία με πρώην που δεν το δέχεται εύκολα μία κοπέλα, σκέψεις και κινήσεις να φύγω Θεσσαλονίκη πριν χρόνια βέβαια, οτι δεν της έλεγα οτι την αγαπάω, οτι ήμουν "στον κόσμο μου" οπότε πίστευε οτι αδιαφορώ, είναι πιο σοβαρά και γιγαντόνουν την ανασφάλεια του άλλου.

Εμένα δεν με πειράζει τόσο αυτό που λές, πριν φτάσω στο σημείο να μας σκέφτομαι πιο σοβαρά με πείραζε, ήθελα να νιώθω πιο "ελεύθερος", τώρα το θεωρώ δεδομένο οτι θα είναι ο ένας για τον άλλο προσπαθώντας εννοείται να κάνουμε όσο πιο όμορφη γίνεται την ζωή μας ώστε να μην υπάρχει αυτή η μονοτονία. Δεν αισθανόμουν εγώ ασφάλεια αλλα το έκανα για να αισθάνεται εκείνη και δεν με πείραζε.
    Πχ παλιότερα μπορεί να έμενα απο μπαταρία στο κινητό και να μην με ένοιαζε και μετά φρόντιζα να μην μένω ποτέ ή μπορεί να το είχα στην τσέπη και να μην έβλεπα κάτι που έχει στείλει και μετά φρόντιζα να το έχω μπροστά μου ή και να της στείλω εγώ κάτι πρώτος να μην νομίζει οτι την ξέχασα. Δεν ήταν κάτι τραγικό και δύσκολο.

Quote Originally Posted by Kindofblude View Post
    Καλημέρα,

Μιλάμε λίγακι με μηνύματα αλλα για άσχετα θέματα και ας πούμε σημαντικά, όχι δηλαδή για να πούμε τα νέα μας. Προσπαθώ και εγώ να μην την πιέσω λέγοντας της συνέχεια για μας.

Εντάξει έκανε και αυτή λάθη αλλα κάποια πράγματα όπως επικοινωνία με πρώην που δεν το δέχεται εύκολα μία κοπέλα, σκέψεις και κινήσεις να φύγω Θεσσαλονίκη πριν χρόνια βέβαια, οτι δεν της έλεγα οτι την αγαπάω, οτι ήμουν "στον κόσμο μου" οπότε πίστευε οτι αδιαφορώ, είναι πιο σοβαρά και γιγαντόνουν την ανασφάλεια του άλλου.

Εμένα δεν με πειράζει τόσο αυτό που λές, πριν φτάσω στο σημείο να μας σκέφτομαι πιο σοβαρά με πείραζε, ήθελα να νιώθω πιο "ελεύθερος", τώρα το θεωρώ δεδομένο οτι θα είναι ο ένας για τον άλλο προσπαθώντας εννοείται να κάνουμε όσο πιο όμορφη γίνεται την ζωή μας ώστε να μην υπάρχει αυτή η μονοτονία. Δεν αισθανόμουν εγώ ασφάλεια αλλα το έκανα για να αισθάνεται εκείνη και δεν με πείραζε.
    Πχ παλιότερα μπορεί να έμενα απο μπαταρία στο κινητό και να μην με ένοιαζε και μετά φρόντιζα να μην μένω ποτέ ή μπορεί να το είχα στην τσέπη και να μην έβλεπα κάτι που έχει στείλει και μετά φρόντιζα να το έχω μπροστά μου ή και να της στείλω εγώ κάτι πρώτος να μην νομίζει οτι την ξέχασα. Δεν ήταν κάτι τραγικό και δύσκολο.

ok στο οτι μπορει να ηθελε να σαι πιο εκδηλωτικος..το αλλο ομως που ανεφερες με τους φιλους? οτι εκαναν κακο στην σχεση σας??

Ενας φιλος μου ειχε βρει μια δουλεια Θεσσαλονικη οποτε μπηκε black list..και ενας αλλος φοβοταν οτι θα με παρασυρει γιατι γκομενιζε..

Ξερω οτι καποιες φορες «εκμεταλλευτηκε» το ποσο ηθελα να γυρισει προηγουμενες φορες που εφυγε και εβαλε τους ορους της..αλλα οταν αγαπας και θελεις να εισαι καλα με την σχεση σου δεν κανεις τα παντα; Θα προτιμουσα να ειναι διαφορετικα αλλα αν σου λεει οτι δεν μπορει αλλιως;

δεν αρκει μονο η αγαπη δυστυχως στις μερες μας ιδιως καθολου. οσο να λες οτι εσυ αγαπας εως το τερμα εναν ανθρωπο αν εκεινος λεει και θελει τα δικα του τοτε δεν εχει σημασια. εννοειται κανουμε τα παντα για να εχουμε αυτους που θελουμε ειναι και λογικο αλλα αν ο αλλος δεν τοτε ποτε. το να σε αγαπαει και να μην θελει την σχεση τι να το κανεις; ετσι αγαπαει ολος ο κοσμος. ειναι κριμα. να αγαπας με ολη σου τη ψυχη εναν ανθρωπο και αυτος να μην σου δινει σημασια και να σου λεει οτι τον ενοχλεις. δεν υπαρχει χειροτερο.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234