Πως νιώθουν όσοι δεν έχουν σχέση με τον Θεό? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 191
    Senior Member
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Πείτε ένα πράμα που δεν σας αρέσει στη θρησκεία μας, που θεωρείται ότι "να δε μπορεί να είναι αλήθεια αυτό" ή "δε στέκει εκείνο"
    Μπορεις να ανοιξεις δικο σου θρεντ για αυτο... Δεν ειναι και πολυ εντος θεματος.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Quote Originally Posted by oboro View Post
    Μπορεις να ανοιξεις δικο σου θρεντ για αυτο... Δεν ειναι και πολυ εντος θεματος.
    Μπα δεν έχει νόημα. Είναι εκτός φόρουμ το θέμα ως thread.
    Αλλά ίσως αυτό που νοιώθει κάποιος που δεν πιστεύει να συνδέεται με το γιατί δε πιστεύει ;) ποτέ δε ξέρεις.

Αλλά τα από πάνω post που συγκρίνουν τον Χριστό με τους ταχυδακτυλουργους νομίζω είναι ακόμα πιο εκτός :) αλλά δε πειράζει, κουβέντα κάνουμε, απόψεις.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Πείτε ένα πράμα που δεν σας αρέσει στη θρησκεία μας, που θεωρείται ότι "να δε μπορεί να είναι αλήθεια αυτό" ή "δε στέκει εκείνο"

Μη κρίνετε πάντως την θρησκεία μας με τα αμαρτήματα των χριστιανών, η θρησκεία μας είναι διδασκαλία του ελέους και της συγχώρεσης, όχι των αναμαρτητων (που δεν υπάρχει κανείς άλλος από τον Χριστό) .

Πάντως οποιος ψάχνει με καθαρή καρδιά, βρισκει ;) Ταπεινή μου γνώμη.

Eγω παντως .... ΕΓΡΑΨΑ ... τι με εμπνεει στον Χριστιανισμο (και το οποιο κρατησα μεσα μου).
    Και αυτο που κρατησα δεν εχει τιποτα το υπερφυσικο (η τιμωρητικο). Ειναι ζητημα προθεσης
    ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Senior Member
    Μπα δεν έχει νόημα. Είναι εκτός φόρουμ το θέμα ως thread.
    Δηλαδη λες οτι ειναι εκτος θεματολογιας του φορουμ ενα νεο θρεντ οπου ζητας ντημπεϊτ για το ρεαλισμο η μη της θρησκειας, αλλα δεν ειναι εκτος θεματος να κανεις το ιδιο εντος θρεντ το οποιο πρωτον ειναι μερος του φορουμ κι αυτο, και δευτερον Ρωταει για την προσωπικη σχεση η μη σχεση με το θεο και οχι για το περιεχομενο των Γραφων;

Καταλαβα καλα τη λογικη σου;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.

Δηλαδη λες οτι ειναι εκτος θεματολογιας του φορουμ ενα νεο θρεντ οπου ζητας ντημπεϊτ για το ρεαλισμο η μη της θρησκειας, αλλα δεν ειναι εκτος θεματος να κανεις το ιδιο εντος θρεντ το οποιο πρωτον ειναι μερος του φορουμ κι αυτο, και δευτερον Ρωταει για την προσωπικη σχεση η μη σχεση με το θεο και οχι για το περιεχομενο των Γραφων;

Καταλαβα καλα τη λογικη σου;
    Ναι, ένα νέο thread όχι ότι δε μπορείς να το κάνεις απλά είναι psychology oriented το φόρουμ , αλλά το να ξεφεύγει καμιά φορά το θέμα μέσα σε ένα thread ,είναι πλέον κλασσικό , γίνεται συχνά, αν και ξαναλέω το να πεις "διαφωνώ με το τάδε εδάφιο των Γραφών με κάνει να νιώθω έτσι ή γι'αυτό δε πιστεύω πλέον και αισθάνομαι έτσι πλέον " δηλαδή κάτι σε χάλασε η σε χαλάει όχι μόνο στις Γραφές αλλά γενικά στη θρησκεία μας και είναι ένας από τους λόγους που έφυγα και δε πιστεύω και αυτό με κάνει να αισθάνομαι έτσι μπλαμπλα
    Αυτή ήταν η σκέψη μου και η άποψη μου :)

Δε ξέρω αν βοηθήσει σα σκέψη κάποιον να γράψει κάτι στο thread, ωστόσο το ελπίζω ;)

Senior Member
    Ναι, ένα νέο thread όχι ότι δε μπορείς να το κάνεις απλά είναι psychology oriented το φόρουμ , αλλά το να ξεφεύγει καμιά φορά το θέμα μέσα σε ένα thread ,είναι πλέον κλασσικό , γίνεται συχνά, αν και ξαναλέω το να πεις "διαφωνώ με το τάδε εδάφιο των Γραφών με κάνει να νιώθω έτσι ή γι'αυτό δε πιστεύω πλέον και αισθάνομαι έτσι πλέον " δηλαδή κάτι σε χάλασε η σε χαλάει όχι μόνο στις Γραφές αλλά γενικά στη θρησκεία μας και είναι ένας από τους λόγους που έφυγα και δε πιστεύω και αυτό με κάνει να αισθάνομαι έτσι μπλαμπλα
    Αυτή ήταν η σκέψη μου και η άποψη μου :)

Δεν ξερω ποσο συχνα συμβαινει η δε συμβαινει, εγω ομως δεν ειδα πουθενα το θρεντ να "ξεφευγει" απ' το κυριως θεμα, αντιθετα ειδα εσενα να ζητας ρητα και ευθεως τις αποψεις των μελων για ενα ζητημα που ο ιδιος παραδεχεσαι ειναι εκτος θεματολογιας φορουμ:

Δεν ξερω ποσο συχνα συμβαινει η δε συμβαινει, εγω ομως δεν ειδα πουθενα το θρεντ να "ξεφευγει" απ' το κυριως θεμα, αντιθετα ειδα εσενα να ζητας ρητα και ευθεως τις αποψεις των μελων για ενα ζητημα που ο ιδιος παραδεχεσαι ειναι εκτος θεματολογιας φορουμ:
    Άποψή σου φίλε μου. Σεβαστή.
    Δε χρειαζεται να συμφωνουμε σε όλα.
    Δε το συνεχίζω, γιατι τώρα ειναι που ξεφεύγει, χωρις λόγο :)

Senior Member
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Αλεξανδρε

Να προσεχουμε λιγο, να μην αντικαθιστουμε θρησκειες με (επιστημονικες) φαντασιωσεις.
    .
    εγω εμενω στην αποψη μου τωρα αν δε με πιστευεις απλα δε με νιαζει

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως αισθάνεται κάποιος που πιστεύει στο Θεό.
    Δηλαδή αν προσεύχεσαι για κάτι πολύ, και τελικά αυτό δεν συμβαίνει, δεν προκαλεί στο τέλος κάποιο ρήγμα.
    Βέβαια "Άγνωστες οι βουλές του Κυρίου". Αν όμως είναι άγνωστες, και δεν επηρεάζονται από μας, τότε ποιό το νόημα.

Senior Member
    υπαρχει ενα βιντεακι στο ιντερνετ με μια που επεζησε εκ θαυματος και μετα πιστεψε και ελεγε οτι οπιος πιστευει στο θεο αισθανετε ευλογημενος μαλον επειδη οταν αρχισουν τα ζορια πιστευεις θες δε θες ως τελευταια ελπιδα αρα χωρις ζορια πιστη δεν υπαρχει.

Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως αισθάνεται κάποιος που πιστεύει στο Θεό.
    Δηλαδή αν προσεύχεσαι για κάτι πολύ, και τελικά αυτό δεν συμβαίνει, δεν προκαλεί στο τέλος κάποιο ρήγμα.
    Βέβαια "Άγνωστες οι βουλές του Κυρίου". Αν όμως είναι άγνωστες, και δεν επηρεάζονται από μας, τότε ποιό το νόημα.
    Είναι άγνωστες αλλά συμμετέχεις και βιώνεις σε αυτες. Εκεί καταλαβαίνεις και την παρουσία του Κυρίου , αν προσεύχεσαι και γενικά ζεις κατά το δρόμο του Χριστό (όχι μόνο προσευχή) τότε δε θα σε αφήσει σε καμία περίπτωση ο Κύριος. Δεν θα αφήσει ποτέ ο Κύριος να γίνει το ρήγμα που λες :) Πίστη!!!

Πόσοι μοναχοί ασκητές μετά από χρόνια πραγματικής άσκησης , φύγανε λέγοντας , τελικά δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ, νομίζω κάνεις, δε σε αφήνει ο Θεός αν έχεις αγαθά κίνητρα εν τη καλή διάθεση και πίστη να τον αναζητήσεις :)

Θα συμβεί αν είναι για το καλοκαίρι σου. Αν πχ ζητάς λεφτά για κακό σκοπό , δε θα γίνει φυσικά, γενικά αν βλάπτει την ψυχή σου αυτό που ζητάς , αν όμως ζητάς απαντήσεις πραγματικά για τα θέλω σου, θα τις λαβεις αργά η γρήγορα ;)

Αν προσευχεσαι για λεφτα για να πληρωσεις (αδικες) εφοριες ?
    Εκει ... σε βοηθαει κανεις ?

Αν προσευχεσαι για λεφτα για να πληρωσεις γιατρους και θεραπειες ?
    Σε βοηθαει κανεις ?

(Ρητορικες οι ερωτησεις, φυσικα)

Senior Member
    Εννοεις καποια υπηρεσια του στυλ PrayPal, Patrimon, GoBlessMe κλπ;

...οχι, ειναι ακομη σε alpha, σορρυ =(

Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Αν προσευχεσαι για λεφτα για να πληρωσεις (αδικες) εφοριες ?
    Εκει ... σε βοηθαει κανεις ?

Αν προσευχεσαι για λεφτα για να πληρωσεις γιατρους και θεραπειες ?
    Σε βοηθαει κανεις ?

(Ρητορικες οι ερωτησεις, φυσικα)
    Άδικες εφορίες άδικες ασθένειες άδικη ζωή, φυσικά και είναι άδικη η ζωή για πολλούς , είπαμε χριστιανός είναι να κουβαλάς τον σταυρό σου, αλλά για πες μου, όταν πληρώνεις εφορία και μένουν λίγα στη τσέπη ίσα ίσα για φαι, όταν πας στο γιατρό και σου λέει θα πονάς στο πόδι το κουτσό για 1χρονο, και όταν σε αδικήσουν στη δουλειά στο δρόμο κτλ τι προτιμάς
    α) 500000 ευρώ για να πληρώσεις άνετα την εφορία συν παυσίπονα για ένα χρόνο ειδικά που μόνο αυτά σβήνουν τον πόνο συν δικηγόρο που σου εγγυάται ότι θα δικαιωθείς, θα τους σκίσουμε τους αντιπάλους
    ή
    β) ένα ψιθυρο από τον Χριστό να σου λέει κράτα γερά στο σταυρό σου είμαι μαζί σου

( Αν υποθέσουμε φυσικά ότι ένα ;πο τα 2 θα γίνει 100% )

:) Όσο κυνικός και ορθολογιστής και να είμαι, στο τέλος η λογική, αδύναμη καταρρέει και αναζητεις να βιώσεις τα μη λογικά, τα επουράνια, λίγο από τη Χάρη του Κυρίου.

Τα 500.000 ευρω ! Για να πιστευω ακομα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ στο μυνημα του Χριστου.
    Χωρις αυτα ... το μυνημα του γινεται τοσο αδυναμο μεσα μου ! Και ειναι εντελως
    φυσιολογικο το γιατι ! Αγωνιω και υποφερω. Ποσο ξεκαθαρα σκεφτεται
    ενας ανθρωπος οταν αγωνια και υποφερει ? Και ποσο οταν ... ΔΕΝ !

(στην δεδομενη κατασταση, και 50.000 μου κανουν ... δεν ειμαι πλεονεκτης ....
    να μην σου πω οτι ακομα και 5.000 ευρω ... και 1.000 ... μπα, 1000 δεν φτανουν
    ακομα και σε μενα ... τον Καραγκιοζη ! Πολυ κατω επεσα ... ισοπεδωθηκα !)
    Last edited by Εξουθενωμένος; 13-06-2019 at 00:32.

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast