Πως νιώθουν όσοι δεν έχουν σχέση με τον Θεό? - Page 23
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 23 of 23 FirstFirst ... 13212223
Results 331 to 345 of 345
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ωραιο λογοπαιγνιο. Ο Π.Λιβυος δεν εγραψε για τον " Θεο που παιζει κρυφτο"; Επιπλεον ζηταμε τον "αρτον" να μας βοηθησει να τον αποκτησουμε :)
    Nαι το έχω το βιβλίο του, μου το έκαναν δώρο τα Χριστούγεννα, δεν ξέρω δεν μου πολυάρεσε, αλλά θα το ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή.

Πάντως γενικότερα, είναι κι αυτή μια φάση. Δηλαδή να πιστεύεις στο Θεό. Όλοι θέλουν να έχουν την ψευδαίσθηση της ασφάλειας ως ασφαλιστρο κινδύνου. Οι γονείς ας πούμε. Μπορεί ν κάνουν ότι καλύτερο γίνετε για τα παιδιά τους αλλά να λένε κιολας "Παναγία μου πρόσεχε τα παιδιά μου". Επειδή υπάρχει κι το αναπάντεχο ενδοχομενο όλα να πάνε εντελώς λάθος χωρίς η παρέμβαση σου να έχει κανένα νόημα. Πχ κάποια ασθένεια κάποιο ατύχημα κτλ. Αλλοι πιστεύουν στο Θεό, στον οποίο Θεό, αλλοι πιστεύουν στους άλλους, αλλοι στηρίζονται αποκλειστικά στον εαυτό τους κοκ. Δεν το βρίσκω κακό ούτε να πιστεύεις ούτε να μην πιστεύεις, από εκεί και πέρα είναι κακό να πιστεύεις και ν χλευαζεις ή να γίνεσαι κακός άνθρωπος ή βλαπτικός για το κοινωνικό σύνολο με τον φέρετζε του θρησκευομενου (βλ. Τζιχαντιστες, σταυροφοριες, σατανιστής Πεντέλης, Αφρικανοί μάγοι που πουλάνε κοπέλες από τις φυλές τους, τις "δένουν" και τις κρατούν υποδουλωμενες ως εκδιδομενες μέχρι να ξεπληρωσουν το χρέος στη φυλή και στους νταβατζήδες τους με φόβο ότι ο μάγος θα τις σκοτώσει από απόσταση Ν το σκάσουν και τόσα αλλα).
    Επίσης κακό είναι να γίνεσαι κακός ως άθεος με όσους πιστεύουν, να νομίζεις ότι είσαι πιο έξυπνος επειδή κατάλαβες το "παραμύθι" της θρησκείας και δεν είσαι προβατάκι και καλά. Ότι πρέπει να μπεις στη διαδικασία να αποδείξεις η να απολογηθεις επειδή απλως δεν πιστεύεις κι Ν θεωρείς τους υπόλοιπους βλαμμένους. Αυτό κι αν είναι κακό και προβληματικό.
    Εγώ δεν πιστεύω στο Θεό, αλλά πιστεύω σε εμένα στον αντρα μου στους ανθρώπους γενικότερα. Επίσης, νοιωθω πως ειμί σε επαφή με κάτι θείο όταν βρίσκομαι στη φύση. Δεν νοιώθω απροστάτευτη αλλά ξέρω εξ αρχής πόσο τρωτοι είμαστε ως όντα. Δλδ όσο κι αν προσπαθήσεις να προβλέψεις πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο κάτι να πάει παντελώς στραβά, ο ασταθμητος παράγοντας. Αλλά αυτή είναι η ζωή.

Senior Member
    αφενος λες οτι δε πιστευεις στο θεο και αφετερου λες οτι πιστευεις στη φυση για λογους που δυσκολευομαι να εξηγισω καπιος που πιστευε θα ελεγε το ακριβως αναποδο

Senior Member
    Πιστευω στο καρμα και την μετενσαρκωση. Οτι κανεις σαυτη τη ζωη, θα εχει αντικτυπο στην επομενη. Η ζωη μου ειναι πολυ χαλια για να πιστευω σε θεο, αν υπαρχει θεος τοτε θελει την τιμωρια μου. Καθε μερα ζω ενα γολγοθα σαν πασχων απο καταθλιψη και κοινωνικη φοβια, και σα να μην εφταναν αυτα, τα οικονομικα μου πανε κατα διαολου επισης.

Senior Member
    μηπως αν υπαρχει θεος ενοεις οτι εσυ τον απαρνηθηκες προ πολου

Δεν είπα πως πιστεύω στη φύση. Οι ανώτερες δυνάμεις έχουν κατ'επεκταση ανώτερες δυνατότητες και συνήθως πιστεύουμε σε αυτές γιατί ποντάρουμε σε κάποιου είδους σωτηρία, όπως την θέλει ή την φαντάζεται ο καθένας. Δεν μπορώ να πω πως πιστεύω πως θα με σώσει κάποιο δάσος κάποια ακρογιαλιά ή κάποιο φαράγγι ας πούμε. Απλώς σε τέτοια μέρη νοιώθω κομμάτι αυτού του κόσμου. Ένα πλάσμα του κύκλου της ζωής, χωρίς να μετράει αν είμαι "καλή" η "κακή", αν είμαι επιτυχημένη ή αποτυχημένη, όμορφη ή άσχημη, τρελή ή λογική.

Senior Member
    τα πραγματα δεν ετσι ακριβως οστοσο οσο περισσοτερο μυημενος ειναι καπιος σε οπιαδηποτε θρησκεια οπιασδηποτε μορφης τοσο περισσοτερο εχθρικος ειναι προς την αντιθετη κατευθυνση απλα στους ανθρωπους δεν αρεσουν συνηθως οι φανατικοι επειδη δε μπορουν να τους χειριστουν και να τους κανουν οτι θελουν με κολπακια

Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    τα πραγματα δεν ετσι ακριβως οστοσο οσο περισσοτερο μυημενος ειναι καπιος σε οπιαδηποτε θρησκεια οπιασδηποτε μορφης τοσο περισσοτερο εχθρικος ειναι προς την αντιθετη κατευθυνση απλα στους ανθρωπους δεν αρεσουν συνηθως οι φανατικοι επειδη δε μπορουν να τους χειριστουν και να τους κανουν οτι θελουν με κολπακια
    Βασικά αλεξανδρε ο σεβασμός με απασχολεί περισσότερο, αν με απασχολεί. Από εκεί και πέρα ας πιστεύει οποίος θέλει ότι θέλει. Και οι οπαδοί κι οι φανατικοί δεν μου αρέσουν, γιατί συνήθως καταντουν βλαπτικοι για το κοινωνικό σύνολο. Εάν πιστεύεις στον μωαμεθ ας πούμε και κρατας κατά γράμμα ότι έχει διδάξει και αυτό σε κάνει καλύτερο άνθρωπο, όλα καλά και μαγκιά σου. Αν αρχίσεις να σφάζεις κόσμο για τον οποιοδήποτε Θεό, ε τότε σου αξίζει το ίδιο. Σε όποιον Θεό, ομάδα, στοιχείο κι αν πιστεύεις. Κατά τα άλλα, εάν κάποιος δεν παραβιάζει κάποιο δικαίωμα ατομικό ή κοινωνικό, είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει.

Senior Member
    πιος θα σφαζει κοσμο αρχισες το δουλεμα τωρα μονοι τους διαλεξαν αλλο δρομο μακρυα απ το θεο με προφαση την ελευθερια τους και τωρα το παιζουν θυματα και οτι θελει να τους τημωρησει ο θεος που δεν τον αναγνωριζουν καν
    ω ραδιο αρβυλα..

Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    πιος θα σφαζει κοσμο αρχισες το δουλεμα τωρα μονοι τους διαλεξαν αλλο δρομο μακρυα απ το θεο με προφαση την ελευθερια τους και τωρα το παιζουν θυματα και οτι θελει να τους τημωρησει ο θεος που δεν τον αναγνωριζουν καν
    ω ραδιο αρβυλα..
    Οι τζιχαντιστες θεωρούν τους εαυτούς τους θρησκευομενους. Δεν είναι ράδιο αρβύλα, είναι αλήθεια. Έχουν φάει ένα σωρό κόσμο. Όταν κάποιος γίνεται βλαπτικός λόγω "Θεού" τότε είναι απλώς έγκλημα το θέμα. Κ δεν θέλω να περιμένω κανένα Θεό Ν τιμωρήσει κανέναν. Τους τζιχαντιστες ας πούμε δεν τους αποδεκατησε ο Θεός, αλλά κουρδες κοπέλες που στατευθηκαν οικειοθελώς. Διαφορετικά ακόμη θα έκαναν επιθέσεις και σφαγές στο όνομα κάποιου Θεού.
    Κι υτο το "δρόμο μακρια από τον Θεό" , ποιος το οριζει? Μπορεί για εμένα ο Θεός να είναι το παστίτσιο κ να τον τιμώ αυτόν τον Θεό κάθε μέρα τρώγοντας παστίτσιο κι να βρίσκομαι στο δρόμο του Θεού μου εγώ αλλά εσύ όχι. Όλα είναι υποκειμενικά.

Και άσε του; τζιχαντιστες, θα σου πω για τους σατανιστες της Παλλήνης. Κι αυτοί πίστευαν σε κάποιο Θεό, τον διάβολο και έφαγαν χαρην λατρείας κάποιες κοπέλες. Αν πίστευαν χωρις Ν εγκληματουν, κανείς δεν θα τους ενοχλούσε.

Στο ονομα του Θεού έχουν γίνει εγκλήματα από ανθρώπους που θελαν μια αιτία ή ένα λόγο να βγάλουν την αγριότητα τους. Δεν είναι ψέμματα. Αλήθεια είναι. Αυτούς τους οπαδισμους δεν μπορώ αυτού του είδους. Κτα τα άλλα αν αυτό που πιστεύεις αφορά εσένα τον ίδιο, γίνε όσο φανατικός θέλεις.

Senior Member
    αναφερεσε στο ονομα του θεου ενω ειναι αλλου τυπου θεος αυτος που περιγραφεις στην αρχη αφου θεοι υπαρχουν αρκετοι και δεν ειναι μονο ενας συμφωνα με τη προπαγανδα που κυκλοφορει ολες οι θρησκειες μιλουν για τον ιδιο θεο και ενω οσα περιγραφεις εχουν διαφορετικη μορφη απο το τροπο που τα αναφερεις και γι αυτο λεω οτι ειναι ραδιο αρβυλα η αληθεια ειναι παντα τροποποιημενη απο αυτη που φαινετε προς τα εξω οστε ο κοσμος να μη ξερει τι συμβαινει και να μη μπορει να αντιδρασει και ετσι η μοιρα του κοσμου κρεμεται η απο υψιλοβαθμους του συστηματος η απο φωτισμενα ατομα που βλεπουν πραγματα που οι αλλοι δε μπορουν να καταλαβουν η να δουν.
    απλως εχουν μαθει να χειριζονται ατομα χαμηλης νοημοσυνης που τα κανουν οτι θελουν με τεχνασματα κολπα και οτι αλλο φανταστει κανεις και οταν καταλαβαν οτι εμενα δε προκειται να με χειριστουν εκνευριστικαν απιστευτα ετσι και αλλιως ο κοσμος δεν ειναι ικανος να κατανοησει ουτε τι λεω εγω ουτε το τι λες εσυ ουτε τι ειναι αληθεια ουτε τι ειναι προπαγανδα ουτε μπορει να διακρινει τοσο ευκολα πιος ειναι ο σωστος και πιος ειναι ο λαθος και δε προκειται να δεχτω υποδιξεις απο κανεναν ουτε για το τι ειμαι ουτε το γιατι δεν ειμαι γιατι δε προκειται να ακουσω τιποτα και κανενα και δε με ενδιαφερει το τι θα πουν.
    αρα αυτοι που ειναι πραγματικα σε θεση να καταλαβουν γιατι κυνδινευει η ανθρωποτητα και πως ειναι ελαχιστοι ενω οι περισσοτεροι δεν εχουν καν επαφη με τη πραγματικοτητα και ζουν σε μια ψευδαισθηση ματριξ και οσο βρισκονται υπνοτισμενοι μεσα σ αυτη ειναι σα να μην υπαρχουν απο πλευρας δυναμης και εξουσιας.
    αντι λοιπον να πουν οτι θελουν ανθρωπους αβουλους και αδυναμους πνευματικα που δεν ισχυρη θεληση για μπορουν ετσι να τους εξουσιαζουν και να τους χειριζονται βρικαν το χαβα με τα εγκληματα για να τους τρομοκρατουν συνεχως και να τους καθιστουν πνευματικα αδυναμους γιατι απλα ετσι τους συμφαιρει αφου η αληθεια εχει παντα δυο οψεις και αυτοι εστιαζουν παντα στη καταστροφολογια γιατι ετσι τους συμφαιρει για να ειναι ολοι σκοπιμα φοβισμενοι και απομονωμενοι φοβουμενοι να μιλησουν στο διπλανο τους οπως ενα κοπαδι που ειναι ολοι ενας ενας για να ειναι οσο δυνατο καλυτερα ελεγχομενοι οσο νομιζουν οτι περνουν αποφασεις για τη ζωης τους κανουν απλως οτι τους λενε χωρις να εχουν ιδεα γι αυτο.
    Last edited by αλεξανδρος_77; 26-08-2019 at 19:43.

Αλεκο μπορει και να σε αγαπησω συνεχισε ετσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Συμφωνω απολυτα με οτι λεσ αλλα δεν μπορω να τα γραψω γτ καπνιζω τσιγαρα που με πανε στην κολαση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Quote Originally Posted by elis View Post
    Συμφωνω απολυτα με οτι λεσ αλλα δεν μπορω να τα γραψω γτ καπνιζω τσιγαρα που με πανε στην κολαση
    Ποια κανεις ελακο ; εγω ξεκινησα ελαφρυ καπνο για να τη παλευω. Ελειψες !!!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Senior Member
    οσο νομιζουν οτι θα διαμορφωσουν το χαρακτηρα μου με το ραδιο αρβυλα η νομιζουν οτι με κολπα θα κανω πισω σιγουρα θα συνεχιζω.

Page 23 of 23 FirstFirst ... 13212223