Πως νιώθουν όσοι δεν έχουν σχέση με τον Θεό? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 23 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 345
    Senior Member
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Πολύ ωραία άποψη. Κι εγώ ακριβώς αυτά φοβάμαι και επίσης το άγνωστο γιατί δεν ξέρω τι θα γίνει μετά θανατον. Έχασα και πριν έξι μήνες τη μαμά μου με την οποία ήμουν πολυ δεμενη, είμαι και 48 χρόνων . Τα περιθώρια στενευουν
    Συλλυπητήρια για τη μανούλα σου.

Πάντα η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου μας επηρεάζει. Είμαι σίγουρος όμως ότι και εκείνη θα ήθελε για σένα να είσαι δυνατή και να προχωρήσεις στη ζωή σου. Πάρε λοιπόν το χρόνο σου και σταδιακά όλα θα γίνουν πιο διαχειρίσιμα.

Όσο για την ζωή και για τα χρόνια που περνάνε θα ήθελα να σου πω το εξής.

Ο άνθρωπος είναι καταδικασμένος να επιθυμεί συνεχώς νέα πράγματα. Ότι και να πετύχεις στη ζωή, ποτέ δεν θα είναι αρκετό για να είναι απόλυτα ευτυχισμένος. Όλα είναι στιγμές ευτυχίας που κρατάνε για λίγο. Για το λόγο αυτό πιστεύω πως χρειάζεται να φιλοσοφήσουμε λίγο τη ζωή και να δούμε τι είναι αυτό που της δίνει πραγματικά νόημα και αξία.

Υπό το πρίσμα αυτό θεωρώ πως έχει αξία και η θρησκεία στη ζωή του ανθρώπου. Ο άνθρωπος αναζητά μέσα από την επαφή του με το Θείο ένα λόγο παρηγορητικό. Ένα λόγο που θα του δώσει απαντήσεις για το τώρα και το μετά. Για το πέρασμα από το ενθάδε στο επέκεινα. Εκεί είναι και η αξία της θρησκείας. Όχι ως έκφραση θρησκευτικού φονταμενταλισμού, αλλά ως έναυσμα σκέψης και βελτίωσης του ίδιου του ανθρώπου και της ζωής του.

Μπορείς να διαβάσεις και για τις αρχές της Στωικής φιλοσοφίας ή να δεις βίντεο σχετικά με αυτό το θέμα στο ίντερνετ. Οι αρχές της στωικής φιλοσοφίας μπορούν να βοηθήσουν ώστε να τακτοποιήσεις της σκέψεις σου και να αρχίσεις να ζεις μια ποιοτικότερη ζωή.

Να είσαι καλά.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

Senior Member
    Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια συμπαράστασης. Θα επιχειρήσω να διαβάσω αυτό που προτεινες και πάλι σε ευχαριστώ. Σου εύχομαι τα καλύτερα στη ζωή σου

Senior Member
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια συμπαράστασης. Θα επιχειρήσω να διαβάσω αυτό που προτεινες και πάλι σε ευχαριστώ. Σου εύχομαι τα καλύτερα στη ζωή σου
    Να είσαι και εσύ καλά.

Παρακάτω σου παραθέτω ένα ενδιαφέρον βίντεο στα Αγγλικά για τις αρχές της Στωικής Φιλοσοφίας. Πολλά από αυτά συζήτησα με την ψυχολόγο μου όταν έκανα ψυχοθεραπεία. Πραγματικά οι συγκεκριμένες αρχές με βοήθησαν πάρα πολύ και προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον ενδιαφέρεται να ξοδέψει λίγο από το χρόνο του. Πραγματικά αξίζει το κόπο.

https://www.youtube.com/watch?v=l8yVuT4A5Jc

Να είσαι δυνατή.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

Junior Member
    Ο Θεός, ο όποιος θεός (αναλόγως της θρησκείας σου) είναι ένα ψυχολογικό στήριγμα που έχουμε επινοήσει για να μας στηρίζει, ως επί το πλείστον στα δύσκολα που δεν τα ελέγχουμε με τις ενέργειές μας. Το πιθανότερο είναι λοιπόν, ότι ο όποιος θεός, είναι ένας φανταστικός φίλος. Αυτή είναι η επικρατούσα άποψη στην επιστήμη, καθώς η δημιουργία του όλου σύμπαντος, επιστημονικά έχει εξηγηθεί και δεν απαιτείται θεός / θεοί. Απόλυτος βεβαίως δεν είμαι, διότι δεν έχω την απόλυτη γνώση.

Πάντως και εάν κάποιος είναι συνειδητά άθεος και άθρησκος, θεωρώντας ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε φυσικά και από μόνος του, μπορεί να έχει ηθική, καλοσύνη, από επιλογή και από λογική, διότι μόνο με τέτοιες συμπεριφορές, δημιουργείς έλξεις με άλλους ανθρώπους, με τις θετικές έλξεις προωθείς σε βάθος χρόνου καλύτερα και τα δικά σου προσωπικά συμφέροντα, ενώ ένας άνθρωπος ο οποίος είναι κακός, που βλάπτει άλλους, αυτό σε βάθος χρόνου, θα αποβεί αρνητικό γι'αυτόν, ακόμα και εάν πρόσκαιρα νομίζει ότι τον έχει ευνοήσει, διότι σταδιακά θα δημιουργεί απωθήσεις και εχθρότητες που με τον καιρό θα αυξάνουν και κάποια στιγμή, θα του προκαλέσουν σοβαρή και ίσως και ανεπανόρθωτη ζημιά.

Banned
    Ωραιο θεμα.

Μεχρι τα 40 (η εκει κοντα) ημουν χριστιανος ορθοδοξος αλλα οχι απο συνειδητη επιλογη.
    Απο κεκτημενη ταχυτητα, κατι που ξεκινησε απο την παιδικη μου ηλικια και βαστηξε μεχρι
    τα 40 (σημερα ειμαι 53). Καποια στιγμη, και χωρις να το επιδιωξω, οσα περισσοτερα μαθαινα,
    τοσο πιο παιδικα μου φαινονταν τα περι Παλαιας Διαθηκης. Πιστευω οτι η Παλαια Διαθηκη
    εχει κανει τεραστια ζημια στα ερευνητικα πνευματα και συνειδησεις. Γιατι περιγραφει εναν
    Θεο με εντελως ανθρωπινες ιδιοτητες (θυμωνει, τιμωρει, επιβραβευει με νεες συμφορες).
    Οποτε τα απερρριψα σταδιακα ολα. Δεν εστεκαν στην συνειδηση μου. Ο Χριστιανισμος
    ετσι οπως τον μαθαινουμε ικανοποιει μονο παιδικες (και αφελεις) ψυχουλες.
    Για μεγαλυτερους σε ηλικια ... ειναι κατι σαν παραιτηση απο αυτοαμυνα (οποιος σε
    χαστουκισει δωστου και το αλλο μαγουλο). Πιστευω ΚΑΝΕΙΣ δεν θελει να συγχωρει
    διαρκως τους ΠΑΝΤΕΣ εαν προηγουμενως δεν εχει μονασει 40 χρονια στο Αγιο Ορος.
    Για την συντριπτικη πλειοψηφια, ΔΕΝ γεννηθηκαμε να τρωμε καρπαζες και να λεμε
    "ειναι θελημα Θεου".

Ομως ...

σιγα-σιγα, καθως περνουσαν τα χρονια, αρχισα να σταχυολογω καποια πολυ θετικα
    του Χριστιανισμου και να τα κραταω (ακομα και σημερα). Τι ειπε ο Χρηστος ?
    Αγαπατε αλληλους ως εαυτον ! Προσεξτε, δεν ψαχνω τι ηταν ο Χριστος αλλα ΤΙ ΕΙΠΕ.
    Δεν ειπε παρτε τον γιο σας, ενα μαχαιρι και ανεβειτε επανω στο βουνο να τον σφαξετε.
    Ουτε επι 40 μερες "θα πνιξω την γη στο νερο". Ειπε ... "αγαπατε αλληλους".

ΜΠΟΡΟΥΜΕ να αγαπαμε ο ενας τον αλλον (οχι ολους, οποιους επιλεξουμε) ... και
    ταυτοχρονα να μην γυρναμε το αλλο μαγουλο να μας χαστουκισουν (σαν παιδια).
    Το ενα δεν αναιρει το αλλο. Οποτε, το μυνημα ειναι ΩΡΙΜΟ. Μπορει να απευθυνθει
    και σε ενηλικα (οχι μονο παιδι). Ακομα και ενας 90αρης καταλαβαινει οτι χωρις
    ΑΓΑΠΗ ... αυτος ο κοσμος δεν προσφερε τιποτα. Προσεξτε, ΑΥΤΟΣ ο κοσμος.
    Οχι καποιος ασυλληπτος επουρανιος. Αυτος ο κοσμος, ο γηινος και ελεεινος.

Το ζητημα ειναι "ΘΕΛΟΥΜΕ να αγαπησουμε καποιον". Εστω και εναν (και δεν
    αναφερομαι στο λαμπραντορακι σας). Εαν θελησουμε (και δεν απαιτειται κανενα
    phD η master) η ζωη αλλαζει, γλυκαινει, χωρις να εχει αλλαξει τιποτα στον κοσμο.
    ΓΙΑ ΜΑΣ εχει αλλαξει. Οχι για τον κοσμο. Ο κοσμος συνεχιζει να ειναι ελεεινος και
    τρισαθλιος αλλα ... δεν μας ισοπεδωνει η ελεεινοτητα του. Ολα αυτα ... απο ενα
    μυνημα και τιποτε αλλο. Ουτε θεοπνευστο, ουτε θεολογικο, ουτε υπερβατικο,
    ουτε μεταφυσικο. Τιποτα απο ολα αυτα. ΕΝΑ ... μυνημα. ΣΚΕΤΟ ... μυνημα !

Θελεις να το κανεις πραξη ? (εγω εχω γραψει στο νημα μου γιατι δεν μπορεσα)
    Η ζωη γλυκαινει ! ΔΕΝ θελεις ? Η ζωη συνεχιζει να ειναι αφορητη. Οποτε και
    καταληγω στο ερωτημα του θεματογραφου ....

ΝΑΙ ... η ζωη μου εγινε μια απεραντη ματαιοτητα απο τοτε που καταλαβα οτι δεν
    υπαρχει τιποτα μετα θανατον αλλα ... εγινε λιγακι πιο αληθινη, πιο πιστευτη
    (στην δικη μου πεπερασμενη αντιληψη). Οτι ζησουμε, οτι αγαπησουμε .... ΕΔΩ.
    Εγω δεν μπορω να αγαπησω απο το ασβεστο μισος που κουβαλω για τον πατερα μου
    με εχει ακυρωσει. Ομως για σας .... για ΣΑΣ .... δεν εχει τελειωσει τιποτα ακομα.
    Οσο ζειτε, βρειτε ενα μυνημα που να σας ηρεμει και ελαφρυνει την ψυχη και την
    συνειδηση. Ειναι πιο ομορφη η ζωη ετσι. Και σας το γραφει καποιος που δεν μπορει
    να θυμηθει ΠΟΤΕ ηταν αναλαφρη η ψυχουλα του, ξερει πως ειναι μια βαρια ψυχη.

Και δεν ζουμε για παντα ....

Senior Member
    Αν θέλεις να βρεις κάτι το ψάχνεις. Πχ θέλεις να βρεις τον άλλο σου μισό, ψάχνει παντού βγαίνεις μιλασ και τι δεν κάνουμε. Θέλεις κάποιον διάσημο να δεις, πας μέχρι και σε άλλο κράτος,μαθαίνεις για αυτόν κτλ.
    Άρα μη μου πεις ότι αν θέλεις να βρεις τον Θεό απλά θα κάθεσαι. ΨΑΞΕ διάβασε ρωτά προσευχή σου, ρωτά αυτούς που ξέρουν πχ ασκητές στο Άγιον όρος σε μοναστήρια , τον πνευματικό σου, τον ΘΕΟ ψάχνεις , κάνε τα πάντα και είμαι σίγουρος ότι αν το κάνεις με καθαρή καρδιά καλή πίστη και θέληση, θα τον βρεις και δε θα έχεις αμφιβολία καμιά μετά.

Μιλάς για τον ίδιο το ΘΕΟ, το λογο της ύπαρξης των πάντων, και σου έχουν δείξει το δρόμο οι πατέρες και οι Άγιοι, περπατατον κάνε αυτά και μετά ναι μπορείς να πεις τα έκανα όλα και δε βρήκα τίποτα, προσωπικά δεν έχω γνωρίσει κάποιον να το έκανε, το αντίθετο όμως πολλοί βρήκαν παραπάνω από αυτά που έψαχναν :)

Ψάξε ο χρόνος κυλάει, να θυμάσαι με μόνο ταπεινότητα να έχεις μέγιστη και ότι ο Θεός είναι Ελεήμον.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Senior Member
    Τον τελευταίο καιρό μιλούσα με μία κοπέλα και είχαμε κανονίσει χθες να βρεθούμε και από κοντά.
    Παρότι δεν πηγαίνω συχνά σε Εκκλησίες αν και συχνά πυκνά επικαλούμαι τον Θεό, ξενέρωσα απίστευτα εξαιτίας μίας ανάρτησής της στο FB στην οποία ανέφερε πως η μόνη χρησιμότητα του να πιστεύεις στον Θεό είναι η ανάγκη επίκλησής του κατά την διάρκεια ενός Οργασμού.

Προσωπικά το θεώρησα προσβλητικό (στα όρια της βλασφημίας) και απαξιωτικό ιδίως σε ανθρώπους που μπορεί να είναι ευαισθητοποιημένοι σε τέτοιου είδους θέματα και ειδικά όταν μάλιστα μιλάς με άνθρωπο που έχεις καταλάβει πως ‘’Πιστεύει’’. Φυσικά δεν βγήκαμε ποτέ. Το ακύρωσα. Ξενέρωσα πριν καν το ξεκινήσω! Πάμε πάλι από την Αρχή τώρα!

Senior Member
    Hey Vagg ! Καμια σχεση με πιστη σε καποιο θεo and i am feeling good

Senior Member
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Τον τελευταίο καιρό μιλούσα με μία κοπέλα και είχαμε κανονίσει χθες να βρεθούμε και από κοντά.
    Παρότι δεν πηγαίνω συχνά σε Εκκλησίες αν και συχνά πυκνά επικαλούμαι τον Θεό, ξενέρωσα απίστευτα εξαιτίας μίας ανάρτησής της στο FB στην οποία ανέφερε πως η μόνη χρησιμότητα του να πιστεύεις στον Θεό είναι η ανάγκη επίκλησής του κατά την διάρκεια ενός Οργασμού.

Προσωπικά το θεώρησα προσβλητικό (στα όρια της βλασφημίας) και απαξιωτικό ιδίως σε ανθρώπους που μπορεί να είναι ευαισθητοποιημένοι σε τέτοιου είδους θέματα και ειδικά όταν μάλιστα μιλάς με άνθρωπο που έχεις καταλάβει πως ‘’Πιστεύει’’. Φυσικά δεν βγήκαμε ποτέ. Το ακύρωσα. Ξενέρωσα πριν καν το ξεκινήσω! Πάμε πάλι από την Αρχή τώρα!
    Μαλακια!!
    Εχασες την ευκαιρια να την κανεις να πιστεψει για λιγα λεπτα!! ;)
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Senior Member
    ολλα τα θεματα περι θρησκειων κ θεων ειναι τοσο σχετικα που απο μονο του ενα τετοιο ερωτημα δεν μπορει να δωσει καμια απαντηση... εγω θελω να πιστευω σε κτ ανωτερο απο μενα που θα μου δηνει ελπιδες.. αλλα συνχρος ειναι αντιθετο της φυσης μου το να με περιοριζουν με θρησκοληπτες ενοιες... εγω μπορει κ στην τελικη να μην ξερω τη θελω η τι να πιστεψω αλλα η ψυχη μου κ το πνευμα μου ειναι εκφυσεως ρυθμηζμενα να ξερουν τι ειναι αυτο που θελουν κ τι οχι... τι εχουν αναγκη κ τι οχι... πιστευω πως δεν ειναι στον ανθρωπο μεσα το να περιθοριοποιειται μια θρησκεια αλλα πιστευω πως ειναι το απολυτο κεντρο του ανθρωπου να εξεληχθει πνευματικη η ψυχικα η γενικος εσωτερικα... ασε που κ οι λοιπες θρησκειες ανα τον κοσμο... αυτο ακρηβος αντικατοπτριζαν... την βαθυθατη αναγκη τυ ανθρωπου για πνευματικο αγονα με στοχο την ολλο κ περισωτερη πνευματικη αφυπνηση... ασε που στην συνεχεια πολλα απο αυτα γιναν μαγαζακια... ο αλλος λεει για μια οραγνωση ειρηνεις που σιγα σιγα οσο αρχηζει να μεγαλωνει η δραστιριωτητα της τοσο περισωτερο κυβενρα το σκοτος εκει μεσα κ τοσο περισωτερο μετα εκμεταλευωνται τον κοσμο...

Senior Member
    αυτο που οι περισσοτεροι δε γνωριζουν η δε εχουν καταλαβει ειναι οτι οι υπερφυσικες δυναμεις του Χριστου προηλθαν απο το αστρο της βιθλεεμ που βρισκοταν ακριβως απο πανω τους για μηνες μεταφεροντας μεγαλες δεσμιδες φωτος η τουλαχιστον εφοσον γεννηθηκε και ανθρωπος θα επρεπε να συμβει καπιο φυσικο φαινομενο για να υπερβει την ανθρωπινη φυση
    υποθετω οτι καποιο παρομιο φαινομενο θα συνεβει και στον γιουρι κελερ εφοσον ειχε υπερβει την ανθρωπινη φυση

Banned
    Αλεξανδρε

Να προσεχουμε λιγο, να μην αντικαθιστουμε θρησκειες με (επιστημονικες) φαντασιωσεις.
    ΚΑΜΙΑ ενεργεια (απο το γαμο του Καραγκιοζη, κατι ετη φωτος μακρια) δεν επηρεαζει
    τον εγκεφαλο η το σωμα. Γιατι η αποσταση (μεχρι να φτασει εδω) την εξουθενωσε
    ΤΑ ΔΕΟΝΤΑ. Ο Ηλιος ειναι πολυ πιο πιθανο να μας επηρεαζει, αλλα (μεχρι στιγμης)
    ΜΟΝΟ για την εκκριση περισοτερης βιταμινης D (και λιγοτερης καταθλιψης).

Φαινομενα σαν του Γιουρι Γκελερ (αν δεν ειναι απατες) θα εξηγηθουν καποια στιγμη.
    Απλα δεν εχει φτασει η στιγμη (να εξηγηθουν).

Φιλολογοντας (με μια μικρη δοση οραματισμου) εχουμε να περιμενουμε συνταρακτικα
    πολλα πραγματα ΑΝ ποτε κατορθωσουμε και ελεγξουμε τις ορμονες που εκκρινουμε
    μεσα μας καθε στιγμη. Ειμαστε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ δεσμωτες των ορμονων μας. Ειναι
    απειρα τα συναισθηματα (οχι μονο θετικα αλλα κυριως αρνητικα) που σχετιζονται
    ΑΜΕΣΑ με αυτες. Εαν φτασουμε καποτε σ'αυτο το σημειο τοτε η κριση μας θα γινει
    εξαιρετικα διαφανης και θα αντιληφθει απο που ξεκινα η αναγκη για την αναζητηση
    του υπερφυσικου. Τωρα, απλα δεν μπορει ... κουτουλαει διαρκως πανω σε ορμονες
    οι οποιες μετα απο τοσα πολλα χρονια εχουν πεπλεχθει σε σταση ζωης (με συγκεκ-
    ριμενες συμπεριφορες και κουλτουρες). Ο μεγαλυτερος δυναστης ΔΕΝ ειναι ο Θεος
    (αν υπαρχει). Ο μεγαλυτερος δυναστης ειναι οι ορμονες μας. Προσθεστε και τις βασικες
    γονιδιακες επιταγες .... ειναι ενα συνεχομενο θαυμα οτι ΜΠΟΡΟΥΜΕ και φιλοσοφουμε.

Senior Member
    Τον Γκελλερ ηδη τον εχουν ξεσκεπασει εκατο φορες, γουγκλαρετε τον μαζι με το ονομα του James Randi για να δειτε τι εννοω. Δηλαδη αν ο Γκελλερ ειναι σουπερ ηρωας οι Χουντινι, Κοππερφιλντ αυτου του κοσμου τι ειναι;

Κατα τα αλλα, αγνωστικιστης εδω, ζησε και ασε οσους θελουν, να πιστεψουν οπου θελουν, κλπ :). Απεναντι στην οργανωμενη θρησκεια ειμαι αντιθετα πολυ επικριτικος αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα του θρεντ.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Banned
    Παντως, χωρις να ειμαι χρονια στο φορουμ ...
    δεν εχω παρατηρησει οργανωμενους κατηχητες θρησκειων εδω μεσα.
    Περισσοτερο ρομαντικους θα τους χαρακτηριζα (το οποιο δεν ειναι κακο).

Φυσικα (ξαναγραφω) ΔΕΝ εχω χρονια στο φορουμ. Ουτε καν χρονο !

Senior Member
    Πείτε ένα πράμα που δεν σας αρέσει στη θρησκεία μας, που θεωρείται ότι "να δε μπορεί να είναι αλήθεια αυτό" ή "δε στέκει εκείνο"

Μη κρίνετε πάντως την θρησκεία μας με τα αμαρτήματα των χριστιανών, η θρησκεία μας,είναι διδασκαλία του ελέους και της συγχώρεσης, όχι των αναμαρτητων (που δεν υπάρχει κανείς άλλος από τον Χριστό) .

Πάντως οποιος ψάχνει με καθαρή καρδιά, βρησκει ;) Ταπεινή μου γνώμη.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Page 2 of 23 FirstFirst 123412 ... LastLast