Περπάτημα και καρδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Περπάτημα και καρδιά

Γειά σας πάλι σήμερα πήγα για περπάτημα στη μέση της διαδρομής άρχισα να ζαλίζομαι σιγά σιγά άρχισα κ να αγχωνομαι μέχρι να γυρίσω ήμουν έτοιμη να λιποθύμησω όταν σταμάτησα είχα ταχυπαλμια και δυσπνοια για λίγα λεπτά. Μετά ένιωθα μια απαίσια κούραση εξαντληση σαν να είχα αποκοπεί από το περιβάλλον. Δεν ξερω τι άλλο να κάνω μήπως χάνω ηλεκτρολύτες τι να πω έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτός από τεστ κοποσεως.

Παρά πολλές φορές το εχω πάθει και συνεχίζω να το παθαίνω. Παρόλο που έκανα όλες τις εξετάσεις και ειναι ολα καλα. Μπορεί να φταίει και η αλλαγή του καιρού που ειναι Αποτωμη. Εμένα προσωπικά με επειρεαζει παρά πολυ.

Senior Member
    Vickie_Victoria είσαι η εγγύηση της Υποχονδρίασης! Αλλά ακόμα θέλεις πολλά ψωμιά για να με φθάσεις σε εξετάσεις!

Senior Member
    Η ζαλάδα θεωρώ είναι από το άγχος. Δηλαδή ήσουν ήδη αγχωμενη ενώ περπατουσες. Το έχω πάθει κι εγώ και συνήθως άμα σκεφτώ ότι είναι απλά άγχος και συνεχίσω δυναμικά, μου φεύγει.
    Αν τα παρατήσω και γυρίσω πίσω, παραμένω αγχωμενος συνήθως

Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Γειά σας πάλι σήμερα πήγα για περπάτημα στη μέση της διαδρομής άρχισα να ζαλίζομαι σιγά σιγά άρχισα κ να αγχωνομαι μέχρι να γυρίσω ήμουν έτοιμη να λιποθύμησω όταν σταμάτησα είχα ταχυπαλμια και δυσπνοια για λίγα λεπτά. Μετά ένιωθα μια απαίσια κούραση εξαντληση σαν να είχα αποκοπεί από το περιβάλλον. Δεν ξερω τι άλλο να κάνω μήπως χάνω ηλεκτρολύτες τι να πω έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτός από τεστ κοποσεως.
    Καλησπέρα.. Πέρα απο το σωματοποιημενο άγχος που δημιουργεί θέμα ,πολλές φορες σε ανάλογη κατάσταση μας φέρνει κ η έντονη εφίδρωση κυρίως σε περιπτώσεις ατόμων με χαμηλή πίεση...
    Μήπως είσαι υποτασικη;;

Εστάλη από LEAGOO M8 στο E-Psychology.gr Mobile App

Quote Originally Posted by Ελπίδα 26 View Post
    Καλησπέρα.. Πέρα απο το σωματοποιημενο άγχος που δημιουργεί θέμα ,πολλές φορες σε ανάλογη κατάσταση μας φέρνει κ η έντονη εφίδρωση κυρίως σε περιπτώσεις ατόμων με χαμηλή πίεση...
    Μήπως είσαι υποτασικη;;

Ναι είμαι και επίσης δεν πίνω πολύ νερό έχω πρόβλημα αφυδάτωσης. Όμως παρόλα αυτά η ζάλαδα δεν μου έφευγε ήταν μια θολούρα στο μυαλό μαζί με τάση λιποθύμιας και έντονη εξαντληση σαν να εσκαβα όλη μέρα κ μιλάω για ένα απλό περπάτημα δεν ξέρω με ανησυχεί πολύ. Η δυσπνοια που έπαθα μετά το κατάλαβα ότι ήταν από το σφίξιμο γιατί μ έπιασε σφίξιμο στο στήθος και κ πόνος κ ημουν πανικοβλημενη όμως κράτησε πολύ λίγο. Δεν ξερω με τρομάζει παρα πάρα πολύ όλο αυτό.

Μήπως επεθ3δρν είμαι κ μαθημενη δεν ξέρω από το φόβο να είναι όλα αυτά. Κι άλλη φορά πήγα μου ήρθε να λιποθύμαω εν τέλει το ξεπεράσα αλλά αυτή η εξαντληση δεν έφευγε με τίποτα. Μάλλον δεν έχω καθόλου αντοχή.

Ναι είμαι και επίσης δεν πίνω πολύ νερό έχω πρόβλημα αφυδάτωσης. Όμως παρόλα αυτά η ζάλαδα δεν μου έφευγε ήταν μια θολούρα στο μυαλό μαζί με τάση λιποθύμιας και έντονη εξαντληση σαν να εσκαβα όλη μέρα κ μιλάω για ένα απλό περπάτημα δεν ξέρω με ανησυχεί πολύ. Η δυσπνοια που έπαθα μετά το κατάλαβα ότι ήταν από το σφίξιμο γιατί μ έπιασε σφίξιμο στο στήθος και κ πόνος κ ημουν πανικοβλημενη όμως κράτησε πολύ λίγο. Δεν ξερω με τρομάζει παρα πάρα πολύ όλο αυτό.
    Την οποία θολούρα κ ζάλαδα παρατηρώ ότι την έχω όλη μέρα απλά όταν περπατήσω κ ανεβάσω παλμούς κ κουραστω γίνεται τόσο απειλητική κ κουραστική κ με τρομάζει

έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτός από τεστ κοποσεως.
    Μάλλον θα έχεις κοιτάξει και την TSH για θυρεοειδή αλλά επειδή είμαι νέο μέλος και δεν γνωρίζω το ιστορικό σου, είπα να ρωτήσω διότι κι εγώ κάπως έτσι ένιωθα πριν μου διαγνώσουν τον υποθυρεοειδισμό.

Δεν πινεις πολυ νερό, οριστε η απάντηση. Και ναι, σε νεαρα άτομα,ειδικά αν είσαι χαμηλού σωματικού βάρους,συχνά συνυπαρχει υποταση. Στην άσκηση χανεις υγρά ακόμα κι αν δεν ιδρωνεις και όλο αυτό οδηγεί σε ζαλάδα. Οταν πας για περπατημα/τρέξιμο κλπ, παντα ένα μπουκαλακι νερό μαζί σου+ ηλεκτρολυτες,ειδικά τώρα με τη ζέστη. Και εννοείται σωστή διατροφή.

Εγώ γενικά, παρα το γεγονός ότι είμαι υποτασικος,έχω πολλες αντοχές. Εκανα και δέκα χιλιόμετρα καθημερινά περπατημα. Μέχρι που με επιασε και μένα ζάλη και δυσπνοια κατά το περπατημα και οδηγήθηκα σε μια περιοδο με πολλες κρίσεις πανικού. Αλλά το συμπτωμα της ζαλης εκείνη την ημερα θεωρώ πως ήταν υπαρκτο,γιατί είχα τρέξει πολυ,είχε σχετικά ζέστη ,κουβαλουσα πραγματα μαζί μου και δεν είχα πάρει νερό.

Παρε και κανένα συμπληρωμα,εγώ παιρνω ένα που έχει μαγνήσιο, καλλιο και c, μου το είχε συστήσει ο καρδιολογος μου, τονωνει πολυ.

Την οποία θολούρα κ ζάλαδα παρατηρώ ότι την έχω όλη μέρα απλά όταν περπατήσω κ ανεβάσω παλμούς κ κουραστω γίνεται τόσο απειλητική κ κουραστική κ με τρομάζει
    Με κάλυψε ο Αντώνης για να μην σε κουραζω με περιττά. Το μονο που έχω να πω εγώ συμπληρωματικά πανω στα λογια του, έχε υπόψην οτι πολλές φορες μια τυχαία κατασταση την υιοθετούμε και την δεσμεύομαι στο μυαλό μας αποθηκεύοντας την και κανοντας την ζευγάρι δίπλα ακριβώς στο γεγονός που μας συνέβη δημιουργώντας άθελά μας ένα φαύλο κύκλο. Τι θέλω να πω με αυτό. Ας πάρουμε παράδειγμα τη δική σου κατάσταση βγήκες για περπάτημα σου ήρθε η ζάλη πανικοβλήθηκες. το μυαλό σου αυτόματα έχει πάρει την παραπάνω πληροφορία και την έχει συνδυάσει μεταξύ της ζάλη ίσον περπάτημα περπάτημα ίσον ζάλη.. σε αυτή την περίπτωση εάν και εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο καλό θα είναι οσο μπορέσεις να το πολεμήσεις ως σκέψη στην πράξη Βγαίνοντας συχνά για περπάτημα υπενθυμίζοντας στον εαυτό σου ότι δεν έχεις τίποτα Και ότι αυτό δεν είναι παρά μόνο μία κατάσταση του μυαλού σου.
    Τονίζω και παλι τα παραπανω όλα μονο εφόσων έχει αποκλειστεί το παθολογικό κομματι...

Senior Member
    παιδιά να πούμε επίσης οτι το περπάτημα κάνει καλό στην καρδιά..εδώ καρδιοπαθείς με προβλήματα και συνιστούν οι καρδιολόγοι ήπιο περπάτημα κάθε μέρα
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Quote Originally Posted by Ελπίδα 26 View Post
    Με κάλυψε ο Αντώνης για να μην σε κουραζω με περιττά. Το μονο που έχω να πω εγώ συμπληρωματικά πανω στα λογια του, έχε υπόψην οτι πολλές φορες μια τυχαία κατασταση την υιοθετούμε και την δεσμεύομαι στο μυαλό μας αποθηκεύοντας την και κανοντας την ζευγάρι δίπλα ακριβώς στο γεγονός που μας συνέβη δημιουργώντας άθελά μας ένα φαύλο κύκλο. Τι θέλω να πω με αυτό. Ας πάρουμε παράδειγμα τη δική σου κατάσταση βγήκες για περπάτημα σου ήρθε η ζάλη πανικοβλήθηκες. το μυαλό σου αυτόματα έχει πάρει την παραπάνω πληροφορία και την έχει συνδυάσει μεταξύ της ζάλη ίσον περπάτημα περπάτημα ίσον ζάλη.. σε αυτή την περίπτωση εάν και εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο καλό θα είναι οσο μπορέσεις να το πολεμήσεις ως σκέψη στην πράξη Βγαίνοντας συχνά για περπάτημα υπενθυμίζοντας στον εαυτό σου ότι δεν έχεις τίποτα Και ότι αυτό δεν είναι παρά μόνο μία κατάσταση του μυαλού σου.
    Τονίζω και παλι τα παραπανω όλα μονο εφόσων έχει αποκλειστεί το παθολογικό κομματι...

Ναι συμφωνώ κι αν όμως είναι παθολογικο κ δημιουργώ πρόβλημα στον οργανισμό μου; καρδιολογικες έκανα εκτός από τεστ κοποσεως δεν ξέρω αν πρέπει να κανω

Απο τη στιγμή που δεν ενυδατωνεσαι σωστά δημιουργεις πρόβλημα στον οργανισμό σου. Το τεστ κοπωσεως θα δείξει αν κάνεις αρρυθμια κατά τη διάρκεια της άσκησης. Αυτό που περιγραφεις δεν είναι αρρυθμια,κούραση και εξαντληση περιγραφεις.

Ναι συμφωνώ κι αν όμως είναι παθολογικο κ δημιουργώ πρόβλημα στον οργανισμό μου; καρδιολογικες έκανα εκτός από τεστ κοποσεως δεν ξέρω αν πρέπει να κανω
    Εφόσον οι εξετάσεις σου βγήκαν καλες και το εψαξες δεν εχεις λογο να κανεις μαύρες αρνητικες σκέψεις!
    Προφανώς ο φόβος και η ταραχή σου την ωρα της ζάλης σε έφεραν σε κατάσταση πανικού και σου δημιούργησαν τα συμπτώματα που μας περιγραφείς ...
    Απο την αλλη μην αφήνεις τον εαυτό σου χωρίς νερό σε καμια περίπτωση γιατί σίγουρα δεν βοηθά την όλη κατάσταση !
    Ακούω την αγωνία σου αλλά πιστεύω οτι δεν συντρέχει λογος ανησυχίας εφόσον ο γιατρός σου έβγαλε καθαρές εξετάσεις !

Page 1 of 3 123 LastLast