Χρειάζομαι βοήθεια... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
    Quote Originally Posted by Nadia2 View Post
    Έχω χρόνια πόνο στην πλάτη που επιδεινώνεται και γίνεται ανυπόφορος. Είναι καθαρά ψυχοσωματικό από ο,τι έχουν πει όλοι οι γιατροί. Τώρα τελευταία, από όταν η μάνα μου διαγνώστηκε με καρκίνο, έχουν επιδεινωθεί πάρα πολύ και μαζί μια άρνηση να κάνω το οτιδήποτε για την δουλειά μου. Εργάζομαι σαν εκπαιδευτικός στην Γερμανία. Είμαι μόνο δύο χρόνια εδώ έμαθα μόνη μου τη γλώσσα πάλεψα πολύ για να το καταφέρω αυτό. Το θέμα είναι ότι τώρα το μισώ. Δεν ήξερα το σχολικό σύστημα, δεν περίμενα να έχω τόσα προβλήματα. Δεν μπορώ όμως πια να το διαχειριστώ. Κρατιέμαι με το ζόρι να μην τσακώνομαι με τον σύντροφό μου για οποιαδήποτε αφορμή. Εδώ και τρεις μέρες κλαίω συνεχώς (10 φορές την μέρα για κάνα μισάωρο με ώρα) και αρνούμαι να κάνω αυτά που πρέπει να κάνω. Μετά νιώθω τεμπελα, έχω τύψεις και πονάω. Η μαμά μου δεν έχει πολλή όρεξη να μου μιλάει γιατί πιέζεται κι αυτή από την διάθεσή μου. Δεν θέλω να αφήσω αυτό που κάνω γιατί είναι και καλά κατόρθωμα και γιατί τι θα κάνω χωρίς λεφτά; Ειδικά τώρα, να ζητήσω από τους δικούς μου; Δεν γίνεται. Με τρελαίνει που είμαι στο εξωτερικό και όχι μαζί τους. Αλλά και να κατέβω ξέρω ότι μόνο πίεση θα είναι για αυτούς γιατί θα το δουν ότι άφησα την ζωή μου. Η καθημερινότητα εδώ και έναν χρόνο είναι πολύ δύσκολη αλλά την τελευταία εβδομάδα με αποκορύφωμα το Σαββατοκύριακο είναι ανυπόφορη. Το θέμα μου είναι ότι νιώθω ότι κανείς δεν πιστεύει ότι πράγματι έχω ένα πρόβλημα.. αυτά που γίνονται καθημερινά στον χώρο που εργάζομαι είναι, φαντάζομαι πράγματα που λίγο πολύ γίνονται παντού και μόνο εγώ στενοχωριέμαι; μόνο εμένα επηρεάζουν έτσι; Δεν έχω καμία φίλη να μιλήσω.. δεν έχω πάει σε ψυχολόγο όπως είναι νομίζω κατανοητό από το κείμενο... Έκανα 10 χρόνια ψυχοθεραπεία στο παρελθόν... Οι ψυχίατροι δεν μου έδωσαν ποτέ αγωγή.. είχα πάει λόγω αυτοκαταστροφικων τάσεων.. Έχω σταματήσει τα αυτοκαταστροφικά, τα εμφανή τουλάχιστον.. Αλλά ρε παιδιά δεν είμαι καλά, ξυπνάω με νεύρα και άγχος, γυρνάω από το σχολείο τρώω σαν φοράδα κλαίω δεν κάνω αυτά που πρέπει να κάνω νιώθω άχρηστη.. ξέρετε και τι άλλο; Νιώθω ότι ο κόσμος έχει σοβαρά προβλήματα κι εγώ μαλακιες! Έχω δουλειά έχω κατορθώματα έχω έναν άνθρωπο που με αγαπάει! Τις τελευταίες μέρες όμως ούτε να τον βλέπω δεν μπορώ! Τον βλέπω και προσπαθώ να είμαι καλή μαζί του γιατί του αξίζει αλλά δεν νιώθω καλά με κανέναν και με τίποτα! Τώρα που η μαμά μου αρρώστησε νιώθω ένα παραπάνω τα χέρια μου δεμένα, νιώθω να πρέπει να αποδείξω ότι είμαι ικανή να διαχειριστώ πέντε πράγματα αλλά δεν είμαι ρε παιδιά! Αυτό με την πλάτη το ανέφερα γιατί σε περιόδους άγχους γίνεται ανυπόφορο και πονάνε μέχρι και τα δάχτυλα των χεριών μου! Κουράζομαι απίστευτα εύκολα, κάνω δύο ώρες μάθημα και είναι σαν να έσκαβα! Δεν έχω και σχεδόν καθόλου χρόνο ελεύθερο. Και τώρα που γράφω δουλειά έπρεπε να κάνω. Τέλος πάντων. Τι να πω. Υπάρχει περίπτωση κάποιος από εσάς να καταλαβαίνει; Τι να κάνω; Έχω πολλά όνειρα που δεν αφορούν αυτήν την δουλειά. Αλλά χρειάζομαι τα λεφτά, φοβάμαι να φύγω από την δουλειά γιατί είναι ασφαλής και επίσης φοβάμαι ότι και σε άλλη δουλειά θα έχω τα ίδια ή άλλα προβλήματα, πάντως ότι παντού θα έχω προβλήματα. Όταν δούλευα Ελλάδα δεν ήμουν έτσι, το λέω μήπως σκεφτείτε ότι είμαι ευθυνοφοβη, γιατί κι εγώ αυτό σκέφτομαι για εμενα. Τι να πω έγραψα όλο αυτό το κατεβατό , δεν πρέπει καν να βγάζει νόημα.. σας εύχομαι να έχετε δύναμη και αγάπη στην ζωή σας!
    Καλησπέρα. Σε ποιο μέρος ζεις στην Γερμανία; Έζησα κάποια χρόνια και εγω και αν εισαι στο ίδιο μέρος μπορώ να σε στείλω σε έναν παρά πολυ καλο γιατρο.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Άλις View Post
    Αχ, Nadia2, δεν μπορείς να φανταστείς πώς σε καταλαβαίνω.Τους είδα κι εγώ και τους μίσησα. Δεκαετία του '90, μπαίναμε στα μέσα μαζικής μεταφοράς και δεν ξέρω αν καταλάβαιναν ποια γλώσσα μιλούσαμε, δυο κορίτσια ήμασταν, και φώναζαν στα γερμανικά να γυρίσουμε στα σπίτια μας. Εμείς τους καταλαβαίναμε γιατί μιλούσαμε γερμανικά. Μόλις είχαμε πάρει το grundstufe και βρήκαμε αυτή την εθελοντική δουλειά, να ζήσουμε για λίγο φτηνά στο Βερολίνο και να κάνουμε και εξάσκηση στη γλώσσα. Τους ρωτούσαμε στη γλώσσα τους που είναι το τάδε και ή μας κορόιδευαν στα μούτρα μας ή μας έστελναν λάθος.
    Καταλαβαίνω ότι υποφέρεις. Μια ξαδέλφη μου γιατρός που βρήκε δουλειά σε νοσοκομείο, γύρισε πίσω άρον-άρον και με κατάθλιψη. Τώρα κάνει την ειδικότητά της σε ένα επαρχιακό νοσοκομείο εδώ στην Ελλάδα. Είναι δική σου η απόφαση αν θα μείνεις ή όχι. Αν είσαι άτομο με ευαισθησία, δύσκολα θα ανεχτείς τις προσβολές. Εκτός αν βλέπεις εμπρός σου μόνο το στόχο σου: να βγάλεις λεφτά, να έχεις μια καλύτερη ποιότητα ζωής (από την άποψη των χρημάτων πάντα, όχι της συμπεριφοράς). Γιατί εδώ στην Ελλάδα, τα ξέρεις και η ίδια, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.
    Αυτό με κάνει έξω φρενών. Άγαμη μόνο με ένα πτυχίο είμαι. Δεν παίζει να δουλέψω σε σχολείο κι αν είναι και πάλι θα με συντηρούν οι δικοί μου. Οι πιο πολλοί μου φίλοι είναι φιλόλογοι... Ξέρω... Έχω ακούσει κι άλλα για γιατρούς... Αυτοί κι αν περνάνε ζορικα... Είναι βέβαια και στον άνθρωπο ε. Με κάποιους δεν έχουν πρόβλημα οι Γερμανοί. Έχει πολύ να κάνει με την φάτσα, εκεί έχω καταλήξει. Σε αυτό που κάνω έχουν και Γερμανοί προβλήματα λόγω ιδιοσυγκρασίας! Οι ίδιοι το ονομάζουν μηχανή του κιμά για εκπαιδευτικούς. Έχω πλάνο να μαζέψω λεφτά για να σπουδάσω διακόσμηση και να ανοίξω επιχείρηση στην Ελλάδα. Αυτόν τον καιρό τους φταίνε οι Τούρκοι και οι Πακιστανοί (οι Άραβες, έτσι τους λένε όλους τους μουσουλμάνους/μαυριδερους...) και στο λεωφορείο την πληρώνουν αυτοί... Απλα δεν ξέρω αν θα αντέξω ψυχολογικά. Δύο μέρες μετά το πρώτο μου ποστ έπαθα τρελό ψυχοσωματικό πατατράκ. Τώρα συνήλθα. Έχω βάλει όριο τον Ιούνιο, να αντέξω μέχρι να τελειώσει η χρονιά. Ακούγεται εύκολο αλλά επειδή μάλλον θέλουν να με διώξουν κάθε μέρα βρίσκουν προβλήματα να μου δημιουργούν. Απλά θέλω να έχω τα λεφτά το καλοκαίρι για να κάνω το σεμινάριο της διακόσμησης. Ποιος ξέρει. Χαίρομαι που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μου. Χαίρομαι να ακούω κι άλλον Έλληνα που είχε πρόβλημα, όχι γιατί χαίρομαι για το πρόβλημα, απλά ένας άνθρωπος να μην ταυτίζεται με το "τεμπέλης άχρηστος" για να τους γλείψει, μου λείπει από εδώ.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Καλησπέρα. Σε ποιο μέρος ζεις στην Γερμανία; Έζησα κάποια χρόνια και εγω και αν εισαι στο ίδιο μέρος μπορώ να σε στείλω σε έναν παρά πολυ καλο γιατρο.
    Στο Βερολίνο. Στείλε με! Ψυχίατρος είναι; Μήπως να μου δώσει ένα ζαναξ να ηρεμήσω! :/

Χαίρομαι να ακούω κι άλλον Έλληνα που είχε πρόβλημα, όχι γιατί χαίρομαι για το πρόβλημα, απλά ένας άνθρωπος να μην ταυτίζεται με το "τεμπέλης άχρηστος" για να τους γλείψει, μου λείπει από εδώ.
    Είναι τρομερό πώς ταυτίζονται οι έλληνες ομογενείς με τους γερμανούς. Λες και πάντα είχαν κόμπλεξ μέσα τους για την καταγωγή τους και τώρα σαν να ξεχώρισαν από εμάς, σαν να έγιναν κάτι "καλύτερο". τους αποδέχονται πλέον οι γερμανοί (σπουδαία τιμή!) και μας σνομπάρουν...

Οι ίδιοι το ονομάζουν μηχανή του κιμά για εκπαιδευτικούς.
    Πολύ αποκαλυπτικός ο τίτλος που δίνουν οι ίδιοι! Μηχανή του κιμά... Προφανώς χρειάζονται συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς για να δημιουργήσουν ένα συγκεκριμένο τύπο ανθρώπου...

Στο Βερολίνο. Στείλε με! Ψυχίατρος είναι; Μήπως να μου δώσει ένα ζαναξ να ηρεμήσω! :/
    Εγώ ζούσα στο ντίσελντορφ και η οικογένεια μου ακομα ζει εκει. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον στο Βερολίνο. Αν και το Βερολίνο ειναι μια απο τις χειρότερες πόλεις της Γερμανίας μαζι με το Μόναχο ίσως να επειρεαζεται η ψυχολογία σου και απο αυτο. Τωρα ειναι πολυ δύσκολο να πας στην αλλη άκρη της χώρας για να δεις τον γιατρο. Εχω πολλούς γνωστούς και φίλους στο Βερολίνο όμως. Θα μιλήσω μαζι τους και θα σου πω. Προς το παρόν κάνε υπομονή και πάλεψε το. Καλή δύναμη εύχομαι. Θα σου εχω απάντηση σε λίγες ωρες!

Έχω πλάνο να μαζέψω λεφτά για να σπουδάσω διακόσμηση και να ανοίξω επιχείρηση στην Ελλάδα.
    ... Απλά θέλω να έχω τα λεφτά το καλοκαίρι για να κάνω το σεμινάριο της διακόσμησης.
    Έχω μπερδευτεί λιγάκι με αυτά που λες. Υποθέτω ότι μιλάς για σεμινάριο διακόσμησης στη Γερμανία. Θα είσαι μετά έτοιμη για να ανοίξεις επιχείρηση στην Ελλάδα; Αν ναι, τότε που κολλάνε τα σχέδια για άλλα δύο χρόνια στη δουλειά που είσαι ώστε μετά να διδάσκεις και θα έχει καλά λεφτά; (Άρα για πολύ περισσότερα από δύο χρόνια ακόμα στη Γερμανία; )
    Αν όχι, τότε πως το εννοείς ότι έχεις πλάνο; Μήπως είναι απλά μία ομιχλώδης επιθυμία η διακόσμηση και δεν είναι πλάνο; Πιστεύεις ότι μια επιχείρηση διακόσμησης στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή θα σε ζει άνετα; Έχεις δικτυωθεί π.χ. με επιχειρήσεις ή σπίτια ώστε να έχεις πελατεία;

Ρωτησα ενα φιλο μου ο οποίος τωρα ειναι Ελλάδα για κατι δουλειές αλλα μένει Βερολίνο κανονικά. Πήρε κάποια τηλέφωνα το παιδί ρώτησε και βρήκε κάποιους Γερμανούς αλλα μου ειπε κατα προτίμηση να πας σε έλληνα για να εκφραστείς ελεύθερα. Βρήκε έναν έλληνα γιατρο Λάζαρος Γιούσμπασης λεγεται και ειναι ψυχίατρος. Tempelhofer damm 158-160 ειναι η οδός. Μπες λεει στο ιντερνετ και θα εχει το τηλεφωνο του. Εύχομαι να βρεις άκρη και να ηρεμησεις γιατι το Βερολίνο ειναι δύσκολη πόλη αν δεν εισαι πάρτι ανιμαλ η τούρκος γκάνγκστερ!

Junior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχω μπερδευτεί λιγάκι με αυτά που λες. Υποθέτω ότι μιλάς για σεμινάριο διακόσμησης στη Γερμανία. Θα είσαι μετά έτοιμη για να ανοίξεις επιχείρηση στην Ελλάδα; Αν ναι, τότε που κολλάνε τα σχέδια για άλλα δύο χρόνια στη δουλειά που είσαι ώστε μετά να διδάσκεις και θα έχει καλά λεφτά; (Άρα για πολύ περισσότερα από δύο χρόνια ακόμα στη Γερμανία; )
    Αν όχι, τότε πως το εννοείς ότι έχεις πλάνο; Μήπως είναι απλά μία ομιχλώδης επιθυμία η διακόσμηση και δεν είναι πλάνο; Πιστεύεις ότι μια επιχείρηση διακόσμησης στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή θα σε ζει άνετα; Έχεις δικτυωθεί π.χ. με επιχειρήσεις ή σπίτια ώστε να έχεις πελατεία;
    Θα σου πω. Για να ανοίξω επιχείρηση χρειάζεται να έχω παραπάνω χρήματα. Έλεγα μήπως αντέξω να το τελειώσω αυτό για να πληρώνομαι μετά κανονικά 2700€ και από αυτά να έχω την δυνατότητα για να κάνω αυτό που θέλω. Επίσης το θέλω για ασφάλεια. Για να έχω κάτι σίγουρο. Αυτά βέβαια δεν μου αρκούν για να το παλεύω όπως πρέπει. Σεμινάριο θέλω να κάνω ονλαην. Έχω ένα σαητ και θέλω να το προωθήσω από εκεί. Γνωστούς πολλούς δεν έχω Ελλάδα, αν είχα ίσως να ήμουν και πιο ήρεμη. Την επιχείρηση λέω ότι θα την ανοίξω Ελλάδα γιατί σαν άνοιγμα είναι πιο εύκολο από ο,τι εδώ και επίσης γιατί εδώ τους φοβάμαι. :P Ότι είναι ομιχλώδες είναι, όλα αυτά όμως, κι ας είναι φαντασιώσεις, είναι αυτά που με κρατάνε μέχρι στιγμής. Δεν είναι και πολύ γερό το κράτημα αλλά αυτές οι μαλακιες και τα "θα" με κρατάνε ....

Junior Member
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Ρωτησα ενα φιλο μου ο οποίος τωρα ειναι Ελλάδα για κατι δουλειές αλλα μένει Βερολίνο κανονικά. Πήρε κάποια τηλέφωνα το παιδί ρώτησε και βρήκε κάποιους Γερμανούς αλλα μου ειπε κατα προτίμηση να πας σε έλληνα για να εκφραστείς ελεύθερα. Βρήκε έναν έλληνα γιατρο Λάζαρος Γιούσμπασης λεγεται και ειναι ψυχίατρος. Tempelhofer damm 158-160 ειναι η οδός. Μπες λεει στο ιντερνετ και θα εχει το τηλεφωνο του. Εύχομαι να βρεις άκρη και να ηρεμησεις γιατι το Βερολίνο ειναι δύσκολη πόλη αν δεν εισαι πάρτι ανιμαλ η τούρκος γκάνγκστερ!
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και για τις κινήσεις που έκανες!!! Λοιπόν θα τον ψάξω. Δεν ξέρω αν με καλύπτει η ασφάλεια, λογικά όχι, αν παίρνει κάνα 300αρι όπως οι οδοντίατροι δεν θα πάω! Θα πάρω τηλέφωνο και θα ρωτήσω (Ελληνάρας ), λογικά θα μιλήσω με Γερμανό γραμματέα και δεν θα μου πει αλλά αν πω ότι είμαι Ελληνίδα θα πει. Σε ευχαριστώ πολύ ρε συ. Τι να πω, παιδιά πραγματικά, δεν ξέρετε πόσο καλό μου έχει κάνει αυτή η ανταπόκριση!

Απλά καμια φορά κάνοντας υπομονή για κάτι μελλοντικό χάνουμε το τώρα, αυτό είναι το θέμα και οι επιλογές δεν είναι εύκολες. Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω πάντως, εγώ αν πραγματικά δεν την πάλευα καθόλου στην καθημερινότητά μου και υπέφερα έτσι, θα κοιτούσα άλλες εναλλακτικές. Διότι τα χρόνια περνάνε και δεν γυρίζουν πίσω...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και για τις κινήσεις που έκανες!!! Λοιπόν θα τον ψάξω. Δεν ξέρω αν με καλύπτει η ασφάλεια, λογικά όχι, αν παίρνει κάνα 300αρι όπως οι οδοντίατροι δεν θα πάω! Θα πάρω τηλέφωνο και θα ρωτήσω (Ελληνάρας ), λογικά θα μιλήσω με Γερμανό γραμματέα και δεν θα μου πει αλλά αν πω ότι είμαι Ελληνίδα θα πει. Σε ευχαριστώ πολύ ρε συ. Τι να πω, παιδιά πραγματικά, δεν ξέρετε πόσο καλό μου έχει κάνει αυτή η ανταπόκριση!
    Ανάλογα τι ασφάλεια εχεις. Εμένα πχ με κάλυπτε στον οδοντίατρο η ΑΟΚ. Απλά μερικά πραγματα δεν τα κάλυπτε και ειναι λογικό εντάξει. Τωρα για τον ψυχίατρο δεν ξερω.. μπορεις να πάρεις ενα τηλεφωνο στην ασφάλεια σου να ρωτήσεις μηπως ίσως χρειαστεί να πας αλλου για παραπεμπτικό και ετσι ίσως σου τα καλύψουν τα έξοδα. Τωρα εγω λεω τι μπορεί να συμβεί δεν ειμαι σίγουρος και δεν ξερω και τι ασφάλεια εχεις. Ψαξτο γιατι κρίμα ειναι να δώσεις τόσα λεφτά. Και αν ειναι να πληρώνεις στον οδοντίατρο κάθε φορα τόσα χωρίς να ειναι κατι εξεζητημένο, τοτε άλλαξε ασφάλεια ????????! Όπως ειπα και πριν, υπομονή και καλο κουράγιο. Εύχομαι να ειναι ολα περαστικά και γρήγορα!

Page 2 of 2 FirstFirst 12