Χρειάζομαι βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 3 of 3
    Junior Member

Χρειάζομαι βοήθεια

Καλησπέρα παιδιά! Έχω αγχώδη διαταραχή και ιψδ! Ωστόσο έχω ένα σοβαρό θέμα το οποίο δεν με εγκαταλείπει Ποτέ ειδικά όταν περνάω αγχώδη φάση με τελειώνει! Λοιπόν είμαι straight ωστόσο βίωσα bullying γκει αδερφή κτλ στο δημοτικό, σε ένα βίντεο που με είδα είδα ότι όντως ήμουν θυλξπρπεης anyway Γενικά δεν είμαι ομοφοβικος αλλά ξύπνησε μέσα μ όταν μ είδα σε βίντεο και φρικαρα , τέλος πάντων κάθε φορά Π περνάω στρεσογονα περίοδο φρικαρω απίστευτα νομίζω ότι κουνιέμαι σαν γυναίκα ότι τ πρόσωπο μ.οπως το κινω είναι γυναικοτο και ότι όλοι μ σχολιάζουν παιδιά είναι απαίσιο συναίσθημα βοηθήστε

Καλημέρα. Ξέρεις ότι είναι παράλογες σκέψεις που δεν στέκουν, πρέπει να το δουλέψεις με τον ψυχολόγο/ψυχίατρο που σε παρακολουθεί ώστε να το ξεπεράσεις σιγά σιγά. Και φυσικά όσο κάνεις πράγματα στην καθημερινότητα που σε χαλαρώνουν,τόσο θα σου φεύγουν αυτές οι ιδέες...

Tod179,
    Γεια σου
    Δίνεις εν μέρει απάντηση στο ερώτημά σου με τα ίδια σου τα λόγια.Η σκέψη αυτή σε κυνηγά όταν περνάς στρεσογονες καταστάσεις.Οταν αγχωνομαστε ξυπνάνε ενδεχομένως μέσα μας όλα όσα μας απειλούν και μας στεναχωρουν, και ετσι μας πλακώνουν σα χιονοστιβάδα.Και μάλιστα λες ότι σε βασανίζει ΙδεοψυχαναγκαστικηΔιαταρα χη και ΑγχωδηςΔιαταραχη.Αυτο σημαίνει ότι μια μπορεί να σε βασανίζει ο συγκεκριμένος φόβος μια να δημιουργηθεί κάποιος νέος,άλλης φύσεως.Μιλαω εκ πείρας.Καλο λοιπόν θα ήταν για να μην αφήνουμε τον εαυτό μας να πελαγωνει και να αισθάνεται απροστάτευτος να μιλάμε για τα θέματα που μας απασχολουν(αν έχουμε τη δυνατότητα),και κυρίως με έναν ειδικό που θα μπορεί να μας απαντήσει και να μας κατευθύνει.Δε μπορεί βέβαια να σου δώσει 100% απάντηση και βοήθεια γιατί αυτό είναι κάτι που θα κάνεις μόνος σου.Αν δε θες να βοηθηθείς,και σε όλους τους ειδικούς του κόσμου να πας πάλι στα ίδια θα εισαι.Και μάλιστα,αν και βοηθούν,μπορει καποιος(οπως εγω)να προσπαθησει και χωρις φαρμακα.
    Κάτι τελευταίο.Το ότι μπορει να μην εχεις και το πιο αρρενωπο παρουσιαστικό δε σημαίνει απολύτως τίποτα.Πρωτον, είναι κάτι που σου λένε άλλοι και μπορεί να μην ισχύει.Δευτερον,ένας άνδρας με λιγότερο αρρενωπα χαρακτηριστικα ή ένα αγοροκοριτσο δεν είναι απαραιτήτως ομοφυλόφιλοι.
    Ελπίζω να βοήθησα με κάποιον τρόπο.