Πως θα μπορουσε να θεραπευτει ο πατερας μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 9 of 9

Πως θα μπορουσε να θεραπευτει ο πατερας μου;

Ο πατερας μου νοσουσε απο αυτη τη διαταραχη με αποτελεσμα να ξεσπα βιαια εναντιον μας και να μας εξευτελιζει, σχεδον ολες τις ωρες. Παντα του εφταιγαν οι αλλοι για τις δικες του αποτυχιες. Ελεγε οτι θα ειχε γινει πρωτη φιρμα αν δεν ημασταν εμεις, και ειχε πολιτικες-επαναστατικες βλεψεις, στις οποιες τοποθετουσε τον εαυτο του ως ηγετη και κυβερνητη.

Επεσα σε ενα αρθρο που λεει οτι δεν γιατρευεται η ναρκισσιστικη διαταραχη.

https://thoughtcatalog.com/lorenzo-j...istic-patient/

Δυστυχως οχι μονο δε θα αναγνωριζε ποτε την παθηση του, αλλα εδιωχνε βιαια απο κοντα του οποιον του εφερνε αντιρρηση στο οτιδηποτε, και ειχε καταφερει να μαζεψει γυρω του μια ομαδα ανθρωπων, που εν γνωσει τους, τον ενθαρρυναν και τον εσπρωχναν στην αυτοκαταστροφη μεσω του τζογου και στη λεηλασια των παιδιων του.

Όταν λες πολιτικές - επαναστατικές βλέψεις;

Quote Originally Posted by Άλις View Post
    Όταν λες πολιτικές - επαναστατικές βλέψεις;
    Ηταν τροτσκιστης.

Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ηταν τροτσκιστης.
    Αυτό τον διαφοροποιεί από τους πολλούς. Οι κομμουνιστές έχουν ένα αίσθημα υπεροχής απέναντι στους καθημερινούς ανθρώπους. Κι εγώ έτσι είμαι

Θεωρούσε δηλαδή ότι η οικογένεια τον κρατούσε πίσω σε σχέση με τα θέλω του και ξεσπούσε πάνω σας;

Quote Originally Posted by Άλις View Post
    Θεωρούσε δηλαδή ότι η οικογένεια τον κρατούσε πίσω σε σχέση με τα θέλω του και ξεσπούσε πάνω σας;
    Ναι. ........

Ορέστη, είσαι λακωνικός. Πες λίγα πράγματα παραπάνω, γιατί εγώ, να σου πω την αμαρτία μου, και μόνο που είπες ότι ήταν τροτσκιστής τον συμπάθησα και δεν θα είμαι αντικειμενική...

Κοιταξε αν λάβεις υποψη οτι ο πατερας σου θα ηθελε να θεραπεύτεις εσυ ωστε να γινεις υγιής σαν αυτον, καταλαβαινεις οτι θα πεσει με φορα σε τοιχο η προσπαθεια σου. Σε βλεπει σαν προβληματικό, για αυτο και το αρθρο γραφει οτι δεν θεραπεύονται ευκολα. Ειναι το ιδιο δυσκολο σαν να δεχθεις εσυ οτι εχεις το προβλημα και να θελεις να γινεις σαν αυτον.