Μείωση άγχους, γενική βελτίωση σαν άνθρωπος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 8 of 8

Μείωση άγχους, γενική βελτίωση σαν άνθρωπος

Καλησπέρα στην ομάδα, μπορείτε να με φωνάζετε Ανώνυμο, είμαι 22 χρονών.
    Πρόσφατα έχω μπει στο forum, καθώς και σε άλλα σχετικά με σκοπό την μείωση του άγχους και γενικά την βελτίωση της εικόνας μου (εσωτερικά και ελάχιστα εξωτερικά), όμως δεν ξέρω από που να αρχίσω!
    Υπάρχει κανένας που μπορεί να με βοηθήσει λέγοντας μου από που μπορώ να ξεκινήσω?

Καλησπέρα.καλως ηρθες στο φορουμ.ξεκινα από αυτό που σε απασχολεί και σε αγχωνει περισσότερο.

Quote Originally Posted by Anonym35 View Post
    Καλησπέρα στην ομάδα, μπορείτε να με φωνάζετε Ανώνυμο, είμαι 22 χρονών.
    Πρόσφατα έχω μπει στο forum, καθώς και σε άλλα σχετικά με σκοπό την μείωση του άγχους και γενικά την βελτίωση της εικόνας μου (εσωτερικά και ελάχιστα εξωτερικά), όμως δεν ξέρω από που να αρχίσω!
    Υπάρχει κανένας που μπορεί να με βοηθήσει λέγοντας μου από που μπορώ να ξεκινήσω?
    Καλησπέρα φίλε.

Καταρχήν πρέπει να μας πεις περιληπτικά τι είναι εκείνο που σε αγχώνει.

Έτσι θα είμαστε σε θέση ενδεχομένως να σου πούμε τις δικές μας σκέψεις/προτάσεις.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

Αυτό το διάστημα, πέρα από το μέλλον τίποτα άλλο.
    Γενικά όπως έγραψα και ποιο πάνω θέλω να βελτιωθώ σαν άνθρωπος

Δοκίμασε να γράψεις.

Κάθε μέρα γράψε τις σκέψεις σου και τι σε ενοχλεί. Πως ήταν η μέρα σου. Τις σκέψεις και τα συναισθήματα σου. Με το τρόπο αυτό θα είσαι σε θέση να "καθαρίσεις" το μυαλό σου από τις όποιες σκέψεις και αρνητικά συναισθήματα. Παράλληλα θα έχεις ένα εργαλείο, το οποίο θα έχεις δημιουργήσει εσύ, που θα σου υποδεικνύει τι πάει καλά και τι όχι ώστε να λάβεις τα μέτρα σου και να το αλλάξεις.

Επίσης δοκίμασε διαλογισμό. Πραγματικά κάνει θαύματα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Τέλος δοκίμασε να κάνεις μικρές αλλαγές οι οποίες όμως έχουν μεγάλη σημασία.

Για παράδειγμα, αν δεν γυμνάζεσαι τότε δοκίμασε να ασκηθείς έστω και με έναν καθημερινό περίπατο. Αν τρως ανθυγιεινά προσπάθησε να βελτιώσεις τις διατροφικές σου συνήθειες. Αν βλέπεις πορνό σταμάτησε το.

Πάντα να θυμάσαι ότι οι αλλαγές χρειάζονται χρόνο για να αποδώσουν αποτελέσματα. Όμως αξίζει να περιμένεις όταν πρόκειται για το καλό σου.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Δοκίμασε να γράψεις.

Κάθε μέρα γράψε τις σκέψεις σου και τι σε ενοχλεί. Πως ήταν η μέρα σου. Τις σκέψεις και τα συναισθήματα σου. Με το τρόπο αυτό θα είσαι σε θέση να "καθαρίσεις" το μυαλό σου από τις όποιες σκέψεις και αρνητικά συναισθήματα. Παράλληλα θα έχεις ένα εργαλείο, το οποίο θα έχεις δημιουργήσει εσύ, που θα σου υποδεικνύει τι πάει καλά και τι όχι ώστε να λάβεις τα μέτρα σου και να το αλλάξεις.

Επίσης δοκίμασε διαλογισμό. Πραγματικά κάνει θαύματα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Τέλος δοκίμασε να κάνεις μικρές αλλαγές οι οποίες όμως έχουν μεγάλη σημασία.

Για παράδειγμα, αν δεν γυμνάζεσαι τότε δοκίμασε να ασκηθείς έστω και με έναν καθημερινό περίπατο. Αν τρως ανθυγιεινά προσπάθησε να βελτιώσεις τις διατροφικές σου συνήθειες. Αν βλέπεις πορνό σταμάτησε το.

Πάντα να θυμάσαι ότι οι αλλαγές χρειάζονται χρόνο για να αποδώσουν αποτελέσματα. Όμως αξίζει να περιμένεις όταν πρόκειται για το καλό σου.
    Ευχαριστώ πολύ ήσουν πολύ κατατοπιστικός, από αύριο κιόλας θα δοκιμάσω τις συμβουλές σου!
    Όποιος άλλος θέλει και μπορεί ή πιστεύει ότι πρέπει κάτι να συμπληρωθεί....:)

Βρες ένα στόχο στη ζωή σου ή κάτι που της δίνει νόημα. Επικεντρώσου σε αυτά στα οποία έχεις ταλέντο και δούλεψε πάνω σε αυτά

Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Βρες ένα στόχο στη ζωή σου ή κάτι που της δίνει νόημα. Επικεντρώσου σε αυτά στα οποία έχεις ταλέντο και δούλεψε πάνω σε αυτά
    Δεν ξέρω σε τι είμαι καλός, το μόνο που ανακάλυψα πρόσφατα είναι ότι έχω πολύ θάρος.