Κακοποίηση σε παιδική ηλικια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 6 of 6

Κακοποίηση σε παιδική ηλικια

Καλησπέρα! Έχω υποστεί κακοποίηση όταν ήμουν περίπου 6-7 χρόνων από συγγενικό πρόσωπο. Στα 25 μου έκανα ένα μπαμ συναισθηματικό και το έβγαλα από μέσα μου. Πήγα σε ψυχολόγο και το είπα σε δυο πρόσωπα της οικογένειας μου καθώς και στον τότε σύντροφο μου. Ο ψυχολόγος μου είχε πει τότε να το πω σε όλη μου την οικογένεια και να τον ξεμπροστιασω. Εγώ δεν ήθελα να το κάνω απλά το είπα στη μητέρα μου η οποία μου είπε ότι έπρεπε να μου το πεις τότε και ήταν κάπως σαν διστακτική. Αναρωτιέμαι τώρα αν μπορώ να κάνω ψυχοθεραπεία για αυτό το γεγονός και τι να περιμένω από αυτό. Όσοι έχουν ανάλογες εμπειρίες τι κάνατε στην θεραπεία σας;

Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Καλησπέρα! Έχω υποστεί κακοποίηση όταν ήμουν περίπου 6-7 χρόνων από συγγενικό πρόσωπο. Στα 25 μου έκανα ένα μπαμ συναισθηματικό και το έβγαλα από μέσα μου. Πήγα σε ψυχολόγο και το είπα σε δυο πρόσωπα της οικογένειας μου καθώς και στον τότε σύντροφο μου. Ο ψυχολόγος μου είχε πει τότε να το πω σε όλη μου την οικογένεια και να τον ξεμπροστιασω. Εγώ δεν ήθελα να το κάνω απλά το είπα στη μητέρα μου η οποία μου είπε ότι έπρεπε να μου το πεις τότε και ήταν κάπως σαν διστακτική. Αναρωτιέμαι τώρα αν μπορώ να κάνω ψυχοθεραπεία για αυτό το γεγονός και τι να περιμένω από αυτό. Όσοι έχουν ανάλογες εμπειρίες τι κάνατε στην θεραπεία σας;
    Εννοείται πως μπορείς να κάνεις,και να κάνεις.
    Εκεί πας για να μιλήσεις και να βγάλεις μέσα σου όσα κρύβεις.Και για να βοηθηθείς.

Απλά
    Αν έχω πάλι την ίδια αντιμετώπιση δλδ πρέπει να το πεις σε όλους δεν θα βοηθώ γιατί είμαι δειλή να γυρίσω να πω κάτι τέτοιο. Μετανιώνω οικτρά που δεν μίλησα τότε αλλά όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις νιώθεις ότι φταις και εσυ και νιώθεις ντροπή.

Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Απλά
    Αν έχω πάλι την ίδια αντιμετώπιση δλδ πρέπει να το πεις σε όλους δεν θα βοηθώ γιατί είμαι δειλή να γυρίσω να πω κάτι τέτοιο. Μετανιώνω οικτρά που δεν μίλησα τότε αλλά όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις νιώθεις ότι φταις και εσυ και νιώθεις ντροπή.
    Πόσο είσαι τώρα?
    Πιστεύω είναι στο μυαλό σου μέσα ότι φταις και έτσι.
    Αλλά κάνε το βήμα να βοηθηθείς.
    Ισως βγάζοντας το από μέσα σου,να νιώσεις καλύτερα.

Τώρα για αν θα πρέπει να το πεις σε όλους,δεν ξέρω.Αλλά και να το κάνεις,ίσως να καταλάβουν τι κτήνος(σόρρυ δεν κρατήθηκα) είναι ο συγγενής.

Δε χρειαζεται να το πεις σε ολους κανε ψυχοθεραπεια και κοιτα τη ζωη σου.

Senior Member
    να κανεις ψυχοθεραπεια για να δεχτεις το προσανατολισμο σου προς τις γυναικες μετα απ αυτο τωρα ειδικα σε αυτη την εποχη θα ειναι πιο ευκολο το να αναλωθεις σε αυτο το θεμα δε ξερω αν εχει νοημα γιατι δε ξερω και αν σε πιστεψουν.