Υπερφαγικά επεισόδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 5 of 5
    Junior Member

Υπερφαγικά επεισόδια

Γεια σας, πρωτη φορα δοκιμάζω να μιλήσω σε καποιο ΦΟΡΟΥΜ γιατι δεν ξερω πως να αντιμετωπίσω τα προβλήμα μου με την υπερφαγία. Γενικά δεν εχω πρόβλημα με τα κιλά μου και γυμνάζομαι αλλα τους τλευτεουσ μήνες εχω συχνα υπερφαγικα επεισοδια δεν μπορω να σταματισω να φαγητο παραγγελο συνεχια και ολα αυτά κρυφα γιατι νιώθω τυψεις. Μπορει να αρχίζω να έχω πονους στο στομαχι αλλα συνεχιζω το φαγητο. Της επομενεσ μερεσ μπορει να αποφευγω το φαγητο να λεω πως δεν θα ξανασυμβει και παλι τα ιδια. πηγα σε διατροφολογο ώστε να εχω καποιο πρόγραμμα τα καταφερα μονο για 2 εβδομαδεσ ακομα δεν εβαλα πολλα κιλα μονο 2-3 λογο του ότι γυμνάζομαι καθημερινα. θελω με καποιο τροπο να σταματισει αυτό το πρόβλημα μου γιατι αμεσως μετα το φαγητο νιώθω τεραστιεσ τυψεις και δεν θελω να βγω από το σπιτι για της επομενεσ ωρεεσ.

Είσαι; ελαφρώς βουλιμίκος; και εγώ έκανα παλιά αναλογα

Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

Junior Member
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    Είσαι; ελαφρώς βουλιμίκος; και εγώ έκανα παλιά αναλογα

Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App
    δεν ξερω νομιζω πως είμαι απλα δεν ξερω πως να σταματισω να τρωω φαγητο ακομα και ότι δεν θελω στην πραγραμτικοτητα η ακομη χειροτερα μου δημιουργει προβλήματα και δυσφορια μετα

Junior Member
    εσυ με ποιο τροπο το ξεπερασες?

Για να σταματήσεις τα υπερφαγικά πρέπει να βρείς την πηγή του προβλήματος. Συνήθως ειναι ψυχολογική (μπορεί βεβαια να είναι και ορμονολογική ή συνεπεια καποιας θεραπείας που παίρνεις).
    Ο μόνος τροπος για να αποφύγεις το φαι είναι να παραπλανηθείς. Κανε πράγματα που θα σε καθηλώσουν εκει αντί να ειναι η σκέψη σου στο φαί.

Επειδή πιστεύω οτι τα περισσότερα υπερφαγικά συμβαίνουν το βράδυ, φρόντισε να εχεις κουράσει τοσο πολύ τον οργανισμό σου που να πεφτεις ξερός-η στον υπνο.
    -Γυμναστήριο παρα πολύ καλά κάνεις και πας- προσπάθησε να πηγαίνεις όσο πιο αργά το βράδυ μπορείς.
    -Βάλε και κάποια πιο fun δραστηριοτητα (πχ δες ομάδες του Δήμου σου που μπορείς να συμμετέχεις.)

Εγώ συγκεκριμένα για να αποφύγω το κατέβασμα του Αγλέορα το βράδυ στο σπίτι , εννοείται οτι το ψυγείο εχει μονο τυρια γιαουρτια λαχανικα (δηλαδή αδιάφορα), με το που μπαίνω σπίτι σπιντάρω κατευθείαν για κρεββάτι βάζοντας στο κινητό Νετφλιξ μεχρι να λιωσω και να με πάρει ο υπνος.
    Με την τεχνική της παραπλάνησης δηλαδή προσπαθώ να με πείσω ότι δεν θα φαω. Λειτουργεί μέχρι τώρα για μένα.Το πρωί ξυπνάω με θάρρος που κατάφερα να αντισταθώ στους πειρασμούς.
    Το παραπάνω είναι μια τεχνική εκ των πολλών που εχω εφαρμόσει για να μην έρχομαι σε επαφή με το φαι.
    Ιδέες πετάω δεν ειμαι κανενας ειδήμων επι του θέματος.
    Ταυτόχρονα κανω εδω και ενα ετός παρακολούθηση απο διατροφολόγο, οχι με προγραμμα εκτυπωμένο και κτλ, αλλα ενα γενικότερο πλαισιο του πως να τρώω και φυσικά μετρήσεις για να παίρνω τα χαμπάρια μου αν ανέβει η αναλογία λίπους, αν ανέβουν τα κιλά ή ακομή και αν ανέβουν οι μετρήσεις σε εκατοστά περιφέρειας μέσης κτλ κτλ. Δηλαδή χωρίς βούρδουλα δεν μπορώ να το κάνω.
    Πάω και γυμναστήριο εννοείται 3-4 φορες την εβδομάδα.
    Πάντως ναι, τα υπερφαγικά ειναι κάτι που γίνεται κρυφά παντα... και δημιουργεί μετα τεράστιες τυψεις και ενοχές. Σε νιώθω και βασικά οποιος το βιώνει αυτο το τέρας σε νιώθει και αυτός.