Ανεπιθύμητη ομοφυλοφιλία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 15 of 15

Ανεπιθύμητη ομοφυλοφιλία

Εδώ και μερικούς μήνες με απασχολεί το ερώτημα αν είμαι ή όχι ομοφυλόφιλος. Έχω ξανά γράψει παρόμοιο θέμα και θα ζητήσω να το διαχειριστείτε με ευλάβεια . Δεν θέλω να είμαι ομοφυλόφιλος δεν γουστάρω αλλά πολλές φορές όταν με μιλήσει κάποιος ωραίος άντρας σαν να αγχώνομαι και να χάνω τα λόγια μου . Δεν μπορώ να σκεφτώ τον εαυτό μου με έναν άλλο άντρα σε σχέση . Αλλά από την άλλη νιώθω ότι δεν το έχω και με τις κοπέλες . Θέλω να γίνω καλά , να φύγουν αυτές οι σκέψεις . Να πω πως πηγαίνω σε ψυχίατρο και παίρνω αγωγή αντιψυχωτικά και αντικαταθλιπτικά ( όπου σκοπός είναι να σταματήσω τα αντιψυχωτικά) . Ο γιατρός λέει ότι δεν είμαι γκέι αλλά έχω θέματα εμπιστοσύνης και πολλές φορές νιώθω πως όλοι μου λένε ψέματα . Δεν ξέρω τι να κάνω .

Γεια σου Martin.
    Θα μοιραστώ τη γνώμη μου και θα προσπαθήσω να βοηθήσω όσο μπορώ.
    Καταρχάς,το γεγονός ότι αισθάνεσαι άβολα μπροστά σε έναν ωραίο άνδρα μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες.Μπορει π.χ υποσυνείδητα να τον συγκρίνεις με τον εαυτό σου,να θεωρείς οτι ειναι πιο ωραιος απο σενα και να σε κομπλαρει αυτο.Επισης, μπορεί ο φόβος σου για ομοφυλοφιλία να σε βάζω σε μια κατάσταση διαρκούς ελέγχου και επιβεβαίωσης και έτσι να σε αγχώνει το ενδεχομενο το ιδιο(ομοφυλοφιλιας)και οχι αυτος καθαυτος ο ανδρας(δλδ η πραγματικοτητα).
    Λες ότι σου αρέσουν οι γυναίκες και ότι αγχώνεσαι απέναντι τους.Απολυτως φυσιολογικό.Οι περισσότεροι άνθρωποι το έχουν.Μπορει να σε αγχώνει το πως θα παρουσιάσεις τον εαυτό σου,αν θα αρέσεις,μπορεί η ίδια η πολύ όμορφη κοπέλα ακριβώς επειδή σου αρέσει να σου δημιουργεί άγχος.Ή μπορεί και να φταίει το αίσθημα έλλειψης εμπιστοσύνης που έχεις γενικά και να μη σε αφήνει να τις πλησιάσεις όπως θέλεις.
    Το να μην έχεις και τις τέλειες επιδόσεις στο γυναικείο πληθυσμό δε σε κάνει ομοφυλόφιλο.Μπορει απλώς να εισαι επιφυλακτικός και ντροπαλός.
    Ακόμα,το ότι δε θα ήθελες να εισαι σε σχέση με άντρα είναι ένα τεράστιο κομματι του όλου θέματος γιατί το σεξουαλικό σου προσανατολισμό δεν τον καθοριζει μόνο το φύλο με το οποίο έχεις σεξουαλικές σχεσεις(γιατί και σε straight άτομα μπορεί να τύχει να έχουν καποια ομοφυλοφιλική εμπειρια)αλλα και το φυλο με το οποίο θα ηθελες να εισαι ολη σου τη ζωη.Ισως και το δεύτερο να είναι σημαντικότερο.
    Οπωσδήποτε ο γιατρός σου,εγώ ή όποιος θέλει να σε βοηθήσει δε μπορεί να σου δωσει 100% σιγουρη απαντηση καθως ο ιδιος μεσα σου ξέρεις καλυτερα ποιος πραγματικα εισαι και τι θελεις απ'τη ζωη.Ομως μπορείς πάντα να ακούς και να σκέφτεσαι από άλλους ανθρώπους ενδεχόμενα που δεν είχες ίσως σκεφτεί όντας η σκέψη σου κολλημενη στο φόβο.Γι'αυτο και πρεπει να εμπιστευόμαστε τους γιατρούς μας γιατί σε καταστάσεις ακραίου άγχους μπορούν να δουν εκείνοι καθαρά για μας.
    Αν αισθανθείς την ανάγκη, μπορείς να ζητήσεις και μια δεύτερη γνώμη από κάποιον άλλο ειδικό.Ξερω βέβαια ότι είναι δύσκολο φτου κι απ'την αρχή να ξεκινήσεις με έναν άλλο γιατρό γιατί θέλει υπομονή και χρήματα.
    Τέλος, το άγχος σεξουαλικου προσανατολισμου απασχολεί την πλειονότητα των ανθρώπων σε κάποια φάση της ζωής τους(κυρίως εφηβεία και νεαρή ενηλικίωση πιστευω)και στην πλεινοτητα των περιπτώσεων πρόκειται απλώς για φοβο.
    Όπως και να'χει,επειδή έχω περάσει κι εγώ αυτο το άγχος,άσε τα πράγματα να κυλήσουν από μόνα τους,συμφιλιωσου με τις σκέψεις σου,άσε τις να έρχονται και να φεύγουν.
    Προσπάθησε να μην τις αφήνεις να κατευθύνουν τη ζωή σου.
    Φιλικά..

Το αντρικο σωμα σε ελκυει ερωτικά;
    Εχεις φανταστεί εστω μια φορα ερωτική πράξη με αντρα; και αν οχι πως σου ακούγεται σαν ιδεα;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Έχει τύχει να φανταστώ ναι αλλά αφού τελείωσα το μετανιωνα

Αυτό που με απασχολεί είναι πως σαν όλοι να βλέπουν πως είμαι ομοφυλόφιλος πέρα από εμένα , με κοροϊδεύουν και με συμπεριφέρονται σαν πουτανακι.

Quote Originally Posted by MartinH97 View Post
    Έχει τύχει να φανταστώ ναι αλλά αφού τελείωσα το μετανιωνα
    Εφοσον έχεις φανταστεί και τελείωσες κιολας γιατί δε δοκιμάζεις με αντρα;

Γτ δεν θέλω ρε φίλε ...

Εσυ θα κρίνεις τι θα κάνεις εγω ειπα τη γνώμη μου με βάση οσα γράφεις.δεν ειναι κακο πάντως να σου αρέσουν και οι αντρες σεξουαλικα και να εισαι bi

Ρε φίλε δεν με γεμίζουν οι άντρες δεν ξέρω τι άλλο να σου πω . Πως γίνεται όμως έξω να βγάζω και να με κρίνουν σαν να είμαι γκέι χωρίς εγώ να το καταλαβαίνω ;

Έχω γράψει άλλο ένα στο φόρουμ θα ήθελα την γνώμη σου και εκεί αν επιτρέπεται

Αν ρο βρω θα το διαβάσω. Αλλο γκει αλλο μπαι. Εγώ απο τα δικα σου λεγομενα καταλαβαίνω οτι εισαι μπαι που δε 5ο θεωρώ καθόλου κακο ισα ισα

Ο τίτλος είναι straight bi gay αν πας λίγο πιο κάτω θα το δεις . Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως αν μου άρεσαν οι άντρες όταν μιλούσα μαζί τους θα ερεθίζομουν σωστά ;

Ο τίτλος είναι straight bi gay αν πας λίγο πιο κάτω θα το δεις . Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως αν μου άρεσαν οι άντρες όταν μιλούσα μαζί τους θα ερεθίζομουν σωστά ;
    Απλα με ομιλια; οχι δε το θεωρώ. Γιατί και εγω στρειτ ειμσι αλλα δε θα ερεθιστω μονο αν μιλησω με αντρα

Το ρωτάω γιατί τυχαίνει να μιλάω σε κοπέλες που μου αρέσουν και να ερεθιζομαι αν τις ακουμπάω και λίγο

Το ρωτάω γιατί τυχαίνει να μιλάω σε κοπέλες που μου αρέσουν και να ερεθιζομαι αν τις ακουμπάω και λίγο
    Δε κατάφερα να βρω το ποστ σου