Αστεγια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Αστεγια

Αστεγια

Πως μπορει να βοηθηθει ενας ανθρωπος που αναγκαζεται να κοιμαται σε παγκακια αλλα εχει προσωρινα προσβαση σε ενα σπιτι κατα τη διαρκεια της μερας;

Τί έχεις κάνει στη μάνα σου και σου φέρεται με αυτό τον τρόπο;

γεια ! πηγαινει σε καποιο κεντρο ημερας για αστεγους?
    υπαρχουν και υπνωτηρια αστεγων

Τί έγινε βρε Ορέστη;

Μπορείς να κοιμάσαι τη μέρα στο σπίτι που έχεις πρόσβαση και το βράδυ να είσαι ξυπνητος..Με αλλά λόγια να κανεις τη νύχτα μέρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ορέστη θυμάμαι έλεγες ότι το βράδυ δεν ηρεμείς και βγαίνεις για περπάτημα. Τι εννοείς, ότι σε παίρνει ο ύπνος πιο εύκολα στα παγκάκια παρά στο σπίτι σου ή κάτι άλλο;

Το σπιτι μου εχει γινει θορυβωδες ολο το 24ωρο λογω κακων γειτονων. Κοιμαμαι με συνεχεις διακοπες απο κοπανηματα μεχρι που αρχιζω να τρεμω απο την αυπνια. Ειμαι ασχημα ψυχολογικα και σωματικα και χειροτερευουν και οι εμβοες μου, γι αυτο πλεον κανω καποιες προσπαθειες να κοιμαμαι σε παγκακια και δημοσιους χωρους. Ειναι πολυ δυσκολο γιατι δε βολευομαι, φοβαμαι μηπως μου επιτεθει καποιος και κρυωνω. Προχτες που πηγα εξω κοιμηθηκα ελαχιστα, ανεβασα πυρετο και οταν γυρισα σπιτι το πρωι ημουν πληρως εξαντλημενος και κοιμηθηκα μεσα στα μπουμπουνητα. Δεν ξερω ποσο μπορει να αντεξει ο οργανισμος μου την κακουχια.

Εχω διαβασει για τα δημοσια υπνωτηρια αλλα εκει δε μου διασφαλιζει κανεις οτι δεν θα υπαρχουν θορυβοι απροβλεπτοι που θα μπορουσαν να βλαψουν την ακοη μου.

Για τους γειτονες δεν υπαρχει λυση. Αν δε βρω καποια βοηθεια θα αγορασω εναν υπνοσακο και ενα μαξιλαρι και θα καταφευγω εξω.

Ορέστη κι εγώ πολλές φορές αισθάνομαι ότι ηρεμώ καλύτερα στην δουλειά ή έξω παρά στο σπίτι, αλλά νομίζω ότι κάπου αρχίζεις και παραλογίζεσαι. Να μου έλεγες ότι μένεις σε επαρχία στη μέση του πουθενά, άντε να βγεις τη νύχτα έξω και να ακουστεί το αλύχτισμα κανενός λύκου, αλλά στην πόλη μου φαίνεται πολύ χλωμό να είναι πιο ήρεμα στα παγκάκια παρά στο σπίτι σου τη νύχτα. Κάποιο αυτοκίνητο θα περάσει, κάποια ξενυχτισμένη παρέα, κάτι θα ακουστεί από τις πιο 'κει πολυκατοικίες... Και πάντα σταθμίζουμε τα υπέρ και τα κατά, πως να βολευτείς σε ένα παγκάκι ή στο έδαφος σε υπνόσακο, το κρεββάτι σου είναι πολύ πιο βολικό. Δηλαδή το να αρπάξεις πνευμονία ή να πάθεις κανένα λουμπάγκο ή τίποτε χειρότερο και πάλι να μην έχεις κοιμηθεί και καλά, τι όφελος έχει από το να κοιμάσαι σπίτι σου κι ας σε ξυπνήσουν κάποιες φορές μέσα στη νύχτα; Θεωρώ απλά πως επειδή έχεις άγχος και άλλα αρνητικά συναισθήματα στο σπίτι, το μεγεθύνεις στο μυαλό σου αυτό με τη φασαρία των γειτόνων, αλλού είναι το πρόβλημα.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Το σπιτι μου εχει γινει θορυβωδες ολο το 24ωρο λογω κακων γειτονων. Κοιμαμαι με συνεχεις διακοπες απο κοπανηματα μεχρι που αρχιζω να τρεμω απο την αυπνια. Ειμαι ασχημα ψυχολογικα και σωματικα και χειροτερευουν και οι εμβοες μου, γι αυτο πλεον κανω καποιες προσπαθειες να κοιμαμαι σε παγκακια και δημοσιους χωρους. Ειναι πολυ δυσκολο γιατι δε βολευομαι, φοβαμαι μηπως μου επιτεθει καποιος και κρυωνω. Προχτες που πηγα εξω κοιμηθηκα ελαχιστα, ανεβασα πυρετο και οταν γυρισα σπιτι το πρωι ημουν πληρως εξαντλημενος και κοιμηθηκα μεσα στα μπουμπουνητα. Δεν ξερω ποσο μπορει να αντεξει ο οργανισμος μου την κακουχια.

Εχω διαβασει για τα δημοσια υπνωτηρια αλλα εκει δε μου διασφαλιζει κανεις οτι δεν θα υπαρχουν θορυβοι απροβλεπτοι που θα μπορουσαν να βλαψουν την ακοη μου.

Για τους γειτονες δεν υπαρχει λυση. Αν δε βρω καποια βοηθεια θα αγορασω εναν υπνοσακο και ενα μαξιλαρι και θα καταφευγω εξω.
    ωτοασπιδες εχεις δοκιμασει;

εξω εχει πιο πολυ θορυβο απο μεσα και κινδυνευεις και απο κακοποιους και απο κουνουπια.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Μήπως να έπαιρνες κάποιο φάρμακο που βοηθάει στον ύπνο? Εεγώ μετά τα ψυχολογικά μου δε μπορούσα να κοιμηθώ αλλά μόλις πήρα το ζυπρέξα λύθηκε το πρόβλημα

Με ξυπνανε ανα 3 λεπτα απο βαθυ υπνο. Οταν ο ανθρωπος ονειρευεται βρισκεται σε βαθυ υπνο και δεν ξυπναει ευκολα. Αρα οι γδουποι ειναι αρκετα δυνατοι και καποιες μερες/νυχτες ναι ειναι τοσο συχνοι οσο απιστευτο και αν σας φαινεται! Εξω στην Αθηνα υπαρχουν παρκα που μπορει καποιος να βρει ησυχια τη νυχτα.

Οι ωτασπιδες κανουν τις εμβοες απο τις οποιες πασχω πολυ πιο δυνατες και δε μπορω να τις φορεσω για πολυ ωρα, εκτος αυτου μου προκαλουν πονο. Δεν ειναι λυση για 8ωρο υπνο.

Ειχα φτασει σε σημειο να τρεμω και να ονειρευομαι ξυπνιος, να εχω παραυπνιες, σημαδια σοβαρης στερησης υπνου.

Τωρα για τα υπνωτικα ισως να με βοηθουσαν αλλα πρεπει και να προστατευσω την ακοη μου, οχι να κοιμαμαι στα μπουμπουνητα.

Πρεπει να φυγω απο αυτο σπιτι, ουτε ζωο δε μπορει να ζησει εδω μεσα.

Ενταξει χτες και αποψε δεν ειναι τοσο συχνοι οι θορυβοι, αλλα και παλι θα με ξυπνησουν καμποσες φορες, αυριο θα σηκωθω εξαντλημενος . Εχω χασει ενα σωρο ραντεβου με γιατρους γιατι ημουν σαν ζομπι απο την αυπνια.

Δεν πιανει ευκολα το μικροφωνο αλλα εδω αντηχουσε σε ολο το σπιτι και ποναγαν τα αυτια μου.

https://sndup.net/9cd6

Μήπως έχεις υπερευαισθησία στους ήχους? Μου φαίνεται απίστευτο να γίνονται τόσο δυνατοί θόρυβοι μέσα στο σπίτι

Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Μήπως έχεις υπερευαισθησία στους ήχους? Μου φαίνεται απίστευτο να γίνονται τόσο δυνατοί θόρυβοι μέσα στο σπίτι
    Το σπιτι ειναι πολυκατοικια του 60 χωρις ηχομονωση. Ακους και την καρφιτσα που πεφτει.

Η ευαισθησια που εχω στους ηχους αφορα τον πονο και την επιδεινωση των εμβοων. Η ικανοτητα ακοης μου ειναι φυσιολογικη.

Ορέστη 1o αν κανουν πολυ φασαρια... παρε την αστυνομια.. (και) γιαυτο υπαρχει, δεν ειναι ντροπη, ωρα κοινης ησυχιας.
    2ον εχεις δοκιμασει να κοιμηθεις με χαλαρη μουσικη στα αυτια? μπορει να σου κανει.. δοκιμασε.
    3ον ναι να παρεις υπνωτικα αν πχ δεν εχεις κοιμηθει 3 μερες... οχι καθε μερα φυσικα.
    ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΕΞΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ... πας καλα? εδω δε κοιμασαι αν δε διπλοκλειδώσεις και δε βαλεις και καρεκλες πισω απο την πορτα χαχα και θα κοιμασαι εξω?? Ποτέ!! Πανε σε ενα ξενοδοχειο καμια μερα... φτηνο.

Page 1 of 2 12 LastLast