Σχέσεις με συναδέλφους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Σχέσεις με συναδέλφους

Καλησπέρα και ότι καλύτερο σε όλους!

Αλήθεια, πως την παλεύεις στην δουλειά όταν οι συνάδελφοι σου έχουν σχηματίσει κλικες στις οποίες δεν ανήκεις, στη λένε με το παραμικρό, είναι διπρόσωποι, μπλέκονται στα προσωπικά σου και τονίζουν μανιωδώς λάθη και παραλείψεις σου για να νιώσουν ανώτεροι;;;;

Ααα το κερασάκι στην τούρτα. Είμαι " αναγκασμένη" να κάνω παρέα μαζί τους γιατί είμαστε από αλλη πολη και δεν έχουμε άλλες παρέες άσε που παρεξηγούνται όταν δεν ακολουθείς. Να μην αναφέρω πως κάποιοι στην αρχή το παιζαν φίλοι για να έρθουν κοντά να μάθουν προσωπικά και μετα δεν τους έκανα

Όχι μισό δεν είναι αυτό το κερασάκι στην τούρτα ( αν κάνεις θυμάται πρόσφατο σχετικό ποστ) αλλά το ότι έχω εμπλακεί με συνάδελφο μου σε ας το πούμε ερωτική ιστορία. Α και στη δουλειά όλοι το υποπτεύονται και το κουτσομπολευουν τρελα.

Ξέρω ξέρω η φαση θυμίζει πενταήμερη ωστόσο τελευταία η κατάσταση είναι ανυπόφορη .. οκ είναι κάνα δυο άτομα με τα οποία είμαι κοντά και είναι εντάξει Αλλαααα όλοι οι αλλοι είναι παντού.
    Για πείτε πως στο καλό μπαίνουν όρια εδώ;;;;
    Πως είσαι λειτουργικός στη δουλειά και πιστός στον εαυτό σου;; Πως ξαναζεις την καθημερινότητα σου όπως την θες;;
    Ουφ σκασμενη είμαι.
    Ευχαριστώ!!

Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

Υπάρχει καποιος ανώτερος/προισταμενος που θα μπορούσες να απευθυνθείς για να έχεις την ησυχία σου?
    Ο συνάδελφος που έγινε η ερωτική ιστορία,κάνει παρεα με αυτούς?
    Επίσης,με αυτούς τους 2-3 που είσαι κοντά,κάνε πιο πολύ παρέα.

Χαχα όλοι μαζί κάνουμε παρέα αυτό είναι το τραγελαφικο.
    Έτσι είναι ο χαρακτήρας τους δεν έχει νόημα να απευθυνθώ σε κανέναν προϊστάμενο και η δουλειά ότι να ναι είναι βασικά.
    Χαμός ..

απλά κάνεις υπομονή προσέχεις τι λες και τις κινήσεις σου κάνε σωστά τη δουλειά σου... και άστους να λένε ότι θέλουν

Τους άλλους δεν μπορείς να τους αλλάξεις, τον εαυτό σου μπορείς. Δεν έχω καταλάβει γιατί είσαι αναγκασμένη να κάνεις μαζί τους παρέα γιατί είσαι από αλλού. Σε μετεωρολογικό σταθμό στην Ανταρκτική δουλεύεις; Μιάμιση δεκαετία πήγαινα και δούλευα σε άλλα μέρη άγνωστη μεταξύ αγνώστων. Σαφέστατα και έκανα παρέες κι από τη δουλειά, αλλά μόνο με όσους τα βρίσκαμε και φυσικά δεν περιόριζα τις παρέες μου μόνο σε συναδέλφους. Να γνωρίσεις κι άλλο κόσμο. Επίσης αν εσύ δεν θέτεις όρια καθόλου, τι περιμένεις μετά; Με το που πρωτογνωρίζεις κάποιους αρχίζεις και λες τα προσωπικά σου χωρίς να ξέρεις τι καπνό φουμάρουν, εξακολουθείς και κάνεις με όλους στενή παρέα ενώ δεν τους συμπαθείς και μετά σου κακοφαίνεται; Κάνεις σεξ με κάποιον συνάδελφο που προφανώς ο κόσμος το 'χει τούμπανο κι εσύ κρυφό καμάρι και παριστάνεις ότι δεν έγινε τίποτα και σου τη σπάει που το συζητάνε; Τι περιμένεις δηλαδή; Απλά κάποια πράγματα τα αντιμετωπίζεις ψύχραιμα χωρίς να πολυχαλιέσαι και δεν τους δίνεις βαρύτητα, είσαι προσεκτική στη δουλειά ώστε να μη δίνεις δικαιώματα και αν σε κάτι είσαι σωστή αποδεδειγμένα και σου τη λένε χωρίς λόγο τους βάζεις στη θέση τους χωρίς πολλά πολλά Αν είσαι όλο μπροστά όλο χα χα χα και χου χου χου κι από πίσω ότι να ΄ναι, πως να βάλεις σειρά μετά;

Διάβασα προηγούμενα ποστ και είμαστε συνομίληκες συν ότι απότι κατάλαβα είσαι στην καινούρια πόλη τουλάχιστον 2-3 μήνες.
    Γράφεις με ένα αισιόδοξο και δυναμικό τρόπο, παρόλα αυτά όμως μου δίνεις την αίσθηση ότι πνίγεσαι και λίγο σε μια κουταλιά νερό..
    Η ζωή σου δεν είναι μια χούφτα ανθρώπων που εργάζεστε μαζί. Αυτοί είναι απλά περαστικοί στο ταξίδι σου και αργά γρήγορα θα χαθούν ακολουθώντας ο καθένας το δικό του δρόμο..
    Το ότι είσαι "αναγκασμένη" να κάνετε παρέα είναι σίγουρα ένα δικό σου δημιουργημα.
    Παρέα κάνεις με ανθρώπους που μοιράζεστε, αισθάνεστε όμορφα και χαίρεστε για αυτή τη συνάντηση.
    Οταν υπάρχει δυσφορία, άγχος και έλλειψη εμπιστοσύνης δεν μπορείς να κάνεις παρέα και δεν είναι υγιές κιόλας να κάνεις παρέα με αυτούς τους ανθρώπους γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γυρίσεις σπίτι και θα νιώθείς άδειος και ακόμη χειρότερα ανάξιος εκτίμησης.
    Πρέπει να μάθεις να κάνεις επιλογές και να δημιουργείς επιλογές όταν δεν σου παρέχονται απλόχερα. Μόνο έτσι θα είσαι ελεύθερη και καμία παρέα δεν θα σε ορίζει.
    Γιατί είναι δύσκολο να γνωρίσεις ανθρώπους εκεί που είσαι ή γιατί πρέπει να βγαίνετε όλοι μαζί ενώ με 2-3 άτομα είστε πιο κοντά και μπορείτε κάλλιστα αν το θέλουν και εκείνα να βγείτε χωρίς τους άλλους;
    Ας ξεκινήσουμε από αυτά

Πολύ ωραία τα λες! Και ναι έτσι είμαι όπως περιγράφεις...Δίκιο έχεις και κάποια λόγια σου σίγουρα θα με βοηθήσουν γιατί μόνη μου έχω βαλτώσει σ' αυτήν την κατάσταση.
    Να πω την αλήθεια μάλλον το ερωτικό με σπρώχνει και κολλάω τόσο και σκάω...

Δηλαδή αν δεν κάνω παρέα μαζί τους θα κάνω και λιγότερη παρέα μαζί του και άλλα πολλά....

Θέλω να γνωρίσω νέους ανθρώπους και θέλω στιγμές που περιγράφεις στην καινούργια πόλη...

Έτσι πες τα ωμά μπας και πάρω μπρος και ξεκολλησω..

Αν ενδιαφερόταν για εσένα πίστεψέ με θα κάνατε παρέα ανεξάρτητα με το αν κάνεις παρέα με τους άλλους και δεν θα χρειαζόταν να βρίσκεσαι στην παρέα αυτή για να τον δεις, θα σου έστελνε ο ίδιος να βρεθείτε οι δυο σας..
    27 είσαι, είμαι σίγουρη πως άμα δεις την κατάσταση καθαρά θα καταλάβεις πως όποιος στο παρελθόν σε ήθελε πραγματικά σου το έδειχνε ξεκάθαρα.. Έτσι γίνεται, δεν ξέρω γιατί πιστεύεις το ότι αν κολλάς σε αυτή την παρέα υπάρχουν ελπίδες να σε ερωτευτεί, αν 2-3 μήνες δεν το έχει νιώσει ήδη?
    Γενικά δεν υπάρχει λόγος ούτε να παρακαλάς ούτε να κολλάς με κανέναν που δεν πολυκαίγεται κιολας..
    Επίσης λες σε ένα ποστ πως του αρέσει και μια άλλη συνάδελφος μάλλον.. Ρε συ έλεος, καταλαβαίνεις πως είναι ότι να ναι η φάση..
    Τέλος πάντων, θεωρώ πως μόνη σου σκάβεις το λάκο σου και χάνεις την αυτοπποίθησή σου γιατί ασχολείσαι με καταστάσεις και ανθρώπους που ένας άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό και τα συναισθήματά του δεν θα ασχολιόταν..
    Βάλε τα όρια σου διακριτικά αλλά συγκεκριμένα, μιλα τους ευγενικά αλλά τυπικά και βουρ στην πόλη για περιπέτειες :)

Δίκιο έχεις.....απλά έχω κολλήσει. Με την φάση...με τον τύπο....
    Μάλλον έχω την ψευδαίσθηση πως όσο πιο συχνά βρίσκομαι κοντά του τόσο το καλύτερο...ναι βρισκόμαστε και μαζί απλά δεν μου φτάνει. Αρχίζω να ξυπνάω σιγά σιγά γιατί βλέπω πως το είναι μου αντιδρά πλέον...
    Πάντως όπως και να χει η καθημερινότητα στη δουλειά παραμένει σκληρή..
    Σ.ευχαριστω!

Θεωρείς ότι είναι σκληρη και για άλλους ή για σένα;
    Κάνετε παρέα όταν σχολάσετε και βγαίνετε;

Χμ θεωρώ ότι ίσως είναι λίγο σκληρότερη για μένα γτ μάλλον είμαι πιο ευαίσθητουλι...

Ναι συνέχεια συμβαίνει αυτό και γενικά σκηνικά που δύσκολα ξεφεύγεις...το ότι θέλω να το αλλάξω είναι σίγουρα μια καλή αρχή

Senior Member
    Quote Originally Posted by No love no glory View Post
    Δίκιο έχεις.....απλά έχω κολλήσει. Με την φάση...με τον τύπο....
    Μάλλον έχω την ψευδαίσθηση πως όσο πιο συχνά βρίσκομαι κοντά του τόσο το καλύτερο...ναι βρισκόμαστε και μαζί απλά δεν μου φτάνει. Αρχίζω να ξυπνάω σιγά σιγά γιατί βλέπω πως το είναι μου αντιδρά πλέον...
    Πάντως όπως και να χει η καθημερινότητα στη δουλειά παραμένει σκληρή..
    Σ.ευχαριστω!

πραγματικα, προκειται για ψευδαισθηση και πρεπει να το καταλαβεις, αλλιως θα τα κανεις ακομα χειροτερα...
    καποιος που δεν ειναι σιγουρος και μαλλον σε αποφευγει κι ας ειχατε τις στιγμες σας, οσο περισσοτερο τον κυνηγας (δεν εννοω οτι τον παρακαλας, εννοω αυτο που κανεις να προσπαθεις να βρισκεσαι διπλα του εστω και σε παρεες), τοσο πιο μακρια θα φευγει.
    πιστεψε με, οτι ετσι ειναι.μονο αν σε αισθανθει αυτονομη , που κοιτας την ζωη σου και τα ενδιαφεροντα σου, μπορει να ασχοληθει, κι αυτο ΜΟΝΟ αν εχει καποιο ποθο.
    αν του εισαι αδιαφορη, και στο forbes να σε βλεπει φωτογραφιες, ουτε θα ασχοληθει..

αυτα που λες με τις υποχρεωτικες συναδελφικες παρεες, ειναι εντελως υπερβολικα, οπως σου ειπαν κι αλλοι.
    ειναι στο χςερι σου και ορια να βαλεις και να μην κανεις παρεες που δεν σου αρεσουν. ελεος. δεν ειστε και στο φεγγαρι.
    στην τελικη, μεινε και μονη σου μεχρι να βρεις παρεα. τι θα παθεις;

κατα την γνωμη μου, δεν εισαι "ευαισθητουλι", εισαι τερμα ανασφαλουλι...
    Last edited by Remedy; 18-06-2019 at 09:38.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Quote Originally Posted by No love no glory View Post
    Καλησπέρα και ότι καλύτερο σε όλους!

Αλήθεια, πως την παλεύεις στην δουλειά όταν οι συνάδελφοι σου έχουν σχηματίσει κλικες στις οποίες δεν ανήκεις, στη λένε με το παραμικρό, είναι διπρόσωποι, μπλέκονται στα προσωπικά σου και τονίζουν μανιωδώς λάθη και παραλείψεις σου για να νιώσουν ανώτεροι;;;;

Ααα το κερασάκι στην τούρτα. Είμαι " αναγκασμένη" να κάνω παρέα μαζί τους γιατί είμαστε από αλλη πολη και δεν έχουμε άλλες παρέες άσε που παρεξηγούνται όταν δεν ακολουθείς. Να μην αναφέρω πως κάποιοι στην αρχή το παιζαν φίλοι για να έρθουν κοντά να μάθουν προσωπικά και μετα δεν τους έκανα

Όχι μισό δεν είναι αυτό το κερασάκι στην τούρτα ( αν κάνεις θυμάται πρόσφατο σχετικό ποστ) αλλά το ότι έχω εμπλακεί με συνάδελφο μου σε ας το πούμε ερωτική ιστορία. Α και στη δουλειά όλοι το υποπτεύονται και το κουτσομπολευουν τρελα.

Ξέρω ξέρω η φαση θυμίζει πενταήμερη ωστόσο τελευταία η κατάσταση είναι ανυπόφορη .. οκ είναι κάνα δυο άτομα με τα οποία είμαι κοντά και είναι εντάξει Αλλαααα όλοι οι αλλοι είναι παντού.
    Για πείτε πως στο καλό μπαίνουν όρια εδώ;;;;
    Πως είσαι λειτουργικός στη δουλειά και πιστός στον εαυτό σου;; Πως ξαναζεις την καθημερινότητα σου όπως την θες;;
    Ουφ σκασμενη είμαι.
    Ευχαριστώ!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι αναγκασμένη να τα υποστείς και να τα ανεχεσαι όλα αυτά??αν δεν σου αρέσει..είτε σαν δουλειά είτε σαν συνερδεφικοτητα είτε οτιδήποτε άλλο.καντην με ελαφρά..

Είμαι ρε γαμωτο
    Πολύ σωστά τα λες. Απλά για την ιστορία ο τύπος είναι σε φάση που μου λέει οπότε θέλω είμαι ελεύθερη να τον προσεγγίσω και καλά και έχει ρίξει όλη την ευθύνη πάνω μου και ώρες ώρες πραγματικά σκάω και θέλω να τον δω να του μιλήσω και δύσκολα μπορώ να σταματήσω απ'το να μην κάνω κίνηση. Κελεπουρι βρήκα πάλι το ξέρω. Ξέρω πως δεν θα βγάλει πουθενά έτσι απλά τον βλέπω στη δουλειά μουντρουχο και τρελαίνομαι θέλω να δω τι συμβαίνει. Μάλλον πρέπει να χαλαρώσω ναι. Στην προσπάθεια ακόμα...

Page 1 of 2 12 LastLast