ΠΕΙΣΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

ΠΕΙΣΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ .ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΔΙΑΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΦΗΤΙΚΗ .ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΝΑ.ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΦΡΑΣΗ <<ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ >> .ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΣΑΝ ΜΗΝΥΜΑ .ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;; ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ .ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΒΑΡΙΑ ΙΔΨ .ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΡΗΞΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ...ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ Η ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΤΙΚΑΡΕΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΗ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΑΩ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

βρε Fighter δεν εχεις μαθει να διαχειριζεσαι τις σκεψεις που περνανε σαν αεροπλανα απο τον ουρανο του μυαλου σου...

Οταν βλεπεις ενα αεροπλανο στον ουρανο, καθεσαι και σκεφτεσαι διαφορα? οχι, αδιαφορεις. Αυτο κανε και με τις σκεψεις αυτες.

Μηπως σε βοηθαει να επαναλαμβανεις μια ατακα στο μυαλο σου συνεχως, σαν το μαντρα των βουδιστων? για δοκιμασε το! εγω το κανω οταν ειμαι στο λεωφορειο, σε μια ουρα, βαριεμαι κλπ.
    πχ -τα καλυτερα ερχονται. Ειμαι εδω, δυνατος και υγιης. Τα καταφερνω ολα μια χαρα. κλπ

Να ρωτησω, ο ιδεοψυχαναγκασμος εχει διαφορα απο τον ψυχαναγκασμο?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    βρε Fighter δεν εχεις μαθει να διαχειριζεσαι τις σκεψεις που περνανε σαν αεροπλανα απο τον ουρανο του μυαλου σου...

Οταν βλεπεις ενα αεροπλανο στον ουρανο, καθεσαι και σκεφτεσαι διαφορα? οχι, αδιαφορεις. Αυτο κανε και με τις σκεψεις αυτες.

Μηπως σε βοηθαει να επαναλαμβανεις μια ατακα στο μυαλο σου συνεχως, σαν το μαντρα των βουδιστων? για δοκιμασε το! εγω το κανω οταν ειμαι στο λεωφορειο, σε μια ουρα, βαριεμαι κλπ.
    πχ -τα καλυτερα ερχονται. Ειμαι εδω, δυνατος και υγιης. Τα καταφερνω ολα μια χαρα. κλπ

Δεν εχω μάθει ακομα να διαχειρίζομαι ακομα τις σκεψεις μου ...με φοβίζουν και νομίζω οτι ειναι προφητικές ...φοβάμαι οτι μου λενε τι θα γίνει ...

Banned
    Quote Originally Posted by fighter View Post
    Δεν εχω μάθει ακομα να διαχειρίζομαι ακομα τις σκεψεις μου ...με φοβίζουν και νομίζω οτι ειναι προφητικές ...φοβάμαι οτι μου λενε τι θα γίνει ...
    αυτο απο που το θεωρεις? Εχει βγει καμια ως τωρα αληθινη? Ξερω απο τον Αυγουστο που μας περασε εγραφες πως ειναι το τελος σου αλλα αφου βλεπεις οτι δεν γινεται, γιατι τις θεωρεις προφητικες αυτες τις σκεψεις? Ισως ενα βιβλιο θα σε βοηθουσε πιο πολυ απο οτι η αγωγη, αλλα και παλι δεν ξερω...

Και γιατί δεν κάνεις ψυχοθεραπεία να δεις πόθεν έρχεται αυτό το βάσανο;

Σημερα ξυπνησα και ημουν καλα...βγηκα για ψωνια κι ακουγα μουσικη στο αυτοκινητο...πριν παρκαρω σκεφτομαι το επομενο τραγουδι που θα ακουσω θα ναι του Ρεμου...εκλεισα το ραδιοφωνο για να μην ακουσω ποιο τραγουδι θα παιξει μετα...πηγα ψωνισα και λιγο πριν μπω στο αμαξι λεω αν τωρα που θα μπω παιζει ρεμο στο ραδιοφωνο θα πεθανω....ανοιξα το ραδιοφωνο κι εκεινη την ωρα τελειωνε ενα τραγουδι του ρεμου...εχω αναστατωθει πολυ...αυτες οι συμπτωσεις που πεφτω μεσα με εχουν τρελανει...

Senior Member

(σόρυ που απαντώ αντί του fighter).....

Το ίδιο είναι, αλλά μπορεί να υπάρχει και κατα-ναγκασμός όπου πλέον το ατομο κάνει κάποιες συγκεκριμένες πράξεις (με συγκεκριμένη σειρά) ή τις επαναλαμβάνει πολλές φορες (αυτό τον κάνει να διώχνει το άγχος που νιώθει) ή ακόμη μπορεί να βάζει τις ιδέες του σε μια σειρά ώστε να (ή να μην) γίνει κάτι (το άτομο το ίδιο θεωρεί ότι έτσι πρέπει ν γίνει)....

Senior Member
    πηγα ψωνισα και λιγο πριν μπω στο αμαξι λεω αν τωρα που θα μπω παιζει ρεμο στο ραδιοφωνο θα πεθανω....ανοιξα το ραδιοφωνο κι εκεινη την ωρα τελειωνε ενα τραγουδι του ρεμου...εχω αναστατωθει πολυ...
    μόλις έκανες αυτή την σκέψη ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ έπρεπε να λειτουργήσεις όπως περιγράφεις την πρώτη φορά (που λες ότι έκλεισες το ραδιοφωνο για να μην ακούσεις το τραγούδι).....δλδ, δεν έπρεπε να το ανοίξεις καν...

αυτες οι συμπτωσεις που πεφτω μεσα με εχουν τρελανει...

μ'αρέσει να τις αποκαλώ πιθανότητες και όχι συμπτώσεις ...προσπαθησε να το δεις έτσι....δλδ, αν έχω στο αμάξι έναν σταθμό που παίζει λαικοποπ....ναι, το πιο πιθανό όταν το ανοίξω είναι να ακούσω Ρέμο (μιας κ ειναι κ πολύ γνωστός)....... οπότε σιγά την σύμπτωση που έπεσες μέσα...υπάρχουν πολλές πιθανότητες πολλά άτομα να κάνουν την ίδια σκέψη κ να πέσουν μέσα....δεν σημαίνει απολύτως τίποτα....μη το συνδυάζεις με άλλα γεγονότα

αν όμως είχα το ραδιο σε καποιο ροκ σταθμό....δεν πα να έλεγε το μυαλό ότι θα ακούσω Ρέμο, μόλις το ανοιγα δεν θα υπήρχε καμιά πιθανότητα

Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    μόλις έκανες αυτή την σκέψη ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ έπρεπε να λειτουργήσεις όπως περιγράφεις την πρώτη φορά (που λες ότι έκλεισες το ραδιοφωνο για να μην ακούσεις το τραγούδι).....δλδ, δεν έπρεπε να το ανοίξεις καν...

μ'αρέσει να τις αποκαλώ πιθανότητες και όχι συμπτώσεις ...προσπαθησε να το δεις έτσι....δλδ, αν έχω στο αμάξι έναν σταθμό που παίζει λαικοποπ....ναι, το πιο πιθανό όταν το ανοίξω είναι να ακούσω Ρέμο (μιας κ ειναι κ πολύ γνωστός)....... οπότε σιγά την σύμπτωση που έπεσες μέσα...υπάρχουν πολλές πιθανότητες πολλά άτομα να κάνουν την ίδια σκέψη κ να πέσουν μέσα....δεν σημαίνει απολύτως τίποτα....μη το συνδυάζεις με άλλα γεγονότα

αν όμως είχα το ραδιο σε καποιο ροκ σταθμό....δεν πα να έλεγε το μυαλό ότι θα ακούσω Ρέμο, μόλις το ανοιγα δεν θα υπήρχε καμιά πιθανότητα
    Καλα τα λες ...μολις τα σκεφτώ πιο ψύχραιμα το βλέπω όπως λες ...λόγω ΙΔΨ τα παιρνω προσωπικά και επειδή λέω απο πριν αν συμβει αυτο θα πεθάνω τρομοκρατουμαι ...εχεις δίκιο

Senior Member
    ο γιατρός τι σου λέει....δεν έχεις δει βελτίωση...?

πόσο καιρό σε ταλαιπωρεί....

έχεις συσσωρευμένο άγχος?....πρέπει να αναζητήσεις (μαζί με τον γιατρό σου) την πηγη αυτού του άγχους αν δεν το έχετε κάνει ήδη...

πρέπει να δίνεις σημασία σε ΜΙΑ και ΜΟΝΟ ΣΚΕΨΗ....και ποια είναι αυτή....?

ότι οι σκέψεις που κάνεις είναι απλά σκέψεις και δεν μπορούν να σε βλάψουν....μόνο εσύ τις τροφοδοτείς με δύναμη....όσο τις δίνεις σημασία τόσο περισσότερο αυτές δυναμώνουν....

όλοι κάνουμε σκέψεις και αρκετά "περίεργες" ... δεν είναι κακό...άνθρωποι είμαστε ...είναι στη φύση μας...να θυμάσαι ότι δεν μπορούν ν σε βλάψουν...βρες κάτι να απασχολείς το μυαλό σου....

εύκολο μπορεί ν μην είναι αλλά χρειάζεται προσπάθεια

Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    ο γιατρός τι σου λέει....δεν έχεις δει βελτίωση...?

πόσο καιρό σε ταλαιπωρεί....

έχεις συσσωρευμένο άγχος?....πρέπει να αναζητήσεις (μαζί με τον γιατρό σου) την πηγη αυτού του άγχους αν δεν το έχετε κάνει ήδη...

πρέπει να δίνεις σημασία σε ΜΙΑ και ΜΟΝΟ ΣΚΕΨΗ....και ποια είναι αυτή....?

ότι οι σκέψεις που κάνεις είναι απλά σκέψεις και δεν μπορούν να σε βλάψουν....μόνο εσύ τις τροφοδοτείς με δύναμη....όσο τις δίνεις σημασία τόσο περισσότερο αυτές δυναμώνουν....

όλοι κάνουμε σκέψεις και αρκετά "περίεργες" ... δεν είναι κακό...άνθρωποι είμαστε ...είναι στη φύση μας...να θυμάσαι ότι δεν μπορούν ν σε βλάψουν...βρες κάτι να απασχολείς το μυαλό σου....

εύκολο μπορεί ν μην είναι αλλά χρειάζεται προσπάθεια
    εχω ιδψ απο 8 ετων απλα εγινε πολυ εντονη στα φοιτητικα μου χρονια λογω στρες ...ειμαι 28 ετων τωρα...εχω περασει απο πολλες εμμονες...εδω και 6 χρονια φοβαμαι οτι προαισθανομαι η οτι μου ερχονται μηνυματα πως θα πεθανω το βραδυ στον υπνο μου...επισης πολλες φορες κολλαω σε ημερομηνιες και πιστευω καποιες μερες οπως για παραδειγμα οταν συμβαινει κατι χαρμοσυνο οτι θα πεθανω...εχω αλλαξει 6 γιατρους...τωρα μολις ξεκινησα με καινουργιο και ειμαι σε νεα αγωγη και βλεπουμε...θελει πολυ προσπαθεια το ξερω...μακαρι να καταφερω να τις βλεπω απλα σαν σκεψεις και να μη με ενοχλουν...τι να πω μακαρι να πανε ολα καλα

Fighter, απλα ΔΕΝ τους βαζεις σημασια! αδιαφορεις!
    εγω ποτε δεν ειχα τοσο μεγαλη εμμονη με σκεψεις τετοιες... οτι μου περνουσαν απο το μυαλο ναι, αλλα οχι σε τετοιο σημειο...

Emafil επειδη οπως σε διαβαζω, μου φαινεσαι κατατοπισμενη σε θεματα ψυχαναγκασμου, πιστευεις οτι ο εθισμος ειναι ενα ειδος καταναγκασμου?
    και 2ον, αν ο ψυχαναγκασμος μας αφορα μαλλον στον τροπο που λειτουργουμε παρα σε εμμονες ιδες οπως εδω του νηματοθετη, δηλαδη πιστευω οτι για να πετυχω πρεπει να κανω τα α, β, γ πραγματα σαν ρομποτακι, αν εχω εκπαιδευθει ετσι πως στο καλο επανεκπαιδευομαι??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

εχω ιδψ απο 8 ετων απλα εγινε πολυ εντονη στα φοιτητικα μου χρονια λογω στρες ...ειμαι 28 ετων τωρα...
    απορω πως καταφερες και πηρες πτυχιο με τετοιες εμμονες... προς Θεου, δεν σε υποτιμω!! εννοω οτι τετοιες σκεψεις ειναι εξαιρετικα ανασταλτικες...

απορω πως καταφερες και πηρες πτυχιο με τετοιες εμμονες... προς Θεου, δεν σε υποτιμω!! εννοω οτι τετοιες σκεψεις ειναι εξαιρετικα ανασταλτικες...
    Δυσκολεύτηκα αλλα τα κατάφερα με επιμονή ...ειναι μεγάλο εμπόδιο αυτές οι σκεψεις σε οτι κι αν κανεις !!!

Senior Member
    Emafil επειδη οπως σε διαβαζω, μου φαινεσαι κατατοπισμενη σε θεματα ψυχαναγκασμου, πιστευεις οτι ο εθισμος ειναι ενα ειδος καταναγκασμου?
    και 2ον, αν ο ψυχαναγκασμος μας αφορα μαλλον στον τροπο που λειτουργουμε παρα σε εμμονες ιδες οπως εδω του νηματοθετη, δηλαδη πιστευω οτι για να πετυχω πρεπει να κανω τα α, β, γ πραγματα σαν ρομποτακι, αν εχω εκπαιδευθει ετσι πως στο καλο επανεκπαιδευομαι??
    δεν ξέρω...όταν λες "εθισμό" ...έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου...?

ΜΑ ο ψυχαναγκασμός είναι ιδεες...και επανάληψη (δεν έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας μας)....σε σημείο που να κάνει κάποιον δυσλειτουργικό

Είναι διαφορετικό το να ακολουθώ μια ρουτίνα....από το ότι αν δεν κάνω κάποια πράγματα με συγκεκριμένη σειρά κάτι κακό θα μου συμβεί...κ το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει έντονο άγχος κ να προσπαθείς με οποιοδήποτε τρόπο να ακολουθήσεις αυτή τη σειρά.....

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα...πηγαίνω - επιστρέφω στην δουλειά και ακολουθώ την ίδια διαδρομή (αυτό είναι ρουτινα) ...αν για κάποιο λόγο ένα πρωί χρειαστεί να περασω από κάπου αλλου πρώτα και "σπάσει" η διαδρομή αυτός που ΔΕΝ έχει ΙΔΨ θα πει "εεε, εντάξει ...δεν τρέχει τίποτα"

Ενώ αυτός που έχει ΙΔΨ θα ξαναγυρίσει πάλι στην αρχή για να ακολουθήσει την ίδια διαδρομή...πιστεύει ότι αν δεν το κάνει έτσι, με τον συγκεκριμένο τρόπο, κάτι κακό θα γίνει στη δουλειά του κ.λ.π. (βιώνει έντονο άγχος)

Αυτό που λες..."πως στο καλο επανεκπαιδευομαι".... ο καθένας μας είναι ξεχωριστή προσωπικότητα...μπλα...μπλα.. .Ότι δουλευει σε μένα σε σένα μπορεί ν μην κάνει τπτ...αν σου δυσκολεύει την καθημερινότητα πρέπει ν επισκεφτείς γιατρό

Προσπαθώ να επικεντρώνω τη σκέψη μου σε αυτό που έγραψα πιο πάνω..."ότι οι σκέψεις που κάνεις είναι απλά σκέψεις και δεν μπορούν να σε βλάψουν....μόνο εσύ τις τροφοδοτείς με δύναμη....όσο τις δίνεις σημασία τόσο περισσότερο αυτές δυναμώνουν...."

Όταν πιάνω τον εαυτό μου να ακολουθεί κάποιο μοτίβο "με" πάω κόντρα κ λέω "όχι, δε θα το κάνεις έτσι....έτσι για σπάσιμο....ν δούμε τι θα γίνει...???" προσπαθώ να εκλογικεύω τη σκέψη μου....

Δεν ξέρω αν βοήθησα κάπως αν κ δεν σου κρύβω ότι το 2ο ερωτημα δεν το πολυκατάλαβα (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω)

Page 1 of 2 12 LastLast