δεν κατανοώ τον καλύτερό μου φίλο πια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
    Senior Member

δεν κατανοώ τον καλύτερό μου φίλο πια

Είμαι 33. Είμαστε φίλοι με τον συγκεκριμένο από τα 15. Από το σχολείο. Κάναμε πολύ παρέα. Στα 20 έφυγα έξω. Ερχόμουν 1 φορά το χρόνο, βρισκόμασταν, σπάγαμε πλάκα, μιλούσαμε μέσω ιντερνετ, καθώς ποτέ δεν είχα φεισμπουκ. Ήταν όλα οκ. Πριν 2 χρόνια έκανε σχέση, άρχισε να χάνεται..κάπως φυσικό. Τον απρίλιο αποφάσισα να γυρίσω Ελλάδα, να προσπαθήσω εδώ να βρώ κάτι. Δεν έχει σημασία τί πανεπιστημία τελείωσα, αλλά ένα από τα πρώτα πράματα που μου είπε ο φίλος μου ήταν 'εδώ δεν θα σε βάλουν μάνατζερ επειδή τελείωσες καλά και ακριβά πανεπιστημία, ούτε επειδή είχες καλές θέσεις΄. Και 'γαρίδα, έχουμε προχωρήσει τις ζωές μας όσους μας άφησες πίσω. δεν έχουμε όλοι χρόνο για καφέ'
    Και προσπαθεί να με πείσει να γίνω μέχρι και..δεν ξέρω και γω τί. Μου στέλνει εργασίες, αγγελίες, για τις πιο απλές δουλειές. Δεν θέλω να ονομάσω κάποιο επάγγελμα και τσάμπα να το προσβάλλω..Επίσης οι γονείς μου και οι 2 έχουν καρκίνο, και έχει η κολλητή μου. Είναι δύσκολα αλλά ανθρώπινα. Η αντίδραση του είναι..'ποπο γαρίδα, τι άτυχη που είσαι, μα πώς είναι τόσο άσχημη η ζωή μαζί σου. και δεν έχεις και τον βιολογικό σου μπαμπά. τόσο αγώνα έχεις να τραβήξεις'. Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Και του τοχω εξηγήσει. Δεν βλέπω ατυχίες. Υπάρχουν ναι κάποιες δυσκολίες, αλλα δεν είμαι γκρινιάρα ουτε μοιρολάτρισσα. Έβαλα να πουλήσω ένα μηχανάκι που είχα παλιό και δεν το χρησιμοποιώ, και μου στειλε να με ρωτήσει άν έχω οικονομικό πρόβλημα για να βοηθήσει. Άλλο ένα παράδειγμα σοβαρό....ο πατέρας μου είναι πατριός μου. Για μένα δεν έχει διαφορά. Επίσης όταν ήμουν μικρή έκανα μια θεραπεία βαρυά και δεν μπορώ να κάνω παιδιά. Το ξέρει. Αλλά συνέχεια,κυρίως όταν είναι και η αραβωνιαστικία μαζί, μου λέει ΄τώρα πια πρέπει να παντρευτείς. να κάνεις παιδιά. να μείνεις εδώ να βοηθάς τους γονείς σου. αυτό πρέπει΄. Εγώ σαν γαριδα δεν βαζω πρεπει στη ζωη μου, και του τοχω πει...αλλα νιωθω πως δεν το σεβεται? και η μελλοντική σύζυγος σοκαρίστηκε όταν είπα πως δεν θέλω δικά μου παιδιά.
    Ξέρω ότι δεν είναι κακός άνθρωπος. Δεν ξέρω όμως τί συμβαίνει. Χαίρεται που ενώ έβγαλα καλα πανεπιστήμια και θέσεις, τώρα είμαι άνεργη? Είναι χαιρέκακος που έχουμε κάποιες χ δυσκολίες? Έχει τόσα πρέπει μέσα του που εγώ δεν τα κατανοώ, και αυτός πλεον τα δικά μου? Μου είναι δύσκολο να το διαχειριστώ, γιατι τον θεωρώ φίλο. Αλλά δεν καταλαβαίνει όταν του τα εξηγώ. Με λυπάται που δεν έχω τον βιολογικό μου πατέρα και όλο το λεει?
    Δεν μου έχει ξανασυμβεί, βλέπω πως τον χάνω ως φίλο. Επίσης μουχει πει ευθέως ότι δεν με καλούνε έξω με την γυναικα του γιατι..δεν έχω σχέση. Έχουμε γενικά τελείως διαφορετικές απόψεις.
    Σορρυ αν ειναι χαζο ποστ, αλλα με προβληματίζει, και σκεφτηκα ισως καποιος εδω ειχε παρομοια εμπειρια.

Senior Member
    Χρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια,μονο τροπο να κοιτανε.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Senior Member
    Αλλαξατε κ εχετε παρει ο καθενας διαφορετικες πορειες ζωης.
    Γενικα οι ανδρες εκτος απο ενα 2% αυτων δειχνουμε λιγοτερη ενσυναισθηση στα λεγομενα μας.
    Δεν μπορω να κρινω τον φιλο σου κ να του βαλω την ταμπελα του χαιρεκακου.
    Αυτο που ξερω ειναι οτι οι μερες της κρισης σε πολλους βγαζουν τα χειροτερα ενστικτα.
    Θα το κρινεις στα δυσκολα αν ειναι σ'αυτη την κατηγορια ο φιλος σου.
    Συμφωνειται πως διαφωνειται στο πως θες την ζωη σου κ αυτο ειναι δικαιωμα σου κ σου προτεινω να το υποστηριξεις αν απο καρδιας θελεις αυτο για σενα. Οι δευτερες σκεψεις μονο αυτοαμφισβητηση κ τυψεις θα φερουν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Senior Member
    πολυ διαφορετικες πορείες ναι, αλλά εγώ τη σέβομαι τη δική του. και δεν την αναφέρω καν. δεν με απασχολεί. και δεν θα έλεγα ποτε σε εναν φιλο, η γνωστο, ότι εγώ έκανα ζωάρα λονδίνο και συ δεν ήσουν τόσα χρόνα μαζί μου άρα προχώρησα στη ζωή μου.....
    αυτό είναι που με προβληματίζει στο κατα πόσο παραμένει φίλος. θεωρεί πως ίσως έτσι μου συμπαραστέκεται? πως έτσι με βοηθάει? γιατί το να μου λέει ότι η ζωή μου είναι γεμάτη ατυχίες...σε μένα ακούγεται αστείο, αν και θα έπρεπει να πω προσβλητικό. δεν είμαι σίγουρη για τις διαθέσεις του, έτσι δεν μπορώ να είμαι σίγουρη αν πλέον μας τελειώσε και μετά τον γάμο δεν θα ξανασχοληθώ

Δεν βρισκω καθόλου χαζό το ποστ σου. Καταλαβαίνω πως είναι κάτι που σε απασχολεί και σε στεναχωρεί και είναι ανθρώπινο αυτό.
    Όπως σου είπε και ο serios πιο πάνω....αλλάζουν οι άνθρωποι, παίρνουνε διαφορετικές πορείες και αυτές δεν συμπίπτουν πάντα. Συνήθως δεν συμπίπτουν γιαυτό και είναι τόσο δύσκολο να κρατηθούν παιδικές ή εφηβικές φιλίες με το πέρασμα των χρόνων.
    Δυστυχώς με τον φίλο σου φαίνεται πως είστε σε αυτή την κατηγορία, δεν συμπίπτουν οι πορείες σας πια. Οι φίλοι δεν είναι για να μας πουν τι να κάνουμε, οι φίλοι είναι για να μας στηρίξουν σε ο, τι κάνουμε ακόμα κι όταν αυτοί το βρίσκουν λάθος.

Κράτα τον εαυτό σου γερά και τα θέλω σου και προχώρα. Όσοι μπορούν να ακολουθήσουν θα το κάνουν για τους άλλους δεν υπάρχει λόγος να χαλιέσαι, μέχρι εκεί μπορούσαν.

Senior Member
    Προσπαθω να αποφευγω να χαρακτηριζω ατομα οταν γινεται περιγραφη μεσω τριτου. Διαλυονται πολλες σχεσεις μ'αυτον τον τροπο.

Απο τα γραφομενα σου υπαρχει η περιπτωση ο φιλος σου να περνουσε ζορια. Ειτε οικονομικα, ειτε μοναξια κτλ κ καταφευγει στην συγκριση των ζωων σας κ απο την μια μερια νιωθει ανωτερος οταν πχ σου λεει για κακοτυχιες κ απο την αλλη κατωτερος οταν σου μιλαει για την ζωη εξωτερικο.
    Η σχεση του απλα ειναι για να δεσει τον γαιδαρο του νομιζω γιατι μεσα του νιωθει ανασφαλης κ χωρις αυτοεκτιμηση. Αυτο συμπεραινω.
    Τον κανει κακο;; Οχι απαραιτητα. Αλλα θα εχει τα χαρακτηριστικα αυτων των ατομων. Πιθανη ζηλεια σε επιτυχιες, κρυμμενη χαρα σε αποτυχιες πχ Αναλογα κ την προσωπικοτητα του.

Senior Member
    Δεν μου φαινεται καθολου αληθινος φιλος ο φιλος σου... Δεν ειναι θεμα ουτε 15χρονης "θητειας" ουτε πορειας κοινης κλπ, θεμα χαρακτηρα ειναι αυτα τα πραγματα κι εκεινος μου φαινεται μια χαρα εαυτουλης, αναισθητος και επιφανειακος απο οσα γραφεις.

Τα οσα γραφτηκαν για το δηθεν 98% των ανδρων που στερουνται ενσυναισθησης ειναι κολοκυθια τουμπανα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Μου θύμισες μια δική μου τέτοια περίπτωση. Φίλη απ το σχολείο, χωρίστηκαν οι δρόμοι μας όταν έφυγα για σπουδές. Πετούσε μικρά μικρά πραγματάκια στην αρχή που δεν έδινα σημασία, με πείραζαν αλλά τα προσπερνούσα γιατί σκεφτόμουν "εντάξει και να ζηλεύει λίγο, ανθρώπινο είναι μωρέ... φίλη μου είναι..." μέχρι που μαζεύτηκαν πολλά τέτοια μικρά. Κι όταν βρέθηκα σε μια δύσκολη φάση της ζωής μου κι έπρεπε να κάνω μια συγκεκριμένη επιλογή εκεί που περίμενα να ακούσω "έλα μη στεναχωριέσαι, θα τα καταφέρεις", τελικά άκουσα το αξέχαστο "απορώ πώς αντέχεις" αφού πρώτα είχε προσπαθήσει να με πείσει για αυτό που εκείνη θεωρούσε σωστό όσο κι αν της εξηγούσα τους λόγους που δεν το έκανα. Αυτή ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι για μένα και της είπα πως δεν έχω ανάγκη από φίλους που με λυπούνται ή που θα μου λένε τι να κάνω. Κρατήσαμε μια τυπική επαφή αλλά μέχρι εκεί, δεν την ήθελα πια στην ζωή μου και θεωρώ πως ήταν από τις πιο σωστές αποφάσεις που πήρα ποτέ.

Member
    Quote Originally Posted by garida View Post
    Αλλά δεν καταλαβαίνει όταν του τα εξηγώ.
    Τι του έχεις πει, και ποια ήταν η αντίδρασή του και οι απαντήσεις του;

μουχει πει ευθέως ότι δεν με καλούνε έξω με την γυναικα του γιατι..δεν έχω σχέση
    Δεν τον ρώτησες γιατί; Και αν ναι, τι σου απάντησε;

Δεν ξέρω αν είναι χαίρεται με την "αποτυχία" σου (διότι μάλλον σαν αποτυχία το βλέπει το ότι γύρισες στην Ελλάδα), αλλά από αυτά που λες μου φαίνεται ότι δεν είναι φίλος σου πλέον. Πολλά μπορεί να συμβαίνουν, από το να τον επηρέασε η αρραβωνιαστικιά του (για οποιονδήποτε λόγο), μέχρι το να ήταν πάντα έτσι αλλά να μην είχε την ευκαιρία να εκδηλωθεί, καθώς Α. στο λύκειο δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός και η σύγκριση που λαμβάνει χώρα έξω στην αγορά εργασίας και Β. τον έβλεπες μια φορά τον χρόνο ή του μιλούσες από θέση "ισχύος", οπότε και να σε φθονούσε δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να πάρει τη ρεβάνς.

Θα συμφωνήσω με την serios, δεν είναι εύκολο ούτε χρήσιμο να βιαζόμαστε να βάλουμε ταμπέλες στους ανθρώπους, αλλά είναι καθόλα επιθυμητό να κρίνουμε εάν ένας άνθρωπος μας βλάπτει ή μας ωφελεί, μας πηγαίνεις μπροστά ή πίσω. Στην τελική, αν μας ταιριάζει ή όχι. Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά τι συμβαίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση χωρίς να γνωρίζει και την "άλλη" πλευρά, αλλά αν τα πράγματα ισχύουν ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφεις τότε προσωπικά θα απομακρυνόμουν από μια τέτοια συναναστροφή. Χωρίς να κάνω σκηνή. Απλά θα εξαφανιζόμουν από τη ζωή του.

Υ.Γ. Και ναι συμφωνώ με τον oboro, τα όσα εγράφησαν για το δήθεν 98% των ανδρών που στερούνται ενσυναίσθησης είναι κολοκύθια τούμπανα. Άντε μη βγάλω τη μπουλντόζα από το γκαράζ και ξεθάψω το γνωστό στερεότυπο πως γυναικείες φιλίες δεν υπάρχουν και η μία κοιτάει να βγάλει το μάτι της άλλης! :-P

Senior Member
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Προσπαθω να αποφευγω να χαρακτηριζω ατομα οταν γινεται περιγραφη μεσω τριτου. Διαλυονται πολλες σχεσεις μ'αυτον τον τροπο.

Απο τα γραφομενα σου υπαρχει η περιπτωση ο φιλος σου να περνουσε ζορια. Ειτε οικονομικα, ειτε μοναξια κτλ κ καταφευγει στην συγκριση των ζωων σας κ απο την μια μερια νιωθει ανωτερος οταν πχ σου λεει για κακοτυχιες κ απο την αλλη κατωτερος οταν σου μιλαει για την ζωη εξωτερικο.
    Η σχεση του απλα ειναι για να δεσει τον γαιδαρο του νομιζω γιατι μεσα του νιωθει ανασφαλης κ χωρις αυτοεκτιμηση. Αυτο συμπεραινω.
    Τον κανει κακο;; Οχι απαραιτητα. Αλλα θα εχει τα χαρακτηριστικα αυτων των ατομων. Πιθανη ζηλεια σε επιτυχιες, κρυμμενη χαρα σε αποτυχιες πχ Αναλογα κ την προσωπικοτητα του.
    η αλήθεια είναι πως είναι ένας άντρας χωρίς εμπειρίες με γυναίκες, βιαζόταν να κάνει οικογένεια κτλ. το ιδιο και η κοπελα. ειναι της φάσης τώρα είμαστε 35 δεν μας πέρνει άλλο γιατί 'πρέπει' να κάνουμε παιδια.
    οικονομικά ζόρια δεν είχε όχι. έμενε με γονείς και δούλευε ταυτόχρονα.

Για αρχή χαιρομαι που γνωρίζω επιτελους μια γυναικα που δεν εχει φβ :) (ουτε εγω εχω)

Προτείνω να μη μπεις στο τρυπακι να αναλυσεις και να σκεφτείς το ΓΙΑΤΙ ο φιλος σου τα σκέφτεται αυτα, γιατι και δεν μπορουμε να γνωρίζουμε αλλα και μπορει να αδικησουμε με εικασιες. Επικεντρώσου στο οτι τα λέει και κατα πόσο σε επηρεάζει αυτό. Το αν σε χαλαει αρκετα ωστε να του το πεις, ή το αν δε θα πεις τιποτα και απλα θα αρεωσεις την παρεα.. ειναι δικη σου αποφαση, νομιζω δε μπορει ευκολα καποιος να σου προτεινει το "σωστο" μονοπατι.

Το να παντρευτεις και να "κανεις παιδια", δεν ειναι κακο σα συμβουλη. βοηθαει πιστευω το να περνας την όποια δυσκολη ζωη οταν εχεις και ενα καλο συντροφο. Το "κανεις παιδια" μπορει (και πρέπει) να σημαινει να αποκτήσεις παιδια, κάτι το οποίο μπορεις και θα το πρότεινα κι εγω, ευλογία είναι τα παιδιά και διπλή μαλιστα να υιοθετήσεις ένα (ή και 4 :) ).
    Τα "πρέπει" τα βλεπω ως προτάσεις .. δηλαδη "πρεπει" (= προτείνω) να κανεις "αυτο" γιατι πιστεύω θα σου φερει ευτυχία.
    Θα ελεγα να εισαι χαλαρη και ακομα και αν είναι χαιρέκακος (που δε γνωριζουμε, γιαυτο μην εικαζεις και παίρνεις τζαμπα αμαρτια) εσύ κανεις αυτό που πιστεύεις οτι ειναι σωστό για σενα, μην προσπαθείς καν να υπερασπιστεις ιδιαιτερα την γνωμη σου αν δεις οτι ο αλλος ειναι φανατικος, ουτως η αλλως το τι λεει ... δεν εχει αντικτυπο στη ζωη σου αν δε το αφησεις εσυ να εχει.

"Επίσης μουχει πει ευθέως ότι δεν με καλούνε έξω με την γυναικα του γιατι..δεν έχω σχέση." Δυστυχως αυτο ισχύει γενικα, ζευγαρακια με ζευγαρακια κτλ.. δεν λεω οτι παντα ετσι ειναι .. αλλα .. παιζει ..

Μακαρι να βρεις και καλη δουλεια και καλο ταιρι, η ζωη ειναι πάλη και αγωνιζομαστε, μέχρι τοτε μη δινεις σημασια και υπεραναλυεις και πολυ τα λεγομενα αυτου του είδους. Δεν υπαρχει λογος. Βγες με καμια φιλη ελευθερη, πιο καλα, να βρεις και ταιρι ;) ... η ζωη ειναι σκληρη με αυτου που έχουν καρκινο και ειδικα σε μικρη ηλικια, και λιγότερο με τους γύρο που τους συμπαραστέκονται, ή αλλιως... "Απ' έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει" μακαρι να μη μπουμε ποτε στο χορό.

Η φιλη σου αυτη που έχει καρκινο δε βγαίνει? δε βγαινετε μαζι? Καλυτερη παρεα μου ακουγεται αποτι τον "βολεμενο" (δε το λεω με κακία).

Senior Member
    Quote Originally Posted by Jason IV View Post
    Τι του έχεις πει, και ποια ήταν η αντίδρασή του και οι απαντήσεις του;

Δεν τον ρώτησες γιατί; Και αν ναι, τι σου απάντησε;
    λέει πως προσπαθεί να μου συμπαρασταθεί. Και μετα τονίζει ότι είναι φίλος μου, αλλά η ζωή μου είναι τόσο άτυχη και δύσκολη. και επιμενω να του λέω ότι εγώ είμαι μια χαρά. δεν τα βλέπω όπως αυτός. σε σημείο που καμιά φορά μου δημιουργεί τύψεις ότι δεν στενοχωριέμαι αρκετά για τους γονείς μου.

η αρραβωνιαστηκια είναι μια δύσκολη περίπτωση ανθρώπου, που όλα τις μυρίζουν και όλοι την ενοχλούν. έκανε δωμάτιο για το μωρό ,και αγόρασε πορτ μπεμπε κτλ, χωρίς ακόμα ναναι έγκυος

Senior Member
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post

Το να παντρευτεις και να "κανεις παιδια", δεν ειναι κακο σα συμβουλη. ---> δεν μπορώ να κάνω βιολογικά παιδιά. και η άποψή μου για υιοθεσία τους σοκάρει.

Η φιλη σου αυτη που έχει καρκινο δε βγαίνει? δε βγαινετε μαζι? Καλυτερη παρεα μου ακουγεται αποτι τον "βολεμενο" (δε το λεω με κακία).
    ναι η φίλη αυτή είναι καρντάσι. αλλα κανει πολυ δυσκολες χημειοθεραπιες. δεν μπορεί να σηκωθεί απτο κρεβάτι. προς το παρόν. σε λίγο καιρό θα ανακτήσει δυνάμεις

λέει πως προσπαθεί να μου συμπαρασταθεί. Και μετα τονίζει ότι είναι φίλος μου, αλλά η ζωή μου είναι τόσο άτυχη και δύσκολη. και επιμενω να του λέω ότι εγώ είμαι μια χαρά. δεν τα βλέπω όπως αυτός. σε σημείο που καμιά φορά μου δημιουργεί τύψεις ότι δεν στενοχωριέμαι αρκετά για τους γονείς μου.

η αρραβωνιαστηκια είναι μια δύσκολη περίπτωση ανθρώπου, που όλα τις μυρίζουν και όλοι την ενοχλούν. έκανε δωμάτιο για το μωρό ,και αγόρασε πορτ μπεμπε κτλ, χωρίς ακόμα ναναι έγκυος
    α ετσι εξηγουνται ολα.. μακριαααα :) δε θελω να βαλω ταμπελες... αλλα αυτα με τρομαζουν.

Καλή μου κοπελα, μη δινεις σημασια, ζουσες στο λονδινο, σπουδασες κτλ. Μη χανεις χρονο με το γιατι τα λεει κτλ.. το χειροτερο που μπορει να κανει ειναι να σε επιρεασει αρνητικά, μη το αφησεις... ακου τον σαν φιλο (καλος ή οχι) οκ εχει μια αποψη.. και τελος, μη το ζαλισεις το θεμα, δεν αξιζει.. εχεις σημαντικοτερα πραματα να κανεις. Αστο να πεσει, μη το γυρισεις σε κοντα, δεν αξιζει. Ρόδα ειναι και γυριζει!

Senior Member
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν βρισκω καθόλου χαζό το ποστ σου. Καταλαβαίνω πως είναι κάτι που σε απασχολεί και σε στεναχωρεί και είναι ανθρώπινο αυτό.
    Όπως σου είπε και ο serios πιο πάνω....αλλάζουν οι άνθρωποι, παίρνουνε διαφορετικές πορείες και αυτές δεν συμπίπτουν πάντα. Συνήθως δεν συμπίπτουν γιαυτό και είναι τόσο δύσκολο να κρατηθούν παιδικές ή εφηβικές φιλίες με το πέρασμα των χρόνων.
    Δυστυχώς με τον φίλο σου φαίνεται πως είστε σε αυτή την κατηγορία, δεν συμπίπτουν οι πορείες σας πια. Οι φίλοι δεν είναι για να μας πουν τι να κάνουμε, οι φίλοι είναι για να μας στηρίξουν σε ο, τι κάνουμε ακόμα κι όταν αυτοί το βρίσκουν λάθος.

Κράτα τον εαυτό σου γερά και τα θέλω σου και προχώρα. Όσοι μπορούν να ακολουθήσουν θα το κάνουν για τους άλλους δεν υπάρχει λόγος να χαλιέσαι, μέχρι εκεί μπορούσαν.
    είναι δύσκολο να μηδενίσεις μια φιλία ετών. γιατί πάντα έχεις δεύτερες σκέψεις. το άλλο σκ είναι ο γάμος, θα πάω τυπικά, και θα δώ πως θα εξελιχθεί. αλλά αυτό που μου δημιουργεί πλέον αυτή η φιλία είναι σύγχυση και τύψεις. δλδ το οτι συνέχεια μου τονίζει να μην αφήσω τον πατριό μου που είναι άρρωστος για να φύγω σε άλλη πόλη η χώρα για δουλειά, αν και έχω ανάγκη να δουλέψω, με πληγώνει. γιατί λέω..μήπως δεν τους αγαπάω αρκετά? μηπως δεν στενοχωριεμαι αρκετα?οι δικοί μου φυσικά δεν το βλέπουν έτσι, αλλά αυτή η κριτική-ίσως απλά διαφορετική άποψη ζωής απο μεριάς φίλου- με ζορίζει εσωτερικά. και γενικά είμαι άτομο που μιλάει ήρεμα, δεν κλαίγομαι. όταν θα με πάρει τηλ πχ με ρωτάει τι κάνει ο πατριος λεω οκ ενταξει, πηγαμε στον ογκολογο και ακολουθουμε τι μας λέει..απανταει σε φαση ''ο ρε γαριδα, τι τραβας. τι ζωη ειναι αυτη. πο ρε κοριτσι μου. δυσκολα. απο παντου ατυχιες!! υπομονη. υπομονη. μην πας αθηνα για δουλεια, μην φυγεις εξω. τωρα πρεπει να μεινεις εκει. να στηριξεις την οικογενεια. να βρεις και εναν να συγκατοικησετε. στην αρχη θα βρεις δουλεια με 300ε. σιγα σιγα ισως ανεβεις'.

Page 1 of 3 123 LastLast