δεν κατανοώ τον καλύτερό μου φίλο πια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
    Senior Member
    η άποψή μου για υιοθεσία τους σοκάρει.
    Εντελώς τραγικό να τους σοκαρει αυτο, τους λυπάμε ήδη. Μη γινω κακος τωρα μεσημεριατικα.
    (Πέρα απο την ανατριχιαστικο, οτι αγοραζει πραματα για μωρο πριν μεινει εγγυος).
    Τις ευχες μου στη φίλη σου, να βγει δυνατή και να ειναι μονο μια κακη αναμνηση αυτο που περναει.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Εντελώς τραγικό να τους σοκαρει αυτο, τους λυπάμε ήδη. Μη γινω κακος τωρα μεσημεριατικα.
    (Πέρα απο την ανατριχιαστικο, οτι αγοραζει πραματα για μωρο πριν μεινει εγγυος).
    Τις ευχες μου στη φίλη σου, να βγει δυνατή και να ειναι μονο μια κακη αναμνηση αυτο που περναει.

ευχαριστώ :)

Senior Member
    Δεν νομίζω ότι ο φίλος σου έχει κακές προθέσεις, απλά δεν έχετε κοινό τρόπο σκέψης και δεν νομίζω ότι θα μπορούσατε πλέον να κάνετε στενή παρέα όπως παλιά, απλούστατα γιατί έχετε άλλη προσέγγιση στα περισσότερα θέματα και άθελά του σε πληγώνει.Μπορεί να έχεις φίλο κάποιον που έχει διαφορετική αντίληψη σε κάποια πράγματα και σε καλύπτει σε άλλα, όμως όταν πλέον είναι κάποιος σε εντελώς διαφορετικό μήκος κύματος, ε, δεν μπορεί να είναι κολλητός σου. Πρέπει να υπάρχει μία κοινή βάση και αλληλοκατανόηση για να είναι κάποιος φίλος. Αν αυτά έχουν χαθεί, δεν γίνεται. Δεν σημαίνει ότι φταίει κάποιος από τους δύο, έτσι είναι η ζωή.

Senior Member
    Quote Originally Posted by garida View Post
    είναι δύσκολο να μηδενίσεις μια φιλία ετών. γιατί πάντα έχεις δεύτερες σκέψεις. το άλλο σκ είναι ο γάμος, θα πάω τυπικά, και θα δώ πως θα εξελιχθεί. αλλά αυτό που μου δημιουργεί πλέον αυτή η φιλία είναι σύγχυση και τύψεις. δλδ το οτι συνέχεια μου τονίζει να μην αφήσω τον πατριό μου που είναι άρρωστος για να φύγω σε άλλη πόλη η χώρα για δουλειά, αν και έχω ανάγκη να δουλέψω, με πληγώνει. γιατί λέω..μήπως δεν τους αγαπάω αρκετά? μηπως δεν στενοχωριεμαι αρκετα?οι δικοί μου φυσικά δεν το βλέπουν έτσι, αλλά αυτή η κριτική-ίσως απλά διαφορετική άποψη ζωής απο μεριάς φίλου- με ζορίζει εσωτερικά. και γενικά είμαι άτομο που μιλάει ήρεμα, δεν κλαίγομαι. όταν θα με πάρει τηλ πχ με ρωτάει τι κάνει ο πατριος λεω οκ ενταξει, πηγαμε στον ογκολογο και ακολουθουμε τι μας λέει..απανταει σε φαση ''ο ρε γαριδα, τι τραβας. τι ζωη ειναι αυτη. πο ρε κοριτσι μου. δυσκολα. απο παντου ατυχιες!! υπομονη. υπομονη. μην πας αθηνα για δουλεια, μην φυγεις εξω. τωρα πρεπει να μεινεις εκει. να στηριξεις την οικογενεια. να βρεις και εναν να συγκατοικησετε. στην αρχη θα βρεις δουλεια με 300ε. σιγα σιγα ισως ανεβεις'.
    Δεν λέω να μηδενίσεις την φιλία σου φυσικά. Και μένα μου πήρε πολύ χρόνο για να απομακρυνθώ τελικά από την φίλη που έλεγα. Λέω απλά να κρατήσεις τις αποστάσεις σου έτσι ώστε να μην μπορεί να σε επηρεάζει στο επίπεδο που λες, δημιουργώντας σου δηλαδή αρνητικά συναισθήματα. Είναι ολοφάνερο πως έχετε διαφορετική αντίληψη για την ζωή με τον φίλο σου οπότε είναι λογικό να δημιουργούνται τριβές. Γιαυτό κρατάμε με τους ανθρώπους γύρω μας την απόσταση που θεωρούμε πως αντέχουμε ή θέλουμε. Όσο περισσότερο προσπαθείτε να "εκβιάσετε" την μεταξύ σας επαφή, τόσα περισσότερα αρνητικά συναισθήματα θα δημιουργούνται και στους δύο και στο τέλος θα σφαχτείτε για να στο πω ωμά. Οπότε ακριβώς για να διαφυλαχτεί η φιλία σας τελικά, οφείλετε να πάρετε τις αποστάσεις σας.

Senior Member
    Μη πολύδινεις σημασία κρατά μια απόσταση αν τον αγαπάς. Έμενα μου φαίνεται περίπτωση που τον έχει δέσει χειροπόδαρα η αρραβωνιαστικιά του, πιέζεται αρκετά ψυχολογικά. Μσ εσενα σιγουρα δε θέλει πολλά πάρε δώσε η αρραβωνιαστικιά και σε απομακρύνει ο ίδιος για να αποφύγει πιέσεις. Απλώς μη περιμένεις ποτέ αυτος να τα παραδεχτεί ευθέως τα παραπάνω.

Συμφωνώ με την Σονια. Πως είναι δυνατόν να μην κλαίγεσαι αλλά πάντα η φράση να είναι "πω πω τι τραβάς;; τι ατυχίες σε βρήκαν;; " ενώ είσαι ψύχραιμη αγωνίστρια έχεις ήδη συζητήσει το στόχο σου με τους γονείς σου να μετακομίσεις για εργασία; εμένα αυτό για το παιδί θα με σόκαρε. Ξέχασε τι πέρασες με την υγεία σου; αυτό περί σχέσης το έχουν όλα τα ζευγάρια συνήθως ζηλεύει το ένα άτομο και ανησυχεί. Μάλλον η κοπέλα στη προκειμένη. Αν περισσότερο σε θλίβει η επικοινωνία παρά σε τροφοδοτεί θετικά τότε ίσως είναι καλύτερο να αραιωσεις την επικοινωνία. Σε δική μου περίπτωση με φίλη ετών απλά πήρα απόφαση πως είχαμε αλλάξει και δεν υπήρχε πλέον ουσιαστικο δέσιμο. Ηρέμησα προσωπικά.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Senior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν νομίζω ότι ο φίλος σου έχει κακές προθέσεις, απλά δεν έχετε κοινό τρόπο σκέψης και δεν νομίζω ότι θα μπορούσατε πλέον να κάνετε στενή παρέα όπως παλιά, απλούστατα γιατί έχετε άλλη προσέγγιση στα περισσότερα θέματα και άθελά του σε πληγώνει.Μπορεί να έχεις φίλο κάποιον που έχει διαφορετική αντίληψη σε κάποια πράγματα και σε καλύπτει σε άλλα, όμως όταν πλέον είναι κάποιος σε εντελώς διαφορετικό μήκος κύματος, ε, δεν μπορεί να είναι κολλητός σου. Πρέπει να υπάρχει μία κοινή βάση και αλληλοκατανόηση για να είναι κάποιος φίλος. Αν αυτά έχουν χαθεί, δεν γίνεται. Δεν σημαίνει ότι φταίει κάποιος από τους δύο, έτσι είναι η ζωή.
    συμφωνω.
    επισης, μιλας για κολλητο και φιλο χρονων, ενω απο αυτα που λες προκυπτει οτι ειναι ο εφηβικος σου φιλος. εισασταν φιλοι μεταξυ 15 και 20 και μετα εφυγες...
    ενα διαστημα που οι φιλιες στηριζονται στις καλες προθεσεις και στην διασκεδαση. ουτε σε αποψεις, ουτε σε σταση ζωης. απο εκει και περα, οταν πραγματικα διαμορφωνατε αποψεις και προσωπικοτητα, δεν ειχατε και καμια συχνη επαφη...
    κι αναρωτιεμαι.
    γιατι να εισαι τοσο επηρρεασμενη απο εναν παιδικο (ουσιαστικα) φιλο που ειστε απομακρυσμενοι ηδη εδω και 13 χρονια; (!!!)
    γιατι δεν υπαρχουν ταιριαστοι φιλοι κι ασχολεισαι με το τι σου ειπε αυτος και η αρραβωνιαστικια;;
    εγω θα επικεντρωνομουν περισσοτερο στο να βρω σχεσεις που πραγματικα μου ταιριαζουν και με εκφραζουν, παρα στο να προβληματιζομαι για τον παιδικο μου φιλο που εξελιχθηκαμε διαφορετικα.
    νομιζω οτι οι περισσοτεροι εχουμε τετοιους φιλους που δεν εχουμε πολλα κοινα πλεον, αλλα δεν εχουμε απαιτησεις απο αυτους. εχουμε πιο επιφανειακες σχεσεις και δεν αφηνουμε τις διαφορες μας να μας επηρεαζουν.

και κατι για τις συνεχεις ατυχιες.
    εχω μια φιλη που η ζωη της εδω και... 20 χρονια μπορω να πω, ειναι μια σειρα απο απιστευτες και στρεσογονες δυσκολιες και ατυχιες...
    ετσι νομιζα δηλαδη..
    γιατι εδω και καποιο καιρο εχω διαπιστωσει, οτι για καποιον λογο μιλουσε μονο γι αυτες και παρελειπε οτι την εκανε να ελπιζει ή καθε καλο νεο, τα οποια μαθαινα μονο εκ των υστερων και μονο παρεμπιπτοντως.
    συμπερανα λοιπον, οτι αυτες οι απιστευτες οντως κακοδαιμονιες, ειναι ο τροπος της για να τραβαει την προσοχη, και δεν εχω καν ξεκαθαρισει ακομα, ποιες ηρθαν μονες και δεν τις προκαλεσε η συμπεριφορα της, ποιες ειναι αληθινες και ποιες τραβηγμενες απ τα μαλλια...
    Last edited by Remedy; 07-07-2019 at 11:28.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Συμφωνώ με την Σονια. Πως είναι δυνατόν να μην κλαίγεσαι αλλά πάντα η φράση να είναι "πω πω τι τραβάς;; τι ατυχίες σε βρήκαν;; " ενώ είσαι ψύχραιμη αγωνίστρια έχεις ήδη συζητήσει το στόχο σου με τους γονείς σου να μετακομίσεις για εργασία; εμένα αυτό για το παιδί θα με σόκαρε. Ξέχασε τι πέρασες με την υγεία σου; αυτό περί σχέσης το έχουν όλα τα ζευγάρια συνήθως ζηλεύει το ένα άτομο και ανησυχεί. Μάλλον η κοπέλα στη προκειμένη. Αν περισσότερο σε θλίβει η επικοινωνία παρά σε τροφοδοτεί θετικά τότε ίσως είναι καλύτερο να αραιωσεις την επικοινωνία. Σε δική μου περίπτωση με φίλη ετών απλά πήρα απόφαση πως είχαμε αλλάξει και δεν υπήρχε πλέον ουσιαστικο δέσιμο. Ηρέμησα προσωπικά.
    οχι δεν κλαίγομαι. απλά τα αναφέρω. γιατι να κλαφτώ? για να με λυπηθεί? δεν με ελκύει η λύπηση ούτε η κλάψα. απλά τα συζητάω. θα έλεγα μάλλον ότι είμαι και πολύ ψυχρή όταν τα συζητάω, ίσως και να λέω και κανα αστείο όταν συζητάω σοβαρά. η δική του οικογένεια δεν έχει περάσει καρκίνο. οι δικοί μου έχουν ξαναπεράσει. οπότε για μένα είναι ρουτίνα το να μιλάω για χημείες και ακτίνες. αυτόν ίσως τον σοκάρει όλο αυτό και το θεωρεί κλάψα?
    με πιέζει που μου λέει ότι μου τυχαίνουν όλο άσχημα πράματα. με εκνευρίζει πολύ αυτό, γιατί δεν πιστεύω στην τύχη και γιατί όλοι έχουν δυσκολίες στη ζωή. ..δεν με βοηθάει δλδ λέγοντάς μου τέτοια λόγια τα οποία μάλλον θεωρεί 'παρηγοριά'. γιατιί συνέχεια τονίζει το πόσο προσπαθεί να μου σταθεί. απλα, εγω ποτέ δεν του ζήτησα να μου συμπαρασταθεί. και δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος συμπαράστασης. εγώ βλέπω τη ζωή λίγο πιο απαλά και λίγο πιο ελαφρυά απότι αυτός.
    γύρισα ελλάδα για ναμαι με τους γονείς. αν δεν βρώ δουλειά, τότε ναι, θα ξαναφύγω πλέον, τοχουμε συζητησει και κλείσει αυτό το θέμα γιατί δεν μπορώ να είμαι άνεργη.

αυτό με το παιδί όχι απλά με σόκαρε...αλλά είναι από αυτά τα ζευγάρια που ο σκοπός της ζωής είναι το παιδί.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

εχω μια φιλη που η ζωη της εδω και... 20 χρονια μπορω να πω, ειναι μια σειρα απο απιστευτες και στρεσογονες δυσκολιες και ατυχιες...
    ετσι νομιζα δηλαδη..
    γιατι εδω και καποιο καιρο εχω διαπιστωσει, οτι για καποιον λογο μιλουσε μονο γι αυτες και παρελειπε οτι την εκανε να ελπιζει ή καθε καλο νεο, τα οποια μαθαινα μονο εκ των υστερων και μονο παρεμπιπτοντως.
    συμπερανα λοιπον, οτι αυτες οι απιστευτες οντως κακοδαιμονιες, ειναι ο τροπος της για να τραβαει την προσοχη, και δεν εχω καν ξεκαθαρισει ακομα, ποιες ηρθαν μονες και δεν τις προκαλεσε η συμπεριφορα της, ποιες ειναι αληθινες και ποιες τραβηγμενες απ τα μαλλια...
    οι ατυχίες αυτές για τις οποίες λέω, δεν είναι το ότι απλά ξέρω γω δεν έπιασε η βαφή στα μαλλιά. τονίζω ξανα...οτι για μένα δεν είναι ατυχίες. αυτός τις λέει έτσι. αλλά μιλάμε για τον 3ο καρκίνο του πατριού μου, καρκίνο της μάνας μου και καρκίνο της κολλητής μου. ταυτόχρονα.
    έχουμε ξαναπεράσει καρκίνο όμως στην οικογένεια, οπότε εμένα δεν με σοκάρει, και ούτε καν μιλάω για αυτά στους φίλους μου. δεν υπάρχει λόγος.

όταν έφυγα έξω, μιλούσαμε καθημερινά. οπότε από τη δική μου μεριά θεωρούσα πως είμασταν κοντινοί φίλοι. μάλλον είναι θέμα οπτικής
    Last edited by garida; 07-07-2019 at 17:04.

Senior Member
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μη πολύδινεις σημασία κρατά μια απόσταση αν τον αγαπάς. Έμενα μου φαίνεται περίπτωση που τον έχει δέσει χειροπόδαρα η αρραβωνιαστικιά του, πιέζεται αρκετά ψυχολογικά. Μσ εσενα σιγουρα δε θέλει πολλά πάρε δώσε η αρραβωνιαστικιά και σε απομακρύνει ο ίδιος για να αποφύγει πιέσεις. Απλώς μη περιμένεις ποτέ αυτος να τα παραδεχτεί ευθέως τα παραπάνω.
    εχεις δικιο. μόλις εμαθα πως κάνανε wedding party & dinner και δεν με κάλεσαν. όχι απόσταση απλή πλέον, αλλά Χ

Senior Member
    εχεις δικιο. μόλις εμαθα πως κάνανε wedding party & dinner και δεν με κάλεσαν. όχι απόσταση απλή πλέον, αλλά Χ
    σορι, αλλα αυτο δειχνει ξεκαθαρα οτι εχετε αλλη αποψη για την εγγυτητα της φιλιας σας, οι δυο σας...
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    απλά δεν είστε πλέον καλύτεροι φίλοι, είναι πολύ απλό. Κράτα το X που έριξες, και αν σου ξαναμιλήσει ο "φίλος", κάνε το σημαία σηκωμένη
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Senior Member
    πάντως δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά σπανίως μια γυναίκα θα δεχτει να εχει ο αντρας της παρε δώσε με φίλη και κολλητή μάλιστα. Αν είσαι δε και εμφανισιμη κοπέλα, βάλε να είναι και αυτή λίγο ζηλιάρα, λίγο να της περάσει και από το μυαλό η πιθανότητα να είχατε κάποτε και κάτι ερωτικό, τότε η θα σε κόψει ο ίδιος η θα του κάνει τον βίο αβιωτο.
    Μην παρεξηγηθώ, ισχύει και το αντίθετο.

Senior Member
    Γιώργο, εγώ έχω ένα φίλο κολλητό για χρόνια, ο οποίος είναι ρεμάλι του κερατά όταν είναι ελεύθερος, αλλά είναι μεγάλος σχεσάκιας γενικότερα. Δηλαδή δεν θα επιδιώξει σχέσεις μίας βραδιάς και τέτοια, αλλά πιο σοβαρές σχέσεις και πράγματι, όλοι οι δεσμοί του είναι πολύ μακροχρόνιοι. Έτσι και τα φιάξει με κοπέλα, την έχει κορώνα στο κεφάλι του και από την αρχή δένεται πάρα πολύ και αλλάζει εντελώς καθημερινότητα. Μιλάμε τώρα για άτομο με το οποίο κάποια στιγμή συζούσαμε κιόλας, που έχει τύχει να κοιμηθούμε στο ίδιο κρεββάτι, που την έχουμε κοπανήσει στο ξέμπαρκο σε άλλη χώρα, που έχουμε περάσει μαζί τα μύρια όσα...

Σε πληροφορώ ότι οι σχέσεις του ποτέ μα ποτέ δεν με ζηλέψανε διότι α) Ζούσαμε κοντά και βλέπαν στην καθημερινότητα ότι δεν τρέχει κάτι και όταν δεν ζούσαμε στο ίδιο μέρος, βλεπόμασταν σχετικά συχνά β) Είναι παιδί που εμπνέει εμπιστοσύνη και πολύ περιποιητικός στις σχέσεις και ως τώρα ευτυχώς δεν έχει πέσει σε τίποτα κατιναριά να ζηλεύουν και τον αέρα που αναπνέει ο άλλος.

Τώρα εδώ και λίγα χρόνια ο φίλος μου έχει μετακομίσει μόνιμα εξωτερικό και έχει ήδη μία σχέση 3 χρόνων που δεν έχει τύχει να γνωρίσω από κοντά. Έχουμε μιλήσει 2-3 φορές στο Skype κι ως εκεί. Δεν μπορώ εγώ να ξέρω τι σκέφτεται η κοπέλα, αλλά αν αισθάνεται καλά μέσα στη σχέση γιατί να κάνει ζήλιες; Προσέχω αφού δεν την έχω γνωρίσει την κοπέλα μη κάνω κάτι που μπορεί να το παρεξηγήσει βέβαια, αλλά γενικότερα αν μια μέρα αρχίσει αυτή και κάνει σκηνές τύπου ποια είναι αυτή που μιλάς κάθε λίγο και λιγάκι κτλ, είναι και θέμα του φίλου μου να τη βάλει στη θέση της.

Θέλω να πω, αν αισθανόταν όντως τόσο κοντινός φίλος ο φίλος της γαρίδας, καμία αρραβωνιαστικιά δεν θα τον απομάκρυνε, μην τα ρίχνουμε εκεί. Το θέμα είναι ότι πλέον αυτή η φιλία δεν υπάρχει όπως την έχει στο μυαλό της η γαρίδα.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμφωνω.
    επισης, μιλας για κολλητο και φιλο χρονων, ενω απο αυτα που λες προκυπτει οτι ειναι ο εφηβικος σου φιλος. εισασταν φιλοι μεταξυ 15 και 20 και μετα εφυγες...
    ενα διαστημα που οι φιλιες στηριζονται στις καλες προθεσεις και στην διασκεδαση. ουτε σε αποψεις, ουτε σε σταση ζωης. απο εκει και περα, οταν πραγματικα διαμορφωνατε αποψεις και προσωπικοτητα, δεν ειχατε και καμια συχνη επαφη...

κι αναρωτιεμαι.
    γιατι να εισαι τοσο επηρρεασμενη απο εναν παιδικο (ουσιαστικα) φιλο που ειστε απομακρυσμενοι ηδη εδω και 13 χρονια; (!!!)
    γιατι δεν υπαρχουν ταιριαστοι φιλοι κι ασχολεισαι με το τι σου ειπε αυτος και η αρραβωνιαστικια;;
    εγω θα επικεντρωνομουν περισσοτερο στο να βρω σχεσεις που πραγματικα μου ταιριαζουν και με εκφραζουν, παρα στο να προβληματιζομαι για τον παιδικο μου φιλο που εξελιχθηκαμε διαφορετικα.
    νομιζω οτι οι περισσοτεροι εχουμε τετοιους φιλους που δεν εχουμε πολλα κοινα πλεον, αλλα δεν εχουμε απαιτησεις απο αυτους. εχουμε πιο επιφανειακες σχεσεις και δεν αφηνουμε τις διαφορες μας να μας επηρεαζουν.

ετσι νομιζα δηλαδη..
    Συμφωνώ. Αυτή είναι η βλακεία με τις παιδικές/εφηβικές φιλίες. Σε αυτές τις ηλικίες οι φιλίες βασίζονται κυρίως στις κοινές δραστηριότητες, στην διασκέδαση...καμιά σχέση με χαρακτήρα και προσωπικότητα και στάση ζωής. Γιαυτό και είναι εξαιρετικά δύσκολο να διατηρηθούν στενές σχέσεις στην συνέχεια.

Προσωπικά όσες παιδικές/εφηβικές φιλίες είχα ή κόπηκαν εντελώς κάποιες ή απλά διατηρήθηκαν κάπως σε "τυπικό" επίπεδο του στυλ βρισκόμαστε μια το τόσο για έναν καφέ ή για να πούμε τα νέα μας. Με νοσταλγία και όμορφα συναισθήματα οι περισσότερες αλλά μέχρι εκεί γιατί σαν άνθρωποι έχουμε πάρει πια ο καθένας τον δρόμο του και έχουμε διαμορφωθεί έτσι ώστε μάλλον θα ήταν αδύνατο να είμαστε κολλητοί.

Γαυτό πρότεινα στην θεματοθέτρια να αποστασιοποιηθεί και να κρατήσει απόσταση, προκειμένου να διατηρήσει έστω αυτά τα θετικά συναισθήματα που έχει τώρα για τον φίλο της. Διαφορετικά με τέτοια διάσταση απόψεων το αναμενόμενο είναι να σκοτωθούν σε λίγο αν συνεχίσουν τα κολλητιλίκια.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast