Τραγικοί ήρωες σε σειρές και ταινίες - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 90 of 90
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Θα ξεκινας γραφοντας SPOILER και θα αποφευγουν να το διαβασουν οσοι θελουν να δουν τη σειρά ή ταινία.
    Για αυτό σου λέω ότι δισταζω.
    Το κείμενο το έχω ήδη έτοιμο στο νου μου.

Αλλά τείνω προς την μάνα,γιατί κατα κάποιον τρόπο ήταν μόνιμα καταδικασμένη.Κυριολεκτικ και μεταφορικά.

CC θες να γράψω για τον Μάντη?

Όχι με το ζόρι. Μόνο αν θες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Όχι με το ζόρι. Μόνο αν θες.
    Θέλω,αλλά είναι αυτό με τα spoiler που με αγχώνει.

Έγραψα και εγώ στοιχεία που αποκαλύπτουν έμμεσα περί τίνος πρόκειται. Σκέψου πως όποιος γράψει εδώ μέσα ποιον θεωρεί τραγικό και γιατί έτσι και αλλιώς προκαλεί spoils για όποιον δεν έχει δει ταινία ή σειρά. Άρα... Δεν ξέρω.

Έγραψα και εγώ στοιχεία που αποκαλύπτουν έμμεσα περί τίνος πρόκειται. Σκέψου πως όποιος γράψει εδώ μέσα ποιον θεωρεί τραγικό και γιατί έτσι και αλλιώς προκαλεί spoils για όποιον δεν έχει δει ταινία ή σειρά. Άρα... Δεν ξέρω.
    Για αυτό λέω κι εγώ να το αφήσω.Είναι σειρά που θα ξαναεβλεπα ευχαριστα!
    Όσοι το δουν να ξέρουν πως η Virginie είναι θεά,χαχαχαχαχα

Σκεφτόμουν ως τραγικό τον Michael Corleone.

Άρα θα γράφουμε τον ήρωα παύλα ταινία και τίποτα άλλο; καλά θα γράφω αναλύσεις στο δικό μου thread.

Άρα θα γράφουμε τον ήρωα παύλα ταινία και τίποτα άλλο; καλά θα γράφω αναλύσεις στο δικό μου thread.
    Θα ακολουθήσει κείμενο σε λίγο.

Μichael Corleone

Πολλοί τον θεωρούν villain,αλλά εγώ τραγικό ήρωα σε έναν βαθμό.Για να μην πω περισσότερο τραγικός,παρά villain.
    Και ας εξηγήσω την θέση μου:
    Στην 1η ταινία,φαίνεται εξ αρχής πως δεν ήθελε να μπλέξει με την μαφία και το έγκλημα,όπως η υπόλοιπη οικογένεια του.Ήθελε να ζήσει μια φιλήσυχη ζωή,μακριά από την ένταση.Ο Vito τον ήθελε να ασχοληθεί με την πολιτική σαφώς.Κάτι το οποίο,αν θυμάμαι καλά,ούτε αυτό ήθελε να κάνει.
    Στην περίπτωση του Michael,ίσως η μοίρα να το ήθελε να εμπλακεί με την μαφία και μετέπειτα να πάρει την θέση του πατέρα του.Και η απόπειρα δολοφονίας του πατέρα του,τον έμπλεξε (ενώ δεν το ήθελε ο ίδιος) ''μέσα στα σκατά''.Κανονικά δεν ήταν να γίνει ο διάδοχος του Vito,καθώς ήταν ο μικρότερος γιος,ο 3ος για την ακρίβεια.Στην αρχή,νομίζεις ότι αυτός που επιθυμεί να ζήσει μια ήσυχη ζωή,θα ''τελειώσει'' γρήγορα από την ταινία,δεν θα έχει ενδιαφέρον ως ρόλος.Αλλά αν γινόταν κάτι τέτοιο,θα ήταν άκρως βαρετή ταινία.Και προφανώς δεν θα υπήρξε η επική τριλογία.
    Μίλησα πριν λίγο για μοίρα,ή αν το θέλετε τύχη,ή ατυχία,ορίστε το όπως θέλετε εσείς.
    Και γιατί το λέω αυτό?
    Καθώς ο μεγάλος του αδερφός,ο Sonny,που είχε πολύ temper,δολοφονήθηκε και αναγκάστηκε να γίνει ο διάδοχος της μαφιόζικης αυτοκρατορίας.Ο μεσαίος αδερφός,ο Φρέδο δεν θεωρούνταν και τόσο ικανός,οπότε ο κλήρος πήγαινε στον νεότερο όλων των τέκνων Corleone.
    Ας μην ξεχνάμε ένα ακόμη σημαντικό στοιχείο:
    Σε μια συνομιλία με τον τεράστιο πατέρα του,εκείνος του λέει:
    ''Βut I thought that, that when it was your time, that you would be the one to hold the string''
    Σαν να του λέει με λίγα λόγια ότι ΑΥΤΟΝ ήθελε για διάδοχο,ΑΥΤΟΝ θεωρούσε καταλληλότερο να πάρει την θέση του.Βέβαια,όπως το είδα εγώ,είναι σαν ένα ακόμη φορτίο στην πλάτη του Michael.

Εχει και συνέχεια...

Εγώ θα διαβάζω τις αναλύσεις σου. Μου αρέσουν !!!!

Ένα ακόμη βήμα που ίσως έσπρωξε τον Michael να αναλάβει τα ηνία της μαφιόζικης επιχείρισης στην οποία είχε τα ηνία ο τεράστιος Vito,σίγουρα δεν ήταν άλλο από τον θάνατο της πρώτης της συζύγου.Της γυναίκας που,τουλάχιστον από την δική μου οπτική γωνία,αλλά και με βάση πολλές απόψεις που έχω διαβάσει στο ιντερνετ,αγάπησε περισσότερο στην ζωή του.Περισσότερο ακόμη και από την 2η σύζυγο του,την Kay.
    Mε λίγα,αυτή η δολοφονία,που στην πραγματικότητα προοριζόταν για εκείνον,ήταν ίσως μια κρίσιμη καμπή για την μεταστροφή στην ζωή του και την ενασχόληση του με το έγκλημα.
    Επίσης,η υπόσχεση στην 2η σύζυγο πως θα γίνουν νόμιμες οι επιχειρήσεις της οικογένειας του,δηλώνει μια εσωτερική πάλι:Ότι δεν του αρέσει που ανέλαβε τα ηνία,αλλά αφού αναγκάστηκε ''να μπει στον χορό'',θα κάνει ότι μπορεί ώστε να μην κινείται στα πλαίσια του παρανόμου.
    Καθώς η τριλογία προχωρούσε,βλέπουμε πως ήταν πλέον το απόλυτο αφεντικό στα της μαφίας.Με φήμη ως πιο σκληρού,κακού,αδυσώπητου και αδίστακτου από τον πατέρα του.Και με πολλούς εχθρούς γύρω του.
    Η ''τραγωδία'' αυτού του χαρακτήρα μπορούμε να πούμε πως μεγαλώνει,καθώς υπάρχει προδότης ''εντός των τειχών''.Και αυτός δεν ήταν άλλος από τον αδερφό του,τον οποίο θεωρούσαν ως ανίκανο κλπ.Και εδώ ξαναφαίνεται η (πιθανή) εσωτερική πάλη του,καθώς στην 3η ταινία καταφεύγει στην εξομολόγηση για αυτον τον φόνο.
    Ας μην ξεχνάμε την διάλυση της οικογένειας του,καθώς η Kay δεν πίστευε ότι ο σύζυγος της μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση και να πραγματοποιήσει την υπόσχεση που της είχε δώσει πριν χρόνια.Ο τρόπος που της φέρθηκε,υποδηλώνει πως πλέον είχε αλλάξει,ή μάλλον οι συνθήκες τον έκαναν να αλλάξει και να εμπλακεί με αυτόν τον σκοτεινό κόσμο.Και να διαλύσει τον γάμο του.

Cc,το τελευταίο κομμάτι μάλλον αύριο.
    Μέχρι στιγμής πως σου φαίνεται?

Senior Member
    συμφωνω οτι ο μαικλ κορλεονε ειναι τραγικος ηρωας.
    μια αποδειξη οτι το περιβαλλον καποιου τον καθοριζει και δεν ειναι τοσο απλο οσο δειχνει το οτι κανει κανεις αυτο που "αποφασιζει" για τον εαυτο του.
    οι επιρροες και οι φανερες και οι υπογειες ειναι πολυ πιο δυνατες απ οσο μερικοι φανταζονται..
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Μου άρεσε πάρα πολύ η ανάλυση σου. Μου αρέσει η γραφή σου. Θελω να σε διαβάζω. Οποτε θες και μπορείς εγώ θα διαβάζω. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να συμφωνούμε. Όσο για την τριλογία δεν είναι τυχαία ταινία σταθμός - εμβληματική - διαχρονική !! Η εσωτερική πάλη ανάμεσα στο Θελω και στο πρέπει. Οι ατυχείς συγκυρίες και η οστρακοποιηση για να ανταπεξελθει. Αδημονώ να διαβάσω και για άλλους τραγικούς ήρωες.

Μου άρεσε πάρα πολύ η ανάλυση σου. Μου αρέσει η γραφή σου. Θελω να σε διαβάζω. Οποτε θες και μπορείς εγώ θα διαβάζω. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να συμφωνούμε. Όσο για την τριλογία δεν είναι τυχαία ταινία σταθμός - εμβληματική - διαχρονική !! Η εσωτερική πάλη ανάμεσα στο Θελω και στο πρέπει. Οι ατυχείς συγκυρίες και η οστρακοποιηση για να ανταπεξελθει. Αδημονώ να διαβάσω και για άλλους τραγικούς ήρωες.
    Γλυκούλα αύριο πιθανώς το τελευταίο μέρος την χθεσινής ανάλυσης.
    Stay tuned.
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 20-07-2019 at 01:50.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456