Τι να κάνω σε αυτήν την φάση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Τι να κάνω σε αυτήν την φάση;

Γειά σας, λοιπόν είπα να γράψω καθώς αντιμετωπίζω ένα θέμα. Δυσκολεύομαι στο να βρω παρέες ή δεν ξέρω θεωρώ ότι γενικά και να θέλω δεν έχω τρόπο να βρω παρέες. Είμαι φοιτήτρια αλλά τώρα τελειώνω οπότε δεν πάω πλέον και πολύ στην σχολή. Πάω σε ψυχολόγο και με έχει βοηθήσει να νιώσω καλύτερα. Βασικά τα άτομα μόνο που μπορώ προς το παρόν είναι μια ξαδέρφη, η αδερφή μου και ένας πρώην αλλά και αυτοί δεν βγαίνουν μαζί μου. Η αδερφή μου μεγαλύτερη, έχει την δική οικογένεια οπότε δύσκολο, η ξαδέρφη μου γενικά δεν φαίνεται να θέλει (είναι κλειστός τύπος και για κάποιο λόγο μαζί μου δεν θέλει άλλο να βγαίνει) και τελικά μένει μόνο ο πρώην. Το πρόβλημα με τον πρώην είναι ότι δέχεται να κατεβαίνουμε αλλά του στέλνω όλο εγώ, εκείνος σπάνιο να με καλέσει και νιώθω περίεργα (βασικά τον γουστάρω κιόλας οπότε άστα). Γενικά παιδιά είναι σαν μην με θέλει η τύχη μου. Προσπαθώ να βρω αλλά άτομα κοντά στην ηλικία αλλά δεν το βλέπω να γίνεται. Εσείς τι θα κάνατε αν βρισκόσασταν σε αυτή τη φάση; Δεν έχω άτομα να κατέβω και είμαι πολύ στο σπίτι και μου έχει υπηρεασει την ψυχολογία και είμαι χάλια.

Ηλικία? Σε μεγάλη πόλη ή επαρχία? Άσε τον πρώην αμα δε γουστάρει γιατί χάνεις χρόνο. Κάνα χόμπυ έχεις? Σχέδια για το μελλον , εννοώ μετανάστευση δουλειά σπουδές μάστερ κτλ.

Οι παλιοί φίλοι φίλες τι γίναν ?

Πραγματικά τι τον θέλεις τον πρώην;;Τελειώνεις την σχολή αρα φαντάζομαι είσαι νεα,ξεκίνα γυμναστήριο η ψάξε για δουλειά έτσι θα βρεθείς κοντά σε καινούριο κόσμο δεν είναι σίγουρο οτι θα βρείς αμέσως παρεές η φίλους αλλα ειναι μια αρχή για να βγείς απο το σπίτι..

Senior Member
    Όπως εχω γράψει και σε άλλο ποστ μπορει να φανεί χαζο αλλά εγώ έχω κάνει γνωριμίες μεσω dod. Κανονίζουν συνέχεια συναντήσεις τα παιδιά και εχω βγει άπειρες φορές.. Στο φιλικο πάντα. Δε χανεις τιποτα να δοκιμάσεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Ηλικία? Σε μεγάλη πόλη ή επαρχία? Άσε τον πρώην αμα δε γουστάρει γιατί χάνεις χρόνο. Κάνα χόμπυ έχεις? Σχέδια για το μελλον , εννοώ μετανάστευση δουλειά σπουδές μάστερ κτλ.

Οι παλιοί φίλοι φίλες τι γίναν ?
    Είμαι 25. Αυτήν την στιγμή βρίσκομαι σε μικρή πολη (νησί συγκεκριμένα). Τώρα τελειώνω με την σχολή έχω σχέδιο αφού τελειώσω με τα μαθήματα τον Σεπτέμβρη να βρω καμιά δουλειά και να ξεκινήσω και μεταπτυχιακο του χρόνου αλλά μέχρι τότε το γινεται;
    Δεν κάνω πλάκα παιδιά είναι λες και δεν με θέλει η τύχη μου για να βρω παρέες. Εκεί που λέω κάτι πάει να γίνει μετά χαλάει

Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Όπως εχω γράψει και σε άλλο ποστ μπορει να φανεί χαζο αλλά εγώ έχω κάνει γνωριμίες μεσω dod. Κανονίζουν συνέχεια συναντήσεις τα παιδιά και εχω βγει άπειρες φορές.. Στο φιλικο πάντα. Δε χανεις τιποτα να δοκιμάσεις
    Με τι έχει να κάνει το dod? Παιχνίδι δεν είναι;

Senior Member
    Quote Originally Posted by chaotic-love View Post
    Με τι έχει να κάνει το dod? Παιχνίδι δεν είναι;
    Έχει διαφορα παιχνίδια ναι. Κάποια είναι ομαδικά και κανουν πολύ συχνά συναντήσεις. Εγω εχω κανει φιλιες απο εκει. 2 απο τις κολλητες μου τις γνώρισα μεσω ντοντ.. Και τωρα με έχουν καλέσει σε εναν ομαδικο καφε αλλα δε μπορώ να παω λόγω σχέσης. Δς χάνεις κάτι με το να δοκιμάσεις. Αλλα θα πρέπει να αφιερώσεις καποιον χρονο να σε μαθουν τα μέλη.

Ααα για τις παλιές παρέες που με ρωτήσατε, δεν έχει μείνει κάποιος που να ξέρω. Γενικά όταν πήγαινα σχολείο πριν λίγα χρόνια ήμουν κλειστή και γενικά δεν ήμουν τόσο εύκολη σε παρέες. Όταν πήγα πανεπιστήμιο ανοίχτηκαν αρκετά άλλα είχα κολλήσει με έναν και δεν έκανα παρέες όπως έπρεπε. Μεγάλη ιστορία, σημασία έχει τώρα ότι είμαι ανοιχτή στο κάνω παρέες.

Έχει διαφορα παιχνίδια ναι. Κάποια είναι ομαδικά και κανουν πολύ συχνά συναντήσεις. Εγω εχω κανει φιλιες απο εκει. 2 απο τις κολλητες μου τις γνώρισα μεσω ντοντ.. Και τωρα με έχουν καλέσει σε εναν ομαδικο καφε αλλα δε μπορώ να παω λόγω σχέσης. Δς χάνεις κάτι με το να δοκιμάσεις. Αλλα θα πρέπει να αφιερώσεις καποιον χρονο να σε μαθουν τα μέλη.
    Δεν ακούγεται άσχημο. Έχει κάποια συγκεκριμένη ιστοσελίδα που μπαίνεις;

Είμαι 25. Αυτήν την στιγμή βρίσκομαι σε μικρή πολη (νησί συγκεκριμένα). Τώρα τελειώνω με την σχολή έχω σχέδιο αφού τελειώσω με τα μαθήματα τον Σεπτέμβρη να βρω καμιά δουλειά και να ξεκινήσω και μεταπτυχιακο του χρόνου αλλά μέχρι τότε το γινεται;
    Δεν κάνω πλάκα παιδιά είναι λες και δεν με θέλει η τύχη μου για να βρω παρέες. Εκεί που λέω κάτι πάει να γίνει μετά χαλάει
    Βρε ζήσε ανέμελα, μικρή είσαι, παιξτο λίγο κουκουρούκου :) χαλαρά!!! Μπανάκι βόλτες κτλ μολις γυρίσεις στην πόλη που σπουδάζεις είτε μέσω δουλειάς είτε στο πανεπιστήμιο, θα βρεις φίλες, που να δεις μετά τα 30 τι γίνεται που θα έχουν παντρεύει όλες ( αν είσαι ελεύθερη εκείνο τον καιρό) θα έχεις φίλους αλλά θα είναι σαν να μην έχεις

Ε εγώ δεν είμαι φαν των dod κτλ βαριέμαι παιχνίδια υπολογιστή κτλ (ίσως γιατί η δουλειά μου είναι πληροφορική και παίρνω ώρες εργασίας εκεί) προτιμώ να μιλήσω με κάποια στο σούπερ μάρκετ ;)

Πάνε για τρέξιμο εξω, να πάρεις ένα παγωτό γενικά να είσαι σε κίνηση. Κοπέλα είσαι , είναι πιο εύκολα τα πράγματα σε σχέση με εμάς τους μπαμπουίνους :)
    Μακριά από σπίτι και υπολογιστή πείτε με τεχνοφοβικο

Senior Member
    Βρε ζήσε ανέμελα, μικρή είσαι, παιξτο λίγο κουκουρούκου :) χαλαρά!!! Μπανάκι βόλτες κτλ μολις γυρίσεις στην πόλη που σπουδάζεις είτε μέσω δουλειάς είτε στο πανεπιστήμιο, θα βρεις φίλες, που να δεις μετά τα 30 τι γίνεται που θα έχουν παντρεύει όλες ( αν είσαι ελεύθερη εκείνο τον καιρό) θα έχεις φίλους αλλά θα είναι σαν να μην έχεις

Ε εγώ δεν είμαι φαν των dod κτλ βαριέμαι παιχνίδια υπολογιστή κτλ (ίσως γιατί η δουλειά μου είναι πληροφορική και παίρνω ώρες εργασίας εκεί) προτιμώ να μιλήσω με κάποια στο σούπερ μάρκετ ;)

Πάνε για τρέξιμο εξω, να πάρεις ένα παγωτό γενικά να είσαι σε κίνηση. Κοπέλα είσαι , είναι πιο εύκολα τα πράγματα σε σχέση με εμάς τους μπαμπουίνους :)
    Το να μιλήσεις σε εναν μια άγνωστη με φιλικές προθέσεις μπορεί να παρεξηγηθεί. Ενω μέσω ντοντ που λέω κανονιζονται συχνα συναντήσεις και γενικά σε ομαδικά παιχνίδια γινεσαι παρέα με τον αλλον αν παίζεις συχνα.. Οποτε το συνιστώ για κάποιον που ειναι μονος.

Το προβλημα είναι ότι η πόλη που σπουδάζω είναι η ίδια με την πόλη στην οποία μένω από μικρή οπότε δεν έχουν αλλάξει και πολλά. Μου πήρε καιρό μέχρι να ξεκολλήσω και να γίνω πιο ανοιχτή σαν άτομο. Γενικά δεν έχω καθόλου άτομα σε αυτή τη φάση. Σαν λέω είμαι γκαντεμα. Θα σου πω γιατί. Που έχει κάτσει ξαδέρφη κοντά στην ηλικία μου και αντί να κατεβαίνουμε δεν θέλει. Έχει τα δικά της θέματα. Με φίλες τις όμως κατεβαίνει (μια στο τόσο). Η αδερφή μου είναι αρκετά χρόνια μεγαλύτερη δεν με θέλει λέμε

Senior Member
    Το προβλημα είναι ότι η πόλη που σπουδάζω είναι η ίδια με την πόλη στην οποία μένω από μικρή οπότε δεν έχουν αλλάξει και πολλά. Μου πήρε καιρό μέχρι να ξεκολλήσω και να γίνω πιο ανοιχτή σαν άτομο. Γενικά δεν έχω καθόλου άτομα σε αυτή τη φάση. Σαν λέω είμαι γκαντεμα. Θα σου πω γιατί. Που έχει κάτσει ξαδέρφη κοντά στην ηλικία μου και αντί να κατεβαίνουμε δεν θέλει. Έχει τα δικά της θέματα. Με φίλες τις όμως κατεβαίνει (μια στο τόσο). Η αδερφή μου είναι αρκετά χρόνια μεγαλύτερη δεν με θέλει λέμε
    Απο οτι εχεις πει αρκετα ατομα σε έχουν αποκλείσει. Υπάρχει περίπτωση να εχεις φερθει ασχημα και να μη το έχεις καταλάβει; εντύπωση μου κανει.

Το να μιλήσεις σε εναν μια άγνωστη με φιλικές προθέσεις μπορεί να παρεξηγηθεί. Ενω μέσω ντοντ που λέω κανονιζονται συχνα συναντήσεις και γενικά σε ομαδικά παιχνίδια γινεσαι παρέα με τον αλλον αν παίζεις συχνα.. Οποτε το συνιστώ για κάποιον που ειναι μονος.
    Ναι ρε εννοείται ότι δεν είναι φιλικές οι προθέσεις σε αυτή την περίπτωση ;) Δεν εννοώ να πάει η κοπέλα να μιλήσει σε μια κοπέλα στο άσχετο ... θα την περάσει για λεσβία , ειδικά αν είναι πολύ φιλική

Θέλει υπολογιστή νομίζω αυτό. Το dod. Μπορείς να πάρεις το λάπτοπ σου και να πας Starbucks το έκανα συχνά Αθήνα, όχι για dod βέβαια, θα γίνεις ρόμπα άμα σε πάρουν πρέφα αλλά για καμία εργασία , βολεύει.

Άλλη μια παθογένεια της Ελλάδας, αν πας μόνος σε καφετέρια ή μπαρ, σε λιθοβολισαν σε 5 λεπτά, εξωτερικό πχ Λονδίνο απλά είσαι άνθρωπος... Κρίμα.

Απο οτι εχεις πει αρκετα ατομα σε έχουν αποκλείσει. Υπάρχει περίπτωση να εχεις φερθει ασχημα και να μη το έχεις καταλάβει; εντύπωση μου κανει.
    Μπορεί να είναι πολύ όμορφη και να τη φοβούνται.. είστε κάτι τσουπρες οι γυναίκες ώρες ώρες, τα κάνετε και αυτα να έχεις επαφή με ότι κανείς, πάνε στη σχολή έστω και στη βιβλιοθήκη ΠΟΤΕ στο σπίτι.

Page 1 of 2 12 LastLast