χωρισμός μετα απο 5 χρόνια γαμου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 66
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Χαιρομαι που μου δινεις την ευκαιρια να το ξεκαθαρισω πιο καλα. Το θεμα "παιδια" ηταν μέρος μιας συνολικης απαντηση και οχι η απαντηση/λυση (μπορεις να ανατρεξεις στο αντιστοιχο post, μη τα ξαναγραφω). Ως "λύση" πρότεινα το σύμβουλο, άποψή μου φυσικα, οποιος θελει μπορει να διαφωνίσει.

Θεωρώντας οτι την αγαπαει ΚΑΙ τον αγαπαει (δε γνωριζω αν ισχυει) πιστεύω οτι το να μην εχεις στο μυαλο να κανεις παιδια ειναι μεγαλυτερο "προβλημα" απο το αλλο θεμα. Δηλαδη σα να παει καποιος στο γιατρο και να λεει εχω ενα αγκαθι που ποναει πολυ στο νυχι μου (αουτς) και αυτος του απανταει οτι .. ασε το αγκαθι, ποναει αλλα μικρο το κακο... το μαχαιρι που ειναι καρφωμενο στο λαιμο σου με απασχολει πιο πολυ και ας μη ποναει τωρα. (σε αυτο το πλαισιο το ειπα, την ταπεινη μου γνωμη φυσικα εκφράζω). Εξου και λεω.. τι πιστευει οτι θα του λεγαν οι γονεις τους σημερα, για το θεμα?

(ξαναλεω, τα παιδια τα κανεις και μεσα στο προβλημα, γιατι μπορει ποτε να μην ειναι ιδανικες οι συνθηκες, δοθεντος των ηλικιων τους, ΟΧΙ ως λυση στο προβλημα)

Δημητρη αν θελεις πες μας λιγο πιο συγκεκριμενα τι εννοεις με τις παρακατω φρασεις ... νομιζω θα βοηθουσε ολους μας να καταλαβουμε τι γινεται.

"ότι και να του κάνουμε" "είχαμε βάλει κανόνες άλλα τούς παραβίαζαν" "άρχισαν πάλι τα ίδια"
    Γιατι αλλο το πχ να σε βριζουν αισχρα καθε μερα και αλλο πχ να επιβαλουν τη γνωμη τους για το χρωμα της κουρτινας (καταλαβαινεις τι ρωταω)
    Γιατί το να μην έχει κάποιος στο νου του να κανει παιδιά είναι πρόβλημα;;;;!! Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό;

Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Α κατάλαβα τη σύγχυση , ας το ξεκαθαρίσω , δε μιλάω για λύση των προβλημάτων αλλά για το ότι θα μαλακώσουν καρδιές όπως είναι σύνηθες με τον ερχομό παιδιών στην οικογένεια, τα παιδιά αλλάζουν πράματα και δεδομένα, όχι ότι θα λύσουν συγκεκριμένα προβλήματα.

Το "γυρνα" και με ποιες προϋποθέσεις, το εγραψα πιο πάνω, δε το επαναλαμβάνω.
    Μα τα παιδιά τα θεωρεις μέρος της λύσης όταν λες πως θα μαλακωσουν καρδιές με τον ερχομό παιδιών. Δηλαδή τώρα είναι σκληρές οι καρδιές ( αυτό είναι το πρόβλημα) και όταν ερθουν παιδιά θα μαλακωσουν. Αρα είναι μέρος της λύσης. Θεωρείς πως θα καλυτερεψουν τα πραγματα με τα παιδιά ενω η πραγματικότητα γύρω μας δείχνει το ακριβως αντίθετο. Τα προβλήματα ΕΝΤΕΙΝΟΝΤΑΙ όταν έρχονται παιδιά.

Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Γιατί το να μην έχει κάποιος στο νου του να κανει παιδιά είναι πρόβλημα;;;;!! Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό;
    Ευχαρίστως. Απο τις απαντησεις του φιλου μας (υπενθυμιζω ειχε πει .. στο περίπου "πως θα κανω παιδια, αφου δεν ερχετε? με τηλεπαθεια?") αρα υποθέτω οτι το έχει στο μυαλό του, οτι το θελει. Δε λεω αν "καποιος" δεν εχει στο νου του, λεω ο συγκεκριμένος με βαση τα θεματα αυτα και με βαση την ηλικια και δοθεντος οτι θελει παιδια...να το εχει στο νου του και να το τολμήσει... με τις προυποθεσεις που ανεφερα (κυριως αν υπαρχει αγαπη).
    Το προβλημα δηλαδη θα το εστιαζα στο οτι .. δε θα γεννηθουν τα παιδια γιατι ενω οι γονεις αγαπιούνται.. υπαρχουν θεματα απο τα πεθερικα. (γιαυτο λεω αγεννητα και στεναχωριέμαι, "μα θα τα κανει μετα λεμε" , το μετα μπορει να μην ερθει ποτέ, το ρισκαρεις?)

(οποτε μιλαω ειδικα, για την περιπτωση αυτη.. οχι γενικα)

Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μα τα παιδιά τα θεωρεις μέρος της λύσης όταν λες πως θα μαλακωσουν καρδιές με τον ερχομό παιδιών. Δηλαδή τώρα είναι σκληρές οι καρδιές ( αυτό είναι το πρόβλημα) και όταν ερθουν παιδιά θα μαλακωσουν. Αρα είναι μέρος της λύσης. Θεωρείς πως θα καλυτερεψουν τα πραγματα με τα παιδιά ενω η πραγματικότητα γύρω μας δείχνει το ακριβως αντίθετο. Τα προβλήματα ΕΝΤΕΙΝΟΝΤΑΙ όταν έρχονται παιδιά.
    Μακαρι να βοηθησει στη λυση, αυτο δε μπορει καποιος να το γνωριζει.. το ελπιζω. Οπότε η διαφωνία μας ειναι συγκεκριμένη αν καταλαβα καλα... εγω λεω οτι τα παιδια μαλακωνουν τις καρδιες ενω εσυ υποστηρίζεις το αντιθετο.Τωρα για την πραγματικότητα γυρο μας.. ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά, με την δική του οπτικη γωνία. Προσωπικα στη δικη μου πραγματικοτητα δεν ειδα πολλους να λενε μετανοιωσα που εκανα παιδια... ανεξάρτητα απο το προβλημα που ειχε ο καθενας.
    :)

Βρε Γιώργο σοβαρά τώρα; θα κάνουν παιδί για να μαλακώσουν; δεν αλλάζει ο ανθρωπος που έχει φτάσει 60 ή 70. Το εγγόνι θα φέρει ομόνοια;;; Ο σωστός ο άνθρωπος φαίνεται πριν από παιδιά εγγόνια κτλ. Εδώ φοβήθηκαν μη φάει περιουσία. Κουράγιο να δώσουμε στον άνθρωπο να μην υποκύψει σε συναισθηματικους εκβιασμούς. Θα κάνει παιδί αν η γυναίκα του τον Τιμά και τον Σέβεται πρώτα από όλα. Όπως σωστά αναφέρθηκε το παιδί διογκωνει τα προβλήματα που έχει ήδη ένα ζευγάρι.
    Ξέρεις πόσο σοβαρό θα είναι να μπάινο βγαίνουν πεθερικα για να βοηθούν τη σύζυγο του και να του παίρνουν το παιδί από τα χέρια; να μη νιώθει άνετα να κυκλοφορησει όπως θέλει στο χώρο του; να του δίνουν οδηγίες για το παιδί; Αν τον αγαπάει να κόψει τον αέρα ξανά λέω και να εφαρμόσει στις πράξεις τα όρια. Αλλο αγαπάω άλλο τυρραναω. Δε φταίει ο άνθρωπος να γίνει παθητικός δέκτης των απαιτήσεων όλης της φαμίλιας της. Το παιδί τους πρέπει να μεγαλώνει με Γονείς. Παππούς γιαγιά κτλ έχουν αν μπορούν Σωματικα και αν θέλουν ψυχικά ένα μικρό ρόλο στην ανατροφή του. Εσύ μπορεί να το βλέπεις Καλοπροαιρετα αλλά διαλύονται οικογένειες στην Ελλάδα λόγω πεθερικων και έλλειψης ορίων.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Βρε Γιώργο σοβαρά τώρα; θα κάνουν παιδί για να μαλακώσουν; δεν αλλάζει ο ανθρωπος που έχει φτάσει 60 ή 70. Το εγγόνι θα φέρει ομόνοια;;; Ο σωστός ο άνθρωπος φαίνεται πριν από παιδιά εγγόνια κτλ. Εδώ φοβήθηκαν μη φάει περιουσία. Κουράγιο να δώσουμε στον άνθρωπο να μην υποκύψει σε συναισθηματικους εκβιασμούς. Θα κάνει παιδί αν η γυναίκα του τον Τιμά και τον Σέβεται πρώτα από όλα. Όπως σωστά αναφέρθηκε το παιδί διογκωνει τα προβλήματα που έχει ήδη ένα ζευγάρι.
    Ξέρεις πόσο σοβαρό θα είναι να μπάινο βγαίνουν πεθερικα για να βοηθούν τη σύζυγο του και να του παίρνουν το παιδί από τα χέρια; να μη νιώθει άνετα να κυκλοφορησει όπως θέλει στο χώρο του; να του δίνουν οδηγίες για το παιδί; Αν τον αγαπάει να κόψει τον αέρα ξανά λέω και να εφαρμόσει στις πράξεις τα όρια. Αλλο αγαπάω άλλο τυρραναω. Δε φταίει ο άνθρωπος να γίνει παθητικός δέκτης των απαιτήσεων όλης της φαμίλιας της. Το παιδί τους πρέπει να μεγαλώνει με Γονείς. Παππούς γιαγιά κτλ έχουν αν μπορούν Σωματικα και αν θέλουν ψυχικά ένα μικρό ρόλο στην ανατροφή του. Εσύ μπορεί να το βλέπεις Καλοπροαιρετα αλλά διαλύονται οικογένειες στην Ελλάδα λόγω πεθερικων και έλλειψης ορίων.
    Παμε παλι απο την αρχη.. εχω υπομονη ομως :)

ΔΕΝ θα κανει παιδι ΓΙΑ ΝΑ μαλακωσουν ... αλλα θα κανει παιδι για τους αλλους λογους που ανεφερεα (δε τους γραφω και 3η - 4η φορά) και οταν κανει παιδι (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ) θα μαλακώσουν και οι καρδιες.

Δε γινεται αγαπη χωρις "Τιμά και Σέβεται"
    "Αν τον αγαπάει να κόψει τον αέρα " σωστα.. αρα δε θα γινουν τα παραπανω που αναφερεις. (που μπορει να κανουν τα πεθερικα)

"διαλύονται οικογένειες στην Ελλάδα λόγω πεθερικων και έλλειψης ορίων" με συγχωρείς αλλα διαφωνω, δε γιαλύονται λογω πεθερικών αλλα λόγω των ζευγαριών και κατα ποσο οι ΙΔΙΟΙ επιτρεπουν καταστασεις... (σαν θελει η η νυφη κι ο γραμπρος...)

Γιαυτο ξανα λεω .. ,αλλα για τελευταια φορα γιατι θα με κανουν ban for spam :P , ... ΑΝ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΕΙ!!!!!!!!

:)

Η κανόνες να μην επηρεάζουν την γυναίκα μου 1 ον άμα μείνεις έγκυος θα γίνεις χοντρή και τη θα πει η γειτονιά θα γελάνε μαζί σου 2ον είχε τραπέζι η πεθερά μου να πάει να την βοηθήσει και έλεγα όχι έχουμε κανονισμένο να πάμε για καφέ μου έλεγε μου έχεις χαλάσει την κόρη μου και δεν με ακούει 3ον εμείς στον τόπο μας παντρεύονται τα αγόρια πρώτα και για αυτό ο γιος μου στεναχωριέται,εγώ του βρήκα γυναικά από την δουλειά και μου έλεγε ταμεία θα πάρει .μιλάμε για Αθήνα όχι από κανένα χωριό. Γελάει η γειτονιά γιατί έχετε 12 χρονιά διάφορα ενώ εκείνη έχει με τον άντρα της 22 .

το 1ο ειναι τραγικο, απλα, απορω που τα βρισκουν και τα λενε.
    το 2ο φυσικα η γυναικας και πρεπει να ακουει εσενα γιατι εισαι η οικογενεια της.
    3ον ... ουτε καν.

Και η γυναικα σου αδερφε τι λεει για ολα αυτα? πως απανταει? Ποια η σταση της? (γιατι νομιζω συμφωνουμε ολοι σε αυτο, οτι εξαρταται απο τη θεση της ... τι θα γινει και το ΑΝ σε αγαπαει πραγματικα) (πχ αλλο η θεση .. " αστους να λενε γονεις μου ειναι.. εμεις θα κανουμε τα σχεδιά μας" και άλλο .. "ό,τι πουν οι γονεις, αν μου λενε να μη μεινω εγγυος δε θα μεινω κτλ" , εγω υποψιαζομαι απο τις πραξεις σας παντως.. οτι η γυναικα ακουει 'εν τελει' εσενα, το μετα απο πόσο κοπο δε ξερω)

Να ορίστε μίλησα για την πεθερά μου και έγινε σεισμός 5,3 Ρίχτερ τι να πεις

Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ 285 View Post
    ΧΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑ
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Βρε Δημήτρη... ! Απαράδεκτη η πεθερά. Τώρα η κόρη μάνα της είναι θα την αγαπάει ΑΛΛΑ έλεος. Να μην κάνει παιδί γιατί θα παχύνει; εγώ καταλαβαίνω ότι θέλουν τα παιδιά τους να μείνουν εκεί για πάντα και να μην κάνουν δικές τους οικογένειες. Να βρεις μια γυναίκα με λογική που να πλησιάζει τη δική σου. Συγνώμη αλλά θα σε κάνουν δυστυχισμένο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Βρε παρε τηλέφωνο να δεις αν είναι καλά τα πεθερικά, μπορεί να τους πλάκωσε το σπίτι,αν είναι έτσι να τα μαζεύεις σιγά σιγά να πας εκεί μόνιμα
    (Καλά να είναι οι άνθρωποι )

Τη στάση της γυναίκας σου όμως δεν την έχω καταλάβει ξεκάθαρα. Και πόσο αγαπιεστε.

Member
    Νομίζω ότι όταν σου πιπιλαει κάποιος διαρκώς τα αυτιά δεν είναι τόσο απλό να πεις " Ασ'τους αυτούς να λένε, εμείς θα κάνουμε τα δικά μας." Η επιρροή που σου ασκεί αυτό το πράγμα, δουλεύει υπογείως.

Εντάξει...θεική ατάκα!!! χαχαχα

Quote Originally Posted by V for vendetta View Post
    Νομίζω ότι όταν σου πιπιλαει κάποιος διαρκώς τα αυτιά δεν είναι τόσο απλό να πεις " Ασ'τους αυτούς να λένε, εμείς θα κάνουμε τα δικά μας." Η επιρροή που σου ασκεί αυτό το πράγμα, δουλεύει υπογείως.
    Συμφωνώ, δεν είναι απλό και εξαρτάται από το χαρακτήρα σου, εμένα συνήθως δε με πειράζει ( μιλάμε πάντα ότι το κάνει κάποιος που δε σε νοιάζει,όχι η γυναίκα σου). Πχ στα 3 παραδείγματα που ανέφερε ο Δημήτρης, αν η γυναίκα του έλεγε αστούς να παραμιλανε, εμεις θα παντρευτουμε θα κάνουμε παιδιά θα πάμε για καφέ,.. ε αστούς να λένε τα δικά τους γέροι γονείς είναι , δε μας επιρεαζουν. ΑΝ :)

Λίγη "καλή αδιαφορία". Αλλά συμφωνώ ότι είναι στον άνθρωπο, κάποιον μπορεί να τον φθηρει , το καταλαβαίνω , εγώ ο χοντροπετσος θα γελούσα με αυτά ακόμα και αν με χτυπούσε με τη σκούπα η πεθερά αρκεί η γυναίκα να είναι πάντα στο πλευρό σου , δηλαδή να γελάει μαζί σου :)

Εγώ δεν θα εστιάσω καθόλου στα πεθερικά. Είναι μεγάλοι άνθρωποι μπορεί να χουν τις πιο ηλίθιες απόψεις, δεν θα αλλάξουν ξαφνικά στα 60 τους...ας πούμε οτι δικαιολογούνται.
    Οτι άποψη και να είχαν όμως, ο, τι και να έκαναν, δεν θα είχε καμιά σημασία αν η γυναίκα σου ήταν ΩΡΙΜΟΣ άνθρωπος.

Από την στιγμή που έκανε οικογένεια θα έπρεπε να είχε μάθει να ακούει όχι τους γονείς της ή τον άντρα της...αλλά τον εαυτό της όπως κάνει κάθε ώριμος άνθρωπος και να παίρνει τις αποφάσεις της σύμφωνα με αυτά που θέλει.
    Η γυναίκα σου καθόλου δεν φαίνεται να το κάνει αυτό, λειτουργεί σαν 10χρονο. Ή σαν γυναίκα που σε έχει γραμμένο και δεν την ενδιαφέρεις καθόλου. Γιαυτό δεν μπορώ να διανοηθώ καν πώς σου περνάει η ιδέα ενός παιδιού δεδομένων των συνθηκών. Μια μητέρα με αυτή την ωριμότητα, μόνο δυστυχισμένο μπορεί να κάνει ένα παιδί.

Σε ρώτησαν κι άλλοι και δεν απάντησες νομίζω...θα ήταν θετική η γυναίκα σου σε ένα σύμβουλο γάμου ή κατι τέτοιο; Θέσε τα όρια σου φίλε μου, ξεκαθάρισε της πως δνε θα είσαι εκεί να περιμένεις για πάντα μπας και αναλάβει τις ευθύνες της και αν δεις οτι δεν...καντην με ελαφρά.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast