Αγχολυτικα και σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 7 of 7
    Junior Member

Αγχολυτικα και σχιζοφρενεια

Γεια σας,
    Εχω νοσηλευτει 2 φορες σε δημοσια ψυχιατρικη (την πρωτη με εισαγγελικη)
    με διαγνωση Σχιζοφρενεια.Η αγωγη μου είναι:
    Ολανζαπινη (Zyprexa) 20mg
    Αριπιπραζολη (Abilify) 15mg
    Απο τοτε που εκδηλωθηκαν οι φωνες ξεκινησα να αισθανομαι μονιμως αγχωμενος ,χωρις να μπορω να το ελεγχω(Παρενεργεια των φαρμακων;)Εχω σπασμους στα ματια,στο σωμα κ.α.
    Εχω δοκιμασει διαφορα αγχολυτικα,και συγκεκριμενα: Lorazepam(Tavor),Diazepam(Stedon) και Alprazolam(Xanax),χωρις αποτελεσμα.Μπορειτε να μου προτεινετε ένα ισχυρο αγχολυτικο;
    Ευχαριστω.

γιατι πολοι σκεφτεστε κατευθειαν οτι το καθε προβλημα ειναι φταιχτεις το φαρμακο, λαθος ο οπτικη ειναι τα φαρμακα, ηταν προβληματικα το 1950 οταν πρωτοβγηκαν, τωρα δεν εχουν πολλα προβληματα, ο κυριος φταιχτεις ειναι τα προβληματα της ασθενειας οχι τα φαρμακα, επειδη φευγουν τα θετικα συμπτωματα δεν σημαινει οτι εγιανε ο εγκεφαλος και μετα φταινε τα φαρμακα, η βλαβη που προκαλειται στον εγκεφαλο κανει πολλα χρονια να περασει πληρως εως ποτε, το προβλημα ειναι η ασθενεια και οχι τα φαρμακα

Μήπως θα έπρεπε να ρωτήσεις ακριβώς εκεί όπου νοσηλευθηκες για το ποια ουσία έχουν να προτείνουν; Για το ασυναισθητο μυικό τρέμουλο νομίζω δίνουν ένα συγκεκριμένο χάπι. Ακινετον νομίζω έδιναν παλαιότερα. Άλλο χάπι για τις φωνές άλλο για τον ύπνο και άλλο για τους σπασμούς. Είναι 3 διαφορετικά νομίζω αλλά θα χρειαστεί σίγουρα να στο προτείνει ειδικός. Εύχομαι καλύτερη εξέλιξη χωρίς άγχος και βάσανο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Τον πρωτο καιρο με zyprexa ειχα ανχος και εντονο φοβο χωρις λογο,ablify δεν εχω παρει.Ποσο καιρο παιρνεις αγωγη;

Junior Member
    Quote Originally Posted by Snowball99 View Post
    Τον πρωτο καιρο με zyprexa ειχα ανχος και εντονο φοβο χωρις λογο,ablify δεν εχω παρει.Ποσο καιρο παιρνεις αγωγη;
    Σχεδον 3 χρονια.

καλησπερα.απο τα αντιψυχωτικα παιρνω τωρα 60mg aloperidin, 75mg clopixol, 2mg risperdal..
    παιρνω akineton παραλληλα για τα εξωπυραμιδικα.. σπασμους κλπ.
    πολυ καλυτερα ετσι..

το αγχος σε εμενα το φερνει αυτο που συμβαινει.. αγχος, φοβος κλπ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Banned
    το αγχος παιζει να ναι και απο το abilify στην αρχη μεχρι να το συνηθισεις το συγκεκριμενο φαρμακο βγαζει πονοκεφαλους αυπνια αγχος και ακαθισια