Τι τεχνική ψυχοθεραπείας να επιλέξω; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
    Senior Member
    http://www.artmag.gr/articles/art-ar...79-art-therapy

στο τέλος αναφέρει και άλλες θεραπείες κατά πόσο έχουν έγκυρη διάγνωση δεν ξέρω

Προχθές μίλησα με τον νευροχειρουργο που θα με εγχειρήσει σε σπονδυλική στήλη και μέση κ έχω φοβηθεί ρε παιδιά. Μου είπε ότι θα μου κάνει σπονδυλοδεσία και θα μου βάλει κάποια πράγματα στους σπονδύλους να ισιώσω και να μην πονάω και θα μου αφαιρέσει την δισκοκήλη απ'την μέση κ θα μου βάλει μόσχευμα κάτι τέλος πάντων.. και θα χρειαστούν και 2 φιάλες αίμα.
    Και εκτός αυτού ταλαιπωρούμαι και από Υπνική Απνοια και θα πάω να κοιμηθώ σε νοσοκομείο στο Εργαστήρι Ύπνου να δώ το πρόβλημα. Ολη μέρα έχω υπνηλία ειδικά οταν φάω κάτι. Κόπωση, πονοκεφάλους κτλ όλα τα συμπτώματα της Άπνοιας.
    Ηρθαν τα γεραματα νωρίτερα για μένα μάλλον.

Γνωριζω μονον οτι ειναι μια επεμβαση οπου χρειαζεται ενα σημαντικο χρονο αναρρωσης. Σιγουρα θα χρειαστεις εναν ανθρωπο να σε βοηθησει τις πρωτες μερες μετα την επεμβαση. Γνωριζω ανθρωπους που εχουν υποβληθει σε σπονδυλεσια αλλα κατοπιν αποτελουσε ενα κακο ονειρο μια δυσκολη εμπειρια που ομως δεν εφερε ενα σημαντικο τελος. Ελπιζω λιγο να σε παρηγορησα. Κανεις δεν χαιρεται οταν ξερει πως τον περιμενει πονος αλλα πιστευω πως θα ανταπεξελθεις πληρως!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Εγώ με αυτά που διαβάζω θεωρώ ότι πρέπει να σπουδάσεις κάτι, έχεις την κλήση! Επίσης μη σε καίει το ότι δεν έχεις σύντροφο, καλό είναι φυσικά να βρεις αλλά και να μη βρεις βρες χόμπι, ενδιαφέροντα, φίλους κλπ και θα'σαι οκ. Εγώ είμαι 33 και δεν είχα ποτέ κοπέλα, βέβαια είμαι μοναχικός και δε με καίει το θέμα. Καλή ανάρρωση από την εγχείριση!

Το θέμα είναι ότι μένω μόνος! Οπότε αναρωτιέμαι ποιος θα με βοηθάει τουλάχιστον για τον 1ο μήνα, αν και ο γιατρός μου είπε ότι θα μπορώ να περπατάω απ'την 1η μέρα, δεν θα μπορώ να σηκώνω βάρος, άρα θέλω κάποιο άτομο έστω να μου ψωνίζει τα απαραίτητα. Τι να πω ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Το θέμα είναι ότι μένω μόνος! Οπότε αναρωτιέμαι ποιος θα με βοηθάει τουλάχιστον για τον 1ο μήνα, αν και ο γιατρός μου είπε ότι θα μπορώ να περπατάω απ'την 1η μέρα, δεν θα μπορώ να σηκώνω βάρος, άρα θέλω κάποιο άτομο έστω να μου ψωνίζει τα απαραίτητα. Τι να πω ελπίζω όλα να πάνε καλά.
    https://www.ab.gr/eshop?amc_cid=ppc_...BoCu2cQAvD_BwE

Δεν γνωρίζω που μένεις αλλά υπάρχουν αρκετα μάρκετ που κάνουν delivery. Aν είσαι σε επαρχία και δεν έχει, βρες κάποιο συνοικιακό που το δουλεύει ο ιδιοκτήτης και μίλησε μαζί του. Δε νομίζω να αρνηθεί να σου φέρει η στείλει κάποια πράγματα 1-2 φορές τη βδομάδα.

Quote Originally Posted by V for vendetta View Post
    Ένα ενδιαφέρον το έχει το art therapy κυρίως προσφέροντας κάποια εργαλεία. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και το sand tray. Κάποιον ψυχοθεραπευτή που να έχει εκπαιδευτεί και στη θεραπεία σχημάτων;
    Ρώτησα την ψυχολόγο μου σήμερα.. ''art therapy'' και ''τραυματοθεραπεία'' κάνει... η ''θεραπεία σχημάτων'' γίνεται από τους γνωσιακούς όχι τους προσωποκεντρικούς.
    Το θέμα είναι ότι 4η συνεδρία απόψε και ακόμα αισθάνομαι άβολα μαζί της, μήπως να βρώ άνδρα ψυχολόγο; Δεν ξέρω.. φταίει που είναι γυναίκα ή μήπως η συγκεκριμένη κάπου ''δεν μου κάθεται καλά'';
    Αν και είναι συμπαθητική ως άνθρωπος και ευγενική μαζί μου, αλλά δεν βλέπω την πολύ καλή ''χημεία''.. ρε μήπως είμαι πολύ ''παράξενος'' τελικά;

Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    https://www.ab.gr/eshop?amc_cid=ppc_...BoCu2cQAvD_BwE

Δεν γνωρίζω που μένεις αλλά υπάρχουν αρκετα μάρκετ που κάνουν delivery. Aν είσαι σε επαρχία και δεν έχει, βρες κάποιο συνοικιακό που το δουλεύει ο ιδιοκτήτης και μίλησε μαζί του. Δε νομίζω να αρνηθεί να σου φέρει η στείλει κάποια πράγματα 1-2 φορές τη βδομάδα.
    Θέλω να πιστεύω κάποιοι φίλοι θα με βοηθήσουν για 1-2 μήνες, μετά θα μπορώ να σηκώνω πράγματα... τώρα αν χρειαστεί θα βρώ κανά παντοπωλείο να μου φέρει 2-3 πραγματάκια. Θα δώ.. Σε ευχαριστώ

Εχθές ήμουνα νοσοκομείο κ έκανα εξέταση ΥΠΝΙΚΗΣ ΑΠΝΟΙΑΣ... ενώ εμεινα 3 μερες χωρίς καφείνη, ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ να κοιμηθώ παρά μόνο για 10'!!!
    Τραγικό πραγματικά.... τι βαλεριάνες πήρα, τι βοτάνια, τι αντιισταμινικά κτλ ΤΙΠΟΤΑ ρε φίλε. Και πολύ συχνοουρία...
    00:20 κοιμήθηκα 00:30 ξυπνησα.. Το μηχάνημα έδειξε ΑΠΝΟΙΑ... εχω δλδ πρόβλημα ΟΜΩΣ, πρέπει να ξαναπάω ρε γαμώτο.
    Η αυπνία με ταλαιπωρεί 15 χρονια τώρα.. ενημέρωσα την ψυχολόγο μου κ θα μιλήσει με τον ψυχίατρο μου να μου δώσουν κάποιο φάρμακο, ίσως xanax ή stedon ή κάτι άλλο, να αρχίσω να κοιμάμαι. Και να πάω ξανά για εξέταση... να δώ το πρόβλημα να το λύσω και να βάλω μάσκα cpap να γιάνω επιτέλους.
    Πολύ ταλαιπωρία... έφυγα 04:00 απ'το νοσοκομείο, πήρα το λεωφορείο 07:00 πήγα στο ΚΤΕΛ, πηρα το 07:30 λεωφορείο κ γύρισα στην πόλη μου στις 09:00. ΑΥΠΝΟΣ... πήγα σ'ενα ζαχαροπλαστείο έφαγα 3 σοκολατίνες, γύρισα σπίτι στις 10:30 και... κοιμήθηκα ως τι;ς 14:00 ξερός!!! Τέζα...!!!
    Και μετά σου λέει Παρασκεύη και 13, δεν είναι γρουσούζικη μέρα... ρε άμα είναι γκαντέμης κανείς, δεν κοιμάται...

Page 2 of 2 FirstFirst 12