1η μέρα στη δουλειά - άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 4 of 4
    Junior Member

1η μέρα στη δουλειά - άγχος

Kαλημέρα σε όλους!
    Αύριο ξεκινάω δουλειά μετά από 1,5 χρόνο σχεδόν που ήμουν σε πλήρη απραξία. Έχω αγχωθεί αρκετά γιατί θέλω να τα πάω καλά και να μην ξαναγυρίσω στη φάση που δεν έχεις να κάνεις απολύτως τίποτα και τρελαίνεσαι. Κουράστηκα να στέλνω παντού βιογραφικά από το πρωί μέχρι το βράδυ και να μην καταλήγει πουθενά αυτό. Η δουλειά που βρήκα δεν είναι τίποτε το σούπερ ούτε τα λεφτά αλλά στην παρούσα φάση έχω πολύ ανάγκη να δουλέψω και να νιώσω δημιουργικός και χρήσιμος σε κάτι. Είμαι και 30 χρονών δεν με παίρνει πια να είμαι και πολύ δύσκολος στις επιλογές μου και ξέρω ότι εκεί έξω γίνει σφαγή για μια θέση εργασίας. Να σημειώσω ότι δεν έχω μεγάλη εργασιακή εμπειρία γενικά οπότε νιώθω αρκετά ψάρι έξω από τα νερά του. Τι να κάνω ώστε το άγχος να μην με καταβάλει τόσο ώστε να τα κάνω θάλασσα στη δουλειά; Ευχαριστώ.

Quote Originally Posted by gimit View Post
    Kαλημέρα σε όλους!
    Αύριο ξεκινάω δουλειά μετά από 1,5 χρόνο σχεδόν που ήμουν σε πλήρη απραξία. Έχω αγχωθεί αρκετά γιατί θέλω να τα πάω καλά και να μην ξαναγυρίσω στη φάση που δεν έχεις να κάνεις απολύτως τίποτα και τρελαίνεσαι. Κουράστηκα να στέλνω παντού βιογραφικά από το πρωί μέχρι το βράδυ και να μην καταλήγει πουθενά αυτό. Η δουλειά που βρήκα δεν είναι τίποτε το σούπερ ούτε τα λεφτά αλλά στην παρούσα φάση έχω πολύ ανάγκη να δουλέψω και να νιώσω δημιουργικός και χρήσιμος σε κάτι. Είμαι και 30 χρονών δεν με παίρνει πια να είμαι και πολύ δύσκολος στις επιλογές μου και ξέρω ότι εκεί έξω γίνει σφαγή για μια θέση εργασίας. Να σημειώσω ότι δεν έχω μεγάλη εργασιακή εμπειρία γενικά οπότε νιώθω αρκετά ψάρι έξω από τα νερά του. Τι να κάνω ώστε το άγχος να μην με καταβάλει τόσο ώστε να τα κάνω θάλασσα στη δουλειά; Ευχαριστώ.
    Γεια σου gimit ..καταρχήν καλή επιτυχία στην καινούργια σου δουλειά...χερομε που σκέφτεσαι έτσι..ότι δεν έχεις πολλές επιλογές λόγο ανεργίας και ηλικίας..μακάρι να σκεφτόμουν και εγώ έτσι...αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να μου αλλάξω μυαλά...καλά κάνεις και σκέφτεσαι έτσι απλά μια φιλική συμβουλή μην το παρακάνεις κι όλας σκύβοντας το κεφάλι στην εργοδοσία όσο θα το σκύβεις τόσο θα σε πατάνε...μέχρι σε ένος σημείο θα το σκύβεις..
    Πάμε τώρα στο άγχος της εργασίας...
    Δυστυχώς στην Ελλάδα πολλοί (πάσχουμε) απτό άγχος εργασίας δεν είσαι ο μόνος.. οφείλεται σε πολλούς λόγους αυτό.. συμπεριφορά εργοδοτη-συναδελφων ..εργασιακό περιβάλλον συνθήκες εργασίας...όπως είναι και γνωστό η Ελλάδα δεν θυμίζετε ούτε για τη καλή συμπεριφορά των εργοδοτών αλλά ούτε και των συναδέλφων..οπότε μέχρι σε ένα σημείο δικαιολογηται το άγχος...
    Μην σε νοιάζει όλα θα πάνε καλά...ο πρώτος μήνας είναι λίγο ζόρι μετά συνηθίζεις και θα αρχίσει να σου αρέσει κι όλας...τι δουλειά βρήκες αν επιτρέπεται αν θέλεις μας λες..εδώ εγώ να φανταστείς που δουλεύω από 14 χρόνων και πάλι με.πιανει τρομερό άγχος όταν είμαι καινούργιος σε μια δουλειά..

Senior Member
    καλη επιτυχια ευχομαι...

φιλαρακι κι εγω σε φουρνο ειμαι 140 ευρα τη βδομαδα ισα για επιβιωση,... εγραψα το τι ζορια τραβαω, πρωτο πρωτο θεμα, κι εγω εστελνα παντου βιογραφικα με παιρναν για συνεντευξεις κι ως εκει, εφτανα στα ορια μου, ξενερωνα αλλα ειχα αισιοδοξια, βρηκα δουλεια αλλα επεσα σε αφεντικο ΠΡΕΖΟΝΙ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΑ!!!!!!!!!!!!!
    το θεμα ειναι να μη τα παρατας στη ζωη.