Είναι φυσιολογικό να καταφεύγω στον ύπνο όταν δεν αισθάνομαι καλά ψυχολογικά; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
    Eγώ πάλι όταν πιέζομαι καταφεύγω σε μαύρη σοκολάτα, μιλάμε μεγάλη ποσότητα τουλάχιστον 2 των 100γρ, άμα είμαι σε μελαγχολική διάθεση.
    Σήμερα πχ που ήμουνα μια χαρά λέω ''τι θα φάω; θα πάω στο αγαπημένο μου ζαχαροπλαστείο'' πήγα κ τσάκισα 2 dark chocolate πάστες κ μία μπάλα παγωτό.
    Και είμαι σε δίαιτα έχω χάσει περίπου 3,5 κιλά τον τελευταίο καιρό. 1.82 και 81 κιλά. Απλά ξεδίνω μία φορά την εβδομάδα...

Το να πάς στο κρεββάτι δεν είναι η λύση... επέλεξε να κάνεις κάτι άλλο, δεν είσαι καλά;
    Οκ βάλε μουσική meditation, πήγαινε μία βόλτα, άρχισε να ζωγραφίζεις, δες μία πορνοταινία κάτι τέλος πάντων, όχι να πέσεις στο κρεββάτι, είναι λάθος.
    Για να υπάρξει αντίδραση στην θλίψη, δράσε... Η Δράση φέρνει Αντίδραση, Νόμος του Νεύτωνα you know?

Εγώ έτρωγα πολλα ντονατς όταν πιεζόμουν ή όταν έπεφτα ψυχολογικά.. Έβαλα 9 κιλά και τότε είπα δεν πάει αλλο.

Senior Member
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εμμ .. τι θες να πουμε; Εγώ σου είπα για κουτσομπολιό για να χαλαρώσεις.

*Μην φοβάσαι.. Να σκέφτεσαι θετικά και να μιλάς στον εαυτό σου. Βοηθάει. Τα πέρασα.. και που και που κανουν την εμφάνιση τους. Αν θες άνοιξε ένα θέμα εδω δημόσια.. Αν θες στειλε μου προσωπικο μήνυμα. Σημερα έχω σκοπο να κάνω την κουκουβάγια [να ξενυχτίσω :) ]
    Σ' ευχαριστώ...

Σου έστειλα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Senior Member
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Το να πάς στο κρεββάτι δεν είναι η λύση... επέλεξε να κάνεις κάτι άλλο, δεν είσαι καλά;
    Οκ βάλε μουσική meditation, πήγαινε μία βόλτα, άρχισε να ζωγραφίζεις, δες μία πορνοταινία κάτι τέλος πάντων, όχι να πέσεις στο κρεββάτι, είναι λάθος.
    Για να υπάρξει αντίδραση στην θλίψη, δράσε... Η Δράση φέρνει Αντίδραση, Νόμος του Νεύτωνα you know?
    Μουσική ακούω ήδη, άλλο είδος αλλά με χαλαρώνει ως ένα βαθμό...
    Πορνοταινία; Χα χα! (Δεν σε κοροϊδεύω απλά γελάω γιατί δεν τα πάω καθόλου καλά με τα σεξουαλικά θέματα οπότε είναι το τελευταίο πράγμα που θα έβλεπα)...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Όλοι το παθαίνουμε αυτό, τον χειμώνα θυμάμαι είχα φάει σε 3 μερες 3 κούτες μελομακάρονα με σοκολάτα. Είπα όμως μέσα μου προ 4 μηνες δεν παει αλλο κ πήγα σε διατροφολογο.
    Εβαλα πρόγραμμα και μειώθηκαν τα επεισόδεια υπερφαγείας.
    Χρειάζεται πρόληψη για την κατάθλιψη... φτιάξε ένα πρόγραμμα να γεμίσεις την μέρα σου ώστε να μην υπάρχει χρονος να μελαγχολήσεις.
    Πχ αύριο Κυριακή.
    08:30-10:00 πήγαινε εκκλησία είτε σ'αρέσει είτε όχι για να δείς κόσμο να γεμίσει η μέρα
    10:00-11:00 δες τηλεόραση
    11:00-12:00 πήγαινε θάλασσα ή μία βόλτα
    12:00-13:00 μαγείρεψε
    13:00-13:30 φάε αυτό που μαγείρεψες
    14:00-15:00 ξάπλωσε
    15:00-16:00 μπες στον η/υ
    16:00-17:00 διαβασε ενα βιβλιο
    17:00-18:00 ακουσε μουσικη
    18:00-19:00 πλύνε τα πιατα
    19:00-20:00 βγες κ περπατα
    20:00-21:00 μπες στον η/υ
    21:00-23:00 δες μια ταινία κ φάε κάτι
    23;00 κάνε νάνι ως το πρωι

Πορνοταινία ; χαχα. Έχεις ένα δίκαιο.. Απο το να καθόμαστε και να βασανιζόμαστε.. χαχα

Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μουσική ακούω ήδη, άλλο είδος αλλά με χαλαρώνει ως ένα βαθμό...
    Πορνοταινία; Χα χα! (Δεν σε κοροϊδεύω απλά γελάω γιατί δεν τα πάω καθόλου καλά με τα σεξουαλικά θέματα οπότε είναι το τελευταίο πράγμα που θα έβλεπα)...
    Οκ μην δείς, πορνό, δες τα Στρουμφάκια στο γιουτιουμπ, ή τον Δόγκανο ή το Κωνσταντίνου κ Ελένης.. κτλ έχει πολλά να δείς.
    Η μέρα γεμίζει οταν την προγραμματίζουμε από την προηγούμενη.. φτιάξε ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα κ τήρησε το.

Σήμερα σηκώθηκα πρωί... κατέβηκα στην πόλη, πήγα σε ζαχαροπλαστείο έφαγα τα γλυκά μου μετά πήγα σε ένα φίλο τα είπαμε, μετά πήγα public πήρα ένα τόμο marvel
    γύρισα σπιτι τον διάβασα, μετά διάβασα ένα με τον ''Αρχιεπίσκοπο Λουκά τον Ιατρό''(το διαβάζω μέρες), μπήκα μετά στο ιντερνετ σε διάφορα φορουμ κ τα είπα, μιλησα με
    2 φίλους στο τηλ, εβαλα πλυντήριο, το απόγευμα πήγα εκκλησία γύρισα σπίτι, αλλαξα εβαλα αθλητικά και πήγα κ περπατησα κ γυρισα σπιτι κ παλι τηλεόραση, ιντερνετ κτλ
    γέμισε ολη η μέρα.. αμα δεν εβγαινα έξω θα'χα τρελαθει, προχθες δεν βγήκα και λάλησα ολη μερα μεσα.

Senior Member
    Οκ μην δείς, πορνό, δες τα Στρουμφάκια στο γιουτιουμπ, ή τον Δόγκανο ή το Κωνσταντίνου κ Ελένης.. κτλ έχει πολλά να δείς.
    Η μέρα γεμίζει οταν την προγραμματίζουμε από την προηγούμενη.. φτιάξε ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα κ τήρησε το.
    Μμμ, αυτό με το πρόγραμμα δεν το σκέφτηκα... Θα ξεκινήσω από το να προγραμματίσω μια μέρα κι αν πάει καλά θα το κάνω κι εβδομάδα...
    Πάντως να πω κάτι που συμβαίνει τώρα, έχω πολύ αλανιάρα γάτα, τώρα μαζεύτηκε, ελπίζω να κοιμηθεί επιτέλους...

Σήμερα σηκώθηκα πρωί... κατέβηκα στην πόλη, πήγα σε ζαχαροπλαστείο έφαγα τα γλυκά μου μετά πήγα σε ένα φίλο τα είπαμε, μετά πήγα public πήρα ένα τόμο marvel
    γύρισα σπιτι τον διάβασα, μετά διάβασα ένα με τον ''Αρχιεπίσκοπο Λουκά τον Ιατρό''(το διαβάζω μέρες), μπήκα μετά στο ιντερνετ σε διάφορα φορουμ κ τα είπα, μιλησα με
    2 φίλους στο τηλ, εβαλα πλυντήριο, το απόγευμα πήγα εκκλησία γύρισα σπίτι, αλλαξα εβαλα αθλητικά και πήγα κ περπατησα κ γυρισα σπιτι κ παλι τηλεόραση, ιντερνετ κτλ
    γέμισε ολη η μέρα.. αμα δεν εβγαινα έξω θα'χα τρελαθει, προχθες δεν βγήκα και λάλησα ολη μερα μεσα.
    το φαγητο φαγητο όμως.. Και γλυκά κιόλας

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    το φαγητο φαγητο όμως.. Και γλυκά κιόλας
    Μια φορά την εβδομάδα γλυκά όχι παραπάνω, το έχω καθιερώσει. Τις αλλες μέρες διατροφή. Τηρείται το πρόγραμμα μην νομίζεις, δεν ειναι δύσκολο.
    Θυμάμαι πριν χρόνια όλο μέσα καθόμουν ήμουνα χάλια, τώρα άμα μείνω μέσα αρρωσταίνω, βγαίνω λοιπόν έξω έστω για μια βόλτα στο τετράγωνο.

Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μμμ, αυτό με το πρόγραμμα δεν το σκέφτηκα... Θα ξεκινήσω από το να προγραμματίσω μια μέρα κι αν πάει καλά θα το κάνω κι εβδομάδα...
    Πάντως να πω κάτι που συμβαίνει τώρα, έχω πολύ αλανιάρα γάτα, τώρα μαζεύτηκε, ελπίζω να κοιμηθεί επιτέλους...
    Αγαπώ πολύ τις γάτες έχω κάτω από το σπιτι που μένω κάτι αδέσποτες κ τις έδωσα απόψε μια μερίδα με πατάτες κ λίγο κρέας, ταράτσα την κάνανε :)

Senior Member
    Αγαπώ πολύ τις γάτες έχω κάτω από το σπιτι που μένω κάτι αδέσποτες κ τις έδωσα απόψε μια μερίδα με πατάτες κ λίγο κρέας, ταράτσα την κάνανε :)
    Α, μπράβο σου! ♥

Παλιότερα, είχα διαβάσει σε κάποιο βιβλίο ψυχολογίας, που πραγματευονταν θεωρίες προσωπικότητας, πως το να αντιμετωπίζει ο άνθρωπος το στρες με ύπνο, είναι κατάλοιπο της βρεφικής ηλικίας και είναι φυσιολογική άμυνα στο στρες και για τα βρέφη αλλά και γνώρισμα των καταθλιπτικων προσωπικοτητων. Είναι απολύτως φυσιολογικό. Βέβαια, το απολύτως φυσιολογικό τείνει να γίνει άρρωστο εάν δεν κάνεις τίποτε άλλο, αν όλη μέρα φοβάσαι και είσαι στο κρεββάτι. Μην το φοβασαι κυκνε. Εγώ όταν περνάω στρεσογονες καταστάσεις ή περιόδους, εκτός του ότι νυστάζω παααρα πολύ και εννοείται πως κοιμάμαι, παράλληλα κρυώνω κιόλας παααρα πολύ ανεξάρτητα με το τι θερμοκρασία έχει το περιβάλλον. Μπορεί να έχει 40 βαθμούς κι εγώ Ν κουκουλωθω με κουβερτες

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast