bipolar new member
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Red face bipolar new member

kalispera paidia .., tha ithela na matho gia ebiries pou exei o kathemas sas me autin tin pathisi kai pos ta vgazei pera me tin kathimerinotita tou kai tis upohreoseis., eho dipoliki edo kai 7misi hronia peripou ap oso antilamvanome tora me upomanies kai katathlipseis ...kai mia nosileia me katathlipsi prin apo 5hr.... alla den iha siniditopoihsei tin sovarotita tis astheneias sugkekrimena tis 'manias' mehri pou epatha vari episodio persi to opio kratise peripou 3 mines eixe ola ta oraia akoustikes kai eikonikes pseudesthiseis kai nomiza oti ime stalmeni na allakso ton kosmo kai polla alla..... afou perase to episodio kai suniditopoihsa oti ola itan sto mialo mou apo tin ntropi mou gia osa eho pei se gnostous kai agnostous klistika ston eauto mou me apotelesma sxedon na eho apoklistei koinonika edo kai enan hrono ...me exeresi 2 3 atoma ...pou me ta opoia .... nai men imaste filoi polla hronia ... alla niotho pos borei na me katalavei mono anthropos pou ehei perasei kati antistiho............ antilamvanome pos den paei allo na sunehiso etsi na zo me enan fovo mipos do kanenan apo autous pou me eidan i diavasan oti egrafa se ekini tin fasi se fb kai insta..... eseis pos antimetopizete tin astheneia??? ? ihate kati paromio ??? uparhei kapia omada me sugkentroseis pou ta atoma me autin tin pathisi tha borousan na gnoristoun kai na allaxoun ebiries ???telika uparhei kaneis pou exei ikanopoihtiki zoi ???? ime se katathlipsi tora .,eixa polu kero na pao se giatro perimeno septemvri na pao aiginitio ap oti eho akousei lene kala logia .... farmakeutiki agogi effexor 150mg kai 600mg ntepakin .....me hara perimeno apantisi ...

Δεν εχω διπολικη οποτε δεν μπορω να εχω αποψη για το πως ειναι η διαταραχη αυτη εχω ομως σχιζοφρενεια και πολλοι φιλοι μου λογω της παθησης που ειχα με απομακρυναν απο διπλα τους οποτε εχω νιωσει στιγματισμο,διακριση για κατι που δεν φταιω και αν γινονται καποια βιαια εγκληματα απο καποιους ψυχικα ασθενεις μας παιρνει ολους η μπαλα λες και δεν μπορουν να καταλαβουν οτι τα περισσοτερα εγκληματα τα κανουν ψυχικα υγειης ή τελως παντων λογικοι χωρις διαγνωση ψυχωσης αλλα οταν δεν ξερει ο αλλος αποδιδει ολα τα εγκληματα σε ψυχικη παθηση δηλαδη ο Αλβανος που βιασε την τοπαλουδη και τη σκοτωσε μετα οπως και ο Ελληνας ειχαν ψυχωση?οι πληρωμενοι δολοφονοι που εκτελουν συμβολαια θανατου εχουν ψυχωση που ξερουν να καλυψουν τα ιχνη τους και οχι ενας ψυχικα ασθενης που οταν παθει κριση ουτε το βρακι δεν μπορει να μαζεψει αλλα δυστυχως ετσι ειναι η κοινωνια δειχνουν τη σκληροτητα σε ψυχικα τραυματισμενους πολιτες με ιστορικο ψυχωσης που για να εφτασαν στη ψυχωση (χωρις ουσιες εννοω) ποιος ξερει τι τραυματα εχουν περασει και στους σκληρους κακοποιους με φονους ,εκβιασμους,ενοπλες ληστειες που δεν εχουν ψυχωση οι περισσοτεροι μην πω ολοι εκτος λιγων εξαιρεσεων καθονται αρνακια σε αυτους και ο ψυχικα ασθενης ειναι τις περισσοτερες φορες επικινδυνος για τον εαυτο και οχι για τους αλλους και αν δεν παρει φαρμακα καταληγει αστεγος

σορρυ που σου χαλασα το θεμα αλλα απευθυνομαι και σε αυτους που θα διαβασουν το θεμα μιας και ειναι δημοσιο φορουμ μπορει οποιοσδηποτε να διαβασει το θεμα οποτε θελω να περασω το μυνημα.για αρχη καλως ηλθες στο φορουμ,να μην κοψεις ποτε την αγωγη και να προσπαθησεις σιγα -σιγα να κοινωνικοποιθεις και αν οι παλιοι φιλοι απομακρυνθηκαν λογω που ησουν σε μανια και γενικα αν δουν καποιο ψυχικα αρρωστο τον αποφευγουν βρες καινουργιους φιλους και μην τους αποκαλυψεις ποτε το προβλημα υγειας σου γιατι η θα σε λυπουνται ή θα σου φερονται πιο σκληρα και απαξιωτικα το εχω ζησει γι αυτο στο λεω

Νομιζω υπαρχει. Γκουγκλαρε διπολικη διαταραχη ομαδες αθηνα. Εχει τηλεφωνα. Αν κλεισεις ραντεβου γραψε μου την εμπειρια σου. Θα ηθελα να παω και εγω. Κοιτα οσοι δεν ξερουν απο ψυχιατρική ποτε δεν καταλαβαινουν. Θα μεινουν οσοι σου αξιζουν διπλα σου. Σημασια εχεις να τηρεις αγωγη και να κανεις ειρηνη με τον εαυτο σου για οσα συνεβησαν. Δεν τα ηθελες. Σου συνεβησαν. Βιοχημεια εγκεφαλου ευθυνεται.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Mrgilleas na se kala gia tin apantisi ...oso les gia tin prokatalipsi kai to stigma theoro pos ehis dikio ....stin Ellada uparxoun 600.000 anthropoi me dupoliki diataraxi kai to sustima theoro pos den enimeronei ton kosmo sosta oste osoi exoun psihiatriki astheneia na min niothoun oti ine sto perithorio ... oson afora filous to periergo ine pos akomi kai osoi uparhoun tous apofeugw dioti kata kapio tropo me enohlei pou den eimai san autous den isprattw hara sxedon apo tipota den summeteho se kouventes apla uparho kai einai arketa epoduno ...opote tus apofeugo ...kai omos den stamatane na niazonte auto ine pou me haropoiei kapos ... esu ti ilikia eheis ?///??? apo pote noseis ? kai pos ta vgazeis pera me ergasia ??? oi dikoi sou se stirizoun ?? ... rotao giati den eho kai polu stiriksi apo oikogeneia i mitera mou tora teleutaia stamatise na mou leei na kopso ta farmaka ....allla kai pali pistevei pos me futika kai votana tha gino kala ase megali istoria... kai i adelfi mou pou ine megaliteri den endiaferetai ...apla nomizo ehei varethei na me vlepei se katathlipsi ....kai antilamvanonte tin akatastasi mou san na varieme kai na tempeliazo ....anyway kalos sas vrika sto foroum

Constantly curious na se kala gia tin apantisi kai gia ta entharintika sou logia ...enas hronos perase kai akomi to skeftome.... ehis sxesi me dipoliki?eheis kai esy paromoia ebiria ? kati exo dei alla den vrika pote ine akrivos oi sunantiseis ...tha to tsekaro kai tha sou stilo .... den to ho i alitheia ine na milao etsi enopion pollon antthropon gia ta prosopika mou gia auto kai to psiloskeftome .....euhome se osous ehoun themata psihikis ugeias na vroun ton eauto tous kai mia issoropia ine auto pou hriazomaste oloi....

Εχω διπολικη διαταραχη αισθηματος F31.0 dsm-5. Ολα ξεκινησαν ως αγχος και μετα βιωνα εντονες περιοδους αυπνιας υπερδραστηριοτητας καταχρησης.Ακολουθουσε μεγα καταθλιψη. Ο μονος που με διεγνωσε σωστα μου ξεκινησε λιθιο και ενιωσα σαν να εφυγαν 20 χρονια βαρους απο τη ψυχη μου. Εκανα ψχοθεραπεια γνωσιακη και καταλαβα πως εχω δυσκαμπτα κομματια. Σε αλλα βελτιωθηκα σε αλλα οχι. Εχω εργαστει αλλα πανω απο 6 ωρες κλαταρω. Μου κανει καλο να βοηθω ανθρωπους αλλα τρωω και φρικες μοναξιας. Το πιο δυσκολο κομματι για εμενα ειναι η διαχειριση της αυτοκαταστροφης " η φωνη μεσα μου" που με παροτρυνει στην αυτοχειρια. Ολα αυτα επι 9 χρονια. Πλεον καταλαβαινω ποτε μιλα η παθηση και ποτε οχι. Παλευω περισσοτερο για μια σωστη διαχειριση αισθηματος. Δεν ειμαι μονο η διπολικη. Αυτο μου τονιζω. Καθε μερα καλουμαι να ξεχωριζω την ταση μου για ασπρο μαυρο και να επιλεγω το γκρι.Εισαι τυπου 1 ή 2 ; εισαι σε σωστη αγωγη; στηριξη δεν εχω.η μανα μου με θεωρει τζανκι χαπιων και γενικως οπως καταλαβαινεις υπαρχει αγνοια κ ειμαι σε μικρο μερος μονο οταν εκανα ψυχοθεραπεια ανοιγομουν. Αλλά ειναι στο χαρακτήρα μου υποθετω να μην ανοιγομαι ευκολα και ειμαι καχυποπτη για τις προθεσεις αλλων. Σε ελαχιστους φιλους μιλαω αυθεντικα ατοφια. Παρολαυτα ψαχτηκα διαβασα για τη διπολικη κ γενικως διαβαζα για να εχω μια εναλλακτικη μεσα μου.οξυγονο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Senior Member
    καλημερα.
    μαργαριτα, σε παρακαλω γραφε μας στα ελληνικα.
    ειναι παρα πολυ κουραστικο να προσπαθεις να διαβασεις γκρικλις και ειναι και ορος συμμετοχης στο φορουμ.
    ομολογω οτι εγκατελειψα την προσπαθεια..
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

το ρατσισμο το πολυ τον βιωσα λιγο πριν αρρωστησω και ολοι με απομακρυναν απο διπλα τους.τους επαιρνα τηλεφωνο και δεν το σηκωναν.επισης σε ενα συμμαθητη μου που δεν με ειχε δει σε φαση επεισοδιου του ειχα πει οτι παιρνω φαρμακα για να ριχνω την ντοπαμινη μου ειπε τοτε οτι δεν ηξερε τι ηταν και οτι θα το διαβαζε στο ιντερνετ λογικα θα διαβασε οτι εμπλεκεται στις ψυχωσεις και δεν με ξαναπηρε τηλεφωνο ουτε μου το σηκωνε.μου κανει εντυπωση αυτο που λες οτι παρολο την παθηση σου σε στηριζουν και θελουν να σε βοηθησουν.εμενα ολοι εφυγαν απο διπλα μου και απο τα 20 μεχρι τα 25 ειχα μεινει μεδυο φιλους και ουτε σε κλαμπ δεν πηγαινα εχω χασει ωραιες στιγμες απο τα νιατα μου λογω της παλιοπαθησης αλλα και του στιγματος που εχανα φιλους
    Last edited by Aeon; 10-03-2020 at 18:31.

καλησπέρα Remedy.., έχεις δίκαιο για τα ελληνικά δεν ήξερα οτι είναι και στους όρους ...ευχαριστώ που μου το είπες

Constantly curious καλησπερα ... η αληθεια ειναι πως δεν καταλαβα τι ειναι το F31.0 dsm-5......απο αυτα που λες δεν εχεις περασει και λιγα ... ειναι πολυ θετικο παντως που καταφερες να τα ξεχωριζεις τα πανω και τα κατω ....μπραβω σου .., εγω μετα το μεγαμανιακο επεισοδειο οτι σκεψη μου περναει την φιλτραρω τρεις φορες για να καταλαβω αν κατι δεν παει καλα .... το θεμα μου ειναι οταν πεφτω σε καταθλιψη με αφηνω τελειως και περναω πολυ καιρο μεχρι που δεν παει αλλο ... τα υπομανιακα που εχω παθει τα αντιλαμβανομαι μονο τωρα που ειμαι αναμεσα σε καταθλιψη και στο'' συνερχομαι'' το θεμα ειναι να εχω την αντιληψη εκεινη την στιγμη και μην μου σκασει κατακουτελα και τρεχω στους δρομους λεγοντας πως θα σοσω τον πλανητη ........οσο λες για τζανκι των χαπιων καπως ετσι ειναι και σε μενα....χρονια τωρα ....οσον αφορα την αγωγη τωρα αρχησα να βλεπω παλι ψιχιατρο απο Αιγινιτειο , αυξησα το ντεπακιν στα 1000 μετα απο 5 μερες παω για επιπεδα στο αιμα και εφεξορ 150 ισως το μειωσουμε μου ειπε μην παω στο αλλο ακρο ...δηλαδη ειμαι σε φασι να σταθεροποιηθω και να με παρακολουθει σε τακτικι βαση κατι το οποιο δεν το εχω κανει ποτε η χαζη!....ψυχοθεραπεια δεν κανω πλεον θα ηθελα η αληθεια ειναι απο σεπτεμβρη να κλεισω ραντεβου εκει και για ψιχιατρο και ψυχοθεραπεια ...γιατι αυτη η ψιχιατρος που παω ειναι στα επιγοντα......δεν μου εχουν πει ποτε τι τυπου ειμαι αλλα επειδη ειχα ενα μεγαλο μανιακο με ψευδαισθησεις -ψυχωσικα συμπτωματα..(συγκεκριμενα οι ψευδαισθησεις αυτες ηταν σαν μια ταινια στο μυαλο μου που μπερδευονταν με την πραγματικοτητα δηλαδη αισθηση του ''φανταζομαι κατι και το ζω ταυτοχρονα'' , τρομερα γρηγορη ενναλαγη σκεψης μεγαλειωδη ιδεα για τον εαυτο μου και εμμονες με συμβολα, αριθμους ,ημερομηνιες.., χρωματα.., τοσο γρηγορη ενναλλαγη που εγω η ιδια δεν μπορουσα να τα συλλαβω....και φυσικα πολλες ιδεες για το αντικειμενο που εχω σπουδασει ''ντιζαιν'' και διαφορους αλλους κλαδους ... οτι φανταζομουνα πιστευα οτι θα γινουν πραγματικοτητα με εναν μαγικο τροπο..επειδη το ειπα εγω.....και το πως οτι καλο γινοτανε στον κοσμο ελεγα πως ολα εγειναν επειδη ηθελα εγω και το ειχα σκεφτει) δεν θελω σε καμια περιπτωση να ξαναζησω κατι τετοιο ..,απορω πως οι μεγαλυτεροι καλλιτεχνες που εχουν περασει απο αυτην την ζωη και εχουν γραψει ιστορια οπως ο Βαν Γκογκ , Σαλβαντορ Νταλι και πολλοι αλλοι αμετριτοι με αυτην την ασθενεια ..,πραγματικα απορω πως μπορουσαν να συγκεντροθουν στην δουλεια τους !οχι τιποτε αλλο.., αλλα τι φαρμακα υπηρχανε τοτε ....... η διπολικοτητα γεννησε τεχνη για πολλους αλλα με τι κοστος ......

P.S τα ψυχικα νοσηματα τα παθενουμε απο τραυματικες εμπειριες πιστευω ,αν οχι απο κληρονομικοτητα μιλαω παντα εκ πειρας .....τι εχει τραβιξει ολο αυτο το φορουμ εννοω τα μελη ,ενας Θεος ξερει ...... αν θελεις πες μου λιγα πραγματα για σενα τι ηλικια εχεις ? μενεις αθηνα ? τωρα σε τι φασι σε βρισκω ασχολεισαι με κατι ????σε παρακολουθει γιατρος ?
    .......Ελπιζω να βγαζουν νοημα αυτα που γραφω και εχουν συνοχη .....

Mrgilleas καλησπερα μην τα βαζεις κατω εξαλλου μπορεις να κανεις παρεα με ανθρωπους που εχουν παρομοιες ψυχικες ιδιαιτεροτητες .., ασθενειες πες το οπως θελεις ..., εγω για αυτο μπηκα στο φορουμ η αληθεια ειναι για να γνωρισω ανθρωπους με ιδιες η παρομοιες εμπειριες .....λυπαμαι που εγειναν ετσι τα παγματα με τον φιλο σου αλλα αμα το καλοσκεφτεις δεν φταιει και αυτος ... ο ανθρωπος ''ειναι οι εμπειρειες του ''οπως ελεγαν και οι αρχαιοι εμπειρικοι φιλοσοφοι ...,, εφοσον εχει ζησει σε ενα περιβαλλον που ελεγε το να ειναι σχηζοφρενης ο αλλος σημαινει πως ειναι επικινδυνος - τρελος - δολοφονος-επικυνδυνος και ολα τα συναφη ......δεν μπορεις να στεναχωριεσαι για την λανθασμενη εικονα που εχει ο καθενας για την αληθεια......να μου πεις ωραια τα λες τοτε εσυ γιατι καθεσαι και σκας για το μανιακο επισοδειο που περασες .... θα σου πω την αληθεια με ενδιαφερει η εικονα μου προς τα εξω και μηπως με χαρακτηρισουν ως ανθρωπο που ειναι εγωκεντρικος που εχει μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του ..διοτι τοτε που το επαθα εβγαζα αυτην την εικονα της τρελας εγω την ονομαζω ετσι ελπιζω να μην σε πειραζει ..... για την σχιζοφρενεια δεν γνωριζω πολλα ξερω ομως οτι εχει κοινα στοιχεια με την δηπολικη διαταραχη ειδικα αμα ειναι η μανια με ψυχωσικο μαζι οπως ειχα εγω.......στο μεταξυ εχουμε την ιδια ηλικια 30 ακριβως και εγω .....ειμαι τυχερη στην ατυχια μου διοτι απο οικογενεια δεν μπορω να πω πως εχω στηρηξη που θα ηθελα...,αναγνωριζω τουλαχιστον πως εδω και καποιο χρονικο διαστημα η μητερα μου σταματησε να μου λεει να κοψω τα φαρμακα ....ειναι και αυτο μια μεγαλη ανακουφηση... αλλα απο αυτους τους 2 3 φιλους ναι εχω πολυ απλα μαγαπανε γιατι ξερουν πως ειμαι οταν ειμαι στα καλα μου ποσο δοτικος και ευχαριστος ανθρωπος ειμαι και μαλλον επειδη εχουμε πολλα βιωματα μαζι .....
    τωρα το να πας σε κλαμπ δεν χανεις και πολλα πιο δυστυχησμενοι ειναι αυτοι που πηγαινουν σε κλαμπ απ οτι εμεις θεορω ...οι πιο πολλοι τουλαχιστον ....εχω ζησει την νυχτα .. εχω δουλεψει για αρκετο διαστημα...απο αυτα που εχω παρατηρησει λιγος κοσμος διασκεδαζει πραγματικα με την ψηχη του γιατι αμα το καλοσκεφτεις αμα χρειαζεσαι 5 ποτα για να διασκεδασεις και να νιωσεις οτι περνας φινα τι να το κανεις .....υπαρχουν πολυ πιο ωραια πραγματα να κανεις φυσικα να εχεις διαθεση και παρεα ....
    εσυ πως περνας τη μερα σου ,τι κανεις? εχεις καποιο χομπυ ? ?? τι κανεις απο θεραπεια ? και σε τι κατασταση βρισκεσαι τωρα απο ψυχωσικα επισοδια εννοω ?

Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εχω διπολικη διαταραχη αισθηματος F31.0 dsm-5. Ολα ξεκινησαν ως αγχος και μετα βιωνα εντονες περιοδους αυπνιας υπερδραστηριοτητας καταχρησης.Ακολουθουσε μεγα καταθλιψη. Ο μονος που με διεγνωσε σωστα μου ξεκινησε λιθιο και ενιωσα σαν να εφυγαν 20 χρονια βαρους απο τη ψυχη μου. Εκανα ψχοθεραπεια γνωσιακη και καταλαβα πως εχω δυσκαμπτα κομματια. Σε αλλα βελτιωθηκα σε αλλα οχι. Εχω εργαστει αλλα πανω απο 6 ωρες κλαταρω. Μου κανει καλο να βοηθω ανθρωπους αλλα τρωω και φρικες μοναξιας. Το πιο δυσκολο κομματι για εμενα ειναι η διαχειριση της αυτοκαταστροφης " η φωνη μεσα μου" που με παροτρυνει στην αυτοχειρια. Ολα αυτα επι 9 χρονια. Πλεον καταλαβαινω ποτε μιλα η παθηση και ποτε οχι. Παλευω περισσοτερο για μια σωστη διαχειριση αισθηματος. Δεν ειμαι μονο η διπολικη. Αυτο μου τονιζω. Καθε μερα καλουμαι να ξεχωριζω την ταση μου για ασπρο μαυρο και να επιλεγω το γκρι.Εισαι τυπου 1 ή 2 ; εισαι σε σωστη αγωγη; στηριξη δεν εχω.η μανα μου με θεωρει τζανκι χαπιων και γενικως οπως καταλαβαινεις υπαρχει αγνοια κ ειμαι σε μικρο μερος μονο οταν εκανα ψυχοθεραπεια ανοιγομουν. Αλλά ειναι στο χαρακτήρα μου υποθετω να μην ανοιγομαι ευκολα και ειμαι καχυποπτη για τις προθεσεις αλλων. Σε ελαχιστους φιλους μιλαω αυθεντικα ατοφια. Παρολαυτα ψαχτηκα διαβασα για τη διπολικη κ γενικως διαβαζα για να εχω μια εναλλακτικη μεσα μου.οξυγονο.
    Για πόσο διαστημα πινεις λιθιο?,,,,,,,εγώ παροτι με είχε σώσει μετα απο 5χρονια ληψης δυσκολευομαι να κανω επιπεδα,με 4 καψουλες με το ζορι φτανω τα 0.6 ενω πλεον δε με οφελει κ σκεφτομαι εαν μπορει να παθεις ανοχη στο λιθιο.....το θεμα με τα επιπεδα κανεις γιατρος δε μπορεσε να εξηγησει,ενω το πρωτο χρονο με 2 καψουλες εφτανα 0,6 7

............

...........................................
    Last edited by Aeon; 10-03-2020 at 18:36.