Γεια σας,έχω διακόψει αγωγή ,δεν παρακολουθούμε και είμαι στα ορια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 11 of 11

Γεια σας,έχω διακόψει αγωγή ,δεν παρακολουθούμε και είμαι στα ορια

Γεια σας ,δεν κοιμάμαι καλά,τρανταζεται όλο μου το σώμα και δεν νιώθω καθόλου καλά,,με τα κιλά μου με την κατάσταση όλη,φοβάμαι πολύ πως δεν θα με βρει ο χειμώνας οκ.Πρεπει να μιλήσω καπου νιώθω ατελείωτη μοναξιά μέσα σε όλα αυτα.Δεν έχω χρηματική ευκαιρία και θα θελα την βοήθεια σας ,ταπεινά και ωραία μήπως βοηθήσω και ζήσω περνάει το καλοκαίρι και τώρα πρέπει να βρω λύσεις .Ανταποκριθηται με όποιον τρόπο μπορειται

Θέλω να μου μιλισεται

Γιατί διέκοψες την αγωγή? Υπάρχουν τα ΚΟΙΣΠΕ που μπορείς να βρεις δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη. Μένεις μόνος σου ή με τους γονείς σου?

Δεν κάνουν τίποτα τα κοισπε

Ναι, αλλά γιατί έκοψες την αγωγή?

Γιατί δεν κάνει καλο

Με πονάει το στήθος μου

Senior Member
    Καταλαβαίνω την δύσκολη θέση σου αλλά με το να απορρίπτεις τα πάντα δεν λύνεις το πρόβλημα.

Στο θέμα των φαρμάκων έχεις ψάξει για κάποια άλλη λύση;; Σου πρότειναν κάτι άλλο;;
    Συμφωνώ πως έχουν πολλές φορές αβάσταχτες παρενέργειες αλλά ποια είναι μια καλύτερη λύση που να απαλύνει το πρόβλημα σου;;

Πρώτα απ'όλα τα φάρμακα δεν τα κόβουμε ποτέ μαχαίρι μόνοι μας παρα μόνο με την βοήθεια γιατρού. Κανόνας
    Δυστυχώς δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις στις ψυχολογικές παθήσεις.
    Υπάρχουν όμως τρόποι να διαχειριστείς την κατάσταση.
    Αν δεν σου ταιριάζει ένα φάρμακο,δοκιμάζεις άλλο. Ισως χρειαστεί να επιμείνεις αρκετό διάσημα για να βρεις σωστή δόση.
    Επειτα αν βλέπεις πως δεν σου ταιριάζει ο γιατρός ή έχεις αμφιβολία για την διάγνωση προσπαθείς να βρεις κάποιον που θα σου ταιριάξει.
    Οι ψυχολογικές παθήσεις δεν περνάνε μέσα σε μια μέρα. Χρειάζεται να εφοδιαστείς με δύναμη,υπομονη και επιμονή. Η ανάρρωση κρατάει όσο η ζωή μας με τα πάνω και τα κάτω της.

Κάνε μια προσπάθεια. Μη ρίχνεις άσπρη πετσέτα. Τώρα μιλάει η πάθηση. Είσαι πιο δυνατός απ'ότι νομίζεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Να πάς σε άλλο γιατρό αν αυτός που πήγαινες δεν σου κάνει. Επίσης ο πόνος στο στήθος ίσως είναι στηθάγχη, δες έναν καρδιολόγο.
    Τα ΚοιΣΠΕ είναι για να σου δώσουν ευκαιρία επανένταξης με εργασία όχι να σε θεραπεύσουν...
    Δες επίσης ένα ψυχολόγο.

Senior Member
    Είναι σημαντικό να μιλάς με τον γιατρό σου.
    Αν το σωματικό βάρος είναι πρόβλημα του το θέτεις και καλείται να λάβει σοβαρά υπόψη τις ανησυχίες σου και να βρείτε από κοινού μια λύση. Πιθανόν με μείωση της δόσης στο μέλλον. Αλλαγή σκευάσματος. Βοήθεια στην διαιτά σου. Προσθήκη γυμναστικής.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Καλησπερα αδερφια.
    Αδελφε μου το προβλημα σου λυνεται με την βοηθεια πνευματικου Γεροντα στην Ορθοδοξη Εκκλησια
    Λυπαμε πραγματικα αδερφια μου, ενω υπαρχει η λυση , να μενουμε στα φαρμακα που το μονο που μπορουν επηρεασουν ουσιαστικα ειναι τα νευρα και οχι την ψυχη.
    Σου προτεινω να δεις αυτο το βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=8B-Ga7pPQco