lexotanil vs xanax - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
    Senior Member
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Akis1 δεν παίρνω τίποτα από φάρμακα εκτος από ζαναξ .ουτε καν ντεπόν.

ο ψυχίατρος μου είπε να παίρνω κάθε 4 μέρες 0,5 ζαναξ αν δεν μπορω να κοιμηθώ. Είπε ότι αυτή η συχνότητα λήψης δεν δημιουργεί πρόβλημα κτλ.

Ωστόσο εγώ παίρνω κάθε 4-5 μέρες 0,25 ζαναξ όταν είμαι σε στρεσογόνο φάση. Μπορεί να περάσουν και 2 μήνες και να μην πάρω κανένα απολύτως . Η μπορεί να πάρω 0,25 ζαναξ κάθε δέκα μέρες.

Το αλκοόλ δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και γενικά είμαι της υγιεινής ζωής απλα όταν αγχωθώ πολύ παίρνω 0,25 ζαναξ η αταραξ . Αλλά με απόσταση 4 μέρες τουλάχιστον από το προηγούμενο ζαναξ.

Ώστε το λεξο μένει περισσότερο στον οργανισμό!!! Αυτό ήθελα να μάθω όταν άνοιξα το thread! Και αρχίζει να δρα σε κανα ημίωρο τελικά;
    πράγματι το lexotanil διαρκεί περισσότερο στον οργανισμό... αλλα σε μερικούς ανθρώπους αν το περνούν καθημερινά τότε φτάνει σε σημείο να μην έχει την ίδια επίδραση όπως στην αρχή... επίσης μειώνονται από 6 ώρες στης 2-3 το ίδιο ισχύει με όλες της benzo

εγώ αν θέλεις την συμβουλή μου θα σου έλεγα να μην κανεις αλλαγή... από την στιγμή που παίρνεις το ξανάξ σε τόσο μικρή δοσολογία και όχι καθημερινά και ξέρεις και την επίδραση που έχει σε εσένα τότε μην το αλλάξεις...

να σε ενημερώσω ότι το xanax συγκεκριμένα η ουσία alpazolam ελέγχει στον εγκέφαλο το GABA που άλλες benzos δεν έχουνε αυτή την ιδιαιτερότητα... γιαυτο και είναι και το πιο εξαρτησιογόνο φάρμακο... ανήκει στην κατηγορια τον ήπιων ναρκωτικών... οπως και τα οπιούχα..

είναι από τα πιο αποτελεσματικά φάρμακα το συγκεκριμένο και δεν είναι τυχαίο που είναι και το πιο δημοφιλής...!!! το ιδιαίτερο που έχει είναι ότι σου προκαλεί μια μικρή ευφορία και γαλήνη.... κάτι που στο lexo και σε άλλες benzos δεν έχεις... αντίθετα με το xanax μπορείς να κανεις πράγματα δεν προκαλεί έντονη καταστολή όπως τα αλλα... η ίδια εταιρία αναφέρει ότι είναι αγχολυτικό/αντικαταθλιπτικό...! το αναγραφει στο επίσημο site της phizer

εγω με αυτο ειμαι 2 χρονια και ποτε δεν αυξησα δοσολογια... παντα με πιανει σε δοσολογια 0.25..

περνω πρωι-βραδυ.... αν δεν το παρω απλα εχω ζαλαδες...

Ας ειναι καλα το forum κι αυτα που διαβαζω εδωμεσα για βενζο κτλ και δεν καταναλωνω xanax καθε φορα που δεν μπορω να κοιμηθω!ευτυχως που κατεθεσαν τις εμπειριες τους ατομα που επαθαν εξαρτηση και μας προφφυλαξαν εμας τους υπολοιπους...να ναι καλα τα παιδια, διοτι αν βασιζομασταν στους ψυχιατρους θα μασταν ολοι εξαρτημενοι φουλ...

Quote Originally Posted by akis1 View Post
    πράγματι το lexotanil διαρκεί περισσότερο στον οργανισμό... αλλα σε μερικούς ανθρώπους αν το περνούν καθημερινά τότε φτάνει σε σημείο να μην έχει την ίδια επίδραση όπως στην αρχή... επίσης μειώνονται από 6 ώρες στης 2-3 το ίδιο ισχύει με όλες της benzo

εγώ αν θέλεις την συμβουλή μου θα σου έλεγα να μην κανεις αλλαγή... από την στιγμή που παίρνεις το ξανάξ σε τόσο μικρή δοσολογία και όχι καθημερινά και ξέρεις και την επίδραση που έχει σε εσένα τότε μην το αλλάξεις...

να σε ενημερώσω ότι το xanax συγκεκριμένα η ουσία alpazolam ελέγχει στον εγκέφαλο το GABA που άλλες benzos δεν έχουνε αυτή την ιδιαιτερότητα... γιαυτο και είναι και το πιο εξαρτησιογόνο φάρμακο... ανήκει στην κατηγορια τον ήπιων ναρκωτικών... οπως και τα οπιούχα..

είναι από τα πιο αποτελεσματικά φάρμακα το συγκεκριμένο και δεν είναι τυχαίο που είναι και το πιο δημοφιλής...!!! το ιδιαίτερο που έχει είναι ότι σου προκαλεί μια μικρή ευφορία και γαλήνη.... κάτι που στο lexo και σε άλλες benzos δεν έχεις... αντίθετα με το xanax μπορείς να κανεις πράγματα δεν προκαλεί έντονη καταστολή όπως τα αλλα... η ίδια εταιρία αναφέρει ότι είναι αγχολυτικό/αντικαταθλιπτικό...! το αναγραφει στο επίσημο site της phizer

εγω με αυτο ειμαι 2 χρονια και ποτε δεν αυξησα δοσολογια... παντα με πιανει σε δοσολογια 0.25..

περνω πρωι-βραδυ.... αν δεν το παρω απλα εχω ζαλαδες...
    aki νομιζω ολες οι βενζο επιδρουν στο GABA....με παρομοιο τροπο...ενω ευφορια μπορεις να νοιωσεις κ με άλλες....εγω το χω παθει με ταβορ,στεντον αλλα κ ,κλονοτριλ λιγοτερο απο ζαναξ,.....το αισθημα ευφοριας εννοω ηταν το ιδιο με οταν επινα ζαναξ....γ αυτο κ ειναι εξαρτησιογονες....τωρα το ζαναξ ειναι και θεμα μαρκετινγκ κ αλλα π ειναι πιο γνωστο

akis1 ευχαριστω για την βοηθεια.

αυτο που ειπες με ανησυχησε λιγο:

και παλι ευχαριστω ολους που με βοηθησατε...

Senior Member
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    akis1 ευχαριστω για την βοηθεια.

αυτο που ειπες με ανησυχησε λιγο:

και παλι ευχαριστω ολους που με βοηθησατε...
    δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας φιλε μου...! λίγο πολύ όλες η benzodiazepines επηρεάζουν το GABA απλά η αλπαζολαμη επηρεάζει λίγο διαφορετικά τους νευροδιαβιβαστές του εγκεφαλου σε σχέση με της άλλες benzos... και αυτό με τον μικρό χρόνο ημιζωής κάνει το φάρμακο πιο εθιστικό...

εγω ειμαι ξεκαθαρα εθισμενος στο xanax που το περνω καθημερινα.... και το αστείο είναι ότι εχω τελειωσει φαρμακευτικη γνωρίζω της συνέπειες από αυτό το φάρμακο αλλα δυσκολεύομαι να το κόψω... και γνωρίζω τον τρόπο απεξάρτησης αλλα δεν το έχω ακολουθήσει ακόμα θέλω να προσπαθήσω να το κόψω πολύ σταδιακά ας πάρει και χρονια... αντικατάσταση με άλλη βενζοδιαζεπίνη δεν θα κάνω... ίσως και να το καταφέρω..
    Last edited by akis1; 26-08-2019 at 18:52.

εγω προσπαθησα με κλονοτριλ...κ μου το χε πει γιατρος....για απεξαρτηση....αλλα το αποτελεσμα ηταν να εξαρτηθω στο κλονοτριλ.....οι ιδιοι οι ψυχιατροι φταινε που μπλεκουν τς ασθενεις με βενζοδιαζιπινες.....Οσο για απεξατηση εχω ακουσει οτι χρειαζεται ακομη κ χρονια ενω ειχα βρει στο googlε ενα αρθρο για το πως πρεπει να το πας μιας αμερικανιδας ψυχιατρου.....παντως κ μονο η ιδεα οτι εισαι εξαρτημενος εμενα και οτι δε μπορω να αποδεσμευτω εμενα προσωπικα με αγχωνει....κ τοτε ειναι που πινω κ παραπανω....φαυλος κυκλος

Senior Member
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    εγω προσπαθησα με κλονοτριλ...κ μου το χε πει γιατρος....για απεξαρτηση....αλλα το αποτελεσμα ηταν να εξαρτηθω στο κλονοτριλ.....οι ιδιοι οι ψυχιατροι φταινε που μπλεκουν τς ασθενεις με βενζοδιαζιπινες.....Οσο για απεξατηση εχω ακουσει οτι χρειαζεται ακομη κ χρονια ενω ειχα βρει στο googlε ενα αρθρο για το πως πρεπει να το πας μιας αμερικανιδας ψυχιατρου.....παντως κ μονο η ιδεα οτι εισαι εξαρτημενος εμενα και οτι δε μπορω να αποδεσμευτω εμενα προσωπικα με αγχωνει....κ τοτε ειναι που πινω κ παραπανω....φαυλος κυκλος
    εγω δεν εχω θεμα να περνω καθημερινα ενα χαπακι 0.25 η 0.5....... αφου με κανει να νιοθω καλα..... αλλα το προβλημα ομιλιας που αποκτησα απο το xanax με ανχωνει αρκετα.... δηλάδη πλεον μπερδευω της λεξεις μερικες φορες.... και γενικα αυτο ειναι κατι που με τρομαζει.... εκει που ημουν σε ενα μαγαζι και μιλαγα με μια κοπελα δεν ειχα παρει xanax... ξαφνικα με πιανει ενας πολυ δυνατος πονοκεφαλος στην μια μερια και ενιωσα τοσο εντονη ζαλαδα σε σημειο λες και εκανε σεισμο... μπορω να πω οτι τρομαξα ασχημα.... ομως δεν το αφησα αυτο να καταληξη σε κριση πανικου.... ευτηχος ηταν η ωρα που επρεπε να πληρωσο και να φυγο απο το μαγαζι...... η κοπελα σε μια φαση με ρωταει καλα εισαι? σε βλεπω μου λεει λιγο ζαλισμενο... της λεω ναι απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι... εκανα πολυ... χαχαχα γενικα σε τετοιες στιγμες πρεπει να σκευτεις κατι για να μην γινεις και ρεζιλι :P

thanosP οι ψυχιατροι φταινε εχεις δικιο. Εγω σε μια που πηγα δεν μου γραφε με τιποτα βενζο γιατι οπως ειπε βλεπει καθημερινα ασθενεις που ξεκινησαν με περιστασιακη χρηση και συντομα δεν μπορουσαν να ζησουν χωρις αυτα...κοινως με προειδοποιησε.Μονο σε ηλικιωμενους τα συνταγογραφει η συγκεκριμμενη...

Ειναι εγκληματικο να τα δινουν σε νεους ανθρωπους και να τους μετατρεπουν σε κυριλλε πρεζονια(αυτο δεν ειναι? νομιμοι ναρκομανεις)

ακις1 πως εμπλεξες ετσι ρε συ? δεν σε ειχαν προειδοποιησει? αν τα σταματησεις θα φυγουν αυτες οι παρενεργειες?

Senior Member
    φίλε μου απλά το ξεκίνησα και το επερνα 1 εβδομάδα μετα απο εναν χωρισμό με αποτέλεσμα να μου αρέσει τοσο πολυ η επίδραση του σε σημείο να το χρειάζομαι καθημερινά.... πήγα σε γιατρό και μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα να το περνεις καθημερινά.... εχω ρωτήσει πολλούς γιατρούς οχι μονο ψυχίατρο.. και ολοι λεγαν ειναι οκ εως 0.5mg την ημέρα.... και εγω σκευτομουν οκ δεν τρέχει τπτ θα το περνω αφου έβλεπα οτι με βοηθάει... και κάπως ετσι πέρασαν 2 χρόνια χωρις να το καταλάβω.... η μερες περνάνε γρήγορα η διακοπές που πηγα ενώ πέρασα ωραία η αναμνήσεις απλα δεν υπάρχουν ειναι μια θολουρα στο μυαλό... γενικά η δυσκολία στην ομιλία και το πρόβλημα με το μυϊκό μου σύστημα που μου δημιούργησε ειναι απο τα χειρότερα υπάρχουν καθημερινά παρενέργειες μετα απο λίγες ωρες που δεν θα το πάρω και αυτές ειναι μούδιασμα χερι-ποδι μέχρι και παράλυση των χεριών η τον ποδιών τα συμπτώματα μοιάζουν με αυτά της σκλήρυνσης κατά πλάκας.... γενικα ειναι βασανιστικο ολο αυτό και ξερω οταν το διακόψω κάποιες επιπτώσεις θα μηνουν... δεν θα επανέλθω ποτέ όπως ημουν πριν.... παρόλαυτα συνεχίζω την ζωη μου και προσπαθώ καθε μερα να κανω πράγματα... δεν θέλω να απαγοητευομαι.... αυτο που με κρατάει δυνατό ειναι το CBD.... τώρα με αυτό την έβγαλα σήμερα και δεν πήρα το Xanax τα στερητικά εμφανίστηκαν με εχουν αφήσει ξύπνιο αλλα οχι χωρίς άγχος απλά νιοθω έντονα τραβήγματα στους μύες και μούδιασμα σε ολο το πόδι.... παρόλαυτα έχω ξαπλώσει και αράζω και προσπαθώ να μην δίνω σημασία σε οτι νιώθω.... δύσκολο πολύ αλλά το καταφέρνω.... θα δείξει βέβαια πως θα πάει αυτο με τον καιρό...

Junior Member
    ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ pm ΣΤΟΝ Akis1.
    ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΜΑΡΚΑ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟΥ ΚΑΝΑΒΕΛΑΙΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Quote Originally Posted by JOHN62 View Post
    ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΜΑΡΚΑ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟΥ ΚΑΝΑΒΕΛΑΙΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!
    και σε cbd shop να πας θα σε διαφωτισουν....λιγες ειναι οι εταιριες

Senior Member
    Quote Originally Posted by JOHN62 View Post
    καλησπερα εγω περνω της enecta το 10% αλλα καλο θα ηταν να ξεκινισης με 3% για αρχη....

επισης ατμιζω το 3% 30mg/ml της harmony hemp... ειναι για χρηση ηλεκτρονικου τσιγαρου... απο την αλλη αν καπνιζεις μπορεις να δοκιμασεις και ανθοι...

αν πας σε καπιο καταστημα θα σε καθοδηγήσουν καταλληλα τι χρειάζεται...

αν και για θεραπεια ειναι το ελαιο..!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12