Αλλαγή συμπεριφοράς - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 96 of 96
    Το έχω κρατήσει. Για αυτό και στη 2η σελίδα σας ευχαρίστησα. Μετά όμως συνεχίστηκε η επιθεση. Τι να πω. Πραγματικά πιστεύω ότι έχουμε χάσει σαν άνθρωποι την ευγένεια και την αλληλοβοήθεια. Ακόμα και άδικα σε κάποια που έχω θα μπορούσατε να το πείτε πιο όμορφα. Όχι να γράφετε σεντόνια και να κάνετε μαθηματικούς υπολογισμους. Καλή συνέχεια και σε εσάς.

Καλο ειναι να μην γενικευεις.. Εγω προσωπικά δεν σε πρόσβαλα ουτε σε εστησα στον τοίχο. Αντιθέτως προσπάθησα να σε βάλω να σκεφτείς και την αλλη πλευρά μπας και μπορέσεις να βρεις την λύση σου.. αυτα από εμένα
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν.. είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Εσύ όχι. Ομως αν αναφερθω συγκεκριμένα πάλι θα ξεκινήσουν τα σεντόνια :)

Senior Member
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα... Το γεγονός ότι κάποιος δικός μας άνθρωπος εχει αποκτήσει κάτι (εδω λεμε το αυτοκίνητο) δεν σημαίνει αυτόματα ότι γίνεται και ο ταξιτζής μας. Το ότι δουλεύει για μένα είναι λεπτομέρια. Ακομη και να έλεγες οτι είναι πλούσια.. Δες λίγο την κατάσταση από την δική της πλευρά.
    Απο εδω και περα θα κυκλοφορείς όπως κυκλοφορούσες όταν η φίλη σου δεν είχε αυτοκίνητο. Αυτη το εχει. Οχι εσυ..
    Στην αρχή ναι. Απο ενα σημείο και μετα θα σε ενοχλούσε.. αν θες να κρατήσετε την φιλία σας σταματάς να πηγαίνεις με το αυτοκίνητο της κσι τελείωσε το θεμα. Θα δεις και μετσ πως θσ είναι η συμπεριφορά της. Αν όντως συτο την ενοχλεί ή αν ψάχνεις αφορμές.
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι εχετε διαφορετικη εκτιμηση για τα "τοσα" που της εχεις προσφερει.
    μπορει να εχεις δικιο, αλλα μπορει να εχει κι εκεινη.
    σε καθε περιπτωση το καλυτερο θα ηταν να ανεξαρτητοποιηθεις, εφοσον δεν τα βρισκετε. ισως ετσι εκτιμησεις περισσοτερο το οτι σου προσεφερε κι εκεινη ισως εκτιμησει περισσοτερο την παρεα σου.
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    Κοιτα το αμαξι τρωει πολυ βενζινη,ειδικα αθηνα..οποτε αν δν ειναι ανετη οικονομικα καλα κανει και ζηταει..εφοσον διναι η μοναδικη στην παρεα π εχει αμαξι,αρα σημαινει οτι πατε μονο με το δικο της.
    Επίθεση; Ποιος απο ολους εμας ειναι καλύτερος απο σενα ή απο οποιοδήποτε για να κάνουμε κριτική και επίθεση; Απλα σου λεμε το σενάριο που εσύ δεν εχεις σκεφτεί. Κάποτε μας ενοχλει κατι και δεν είμαστε σε θεση να δουμε ολες τις οπτικές γωνιες. Εμενα προσωπικά όλο αυτό με την βενζίνη, με τον τρόπο που σου το λεει, με το τρόπο που τα καταλαβαίνεις εσυ.. θα με έβαζε σε σκεψεις. Και οχι για το αυτοκίνητο και την βενζίνη. Αλλα για την σχέση σας.. εκει νομίζω ειναι καλύτερα να επικεντρωθείς.
    Εγω χρησιμοποίησα την λέξη εκμετάλλευση.. αλλα εβαλα στην παρένθεση ότι έτσι φαίνεται. Δεν ειπα ποτε ότι ισχύει γιατι δεν σε ξερω και δεν ξέρω πως φέρεσαι. Απλα σου εδωσα σαν πιθανόν σενάριο. Οτι μπορεί να θεωρεί οτι την εκμεταλλευεσαι.

Οταν ζητας να ακούσεις απόψεις πρέπει να εισαι σε θεση να ακούσεις τα πάντα. Αυτο που πιστεύεις εσυ οτι είναι σωστό δεν σημαίνει παντα οτι ειναι. Η συζήτηση βοηθάει να τα δεις ολα σφαιρικά και να καταλήξεις κάπου. . Αυτό μπορεί να συμβεί σε όλους.
    Ειδα το πρώτο σχολιο και κατάλαβα.. πάντως αυτα που έγραψες βρίσκονται και στο δεύτερο σχόλιο..

Κριμα πάντως.. κριμα! Οι άνθρωποι δεν συμφωνούν παντα μαζί μας και αυτό είναι το ωραίο. Να εχεις την δυνατότητα να ακους κι αλλες απόψεις. Ο κόσμος θα ηταν βαρετός αν συμφωνούσαμε όλοι με όλους..
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δηλαδή βρε Γιώργο εσένα πρέπει να στο ξεκαθαρίσει κάποιος αυτό για να το κάνεις; Δεν είναι αυτονόητο ότι όταν κινείσαι με το αμάξι του άλλου συνεισφέρεις στα καύσιμα; Δεν είναι αυτονόητο ότι δεν σε αφορά πόσα λεφτά βγάζει απτην δουλειά του ή ποιος του πληρώνει τα έξοδα;

Αλίμονο αν χρειάζεται στους φίλους μας να λέμε "ναι θα πάμε εκεί, αλλά θα βάλεις κι εσύ για την βενζίνη γιατί δεν το γεμίζω απτην βρύση"
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Όλα αυτά για μένα είναι κινέζικα.
    Με τους φίλους δεν χρειάζεται να κλείσουμε οικονομικές συμφωνίες. Του δίνουμε πριν τα ζητήσει. Το θεωρώ αυτονόητο ότι όταν βγαίνω με κάποιον συνέχεια με το δικό του αυτοκίνητο, του γεμίζω που και που με βενζίνη για να μαστε οκ. Δεν χρειάζεται να μου χει πει ο άλλος από πριν ότι θα πρέπει να πληρώνω, ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
    νελια...
    απ την αρχη, ολοι τα ιδια σου λεμε κι εσυ το βιολι σου οτι σου κανουμε επιθεση γιατι σε ξερουμε κι απ αλλου..(εξαιρω τον γεοδιμ. εχει διαφορετικη αποψη και δικαιωμα του).
    τωρα την γυρισες την πλακα οτι ΕΙΔΙΚΑ ΕΓΩ σου κανω επιθεση γιατι τις δικες μου βενζινες ξοδευεις και το χω καημο...

επιτιθεσαι μονιμα σε μενα προσωπικα ενω ολοι τα ιδια λεμε,για να αποπροσανατολισεις την συζητηση απο το προβλημα, που ειναι η δικη σου συμπεριφορα που βλεπουν ολοι κι εσυ σφυρας αδιαφορα και τα χεις μαζι μου...

τα μαθηματικα που σχολιαζεις, δεν ηταν επιχειρημα ΓΙΑ ΣΕΝΑ. σε σενα ειπαμε 2 παραγματακια , να μην τα ξαναλεμε, σχετικα με την δικη σου ευθυνη.
    τα μαθηματικα προεκυψαν στην συζητηση πανω σε διαφωνια που ειχαμε με τον γεο.
    δεν θα κανουμε και λογοκρισια για να μην ακουσεις τους αριθμους και προβληματιστεις, αλλα δεν ειναι το προβλημα οι αριθμοι.
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΚΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ.

μπορεις να χοροπηδας μεχρι να σβησει ο ηλιος , αλλα ετσι εγιναν τα πραγματα και το ειδαν ολοι..
    Last edited by Remedy; 08-09-2019 at 10:24.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Όλοι το λέτε αλλά μόνο εσύ μιλάς έτσι!!πάλι στα σεντόνια.... Καλή συνέχεια σε ότι κανεις :)

Η φίλη σου που κατηγορείς δεν σκέφτηκε πρώτα τα λεφτά. Αυτό το έκανες εσύ όταν ανέφερες ότι έχει δουλειά (όπως και εσύ άλλωστε) και τον φίλο της που πληρώνει. Η φίλη σου απλά κουράστηκε που κατάλαβε πως την εκμεταλλευόσουν και δεν έδινες έστω και κάποιο μερίδιο για την βενζίνη της, απλά για να δείξεις ότι ΤΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ και ότι ΕΚΤΙΜΑΣ. Όντως δεν περιστρέφονται όλα γύρω από τα χρήματα, σημασία έχει ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ και να εκτιμάς τον άλλο. Ε όταν είδε πως όχι μόνο δεν την σέβεσαι αλλά την εκμεταλλεύεσαι τόσα χρόνια, και όταν της φάνηκε με τα έξοδα της βενζίνης αν δυσκολεύτηκε 1-2 φορές, δεν άντεξε και ξέσπασε. Και εγώ θεωρώ αυτονόητο να προσφέρεις στα ΚΟΙΝΑ σας έξοδα, και αυτά δεν είναι εισητήρια λεωφορείου γιατί δεν κυκλοφορείτε μαζί με λεωφορείο. Κουράστηκε και ξέσπασε για την συμπεριφορά σου και αυτό δεν έχει να κάνει με χρήματα αλλά με το πώς την αντιμετώπισες.

Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον από αυτά που διαβάζω. Δεν καταλαβαίνω γιατί βλέπεις τα προηγούμενα σχόλια ως προσωπικές επιθέσεις μιας και διάφορες γνώμες αν τις επεξεργαστείς ΕΣΥ Η ΙΔΙΑ σωστά μπορούν να σε βοηθήσουν να βελτιωθείς. Μην το ρίχνεις στην άμυνα βρε κορίτσι μου. Ούτε σε ξέρουμε, ούτε υπάρχει κριτική για το κακό σου. Εξαρτάται από σένα όμως το πώς θα το αντιμετωπίσεις από 'δω και πέρα. Καλή συνέχεια.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567