Διπολικη και αγχωδη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 9 of 9

Διπολικη και αγχωδη διαταραχη

Εχω αρχισει να μην εχω αναγκη υπνου και αλλα στοιχεια υπομανιας.....εχω να παθω υπομανια βεβαια 8 χρονια....οποτε θεωρω οτι φταιει το αντικαταθλιπτικο που πνω γ ολα αυτα....Απ την αλλη το εχω αναγκη για ιδψ και αγχος.....Εχει καποιος παρομοιο θεμα με συνοσηροτητα δηλαδη και αν ναι τα λυρικα δεν ειναι πιο ασφαλη απ το να δινουν οι γιατροι σταθεροποιητικα με αντικαταθλιπτικα μαζι?

αμα εισαι σε επεισοδιο χρειαζεται ο σταθεροποιητης και αν τα κυρια επεισοδια που κανεις ειναι καταθλιψη λογικο να σου δινουν αντικαταθλιπτικο.
    πρεπει να το πεις στο γιατρο σου αμα υποψιαζεσαι υπομανια πριν χειροτερεψει το πραγμα.ισως χρειαζεται να κοψεις το αντικαταθλιπτικο για καποιο διαστημα..
    εμενα τον 1ο χρονο σχεδον μου ειχαν πει οτι ειχα διπολικη τυπου 1 με μεικτα επεισοδια και παραληρημα κλπ..
    επαιρνα tegretol 1200mg, lamictal 200mg, remeron 45mg και διαφορα αγχολυτικα παραλληλα.2-2 τα αντικαταθλιπτικα εχω δοκιμασει 5-6..
    τελικα εχω παρανοικη ψυχωση αλλα το lamictal το παιρνω ακομα στα 200mg, το αντικαταθλιπτικο το κοψαμε.παιρνω και lyrica 100mg μαζι με αλλα.
    το lyrica καλουτσικο μου φαινεται
    υπαρχει αντικαταθλιπτικο που βοηθαει στον υπνο..το επαιρνα χρονια
    αυτη η προσωπικη μου εμπειρια.. γιατρος δεν ειμαι..
    εχεις μιλησει με το γιατρο σου?μην παιζεις με αυτα..!!!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Quote Originally Posted by boo View Post
    αμα εισαι σε επεισοδιο χρειαζεται ο σταθεροποιητης και αν τα κυρια επεισοδια που κανεις ειναι καταθλιψη λογικο να σου δινουν αντικαταθλιπτικο.
    πρεπει να το πεις στο γιατρο σου αμα υποψιαζεσαι υπομανια πριν χειροτερεψει το πραγμα.ισως χρειαζεται να κοψεις το αντικαταθλιπτικο για καποιο διαστημα..
    εμενα τον 1ο χρονο σχεδον μου ειχαν πει οτι ειχα διπολικη τυπου 1 με μεικτα επεισοδια και παραληρημα κλπ..
    επαιρνα tegretol 1200mg, lamictal 200mg, remeron 45mg και διαφορα αγχολυτικα παραλληλα.2-2 τα αντικαταθλιπτικα εχω δοκιμασει 5-6..
    τελικα εχω παρανοικη ψυχωση αλλα το lamictal το παιρνω ακομα στα 200mg, το αντικαταθλιπτικο το κοψαμε.παιρνω και lyrica 100mg μαζι με αλλα.
    το lyrica καλουτσικο μου φαινεται
    υπαρχει αντικαταθλιπτικο που βοηθαει στον υπνο..το επαιρνα χρονια
    αυτη η προσωπικη μου εμπειρια.. γιατρος δεν ειμαι..
    εχεις μιλησει με το γιατρο σου?μην παιζεις με αυτα..!!!
    thanx,καταρχας,περιμενω το ραντεβου με γιατρο
    λογικα αντικαταθλιπτικο για υπνο θα εννοεις το ρεμερον
    πινω σταθεροποιητικο το λιθιο αρκετα χρονια αλλα πλεον εχω προβλημα με τα επιπεδα...δηλαδη θελω 5 καψουλες για να φτασω τα 0,6 που ειναι τα πιο λιγα θεραπευτικα..και πλεον ουτε αυτα πιανω..και ηταν κ το μονο φαρμακο π μ χε βοηθησει.....δεν εχω δοκιμασει απ τ αλλα,αλλα βλαπτουν στο ηπαρ που εχω θεμα και εκει κ δεν μπορω να τα παρω
    γ αυτοροτησα για λυρικα καθως εχω κ αγχος,ιδψ,πανικους,,,δε μεταβολιζεται στο ηπαρ
    επισης,δεν ειναι οτι δεν μπορω να κοιμηθω αλλα οτι δεν εχω αναγκη τοσο,και θα θελα,αν μπορεις,να μ πεις πως βιωσες τα μεικτα επεισοδια γιατι νομιζω οτι αυτο το προβλημα εχω στη παρουσα φαση,αν θες στειλτο κ σε μυνημα

ναι το remeron εννοουσα..
    μηπως πρεπει να παρεις αν το κρινει και ο γιατρος περισσοτερο λιθιο?δε ξερω δεν ειχα παρει ποτε..
    εγω επαιρνα πολυ tegretol αλλα μετα απο 1-1.5 χρονο μου εβγαλε προβλημα στο συκωτι και τα κοψαμε μαχαιρι..
    δεν ενοιωθα φοβο περπατουσα στη μεση του δρομου και φωναζα.. πιστευα οτι μπορω να κανω τα παντα αλλα ταυτοχρονα εννοιωθα απογοητευση, στεναχωρια, ματαιοτητα, κοβομουν, δεν ετρωγα, ειχα σπασει ταζομοπορτα ετσι για πλακα, ποτηρια, πιατα και παραλληλα καταθλιψη.αυτο κρατησε μισο χρονο. ειχα χωρισει κιολας ασχημα..και ημουν σε παρακρουση..
    μετα απο 1 6μηνο αλλαξε το προβλημα σε σχιζοφρενεια (και ΓΑΔ πλεον και νοητικη υπερκοπωση (κοινως το τερματισα..) εδω και λιγο καιρο μου ειπε ο γιατρος)
    Last edited by boo; 28-09-2019 at 20:49.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

ναι το remeron εννοουσα..
    μηπως πρεπει να παρεις αν το κρινει και ο γιατρος περισσοτερο λιθιο?δε ξερω δεν ειχα παρει ποτε..
    εγω επαιρνα πολυ tegretol αλλα μετα απο 1-1.5 χρονο μου εβγαλε προβλημα στο συκωτι και τα κοψαμε μαχαιρι..
    δεν ενοιωθα φοβο περπατουσα στη μεση του δρομου και φωναζα.. πιστευα οτι μπορω να κανω τα παντα αλλα ταυτοχρονα εννοιωθα απογοητευση, στεναχωρια, ματαιοτητα, κοβομουν, δεν ετρωγα, ειχα σπασει ταζομοπορτα ετσι για πλακα, ποτηρια, πιατα και παραλληλα καταθλιψη.αυτο κρατησε μισο χρονο. ειχα χωρισει κιολας ασχημα..και ημουν σε παρακρουση..
    μετα απο 1 6μηνο αλλαξε το προβλημα σε σχιζοφρενεια (και ΓΑΔ πλεον και νοητικη υπερκοπωση (κοινως το τερματισα..) εδω και λιγο καιρο μου ειπε ο γιατρος)
    καταλαβα...δυσκολα τ πραγματα
    δλδ δεν εχεις διπολικη ψυχωση....αλλα σε γυρισε σε ψυχωση μονο??
    κ με ολες αυτες τις εμπειριες τι ηταν πιο δυσκολο γ εσενα?μπορει να ναι χαζη ερωτηση...εννοω σχω ακουσει σπανιες περιπτωσεις που στην ψυχωση υπηρχαν κ καλες στιγμες μεσα στη νοσο....ενω πιστευω οτι η φαρμακολογια ειναι πιο μπροστα για τη σχιζο παρα για τις αλλες παθησεις
    τεσπα κ γω ηδη δε μπορω να ηρεμισω,εχω νευρα,θελω να σπαω πραγματα,να γυρνω ολο εξω,δε μπορω να συγκεντροθω σε τιποτα,ουτε σε ομιλια ενω νοιωθω παραλληλα πληξη απελπισια.....προς το παρον θα πιω κανα ζυπρεξα η σεροκελ μεχρι να δω τι θα κανω μπας κ ηρεμισω
    πλεον μονο αντιψυχωτικα και λυρικα πινεις???depakine ξερεις αν κανει παρομοια θεματα σε ηπαρ γτ μαλλον αυτο σκοπευει να αρχισω

για εμενα το πιο δυσκολο ηταν τα αρνητικα συναισθηματα και η 1η μου νοσηλεια σε κλειστο προγραμμα...
    απλα δεν τους ειπα την πληρη αληθεια γιατι νομιζα οτι καποια πραγαματα ηταν φυσιολογικα.αυτα αποκαλυφτηκαν στη 2η νοσηλεια που ημουν σε πληρη παρανοια.εβλεπα πραγματα ακουγα πραγματα χωρις εναλλαγη στο συναισθημα..κι ετσι πηρα ταμπελακι σχιζοφρενειας...

παιρνω 60mg aloperidin, 75mg clopixol, 2mg risperdal, 200mg lamictal, 100mg lyrica, 6mg akineton , xanax 0.5-1mg αν χρειαστει

μην παιρνεις φαρμακα απο μονος σου.παρε τηλ το γιατρο σου αφου επειγει να σου δωσει μια προχειρη λυση..

το depakine δεν το εχω παρει
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

για εμενα το πιο δυσκολο ηταν τα αρνητικα συναισθηματα και η 1η μου νοσηλεια σε κλειστο προγραμμα...
    απλα δεν τους ειπα την πληρη αληθεια γιατι νομιζα οτι καποια πραγαματα ηταν φυσιολογικα.αυτα αποκαλυφτηκαν στη 2η νοσηλεια που ημουν σε πληρη παρανοια.εβλεπα πραγματα ακουγα πραγματα χωρις εναλλαγη στο συναισθημα..κι ετσι πηρα ταμπελακι σχιζοφρενειας...

παιρνω 60mg aloperidin, 75mg clopixol, 2mg risperdal, 200mg lamictal, 100mg lyrica, 6mg akineton , xanax 0.5-1mg αν χρειαστει

μην παιρνεις φαρμακα απο μονος σου.παρε τηλ το γιατρο σου αφου επειγει να σου δωσει μια προχειρη λυση..

το depakine δεν το εχω παρει
    boo καλη δυναμη κ συναιχεια....απ οτι ειπες...πινεις πολλα φαρμακα κ γω με την νεα αγωγη πρεπει να πινω 12 χαπια τη μερα,γεγονος που απο μονο του σε ριχνει καπως ψυχολογικα κ αυτο

Θανο διαβασα κατι για αλκοολ. Το ελεγχεις; ποσο πινεις; τα ανακατευεις; 12 χαπια για διπολικη ή και κατι αλλο; Ποσο καιρο εχεις μεινει νηφαλιος; σε ρωταω γιατι ειχα θεμα με το αλκοολ και καταλαβα καλυτερα τη παθηση μου χωρις αυτο. Επειδη ρωτας αλκοολ ή αντικαταθλιπτικα σε αλλο νημα σου απαντω οχι αλκοολ. Διοτι θολωνουν τα ορια και δε φαινεται που ειναι η πληγη κα που η θολουρα του αλκοολ. Εκτος απο συνεργειες ελαχιστοποιηση δρασης χαπιων πολλες πιθανοτητες για ατυχηματα κτλ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Θανο διαβασα κατι για αλκοολ. Το ελεγχεις; ποσο πινεις; τα ανακατευεις; 12 χαπια για διπολικη ή και κατι αλλο; Ποσο καιρο εχεις μεινει νηφαλιος; σε ρωταω γιατι ειχα θεμα με το αλκοολ και καταλαβα καλυτερα τη παθηση μου χωρις αυτο. Επειδη ρωτας αλκοολ ή αντικαταθλιπτικα σε αλλο νημα σου απαντω οχι αλκοολ. Διοτι θολωνουν τα ορια και δε φαινεται που ειναι η πληγη κα που η θολουρα του αλκοολ. Εκτος απο συνεργειες ελαχιστοποιηση δρασης χαπιων πολλες πιθανοτητες για ατυχηματα κτλ.
    Constantly curious θα σου στειλω σε μυνημα αυτα που με ροτας