Πόνος στην καρδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 4 of 4

Πόνος στην καρδιά

Γεια σας.Σημερα με έπιασε εντελώς ξαφνικά ένας αρκετά έντονος πόνος στην καρδιά...συγκεκριμένα είχα κάτι αρκετά επίπονα τσιμπήματα που ερχόντουσαν και εφευγαν,τα οποία όμως μετά από 10 λεπτά σταμάτησαν τελείως...Είμαι 20 χρόνων,με είδαν δυο καρδιολόγοι (ένας τον Ιούλιο και ένας τον Σεπτέμβριο),έχω κάνει καρδιογράφηματα,τριπλεξ,τε στ κοπώσεως και ένα σωρό εξετάσεις σε διάφορους γιατρούς και όλα βγαίνουν τελεια...να ανησυχήσω για τους πόνους αυτούς;;Εσείς είχατε ποτέ κάτι αντίστοιχο;Αυτά τα τσιμπήματα πονούσαν αρκετά και εάν δεν σταματούσαν μέσα σε μια ώρα θα πήγαινα νοσοκομείο...νομίζω το είχα ξαναπαθει κάποτε σε περίοδο άγχους,αλλά σήμερα ήμουν σχετικά χαλαρή.Γενικως έχω πολύ άγχος τον τελευταίο χρόνο που μου βγάζει πολλά ψυχοσωματικά...θα πρέπει να ανησυχήσω ή οφείλεται στο άγχος και αυτό;

Senior Member
    Στο άγχος οφείλεται μην ανησυχείς. Οι πόνοι λόγω καρδιάς είναι πολύ δυνατοί και σε μεγάλη επιφάνεια όχι τσιμπήματα. Επίσης μπορεί να είναι σαν σφίξιμο κάποιες φορές.
    Τώρα θα μου πεις γιατί έχεις αυτα τα τσιμπήματα. Αποτι έχω καταλάβει είναι πόνοι μυϊκοί η/και νευρικοί. Ο λόγος φυσικά είναι το άγχος που προκαλεί σφίξιμο των μυών και υπερδιέγερση του νευρικού συστήματος.
    Μετά θα μου πεις γιατί πονάω εκεί. Επειδή έχουμε φάει εμμονή με την καρδιά και προσέχουμε κάθε αίσθηση από την περιοχή. Υπάρχει η θεωρία ότι είναι παραισθησια δλδ σήματα τα οποία στέλνει το νευρικό σύστημα και που κανονικά δεν θα προκαλούσαν αίσθηση πόνου, ο εγκέφαλος μαθαίνει να τα αξιολογεί λάθος.
    Μη δίνεις σημασία και θα δεις σιγά σιγά θα βελτιωθεί η κατάσταση.
    Καλημέρα
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Καλησπέρα, και εγώ τα ίδια από μικρός, και πάντα σε περιόδους άγχους, από τσιμπήματα που λες εσύ μέχρι πόνο και σφίξιμο στο στέρνο. Οι καρδιολόγοι, τα ΗΚΓ και τα υπέρηχα triplex με έχουν βάλει στη μαύρη λίστα. Τα τσιμπήματα μπορεί να είναι κάποιος μυικός σπασμός, καμία σχέση με καρδιά βέβαια.
    Έχεις τα μισά μου χρόνια, το λέω και για μένα....πάρε τη ζωή πιο χαλαρά.

Οσο αγχώνεσαι και σε φοβίζει θα τα έχεις ... Δεν είναι τπτ όλοι τα έχουμε ... Εξάλλου άμα έχεις καρδιά δεν έχεις ούτε τσιμπήματα ούτε πονάς στην καρδιά ... Μην αγχώνεσαι γιατί άμα αγχώνεσαι θα αποκτήσεις όλα τα προβληματα πχ αρρυθμίες κλπα όπως εγώ .. τα οποία δεν θα είναι παθολογικά αλλά απο το άγχος σου ... Καλή δύναμη φίλε μου .. όλα στα στο μυαλό μας είναι