Η μαμά μου ίσον το πρόβλημά μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 11 of 11
    Junior Member

Η μαμά μου ίσον το πρόβλημά μου

Εχω τεράστιο πρόβλημα και δεν ξέρω πραγματικά από πού να αρχίσω. Ζητώ από τώρα συγγνώμη για το μάκρος της επιστολής μου, αλλά είμαι απεγνωσμένη.
    Το πρόβλημά μου είναι η μητέρα μου. Ας αρχίσω από το τέλος όμως. Προσπαθεί εδώ και 34 χρόνια να διαλύσει την οικογένειά μου. Από την πρώτη στιγμή που γνώρισε τον άντρα μου μου τον κακολογούσε συνεχώς και αυτό διότι τόλμησε να μην έχει ίδια άποψη με εκείνη, όπως έπρεπε, και την είπε. Να τονίσω ότι και οι δύο είναι δυναμικοί χαρακτήρες, ενώ εγώ είμαι ήπιων τόνων.
    Φυσικά, έκτοτε ο άντρας μου ήταν ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου. Μου έλεγε «ο άντρας που θα πάρεις πρέπει πρώτα να αγαπάει εμένα και μετά εσένα» !!! Ποτέ φυσικά δεν της έχω φέρει αντίρρηση, καθότι μεγάλωσα και με το ρητό «η μανούλα σου, που σε γέννησε στα 15 της με πόνους, σαν την Παναγίτσα??». Αυτό ήταν το σλόγκαν σαν παιδί για να της κάνω τα χατήρια. Στους τσακωμούς της με τον πατέρα μου, με έβαζε να κάνω το δικηγόρο τους και να πω ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι. Θεωρεί ότι είναι η πιο όμορφη, η πιο έξυπνη του κόσμου. Αδύνατον να της φέρεις αντίρρηση, γίνεσαι εχθρός της, γιατί εκείνη έχει σε όλα δίκιο και τα ξέρει όλα και τα καταλαβαίνει όλα. Αν τολμήσω να φέρω αντίρρηση (περιττό να σας αναφέρω ότι είμαι πλέον 55 ετών !!!!), δεν φταίω ποτέ εγώ, κατ’εκείνη, αλλά ο άντρας μου μου έχει βάλει λόγια. Φυσικά, κάποιος άλλος φταίει, αφού θεωρεί ότι εμένα με χειραγωγεί απόλυτα και νομίζει ότι δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Η μητέρα μου είναι ξένη και ευτυχώς ζει στο εξωτερικό. Κάθε καλοκαίρι όμως έρχεται για 3 μήνες στην Ελλάδα και εμένα μου μαυρίζει το καλοκαίρι και την οικογενειακή ηρεμία. Εχει αγοράσει κάποιο σπίτι και εγώ κάθε πρωί την πάω στη θάλασσα και της πηγαίνω φαγητό, μαγειρεύω δηλαδή και για τρίτο «παιδί» ! Αντί να μου μαγειρέψει εκείνη, όπως βλέπω ότι κάνουν οι ελληνίδες μάνες, εγώ κάνω τη μάνα της μάνας μου. Πολλές φορές βέβαια λέει «αναρωτιέται κανείς ποια από τις δύο μας είναι η μαμά και ποια το παιδί».
    Για τα παιδιά μου δεν αισθάνεται απολύτως τίποτε και μου το λέει, μόνο εσένα αγαπάω στη ζωή μου.

Για τη σχέση μου με τον πατέρα μου, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως δεν υπήρχε σχέση. Ο πατέρας μου ήταν κολλημένος με τη μάνα μου, με εμένα καμμία σχέση και στα 14 μου χώρισαν, όπου πέρασα πολύ άσχημες καταστάσεις ( ξύλο από τον πατέρα μου, ότι φταίω εγώ κλπ. Κλπ.) Οι σχέσεις μου με τον πατέρα μου έφτιαξαν κάπως όταν παντρεύτηκα και έκανα τα παιδιά μου, τα οποία τα αγαπούσε πολύ. Όταν δεν ήταν καλά ο πατέρας μου, μετά από 30 χρόνια, τον παντρεύτηκε πάλι, ενώ μέχρι τότε μου τον έβριζε. Το ίδιο βράδυ που πέθανε ο πατέρας μου, τα λόγια της ήταν «πρέπει να συζητήσουμε για τα οικονομικά θέματα».

Το αυτοκίνητο που είχε ο πατέρας μου και το προόριζε για τα παιδιά μου, δεν με άφησε να τους το δώσω, αλλά να το πουλήσω και να της δώσω τα λεφτά, γιατί λέει ο πατέρας μου δεν ήθελε να το δώσει στα παιδιά. Το τι ψέματα έχω ακούσει, δεν περιγράφεται. Νομίζει βέβαια ότι δεν τα καταλαβαίνω, γιατί ποτέ δεν αντιδρω και δεν λέω τη γνώμη μου και της κάνω όλα τα χατήρια και βάζω και την οικογένειά μου να της κάνουν τα χατήρια.
    Φέτος, μετά από μια λογομαχία που είχε πάλι με τον άντρα μου, και δεν την βγάλαμε για 2 εβδομάδες έξω, και μου είπε ότι την έχουμε τιμωρία, της είπα ότι δεν θέλω να ξανασυναντηθεί με τον άντρα μου, γιατί βαρέθηκα να κάνω το χωροφύλακα και έχω κάθε φορά τρομερό άγχος μην τσακωθούν πάλι. Οπότε καλύτερα να μη βλέπονται. Τσαντίστηκε βέβαια και την επομένη την πήγα στο σταθμό γιατί ήθελε να φύγει.
    Ο άντρας μου και τα παιδιά μου δεν την αντέχουν, κάνουν μόνο για μένα υπομονή, γιατί κάθε καλοκαίρι αρρωσταίνω (3 φορές μπήκα στο νοσοκομείο, μόλις έφυγε, αλλά όλα είναι ψυχοσωματικά και μου βγαίνει όλη η πίεση του καλοκαιριού).
    Τέλος πάντων, είναι τόσα πολλά, που θα σας κουράσω πάρα πολύ. Το τελειωτικό όμως που έχω συγχιστεί αφάνταστα, είναι ότι είπε του γιού μου (28 ετών) πόσο κακός είναι ο πατέρας του, υπαινίχθη ότι με απατούσε, ότι είναι τσιγγούνης – πράγματα τρελλά δηλαδή - και η χαζή η κόρη της τα ανέχεται όλα. Ο γιός μου μου είπε ότι μόνο δολοφόνο δεν τον είπε. Το θέμα είναι, ότι ο γιός μου μένει τώρα στο σπίτι της στην Αθήνα, το οποίο του το παραχωρεί και το θεωρεί φοβερή παραχώρηση (ένα σπίτι που είναι όλο το χρόνο άδειο) και εγώ έχω αναλάβει όλα της τα θέματα στην Ελλάδα και δεν θέλω να της πω ότι μου τα είπε όλα το παιδί,

Εχουμε καθημερινή επικοινωνία μέσω e-mail , η μεγαλύτερη χαρά μου είναι όταν φεύγει πάλι από την Ελλάδα. Καθημερινά το καλοκαίρι, μετά την επαφή μου μαζί της, αισθάνομαι άρρωστη. Είμαι γεμάτη τύψεις, άγχος, ότι δεν είμαι καλή κόρη και φοβάμαι κάθε φορά τι θα γίνει, τι θα μου πει, τι θα θέλει. Γενικά κατάλαβα ότι βασικά τη φοβάμαι, γι’αυτό λέω συνέχεια ναι, γιατί μου είναι αδύνατον να βρω το δίκιο μου σε μια αντιπαράθεση μαζί της.
    Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Να σταματήσεις να εισαι εξαρτημενη συναισθηματικά από τη μανούλα σου , διοτι αν για 34 χρονια προσπαθει να σου χαλάσει το γάμο, πάει να πει πως εισαι 50+ και αρα απολύτως υπευθυνη για ποιον κρατας στη ζωη σου και ποιον όχι.

Ενα ξεκαθαρισμα μεχρι που την παίρνει και μετά αν υπερβει τα όρια bye bye και δεν την ξαναβαζεις σπίτι σου.

Αλλιως, μπορεις να συνεχισεις να εισαι το θυμα αν θες

Να πας τρέχοντας να δουλέψεις με κάποιον ειδικό να αποβάλεις τις ενοχές και τις τύψεις και να την απομακρύνεις από τη ζωή σου. Αν δεν σέβεσαι εσένα, μου κάνει τρομερή εντύπωση πως δεν σέβεσαι τον άντρα σου και ιδίως τα παιδιά σου. Δεν μιλάμε εδώ ότι ΟΚ, την κρατάς μακριά σου και την ανέχεστε ένα ΣΚ το χρόνο, μιλάς για καθημερινή επικοινωνία μαζί της που σε γεμίζει ενοχές και άγχος και για 3 ολόκληρους μήνες φυσική επαφή τον χρόνο που πρέπει όλη σου η οικογένεια να ψυχαναγκάζεται!!! Αυτοί τι σου φταίνε;;;

Junior Member
    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας και έχετε απόλυτο δίκιο. Να πω ότι δεν το ξέρω?? Το ξέρω, αλλά δεν ξέρω πώς να το κάνω. Μήπως δεν είναι σωστό?? Και ξέρω ότι δημιουργώ μαζί της τεράστιο πρόβλημα στην οικογένειά μου, αλλά...... είμαι απλώς απελπισμένη.

συγνωμη αλλα η κυρια χρειαζεται να μπει φυλακη η επιεγοντως να κλειστει σε ιδρυμα. κριμα να υπαρχουν τετοια ατομα. κριμα για τους γυρω.

Η κυρία δεν χρειάζεται ίδρυμα χρειάζεται ΟΡΙΑ.

Θες την κορη σου στη ζωη σου για να μη πεθανεις μόνη σου ? Να σεβαστείς μεχρι που σε παιρνει!
    Θες να κανεις κουμάντο σε όλους και όλα? Κατσε μόνη σου !

Dimi5, αναρρωτιεσαι αν ειναι σωστο να της δωσεις την επιλογή αν θελει να κατσει ήσυχα στις ζωες σας ή αν θελει να μεινει μόνη?

Και πολύ της πεφτει, διοτι εχει ΕΠΙΛΟΓΗ.
    Οπως έχεις και εσυ την ΕΠΙΛΟΓΗ αν θες να εισαι θυμα ή αν θες να πάρεις τη ζωη στα χερια σου.

Τα καημένα τα παιδια σου και ο αντραςσου, εχουν ΕΠΙΛΟΓΗ να ανέχονται την μάνα και γιαγια τους στο θεατρο του παραλόγου, ή να σας διωξουν και τις 2 και να ηρεμήσουν.

Και δεν εχουν καμία υποχρεωση να ανέχονται τα προβλήματα που τους φορτωνεις και να κανουν υπομονή για χαρη σου.

Καλό θα ήταν να διαλεξεις τι ειναι πιο σημαντικο στη ζωη σου πριν να ειναι αργα

Junior Member
    Το θέμα είναι ότι εκείνη δεν ξέρει ότι δημιουργεί προβλήματα, γιατί πάντα προσπαθώ να μην καταλάβει τίποτε και απ'έξω απ'έξω όταν έχω προσπαθήσει να της πω, κάνει ότι είναι τρομερό αυτό που της λέω, γιατί εκείνη φέρεται άψογα, οι άλλοι δεν έχουν όρια, δεν τη σέβονται, δεν αναγνωρίζουν τις καλοσύνες που κάνει !!! Όλοι οι άλλοι έχουν ευθύνες απέναντί της . Και τόσα χρόνια προσπαθώ να δικαιολογήσω τις καταστάσεις λόγω του ότι ήταν μικρή που με έκανε, ήρθε σε ξένη χώρα σαν παιδί με παιδί, είχε δική της δύσκολη παιδική ηλικία, αλλά αναρωτιέται κανείς, αν αυτά όλα δικαιολογούν το φέρσιμό της και τη δική μου συμπεριφορά απέναντι στη δική μου οικογένεια.
    Μία φορά είχα πάει σε ψυχολόγο, πάνε πολλά χρόνια, ήταν όταν πέθανε ο πατέρας μου, και αυτή μου είπε "καλά, επιτρέπεται να λες στον άντρα σου για τη μάνα σου???!!!" . Τότε μου δημιουργήθηκαν ακόμη περισσότερες τύψεις και δεν ήξερα πιά ποιό είναι το σωστό και ποιό όχι. Φυσικά δεν ξαναπήγα !
    Και ναι, θέλει να κάνει κουμάντο σε όλους και σε όλα, γιατί έχει το απόλυτο δικαίωμα, ενώ οι άλλοι πρέπει να προσέχουν και το πώς μιλάμε μεταξύ μας μπροστά της.

Κάνεις λάθος, το θέμα δεν είναι εκείνη, το θέμα είσαι εσύ. Εσένα πρέπει να αλλάξεις. Ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη του εαυτού του. Δεν ξέρω πως ακριβώς στο είπε ο ψυχολόγος, αλλά δεν είπε κάτι παράλογο. Κι εσύ αντί να συνεχίσεις μαζί του, σταμάτησες τις συνεδρίες επειδή μάλλον δεν θες να ακούσεις κάτι διαφορετικό από αυτά που έχεις στο μυαλό σου. Λες ότι έχεις μεγάλο πρόβλημα, αλλά το πρόβλημα δεν είναι η μάνα σου, είσαι εσύ που έχεις αρρωστημένη σχέση με την μάνα σου και δεν βάζεις όρια. Δεν έχει νόημα να παπαγαλίζεις το τι νομίζει αυτή, νόημα έχει να δεις τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις, να δεις τι θέλεις να κάνεις για εσένα και την οικογένειά σου και πως πρέπει να το κάνεις.

Junior Member
    Sonia έχεις δίκιο, το ξέρω ότι το θέμα είμαι εγώ. Όμως με χειραγωγεί αφάνταστα είτε δημιουργώντας μου ενοχές, είτε με το ότι η μάνα είναι πάνω απ'όλα και δεν επιτρέπεται να μην γίνεται το δικό της, είτε με ψέματα, είτε, είτε, είτε. Όσες φορές (τις λίγες) έχω προσπαθήσει να βάλω κάποια όρια, μου έλεγε "ακούς τι λες, καταλαβαίνεις τι είναι αυτά που λες τώρα, επιτρέπεται να τα λες αυτά???"
    Αυτά που μου είπατε όλοι εδώ μου τα έχει πει και ο άντρας μου, μην καν ξέροντας αυτά που είπα σε εσάς εδώ, απλά και μόνο επειδή με βλέπει κάθε καλοκαίρι πώς αλλάζω.
    Και ερχόμαστε στο θέμα της ψυχολόγου. Όταν ο μόνος άνθρωπος που έχεις στη ζωή σου όλο το χρόνο, εκτός του καλοκαιριού, είναι ο άντρας σου, με ποιόν θα συζητήσεις αυτά που σε βασανίζουν ή γιατί είσαι πάλι κλαμμένη γυρνώντας απο τη μάνα σου? Με τα ντουβάρια?
    Εδώ και αρκετά χρόνια προσπαθώ να μην του δείχνω τίποτε απο την ψυχολογική μου διάθεση, αυτό όμως μου κοστίζει ψυχολογικά. Πόσο να κάνεις την χαρούμενη όταν μέσα σου γίνεται σεισμός?
    Και τώρα που της έβαλα όριο ότι δεν θέλω να συναντιέται με τον άντρα μου, ξέσπασε όλο το μίσος της εναντίον του βρίζοντάς τον στο γιό μου. Αυτό θεωρώ ότι είναι το άκρον άωτον και δεν μπορώ να καταλάβω πού αποσκοπούσε.

Senior Member
    Quote Originally Posted by dimi5 View Post
    Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
    Στη θέση σου θα την είχα απομακρύνει από τη ζωή μου με συνοπτικές διαδικασίες, αλλά νομίζω ότι μετά από τόσα χρόνια είναι πια αργά για τόσο δραστικές λύσεις.

Γνώμη μου είναι να δεις ξανά κάποιον ειδικό. Αλλιώς άκρη δεν θα βγάλεις.

Δεν ξέρω πως ακριβώς στο είπε ο ψυχολόγος, αλλά το γεγονός είναι ότι αυτά που συμβαίνουν και ο τρόπος που τα αποδέχεσαι και εν μέρη τα σκέφτεσαι είναι παράλογα. Αυτόν τον παραλογισμό δεν μπορείς να τον ξεσπάς στον άντρα σου, ο οποίος δεν είναι νοσοκόμος αλλά ο σύντροφος σου. Είναι σαν να αλλοιώνεις την εικόνα σου και τον ρόλο σου κι από γυναίκα του γίνεσαι η εξαρτημένη κόρη της μάνας σου με τα ψυχολογικά της. Αυτό δεν είναι υγιές σε μία σχέση.Σαφώς και μπορείς να συζητήσεις με τον άντρα σου κάποια στιγμή για κάποιο πρόβλημα, αλλά όταν το πρόβλημα είναι μόνιμο και δεν εξαρτάται από αυτόν αλλά από εσένα, έχει νόημα να το συζητάς μόνο όταν είσαι διατεθειμένη να βρείς την λύση και να υπάρξει κάποια πρόοδος, όχι απλά για να ξεσπάς. Διότι όταν το πρόβλημα χρονίζει και δεν κάνεις κάτι για αυτό, με το να το συζητάς απλά φθείρεις την σχέση. Δεν είναι δουλειά του συντρόφου μας να μας λύσει τα ψυχολογικά μας, δουλειά του ψυχολόγου είναι.