Σας παρακαλω πειτε μου sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 10 of 10
    Senior Member

Σας παρακαλω πειτε μου sos

Δεν ειναι υποπτο οτι μετα απο 5 μηνες με ζολοφτ οπου ένιωσα καλα για 3 μηνες τωρα παλι να εχω αγχος?ανησυχια?κακη διαθεση?μου χει κολλησει οχι οτι δεν πιανει το χαπι, αλλα οτι εχω διπολικη διαταραχη κ δεν το εχουν καταλαβει.δεν εκανα μανια απλα ημουν καλα κ κουραζομουν κανονικα...τεταρτη παω γιατρο κ εχω φρικαρει. Η ψυχολογος μου λεει οτι δεν εχω κ απλα ημουν καλα...εγω φοβαμαι μηπως αυτη η υποτροπη ειναι υποτροπη διπολικης...δλδ απο το καλα, περασα στο κακα...σας παρακαλω πειτε μ...
    Διαγνωση ειχα γενικευμενη αγχωδη μια ζωη.
    Εφτασα 40..

Senior Member
    Δεν μου κανει καμμια εντυπωση , κι μενα με ειχε πιασει το σεροξατ το 2010 για 4 μηνες , και μετα .......νεκρα ..... δεν με ξαναπιασε κανενα , και τοχω συζητησειμε αλλους ψαγμενους ληπτες αντικ/κων , τα ιδια λενε , πιανουν στην αρχη και μετα τιποτα ............. οτι καταφερεις μονη σου ......και δεν εισαι διπολικη .....ετσι ειναι οι διπολικοι ? εχω γνωρισει διπολικο , εναν υδραυλικο 50 χρ . που κατι μουφτιαχνε , οικογενειαρχη , και μουλεγε τρομερα πραματα , μεχρι που εκλαιγε ο ανθρωπος .....

Senior Member
    Κατσε ρε μακ..περιμενε...Υπάρχει κ η υπομανια που δεν ειναι εντονη...βεβαια ξαναλεω δεν ημουν ακουραστη ολο αραζα κ τεμπελιαζα...ημουν λειτουργική κ απλα ηρεμη...κ δεν ελεγα παραξενα πραματ οχι..ισα ισα επιφυλακτικη με τα παντα..κ ένιωθα φοβο υποτροπης καποιες φορες..αχ μακ τα χω παιξει..πηρα ζαναξ παλι τωρα...ολα.ξεκινησαν επειδη τωρα διαβασα αυτο..δες!!!θα τρελλαθω ρε...

Bipolar disorder misdiagnosed as depression. This is important to consider because the seeming loss of effectiveness of an antidepressant may actually be due to the cyclic change in mood that's characteristic of bipolar disorder.

Senior Member
    Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω την ασθενεια αυτη ........... ισως ναχεις ελαφρα διπολικοτητα , αλλα ουσιαστικα δεν ξερω ..... υπαρχει κι η κυκλοθυμικοτητα απ την αλλη .......

εγω θα πηγαινα και σε αλλον ψυχιατρο .........

Senior Member
    Εχω παει σε 300 δεν ειχα ποτε διαγνωση διπολικοτητας..οταν με πιανουν τα σσρι απλα νιωθω νορμαλ..με ανησυχει γτ απετυχε το αντικαταθλιπτικο τοσο νωρις.

Senior Member
    Μην σε ανησυχει , αυτους που γνωριζουν απο αντ/κα , γνωριζουν οτι πιανουν μονο ενα 30% των ασθενων ( τους πολυ σοβαρα ασθενουντες , κατα τον ψυχιατρο μου ) , και αλλους μονο στις αρχες του εκαστοτε ssri , κι μενα που ταχω δοκιμασει ολα , μα οοοολα τα αντκ/κα , μονο το σεροξατ μεπιασε για 4 μηνες , τελικα εγινα καλα για αγνωστο λογο , ισως η πιστη μου , η ελπιδα μου συνετελεσε και η θετικοτητα μου ...... μεχρι και ο ψυχιατρος μου που εχει την καταθλιψουλα του , και παιρνει κανα εφεξορ , δεν εχει καταφερει να συνελθει απο την κτθλψη ........ απλως εχει πολλες ευθυνες ως οικογενειαρχης , και αποσπαται καπως ..... εγω ουτε υποχρεωσεις εχω ουτε ευθυνες , τιποτα , και παρ ολα αυτα δεν μενοχλει .....ισως δεν ηρθε η ωρα σου ......
    τσπαντων , δεν δοκιμαζεις ενα τρικυκλικο αναφρανιλ ? καλο ειναι .....τοπαιρνα , τωρα δεν παιρνω τιποτα .....
    βεβαια το καλυτερο κατ εμε ειναι το ρεμερον , τετρακυκλικο , μονο που ανοιγει σε καποιους ( αρκετους ) την ορεξη πολυ .....

λίγο δύσκολο να έχεις τα πρώτα συμπτώματα διπολισμού στα...40. Σε έχει αγχώσει κάτι το τελευταίο διάστημα? Εμένα ακόμα και η χροιά της φωνής του άλλου (αν μου τη σπάει) μπορεί να με ταράξει.

απ οτι φενεται εχεις πεσει σε ιδεοληψιες αγχος αν εχεις διπολικη ρε.....συμφωνω για τα αντικαταθλιπτικα ο ιδιος εχω παθει αναλογα,,δλδ να σταματουν να δρουν...................τωρα αν θα κανεις υπομανια ακομη κ σε αυτη την ηλικια δυσκολο αλλα υπαρχει κ αυτο το ενδεχομενο,απ οσα λες δεν νομιζω να ειναι υπομανια γιατι εχω παθει

Senior Member
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    απ οτι φενεται εχεις πεσει σε ιδεοληψιες αγχος αν εχεις διπολικη ρε.....συμφωνω για τα αντικαταθλιπτικα ο ιδιος εχω παθει αναλογα,,δλδ να σταματουν να δρουν...................τωρα αν θα κανεις υπομανια ακομη κ σε αυτη την ηλικια δυσκολο αλλα υπαρχει κ αυτο το ενδεχομενο,απ οσα λες δεν νομιζω να ειναι υπομανια γιατι εχω παθει
    μανια..υπομανια..δεν εχω κανει ποτε..ισα ισα οταν ημουν στα κανονικα μου ,ενιωθα απλα καλα, παντα με φοβο υποτροπης στο πισω μερος, ηρεμη, αραζα συνεχεια κ εβλεπα ταινιες, κουραζομουν πολυ ευκολα στις δραστηριοτητες μου, απλα δεν ειχα φοβο κ ζουσα μια νορμαλ ζωη, κοιμομουν σαν βοδι , ειχα κατι αυπνιες αλλα οταν τις ειχα ημουν κομματια, ουτε δουλευα πολυ, βαριομουν στην δουλεια, δεν ειχα δλδ υπομανια η μανια, κανεις δεν μου ειπε κατι, απλα μου εχει κολλησει τωρα, α επισης μου αρεσε να ψωνιζω κ χαλασα καποιο ποσο για να παω αυτα που θελω, ομως κ παλι αν ηταν κατι πολυ ακριβο δεν το αγγιζα.. πηρα μια καφετιερα κ κατι ρουχα κ παπουτσια γτ μαρεσαν πολυ..κ γενικα ψωνιζω απο μικρη, μικρα φτηνα πραματακια...

δε ξερω εχω χαθει στις σκεψεις μου ..δεν ξερω ποιο ειναι το νορμαλ κ ποιο οχι, δε ξερω αληθεια..αυριο παω γιατρο, ξυπνησα ασχημα με αγχος μετα εκλαιγα... κ γενικα φοβαμαι πολυ..σιγουρα το χαπι μου δεν με πιανει κ θελει καποια αυξηση..η αλλαγη..εμενα με επιαναν παντα τα σσρι, πιθανον η δοση που παιρνω να μην ειναι καλη κ να θελω λιγο παραπανω..μια ζωη πτωμα νιωθω ακομα κ στα καλα μου, εψαξα παλιες συνομιλιες στο μεσεντζερ με φιλους για να δω τι εγραφα οταν ημουν στα καλα μου, στα κανονικα μου κ ολο εγραφα εδω αραζω βλεπω ταινια...νυσταζω, ειμαι πτωμα κλπ...

ουτε ειχα μεγαλη ιδεα για μενα, ισα ισα δεν μαρεσε ο εαυτος μου, οταν παιρνω ζαναξ ερχεται ψυχραιμια παντως...ευχομαι να ειναι το κλασσικο που παθαινω παντα κ οχι κατι αλλο...εχω μεγαλο αγχος για τα ψυχικα νοσηματα απο μικρη...η ψυχολογος δε που με εβλεπε καθε εβδομαδα μου ειπε οτι ημουν απλα καλα κ οτι δεν ημουν σε καποια μανιακη φαση η οτιδηποτε...κολλημα εχω φαει....χοντρο...αντε να ξεκολλησω τωρα

Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μανια..υπομανια..δεν εχω κανει ποτε..ισα ισα οταν ημουν στα κανονικα μου ,ενιωθα απλα καλα, παντα με φοβο υποτροπης στο πισω μερος, ηρεμη, αραζα συνεχεια κ εβλεπα ταινιες, κουραζομουν πολυ ευκολα στις δραστηριοτητες μου, απλα δεν ειχα φοβο κ ζουσα μια νορμαλ ζωη, κοιμομουν σαν βοδι , ειχα κατι αυπνιες αλλα οταν τις ειχα ημουν κομματια, ουτε δουλευα πολυ, βαριομουν στην δουλεια, δεν ειχα δλδ υπομανια η μανια, κανεις δεν μου ειπε κατι, απλα μου εχει κολλησει τωρα, α επισης μου αρεσε να ψωνιζω κ χαλασα καποιο ποσο για να παω αυτα που θελω, ομως κ παλι αν ηταν κατι πολυ ακριβο δεν το αγγιζα.. πηρα μια καφετιερα κ κατι ρουχα κ παπουτσια γτ μαρεσαν πολυ..κ γενικα ψωνιζω απο μικρη, μικρα φτηνα πραματακια...

δε ξερω εχω χαθει στις σκεψεις μου ..δεν ξερω ποιο ειναι το νορμαλ κ ποιο οχι, δε ξερω αληθεια..αυριο παω γιατρο, ξυπνησα ασχημα με αγχος μετα εκλαιγα... κ γενικα φοβαμαι πολυ..σιγουρα το χαπι μου δεν με πιανει κ θελει καποια αυξηση..η αλλαγη..εμενα με επιαναν παντα τα σσρι, πιθανον η δοση που παιρνω να μην ειναι καλη κ να θελω λιγο παραπανω..μια ζωη πτωμα νιωθω ακομα κ στα καλα μου, εψαξα παλιες συνομιλιες στο μεσεντζερ με φιλους για να δω τι εγραφα οταν ημουν στα καλα μου, στα κανονικα μου κ ολο εγραφα εδω αραζω βλεπω ταινια...νυσταζω, ειμαι πτωμα κλπ...

ουτε ειχα μεγαλη ιδεα για μενα, ισα ισα δεν μαρεσε ο εαυτος μου, οταν παιρνω ζαναξ ερχεται ψυχραιμια παντως...ευχομαι να ειναι το κλασσικο που παθαινω παντα κ οχι κατι αλλο...εχω μεγαλο αγχος για τα ψυχικα νοσηματα απο μικρη...η ψυχολογος δε που με εβλεπε καθε εβδομαδα μου ειπε οτι ημουν απλα καλα κ οτι δεν ημουν σε καποια μανιακη φαση η οτιδηποτε...κολλημα εχω φαει....χοντρο...αντε να ξεκολλησω τωρα
    Το πιθανότερο είναι αυτό που λες κ εσυ, να είναι όλα σκέψεις στο μυαλό σου κ όχι η πραγματικότητα , αφού σε επιβεβαίωσε κ η ψυχολόγος ότι δεν έχεις κπ μανιακα συμπτώματα.. Το ξέρω ότι κ από τις σκέψεις σου είναι δύσκολο να ξεκολλήσεις κ σε βασανίζουν συνεχώς, γτ κ εγώ κάτι αντίστοιχο αντιμετωπίζω.. Κ όλοι μου λένε "κάνε κάτι άλλο για να ξεχάστεις" , όμως δε βοηθά.. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα κλπ, μπορείς να ξεκινήσεις ένα γυμναστήριο θα σου κάνει καλό να αυξήσεις τις αντοχές σου κ να κουράζεσαι ίσως λιγοτερο αλλά πιο πολύ να ασχοληθείς με όμορφο τρόπο με τον εαυτό κ το σώμα σου.. Ανέφερες στο σχόλιο ότι την επόμενη μέρα είχες επίσκεψη με το γιατρό σου.. Τι σου είπε? Σε βοήθησε κάπως?