Ανεξαρτησία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 15 of 15

Ανεξαρτησία

Αφορμή στάθηκε η συζήτηση που είχα με την ψυχολόγο μου.
    Ξεκίνησα να πηγαίνω για να μπορώ να διαχειριζομαι καλύτερα το άγχος μου και να μην επηρεάζει την καθημερινότητα μου.
    Σε μια συζήτηση που είχαμε μου ανέφερε ότι φαίνομαι πολύ δυναμική και ανεξάρτητη κοπέλα.
    Το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές από τους γύρω μου, από γονείς , σχέσεις και φίλους..
    Πάντα το θεωρούσα ένα από τα θετικά μου αυτό.
    Γιατί όμως αυτό λαμβάνεται από τους άλλους έτσι ώστε να καταλαβαίνουν ότι δεν έχω ανάγκη κανέναν? Πάντα ήθελα να τον χρόνο μου και τον χώρο μου σε όλες μου τις σχέσεις αλλά και πάλι δεν το θεωρούσα κάτι κακό.
    Με προβληματίζει ότι η ψυχολόγος μου το ανέφερε ως αρνητικό και ότι είναι κάτι που 'απωθεί' τους άλλους.

Senior Member
    και πολύ δίκαιο έχει η ψυχολόγος σου.....

δεν μπορείς να απαιτήσεις από μια σχέση σου να έχεις αποκλειστικά τον δικό σου χώρο.....

Καλησπέρα.
    Ας τα πάρω ένα ένα τα ζητήματα που περιγράφεις:
    Το άγχος είναι κάτι που πιστεύω διακατέχει την πλειοψηφία,αν όχι όλους.Μας καταβάλει ρε γαμώτο και αυτό είναι το στενάχωρο.
    Να ξέρεις πως θα σε βοηθήσει να το καταβάλλεις,αλλά θέλει πολύ δουλειά όντας ένα από τα δύσκολα κομμάτια της ψυχοθεραπείας.
    Πάμε τώρα στα υπόλοιπα:
    Ο δυναμισμός και η ανεξαρτησία είναι δύο στοιχεία θετικά και σε κάθε περίπτωση ελκυστικά σε έναν άνθρωπο.Οπότε να τα σκέφτεσαι πάντα έτσι,εκτιμώντας τα ως κάτι όμορφο και αξιόλογο.Ίσως να λαμβάνονται αρνητικά για τον εξής λόγο:Τα κατέχεις σε υπερβολικό βαθμό.Με αποτέλεσμα να προκαλείται φόβος,άθελα σου πάντα.
    Όσο για την ψυχολόγο σου,μάλλον αυτό εννοούσε.Ότι το φοβούνται.
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 23-10-2019 at 17:18.

Επίσης,ξέχασα να συμπληρώσω:
    Δεν εννοούσε (μάλλον) ότι τους απωθεί,αλλά ότι ίσως αυτά τα 2 στοιχεία τα φοβούνται.
    Σε καμια περιπτωση δεν θα τα αποβάλλεις όμως.Γιατί είναι θετικά!
    Μην το κάνεις γιατί τότε είναι σαν να μην αγαπάς τον εαυτό σου.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Ξεκίνησα να πηγαίνω για να μπορώ να διαχειριζομαι καλύτερα το άγχος μου και να μην επηρεάζει την καθημερινότητα μου.
    Σε μια συζήτηση που είχαμε μου ανέφερε ότι φαίνομαι πολύ δυναμική και ανεξάρτητη κοπέλα.

Το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές από τους γύρω μου, από γονείς , σχέσεις και φίλους..
    Γιατί όμως αυτό λαμβάνεται από τους άλλους έτσι ώστε να καταλαβαίνουν ότι δεν έχω ανάγκη κανέναν? Πάντα ήθελα να τον χρόνο μου και τον χώρο μου σε όλες μου τις σχέσεις αλλά και πάλι δεν το θεωρούσα κάτι κακό.
    Με προβληματίζει ότι η ψυχολόγος μου το ανέφερε ως αρνητικό και ότι είναι κάτι που 'απωθεί' τους άλλους.
    επειδη στο ειπε η ψυχ και σε προβληματισ ιδιαιτερα, το καλυτερο θα ηταν να το ρωτησεις στην ιδια που το ειπε για να σου πει πως το εννοει κι επειδη εκει σιγουρα εχουν πολυ αναλυτικοτερες συζητησεις επι του θεματος απο τις 3 γραμμες που παρουσιαζεις εδω. πχ θα πηρε αφορμη απο την εξελιξη καποιων σχεσεων σου, κλπ
    εγω, καταλαβαινω οτι ισως εννοει οτι απο την διαθεση της αυτονομιας σου ισως αποκλειεις τους αλλους απο κατι, απο κοινες δραστηριοτητες ας πουμε γιατι τα κανεις ολα μονη σου και θελεις και δικο σου χωρο και χρονο κι ετσι απομακρυνονται.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Quote Originally Posted by akis1 View Post
    και πολύ δίκαιο έχει η ψυχολόγος σου.....

δεν μπορείς να απαιτήσεις από μια σχέση σου να έχεις αποκλειστικά τον δικό σου χώρο.....
    Καλησπέρα Άκη, δεν το απαιτώ αυτό αλλά το καταλαβαίνει ο άλλος στην πορεία ότι λειτουργώ καλύτερα χωρίς να είμαι πιεσμενη, αυτό βέβαια δεν σημαίνει ελεύθερη σχέση κτλ.

Quote Originally Posted by Remedy View Post
    επειδη στο ειπε η ψυχ και σε προβληματισ ιδιαιτερα, το καλυτερο θα ηταν να το ρωτησεις στην ιδια που το ειπε για να σου πει πως το εννοει κι επειδη εκει σιγουρα εχουν πολυ αναλυτικοτερες συζητησεις επι του θεματος απο τις 3 γραμμες που παρουσιαζεις εδω. πχ θα πηρε αφορμη απο την εξελιξη καποιων σχεσεων σου, κλπ
    εγω, καταλαβαινω οτι ισως εννοει οτι απο την διαθεση της αυτονομιας σου ισως αποκλειεις τους αλλους απο κατι, απο κοινες δραστηριοτητες ας πουμε γιατι τα κανεις ολα μονη σου και θελεις και δικο σου χωρο και χρονο κι ετσι απομακρυνονται.
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Καλησπέρα remedy!
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Ναι θα το συζητήσω στην επόμενη συνέδρια μαζί της.
    Δεν με παραξένεψε ότι το είπε γιατί το ακούω συχνά αλλά ότι μου το ανέφερε ως κάτι αρνητικό. Του στυλ "είσαι δυναμική και αυτό κρατάει τους άλλους μακριά σου επειδή εσύ τους δίνεις αυτήν την εντύπωση"
    Εγώ όμως δεν αναζητώ αυτό, δλδ να είμαι μόνη και να το "παίζω" δυναμική αλλά να έχω ανθρώπους δίπλα μου που να σέβονται και αυτό το κομμάτι μου.
    Σε αυτό που λες έχεις δίκιο ότι μπορεί να αποκλεισω τους άλλους από κάτι γιατί πάντα προσπαθώ να το καταφέρω και μόνη μου.

Senior Member
    Καλησπέρα Άκη, δεν το απαιτώ αυτό αλλά το καταλαβαίνει ο άλλος στην πορεία ότι λειτουργώ καλύτερα χωρίς να είμαι πιεσμενη, αυτό βέβαια δεν σημαίνει ελεύθερη σχέση κτλ.
    και η πρώην κοπέλα μου ακριβώς το ίδιο μου ειχε πει... μέχρι που στο τέλος μου ζήτησε δικό της αποκλειστικό χώρο να κάθεται μονη της.... και χωρίσαμε... στο τελος... ο πιο γελειος χωρισμος πραγματικα... χαχαχαχα

Διαφωνω. Ανεκαθεν ηθελα το προσωπικο μου χωρο και χρονο. Στη συμβιωση εγινε απολυτως σεβαστο. Ειναι αυτονοητο να μην ειμαι συνεχως μαζι με τον αλλο. Επισης οταν μου εχουν πει πως φαινομαι δυναμικη απαντω πως αυτο ειναι απλα μια μασκα κοινωνικης επιβιωσης. Δεν το λεω οπου να ναι αυτο φυσικα. Σε ανθρωπους που εχουν ασχοληθει με ψυχολογια και ψαχνονται με το ειναι τους.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Τι ειναι αυτό που σε έκανε να αναπτύξεις αυτό το τείχος;
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν.. είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Ευχαριστώ constantly curious Για την απάντηση.

Θεωρώ αυτό που είπες για την μάσκα ταιριάζει απόλυτα και στην δική μου περίπτωση αλλά είναι κάτι το οποίο παρεξηγείται από πολλούς αλλά δεν έχω καμία όρεξη να κάθομαι να εξηγώ στον καθένα τι πέρασα για να μπορέσει να με καταλάβει.

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τι ειναι αυτό που σε έκανε να αναπτύξεις αυτό το τείχος;
    Καλησπέρα George.
    Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς τι ήταν, πιστεύω ότι ήταν γενικά η κατάσταση που υπήρχε στο περιβάλλον μου και συνειδητοποίησα από μικρή κοντά στην εφηβεία ότι πρέπει ν στηρίζομαι στον ευατο μου και ότι κάνεις άλλος δεν μπορεί να με βοηθήσει.

Συνήθως αυτό γίνεται. Οταν βλέπεις ότι οι άλλοι δεν μπορούν να σε στηρίξουν αναγκαστικα πρέπει να μάθεις να στηρίζεσαι μόνο στον εαυτό σου. Ξέρεις πόσοι άνθρωποι παλεύουν να το κάνουν αυτό; Να μπορούν να προχωράνε χωρίς να τους ανοίγουν οι άλλοι τον δρόμο; το κακό είναι πως περνάς λάθος μηνύματα.
    Στις σχέσεις σου πως είσαι;

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Συνήθως αυτό γίνεται. Οταν βλέπεις ότι οι άλλοι δεν μπορούν να σε στηρίξουν αναγκαστικα πρέπει να μάθεις να στηρίζεσαι μόνο στον εαυτό σου. Ξέρεις πόσοι άνθρωποι παλεύουν να το κάνουν αυτό; Να μπορούν να προχωράνε χωρίς να τους ανοίγουν οι άλλοι τον δρόμο; το κακό είναι πως περνάς λάθος μηνύματα.
    Στις σχέσεις σου πως είσαι;
    Ναι ξέρω ότι για πολλούς ειναι δυσκολο. Και στην αρχή για εμένα ήταν αλλά ήμουν μικρή και προσαρμοστηκα σε αυτο.
    Στις σχέσεις μου ψάχνω γενικά κάποιον που να νιώθω ασφαλής δίπλα του, ότι θα μου στέκεται πάντα αλλά παρόλα αυτά δύσκολα εμπιστεύομαι και ανοίγομαι..
    Ζηταω τρυφερότητα αλλά επειδή έχω μάθει να τα βγάζω πέρα και μόνη μου και να μην μου δώσει ο άλλος αυτά που ζηταω το θεωρώ αυτονόητο ότι μπορώ να τα καταφέρω και χωρίς αυτά.

Σε ρώτησα πως είσαι στην σχέση σου. Όχι τι προσδοκίες έχεις από τους άλλους.