Έκτακτες συστολές - Υποχώρηση και Επανεμφάνιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Έκτακτες συστολές - Υποχώρηση και Επανεμφάνιση

Ας μου εξηγήσει κάποιος σας παρακαλώ, εάν οι έκτακτες συστολές είναι αποτέλεσμα άγχους, γιατί είμαστε ελεύθεροι συμπτωμάτων για 7-10 μέρες και έπειτα είμαστε πάλι έντονα συμπτωματικοί; Στο ενδιάμεσο διάστημα αλλάζουμε χαρακτήρα και υποχωρεί η "αγχώδης διαταραχή"; Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες εμφανίζονται οι δυνατές έκτακτες συστολές είναι ακριβώς οι ίδιες με τις αντίστοιχες όπου δεν εμφανίζονται.
    «Δεν είναι δείγμα υγείας, να είσαι καλά προσαρμοσμένος σε μια βαθιά άρρωστη κοινωνία»

Quote Originally Posted by Chronic Derealization Dis View Post
    Ας μου εξηγήσει κάποιος σας παρακαλώ, εάν οι έκτακτες συστολές είναι αποτέλεσμα άγχους, γιατί είμαστε ελεύθεροι συμπτωμάτων για 7-10 μέρες και έπειτα είμαστε πάλι έντονα συμπτωματικοί; Στο ενδιάμεσο διάστημα αλλάζουμε χαρακτήρα και υποχωρεί η "αγχώδης διαταραχή"; Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες εμφανίζονται οι δυνατές έκτακτες συστολές είναι ακριβώς οι ίδιες με τις αντίστοιχες όπου δεν εμφανίζονται.
    Καλησπέρα. Δυστυχώς αυτή την απορία έχω κι εγώ. Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα με τις έκτακτες...Ενώ ξαφνικά εξαφανίζονται μετά κάνουν πάλι την εμφάνισή τους σε άσχετη φάση...Σήμερα είχα πάει για περπάτημα και είχα πολλές, ενώ συνήθως όταν περπατάω μπορεί να μην νιώσω καμία. Είναι πάντως περίεργο όλο αυτό. Ο καρδιολόγος λέει ότι είναι από άγχος και στρες και από αυτό δεν κινδυνεύεις. Όταν έβαλα Χολτερ πριν 1 μήνα είχα 300. Μου είπε ότι δεν ειναι τιποτα 300 και οτι αν έβαζε εκεινος ενα χολτερ σιγουρα θα ειχε πολυ περισσότερες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσο και να με καθησυχάζει ο γιατρός, όταν τις αισθάνομαι με φοβίζουν πολύ!

Εγώ είχα 16 σε 48 ωρο και παλι αγχωνομαι για πασης φυσεως αρρυθμίες.

Quote Originally Posted by mary_exa View Post
    Καλησπέρα. Δυστυχώς αυτή την απορία έχω κι εγώ. Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα με τις έκτακτες...Ενώ ξαφνικά εξαφανίζονται μετά κάνουν πάλι την εμφάνισή τους σε άσχετη φάση...Σήμερα είχα πάει για περπάτημα και είχα πολλές, ενώ συνήθως όταν περπατάω μπορεί να μην νιώσω καμία. Είναι πάντως περίεργο όλο αυτό. Ο καρδιολόγος λέει ότι είναι από άγχος και στρες και από αυτό δεν κινδυνεύεις. Όταν έβαλα Χολτερ πριν 1 μήνα είχα 300. Μου είπε ότι δεν ειναι τιποτα 300 και οτι αν έβαζε εκεινος ενα χολτερ σιγουρα θα ειχε πολυ περισσότερες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσο και να με καθησυχάζει ο γιατρός, όταν τις αισθάνομαι με φοβίζουν πολύ!
    Καλησπέρα Μαρία. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Υποφέρω από έκτακτες συστολές από τα 14, και τώρα είμαι 24. Στο πιο πρόσφατο χολτερ που είχα βάλει είχε καταγράψει και σε εμένα περίπου 300. Το θέμα είναι ότι κάποιες από αυτές είναι ασυγκρίτως πιο ισχυρές από τις άλλες και είναι σχεδόν αδύνατο να μην τρομοκρατούμαστε. Αρκεί ακόμη και 1 έκτακτη συστολή τέτοιας έντασης για να καταστραφεί η υπόλοιπη μέρα. Δεν μπορώ να φανταστώ ακόμη και έναν απολύτως ψυχικά υγιή άνθρωπο να μην αποκτά αγχώδη παθολογία έχοντας να αντιμετωπίσει καθημερινά αυτό τον εφιάλτη. Ειλικρινά δεν ξέρω αν το άγχος δημιουργεί το πρόβλημα ή το πρόβλημα το άγχος, παρόλο που αναγνωρίζω το πώς το ένα μπορεί να επηρεάσει το άλλο.
    «Δεν είναι δείγμα υγείας, να είσαι καλά προσαρμοσμένος σε μια βαθιά άρρωστη κοινωνία»

Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εγώ είχα 16 σε 48 ωρο και παλι αγχωνομαι για πασης φυσεως αρρυθμίες.
    Καταλαβαίνω. Αυτό που έχει σημασία είναι η ισχύς με την οποία τις αισθάνεσαι.

Αντώνη, έπεσα τυχαία σε κάποια άλλη δημοσίευση σου όπου αναφέρεσαι στο σύνδρομο POTS. Πάσχω από το ίδιο σύνδρομο από 11 χρονών και διαγνώστηκα μόλις πριν ένα χρόνο. Εάν χρειάζεσαι να μιλήσεις μπορείς αν θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί μου. Καλή δύναμη

Αντώνη, έπεσα τυχαία σε κάποια άλλη δημοσίευση σου όπου αναφέρεσαι στο σύνδρομο POTS. Πάσχω από το ίδιο σύνδρομο από 11 χρονών και διαγνώστηκα μόλις πριν ένα χρόνο. Εάν χρειάζεσαι να μιλήσεις μπορείς αν θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί μου. Καλή δύναμη

Ναι, εγω διαγνωστηκα πριν ένα μήνα,τώρα μου προεκυψαν τα συμπτωματα. Αν θες στειλε μου προσωπικο μήνυμα,προσπαθησα να σου στειλω αλλά είμαι απο κινητό και δεν νου εμφανίζει επιλογη.

Junior Member
    καλημερα σε ολους. αισθανομαι και εγω ακριβως τα ιδια ,ενω παιρνω εδω και ενα μηνα σχεδον ζαναξ 0,5 την ημερα με αφησανε τα συμπτωματα και ξαφνικα παλι τα ιδια. αρχιζω και νομιζω πως εχω κατι πιο σοβαρο παρολο που πηγα σε καρδιολογο και μου ειπε πως ολα ειναι καλα.

Quote Originally Posted by helene View Post
    καλημερα σε ολους. αισθανομαι και εγω ακριβως τα ιδια ,ενω παιρνω εδω και ενα μηνα σχεδον ζαναξ 0,5 την ημερα με αφησανε τα συμπτωματα και ξαφνικα παλι τα ιδια. αρχιζω και νομιζω πως εχω κατι πιο σοβαρο παρολο που πηγα σε καρδιολογο και μου ειπε πως ολα ειναι καλα.
    Καλημέρα helene, κατά καιρούς παίρνω κι εγώ xanax αλλά τελικά δεν έχει να κάνει....κι εγω συνέχεια έτσι νομίζω, ότι έχω κάτι σοβαρό. Είναι τόσο έντονες οι έκτακτες ώρες ώρες που λέω ωχ να τώρα κάτι θα πάθω. Το Σάββατο είδα τον καρδιολόγο και μου το ξαναείπε ότι από αυτό δεν κινδυνεύεις. Αλλά όσο και να θέλω να το πιστέψω μετά πάλι αμφιβάλλω...δεν ξέρω τι να πω. νιώθεις σαν να μην σε καταλαβαίνει κανένας. Εσύ πόσο χρονών είσαι? Χολτερ έχεις βάλει?

ΜΙΑ ΕΚΤΑΚΤΗ ΦΤΑΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ... ΕΓΩ ΓΙΑ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΑΙΣΘΆΝΟΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑ ΑΝ ΜΕΡΕΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΔΥΝΑΤΕΣ ΜΕΡΙΚΕΣ .. ΧΟΛΤΕΡ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΑΛΑΝ ΚΑΝ ... ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΟΥ ... ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙ Ο ΑΤΙΜΟΣ ... ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που με πιάνουν ούτε αίσθημα ζάλης ούτε κάποιο σύμπτωμα καρδιακού προβλήματος έχω ... Μόνο πανικό ... Το κλασικό ψυχικό πανικό της φοβίας ... Μόλις τώρα με έπιασε μια και ΦΡΙΚΑΡΑ για 5 λεπτά ... Βρείτε πράγματα που σας ηρεμούν όταν συμβαίνει αυτό .... Πχ εμένα εκείνη τη στιγμή θέλω να ξαπλώσω να δω ένα βιντεάκι από καμιά ταινία και να πιω μαγνήσιο αναβραζον που με ξεαγχωνει .... Δεν θα μας χαλάσουν τη ζωή αυτές ... Εξάλλου το αίσθημα είναι τπτ ... Δεν πονάς απλά νιώθεις ένα κενό και ένα φτερούγισμα ... Λογικό 600 χιλιάδες φορές χτυπάει τη μέρα ... Να μην κάνει και 10 -100 χτύπους ακανόνιστους ... Πολεμήστε και μην τις αφήνετε να σας παρασύρουν ... Φάτε καλά κάντε πράγματα που σας αρέσουν ... Με το άγχος και το φόβο και το να χαλάμε τη μέρα μας .. χειρότερα το κάνουμε ... Εξάλλου οι έκτακτες συστολές για περιόδους εξαφανίζονται και μετά επανεμφανίζονται .... Δύναμη μάγκες στο χέρι μας είναι

Καλησπερα σε ολους. Για να ησυχασετε με τις εκτακτες να ξερετε οτι εγω εβαλα holterσε εβδομαδα βεβαια που ημουν σε κρισαρες πανικου επι 24 ωρου βασεως και εδειξε 12000 εκτακτες. Υπαρχει περιπτωση μου ειπε να οφειλεται σε ενα χαπι που παιρνω και δυστυχως δεν γινεται να κοπει αλλα εγω δεν το πιστευω. Γενικα ομως παρατηρω οτι σε εμενα παρουσιαζεται ανησυχια γενικα αρκετα εντονη στις φονινες μςρες και συνηθως ακριβως μια εβδομαδα πριν την περιοδο και κραταει 2-3 μπορει και 4 μερες. Για το χολτερ μου ειπε οτι ειναι οντως πολλες αλλα ειναι ακινδυνες. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν αγχωνομαι
    Οσο ομως εχω αγχος τοσο πιο εντονες και συχνες ειναι. Τοτε ειχα και πολυ χαμηλο μαγνησιο . Οταν πηρα μαγνησιο ειδα διαφορα. Το αγχος και το μυαλο μας τα κανει ολα.

Senior Member
    Που να χατε κ υπερθυρεοειδισμο..εκει να δειτε εκτακτες...να σου κοβεται κ η αναπνοη μαζι κ να σκοτινιαζουν ολα..ταυτοχρονα...τελικα δεν ειχα τπτ..ηταν απο τον υπερθυρεοειδισμο...

Καλησπερα και παλι! Το πρόβλημα μου είναι κι εμένα αυτό με τις έκτακτες, η υποχώρηση και επανεμφάνιση. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό. Ενώ ήμουν καλά για 20 σχεδόν μέρες εδώ και μια εβδομάδα έχουν κάνει ξανά την εμφάνισή τους και είναι και αρκετά έντονες. Γιατί συμβαίνει αυτό το πράγμα συνέχεια? Προσπαθώ να μην τους δίνω σημασία αλλά δεν τα καταφέρνω, παρόλο που έχω κάνει τα πάντα και οι γιατροί με διαβεβαιώνουν ότι δεν έχω τίποτα, τρομάζω πολύ. Τι θα γίνει ρε παιδιά? Τι έχετε να προτείνετε για όλο αυτό?

Παιδιά κανείς? Μια γνώμη?

Μα το άγχος είναι παράγοντας καρδιαγγειακού κινδύνου, δεν είναι κάτι αόριστο. Όταν έχεις άγχος οι ορμόνες του στρες επηρεάζουν λειτουργικά την καρδιά σου. Έκτακτες μπορεί να συμβούν για τον οποιδήποτε λόγο, ακόμα και από το στομάχι. Δεν είναι σταθερή η αιτία. Αυτό που ενδιαφέρει τους γιατρούς είναι πόσες είναι και να υπάρχουν άλλοι παράγοντες κινδύνου ή κάποια καρδιοπάθεια ώστε να θεωρηθούν επίκινδυνες ή ακίνδυνες.

Page 1 of 2 12 LastLast