ΑΓΧΟΣ-ΤΡΟΜΑΡΑ-ΗΚΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 13 of 13

ΑΓΧΟΣ-ΤΡΟΜΑΡΑ-ΗΚΔ

Καλημέρα παιδιά. Όπως έχω πει άπειρες φορές, ήδη έναν χρόνο τώρα με τις κρίσεις συνεχίζουμε δυναμικά. Ύστερα από τρέμουλο - εσωτερικό, ταχυκαρδίες, αίσθημα αδυναμίας, έως και να μη θέλω να σηκωθώ απ το κρεβάτι κι άλλα, μπήκα ξανά σε ένα λούκι με εξετάσεις. Αθματολογικές - Θυρεοειδής καθαρές, σήμερα πήγα και στον καρδιολόγο μου και έκανα και Καρδιογράφημα, στο οποίο σημειώθηκε πως είχα μια ήπια ταχυκαρδία, 90-100 σφίξεις. Με ρώτησε αν είμαι φοβισμένος η αν ήταν επειδή περπατούσα γρήγορα, και μιας που με γνωρίζει και πέρυσι όταν ξεκίνησαν οι κρίσεις βαρέθηκε να με βλέπει μου είπε ότι πρόκειται καθαρά σε ψυχολογικό κομμάτι. Είναι φυσιολογικές αυτές οι σφίξεις; Είμαι πολύ φοβισμένος γενικά από τότε, και το μυαλό μου πάντα θα βρει κάτι να πιαστεί.
    Ευχαριστώ πολύ, δεκτή κάθε γνώμη

Κανένας ρε παιδιά;

Κανένας ρε παιδιά;

Καλησπέρα Kokle99.

Μπορείς να δοκιμάσεις και με ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή.
    Κανονικά αν και κανείς δε μπορεί να κάνει διάγνωση πίσω από μια οθόνη, εμπειρικά και μόνο θεωρώ πως είναι φυσιολογικές οι σφίξεις σου. Λίγο αν αγχωθούμε ή αν περπατήσουμε οι σφίξεις ξεπερνούν τις 100 άνετα.
    Είμαι σίγουρος πως αγχώθηκες.

Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Καλημέρα παιδιά. Όπως έχω πει άπειρες φορές, ήδη έναν χρόνο τώρα με τις κρίσεις συνεχίζουμε δυναμικά. Ύστερα από τρέμουλο - εσωτερικό, ταχυκαρδίες, αίσθημα αδυναμίας, έως και να μη θέλω να σηκωθώ απ το κρεβάτι κι άλλα, μπήκα ξανά σε ένα λούκι με εξετάσεις. Αθματολογικές - Θυρεοειδής καθαρές, σήμερα πήγα και στον καρδιολόγο μου και έκανα και Καρδιογράφημα, στο οποίο σημειώθηκε πως είχα μια ήπια ταχυκαρδία, 90-100 σφίξεις. Με ρώτησε αν είμαι φοβισμένος η αν ήταν επειδή περπατούσα γρήγορα, και μιας που με γνωρίζει και πέρυσι όταν ξεκίνησαν οι κρίσεις βαρέθηκε να με βλέπει μου είπε ότι πρόκειται καθαρά σε ψυχολογικό κομμάτι. Είναι φυσιολογικές αυτές οι σφίξεις; Είμαι πολύ φοβισμένος γενικά από τότε, και το μυαλό μου πάντα θα βρει κάτι να πιαστεί.
    Ευχαριστώ πολύ, δεκτή κάθε γνώμη

Καλημερα kokle, οι κρισεις πανικου με επισκεφθηκαν τον τελευταιο μισο χρονο της ζωης μου
    και ειναι οτι χειροτερω εχω περασει ποτε
    πηγες σε ψυχιατρο/ ψυχολογο?

Καλησπέρα, οι σφιξεις μου ήταν μέσα στο ιατρείο. Το καρδιογραφημα μου ηταν καλό, όπως και οι εξετάσεις αίματος - θυροειδη

Καλησπέρα, τι ακριβώς περνάς εσύ;. Ναι ψυχολόγο.

Από 100 κ πάνω είναι ταχυπαλμια

καλησπέρα, 90-100 σφίξεις στο λεπτό είναι φυσιολογικό. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Οι φυσιολογικοί παλμοί ανά λεπτό είναι 60-100. Απλά μην το σκέφτεσαι. Αφού ο καρδιολόγος σου είπε οτι δεν έχεις κάτι παθολογικό, αφού και οι πνεύμονες και ο θυροειδής είναι εντάξει, μην φοβάσαι.
    Οι ταχυπαλμίες μπορεί να συμβούν από διάφορες αιτίες.
    Μήπως σαν χαρακτήρας έχεις μόνιμη ανησυχία και εκνευρισμό για οτιδήποτε? Ακόμα και αν είσαι απασχολημένος με κάτι που σου αρέσει, στα ενδόμυχα του μυαλού συνεχίζεται η "επεξεργασία" διαφόρων θεμάτων που σε αναστατώνουν?
    Αυτό το αίσθημα αδυναμίας που αναφέρεις μπορεί να είναι σύμπτωμα της Γενικευμένης Αγχώδους Διαταραχής. Πάει "καπάκι" με τον εκνευρισμό και την ανησυχία.
    Ταχυπαλμία όμως μπορεί να προκαλέσει και το στομάχι. Οτιδήποτε σου πέσει βαρύ, από μια καλή φασολάδα μέχρι παιδάκια. Όπως και ο καφές (ο γαλλικός που είναι ο αγαπημένος μου, ειδικά ο αρωματικός με καραμέλα, με κάνει "τούρμπο" και φοβάμαι να τον πιω). Το τσιγάρο επίσης, όπως και τα αναψυκτικά με ανθρακικό. Μήπως έχεις αραιά και που καούρες, παλινδρόμηση?
    Προσπάθησε επίσης να βρεις χρόνο για τον εαυτό σου και να δεις πχ ένα αγαπημένο σου σήριαλ που θα αποσπάσει την προσοχή σου από οτιδήποτε μπορεί να σε απασχολεί....

Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Καλησπέρα, τι ακριβώς περνάς εσύ;. Ναι ψυχολόγο.
    Καταθλιψη μου ειπε, παιρνω κ αγωγη εδω και 3 μερες
    Πρεπει να μου ξεσπασαν πραγματα απο οταν ημουν παιδι μεχρι σημερα

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρουμε αν κάποιο νευρολογικο πρόβλημα ευθύνεται για τς τιναγματα στην διάρκεια του ύπνου, το εσωτερικό τρέμουλο και το '' κούνημα '' κατά το ξαπλώνα από τον χτυπο της καρδιάς; μιας και καρδιολόικο πρόβλημα δεν είναι.

Θεωρητικά ναι, αυτό όμως θα πρέπει να στο πει ένας νευρολόγος που θα σε εξετάσει αν ισχύει στην περίπτωση σου. Εγώ παλιά όταν είχα ταχυπαλμιες, εκεί που ηρεμουσα με έπιαναν σπασμοί, τινάγματα, τρέμουλο, ανατριχιλα.

Και τι έκανες φίλε μου;

Τίποτα απολύτως. Αυτα τα είχα στην εφηβεία. Μετά εξαφανίστηκαν.